Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Femeia la volan

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4546 replies to this topic

#4375
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postarg, on 25 septembrie 2018 - 09:55, said:

(eram la stop)
... corect ... sintem pe topic-ul "Femeia la volan" Posted Image Posted Image Posted Image

#4376
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu-mi aduce aminte, ca tocmai erau sa ma juleasca pe stradute niste gagici suviste... dinalea care cred ca merg pe bicicleta nu cu vaporul.

#4377
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 09.05.2009

View Postarg, on 25 septembrie 2018 - 09:55, said:

sii tu acu'
(eram la stop)
Deci si tu scrii poezii la semafor! :D Doar ca pe SP!

#4378
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cat e rosu si masina sta, pot face orice ca nu pun participantii la trafic in pericol...
(ma rog era vorba de semafor nu de indicatorul oprire)

Edited by arg, 25 September 2018 - 12:42.


#4379
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Deci, ca sa incerc sa sumarizez ideile din topicul asta, dupa 13 ani de scris povesti pe el: E suficient sa fii femeie si gata, practic nu ai ce cauta pe scaunul soferului caci esti un pericol public. Pur si simplu ideea de femeie la volan = dezastru. Daca te-ai nascut cu cuc insa, nu numai ca scaunul soferului este construit dupa mulajul corpului tau, esti si un sofer exceptional, in acelasi timp putand sa butonezi si gadgeturile din masina fara nici o problema.

Mda ... interesant. Romania 2018 !

Edited by ro_explorer, 25 September 2018 - 13:20.


#4380
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Am zis eu ca "butonatul" in timpul mersului e ok?

Am vazut gagici care merg super bine dar si barbati care nu au ce cauta la covrig.

Edited by arg, 25 September 2018 - 13:26.


#4381
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postro_explorer, on 25 septembrie 2018 - 13:19, said:

Deci, ca sa incerc sa sumarizez ideile din topicul asta, dupa 13 ani de scris povesti pe el: E suficient sa fii femeie si gata, practic nu ai ce cauta pe scaunul soferului caci esti un pericol public. Pur si simplu ideea de femeie la volan = dezastru. Daca te-ai nascut cu cuc insa, nu numai ca scaunul soferului este construit dupa mulajul corpului tau, esti si un sofer exceptional, in acelasi timp putand sa butonezi si gadgeturile din masina fara nici o problema.

Mda ... interesant. Romania 2018 !
Corect!
Dacă te-ai născut cu cuc, ai cu ce da butonezi telefonul in mers.

#4382
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Uite ca la amanuntul asta nu m-am gandit ... dar trebuie sa fii tare'n cuc mereu :)

#4383
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Acuma deh...arta cere sacrificiuri ;)

#4384
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si uite asa ajungem la ardei umpluti...

#4385
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Nu, ca aia nu se fac la volan ;)

#4386
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
AM FĂCUT ACCIDENT

În sfârșit! Am intrat în rândul lumii! Mă simțeam așa, ca portoricanul înfiat de suedezi pe topicul ăsta. De-acu sunt de-a casei!

Să vă povestesc!

Cum mă duceam eu la medic cu cei mici (suntem bine, trebuia un aviz doar), din obișnuință am luat-o spre mall.
Realizez asta și zic eh, ce să întorc, lasă, fac dreapta în intersecția cu Natației.
Pt cei din s1, e aia cu rond, cu cedat priorități la jumate, aia în care se învârt toți cu școala și examenele.

Când să fac dreapta la Natației, o dubă. Nici nu mergea nici nu stătea. Ba se aprindeau stopurile de frână, ba dădea să o ia din loc. Ce drac face asta?
Îmi zic - să ocolesc? Nu, că nu văd cine vine de după ea. Hai să stau o secundă să văd ce face. O fi vreo manevră de bărbat meseriaș, nu știu eu d-astea.
Și stau. Și văd. Văd că dă înapoi. SPRE MINE.
Mă blochez și mă gândesc - ce kkt să fac? Ăsta dă înapoi? N-0are cum. Doar mă vede. SUNT AICI. Cum să dea cu spatele spre mine, în intersecție, pe trecere de pietoni?

Probabil rearanjează, se va alinia spre bordură, n-are cum să.....

Ei bine, ba da. Coliziunea s-a produs cam în 3-4 secunde, în care eu am stat și m-am uitat cum se deplasează spre mine, cu spatele, o dubă bolid cu viteza de aproximativ 5 km / h.

Din dubă s-au dat jos trei domni cu mistrii și salopete, care m-au asigurat, afabil, că „n-are nimica, se repară” și s-au dus să mănânce. Că de aia dăduseră cu spatele pe trecere - să fie fix la botul shaormeriei.

Sun soț. Trimit poză. Soț se isterizează  - „normal că se repară, dar pe banii cui? du-te după el și fă amiabilă”

Mă duc. Cu un copil de mână și unul de gât, ziceai că-s din aia cu „Tristă este căprioara” când am intrat în restaubomba aia.

În fine. Am completat amiabila prost, nenea nu avea acte dar m-a asigurat pe rând că nu trebe amiabilă, nu trebe acte, nu trebe copie după permis, nu trebe nimic. Bine că n-am semnat-o.

Am ajuns la poliție la accidente ușoare, pt că ulterior mi-a explicat afabil că el nu mai e în București și nu știe când vine. Acolo am dat de un polițist în buză de concediu, așa obosit și nervos și sătul că începusem să mă întreb dacă nu mai bine o lăsam așa (n-are mare chestie, o bontăneală pe aripă,. în fine)
Dat declarație, plecat eu acasă, polițist în concediu.

Peste 3 săptămâni (io n-am avut în viața mea concediu 3 săpt legate, exceptând astea de maternitate, știți) mă sună același polițist. Dar ce vesel! Dar ce fresh! Ce face concediul din om! Mă prezint înapoi la el, unde dau peste nenea „nu trebuie să nimic, se repară ea” care de data asta își amintise subit și drumul înapoi spre București, și actele cu copii cu tot, și cum se completează amiabilă.

Apoi am completat IAR amiabilă (da, poți și după 3 săpt). Apoi la service și asigurare și... atât.

Marele meu necaz e că nu m-a pocnit barim în aripa cealaltă, aia care stă să ruginească. Fir-ar să fie.

În fine. Deci am făcut primul meu accident, stând pe loc.

#metoo.

#4387
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Și la asigurător ai ajuns? Ți-au făcut vreo observație cu privire la data accidentului?

#4388
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostIna.Click, on 20 noiembrie 2018 - 15:41, said:

AM FĂCUT ACCIDENT

ĂŽn sfârșit! Am intrat Ă®n rândul lumii! Mă simțeam așa, ca portoricanul Ă®nfiat de suedezi pe topicul ăsta. De-acu sunt de-a casei!

Să vă povestesc!

Cum mă duceam eu la medic cu cei mici (suntem bine, trebuia un aviz doar), din obișnuință am luat-o spre mall.
Realizez asta și zic eh, ce să Ă®ntorc, lasă, fac dreapta Ă®n intersecția cu Natației.
Pt cei din s1, e aia cu rond, cu cedat priorități la jumate, aia Ă®n care se Ă®nvârt toți cu școala și examenele.

Când să fac dreapta la Natației, o dubă. Nici nu mergea nici nu stătea. Ba se aprindeau stopurile de frână, ba dădea să o ia din loc. Ce drac face asta?
ĂŽmi zic - să ocolesc? Nu, că nu văd cine vine de după ea. Hai să stau o secundă să văd ce face. O fi vreo manevră de bărbat meseriaș, nu știu eu d-astea.
Și stau. Și văd. Văd că dă Ă®napoi. SPRE MINE.
Mă blochez și mă gândesc - ce kkt să fac? Ăsta dă Ă®napoi? N-0are cum. Doar mă vede. SUNT AICI. Cum să dea cu spatele spre mine, Ă®n intersecție, pe trecere de pietoni?

Probabil rearanjează, se va alinia spre bordură, n-are cum să.....

Ei bine, ba da. Coliziunea s-a produs cam Ă®n 3-4 secunde, Ă®n care eu am stat și m-am uitat cum se deplasează spre mine, cu spatele, o dubă bolid cu viteza de aproximativ 5 km / h.

Din dubă s-au dat jos trei domni cu mistrii și salopete, care m-au asigurat, afabil, că „n-are nimica, se repară” și s-au dus să mănânce. Că de aia dăduseră cu spatele pe trecere - să fie fix la botul shaormeriei.

Sun soț. Trimit poză. Soț se isterizează  - „normal că se repară, dar pe banii cui? du-te după el și fă amiabilă”

Mă duc. Cu un copil de mână și unul de gât, ziceai că-s din aia cu „Tristă este căprioara” când am intrat Ă®n restaubomba aia.

ĂŽn fine. Am completat amiabila prost, nenea nu avea acte dar m-a asigurat pe rând că nu trebe amiabilă, nu trebe acte, nu trebe copie după permis, nu trebe nimic. Bine că n-am semnat-o.

Am ajuns la poliție la accidente ușoare, pt că ulterior mi-a explicat afabil că el nu mai e Ă®n București și nu știe când vine. Acolo am dat de un polițist Ă®n buză de concediu, așa obosit și nervos și sătul că Ă®ncepusem să mă Ă®ntreb dacă nu mai bine o lăsam așa (n-are mare chestie, o bontăneală pe aripă,. Ă®n fine)
Dat declarație, plecat eu acasă, polițist Ă®n concediu.

Peste 3 săptămâni (io n-am avut Ă®n viața mea concediu 3 săpt legate, exceptând astea de maternitate, știți) mă sună același polițist. Dar ce vesel! Dar ce fresh! Ce face concediul din om! Mă prezint Ă®napoi la el, unde dau peste nenea „nu trebuie să nimic, se repară ea” care de data asta Ă®și amintise subit și drumul Ă®napoi spre București, și actele cu copii cu tot, și cum se completează amiabilă.

Apoi am completat IAR amiabilă (da, poți și după 3 săpt). Apoi la service și asigurare și... atât.

Marele meu necaz e că nu m-a pocnit barim Ă®n aripa cealaltă, aia care stă să ruginească. Fir-ar să fie.

ĂŽn fine. Deci am făcut primul meu accident, stând pe loc.

#metoo.

Deci nu ai făcut accident, ai fost doar parte a unuia :)
In rest nu pot decât sa sper din tot sufletul ca talentul tău oratoric se materializeaza și altfel, măcar sub forma unui blog, dacă nu a unor cărți de povestioare, sau vreun roman

#4389
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIna.Click, on 20 noiembrie 2018 - 15:41, said:

....
Apoi am completat IAR amiabilă (da, poți și după 3 săpt). Apoi la service și asigurare și... atât.

Marele meu necaz e că nu m-a pocnit barim în aripa cealaltă, aia care stă să ruginească. Fir-ar să fie.....
accidentul a fost ca ai completat IAR amiabila,
deci te-ai dus la politie ca sa faci amiabila? si magarul ala care ti-a sifonat masina a scapat cu permisul neluat?

cand ai fost si ai declarat accidentul nu ti-a dat nici o dovada?

#4390
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrichelieu, on 20 noiembrie 2018 - 17:44, said:

măcar sub forma unui blog
Are! Posted Image
http://kariokaspot.b...VV6V5PQ6jN0Pvq7

#4391
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Aici este mult mai faina.

#4392
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

View Postalexcrist, on 20 noiembrie 2018 - 16:24, said:

Și la asigurător ai ajuns? Ți-au făcut vreo observație cu privire la data accidentului?

Am ajuns. N-a zis nimic.


View Postarg, on 20 noiembrie 2018 - 17:54, said:

accidentul a fost ca ai completat IAR amiabila,
deci te-ai dus la politie ca sa faci amiabila? si magarul ala care ti-a sifonat masina a scapat cu permisul neluat?

cand ai fost si ai declarat accidentul nu ti-a dat nici o dovada?

Ba da, mi-a dat din aia, mi-a permis sa repar masina, dar nu aveam chef pe banii mei si nici nu pot spune ca ii afecta functionalitatea in vreun fel, deci am asteptat sa vad ce iese.
Cu nenea ala ba da, putea sa-i salte permisul si sa dea 12 mil amenda. Dar cum chipurile intentia de completat amiabila existase, am luat-o de la capat. Plus lucra in Bucuresti si venea cu masina din provincie, nu sunt eu asa vindicativa sa-l las fara permis. N-aveam de ce.

View Postccf_cristi, on 22 noiembrie 2018 - 12:49, said:



Am, da. Dar cand sa mai scriu si pe acolo. Mai rar pe ala, si subiecte ceva mai serioase uneori.

Ah, acum realizez ca nu am detaliat de ce am ajuns sa facem iar amiabila.

Ma cacaiam sa o completez, ocazie cu care am realizat ca la orele de teorie mai bine ai invata asta, pentru ca na, poate pentru unii e o banalitate, dar eu m-am uitat la foaia aia ca curca-n lemne.
Prima noastra tentativa de amiabila nu a fost tocmai plina de amiabilitate, adica nenea ala il luase pe „nu stiu” in brate - nu stiu sa completez, nu am pix, nu am acte, nu e nevoie sa faci schita cu numele strazilor, nu stiu ce sa bifez etc. Asa ca am completat-o incorect si prost. Noroc ca NU am semnat. Am insistat la final sa-mi dea si copii dupa acte - n-avea. N-avea actele, adica, asa ca a mers tot pe varianta cu „nu iti trebuie”. Prin urmare, el s-a carat acasa, iar eu m-am dus cu panarama mea de amiabila nesemnata la politie. Pt ca ne informase telefonic ulterior ca nu stie cand ajunge prin Bucuresti iar, sa aduca actele :)) permis, buletin.

Cum ziceam, mi-a dat chestie din aia pt reparat masina si m-a trimis acasa, iar politistul a plecat in concediu. Cand s-a intors, l-a summonat pe ala din ce coclauri rezida dumnealui, si l-am gasit foarte spășit, cu toate actele la el. Am înțeles de ce era așa pleoștit când mi s-a explicat că e la latitudinea mea dacă totuși facem amiabila, intenția existând ea oarecum, dovedită de prima tentativă, sau îl las pieton și amendat.
Am ales a doua amiabilă, pe care a completat-o foarte fluent și corect, probabil învățase între timp, hăhăhăhă :)))

Dar ghici ce, nici aia n-a fost bună. Am vrut să bifez că stăteam pe loc (adevărul adică) dar dl polițist a opinat că nu e ok - ce să cauți să stai pe loc în mijlocul intersecției? N-ai voie. Ca să ce să stai pe loc? Am încercat să explic că ba da, stai pe loc așteptând să vezi ce face ăla but nope, nu, bifați aici că virați la dreapta.
Sigur nu iese culpă comună așa? nu reiese că nu m-am asigurat?
Sigur.

Ajungem la service și la asigurări.
Culpă comună :))))

Îl sun pe dl polițist care, uluit, zice - domle dar e incredibil, de ce culpă comună, păi cum să staționezi, în fine, zice ok, știi ce, a fost ideea mea, îl trimit pe nea ăsta la tine să mai completați ÎNCĂ o amiabilă.

Vine bietul om cu haine de lucru pe el, probabil deja sătul, amiabilitatea întruchipată, și o luăm iar de la capăt cu formularul.

Și de data asta l-am făcut cum se întâmplase, adică eu stând ca vaca, el dând îndărăt ca boul, și am încălecat pe-o șa și îmi voi repara mașina așa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate