Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Culturismul dur (hard core).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Ehei, doi ani si nimic, pasionaţi puţini începãtori mulţi :  )

#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
@sandu222, ai dat like si am zis sa mai dau un ochi pe aici, ehe, cit a trecut de la deschiderea subiectului  :P
Colegul @Lil are alt cont acum, alti colegi vad ca sint banati.
Acum, eu, sint pe mai putin hard core, deh virsta isi face efectul, acum bag de intretinere, sedinte scurte dar intense, cit mai pot eu de intense  :D

#57
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ati fost ultima generatie de hardcore :)
Astia acum baga pokemoane.
Eu zic ca acum sunt mai in forma decat cu 20 de ani in urma, o fi un paradox sau poate gandesc mai bine.
Dar hardcore cu fiarele nu am fost vreodata.

#58
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Dupa 5 ani, cristi, te mai tin balamalele?

#59
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

 crisstonne, on 05 mai 2012 - 09:31, said:



Continuati, continuati...

Asteptam pasionatii !
N-ai cu cine :) Poate daca colegul vinciun ar fi vazut acest topic mai devreme...

  Astepti tu, da' astepti degeaba! S-au dus vremurile alea cand mergeai zilnic la Rodipet sa intrebi daca a aparut Flexul  sau cand primeai raspuns de la Florin Uceanu la rubrica "dialog cu cititorii". Daca ii intrebi pe tinerii din ziua de azi ce e Flex-ul......Imi aduc aminte ca am avut privilegiul sa citesc colectia aproape completa de Flex (romanesc), peste 100 de reviste. Ce incantat am fost, cate pagini am notat atunci in carnetelul personal....acum este net, exista informatii, exista bani, suplimente de tot felul da' ii numeri pe degetele de la o mana pe aia(dintr-o sala oarecare) care fac impins cu mai mult de 110 sau care au un 43 in brat facut natural.

  Daca am practicat acest gen de culturism(hard core)?  Da! insa am observat ca aproape nimeni de aici nu a inteles esenta, toti s-au dus cu gandul la antrenament hard-core si la beneficiile lui. Dar nu despre asta este vorba in topicul colegului crisstone. Este vorba despre tot, despre modul de gandire, despre ceea ce simti, despre un mod de viata, despre restrictii, despre vointa, despre optimism. Nu toti pot intelege asta ci numai cine a gandit , trait si a simtit asa ceva.
  Da, am mers pe jos(si nu cu troleul-vorbim de 12-15ani in urma) ca sa imi iau mancare mai buna, am facut antrenamente nebunesti cu 15-20 de serii de indreptari/flexii/ramat/genuflexiuni, m-am accidentat si am luat-o de la capat! am muncit pe salariul minim ca sa imi iau aminoacizi de la Weider(cat de penibil am fost...da' stiu pe altii-nume grele din culturism care in anii '90 au muncit luni de zile pt. 2 cutii de Victory Cuts -baieti din generatia FB nu dati degeaba search pe Google ca nu o sa gasiti, e un produs vechi :)  ).  Cand am gustat pt. prima oara Gain Fastul....am zis ca am descoperit America, asa era de bun fata de suplimentele Redis. Iar cand mi-am luat primul si ultimul Natural Sterol eram asa de fericit...chit ca stateam la camin si mancam mancare de student...da' imi luasem Natural Sterol..cine mai cumpara asa ceva?!?....Eu macar la acea vreme aveam o scuza, ca nu existau informatii. Daca ar fi sa mai dau timpul inapoi si as mai avea  20 de ani as sti ce sa fac si in 3 ani m-as face tanc! Cand ii vad pe astia la sala cu 30 de kile la flexii si indreptari cu 60...pai eu faceam incalzirea cu 100 la  indreptari, iar la flexii puteam sa fac si 15-20 de repetari cu 50kg. Da' si bratul meu era mare pe atunci! Sau ii mai aud pe altii ca nu se duc la sala ca li s-a terminat creatina :)) si trebuie sa vina comanda sau ii vezi disperati prin sali cum toarna in ei shake-ul cu whey in graba de zici ca vine sfarsitul lumii da' ei tot 35 in brat au de 5 luni....
Iti trebuie si o oarecare doza de nebunie(ca normal 100% nu ai cum sa fii) ca sa faci culturism hard-core, sa te culci la ora 22, sa mananci din 3 in 3 ore, sa dai si ultimul ban pe suplimente, sa iti tii prietenii la distanta,  sa te antrenezi si cand nu te simti asa de ok, sa te gandesti doar la sala, la sala si iar la sala toata ziua.
Am facut multe si nu imi pare rau pentru tot! Am ajuns unde am vrut si am "coborat" intr-o clipa. Sportul asta e pervers. Nu prea merita sa investesti atata pasiune, bani, timp, sacrificii! Pentru mine a meritat, dar mi-am si luat un sut in fund! Am un amic, acum 10-15 ani era ca bradul, participa la concursuri, acum zici ca nici nu a facut vreodata sport. Un altul a avut in 2004 o problema de sanatate, s-a dus de la 115kg la 70kg in cateva luni. Dar e un luptator baiatul, un viking, a luat-o de la zero, acum in 2016 la 42 de ani e mai "mare" ca la 30 de ani , are 2 copii si propria afacere. Asta inseamna hard-core! Nu sa te duci 2 ani la sala, sa te "umfli" putin si apoi sa te lasi din cauza ca nu ai timp. Daca ala cu 2 copii si 42 de ani are timp de sala  inseamna ca restul se plang degeaba! Nu au vointa de fapt!
  Eu nu ma plang, incet incet (batraneste) imi revin. Nu mai am aceleasi prioritati dar ma tin de treaba. Nu mai vreau sa fiu mare da' nici nu ma las de antrenamente!

#60
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011

 don_dannielo, on 20 iulie 2016 - 16:51, said:

Dupa 5 ani, cristi, te mai tin balamalele?

Cinci ani de subiect ?  :D
Ca sportul asta il fac de mai bine de 15 ani.
Cert este ca merge din ce in ce mai greu, cred ca ma duc la endocrinolog, sa vad cum stau cu testosteronul natural, daca este nevoie sa imi dea tratament de suplimentare.

@sandu222
Ai inteles bine  ;)
Din pacate subiectul nu a avut succesul meritat.
Meritat zic, dar nu ca sa fiu eu celebru, ca sa fie familia ,,fierarilor " mai mare, un exemplu pentru cei tineri sa fi fost, sa nu isi ocupe timpul cu chestii distructive pentru sanatatea lor, ci cu sport.

Oho, cite reviste am cumparat/citit, inca am o gramada prin casa.
Am facut si conspecte, in format electronic, le am si acum.

Ma sunat acum doua zile un fost coleg de sala, ca ce mai fac, ca sa mai vorbim, sa ii mai spun despre suplimente, ca nu a mai avut niciodata forma fizica ca atunci cind il antrenam eu, ca doreste sa isi revina fizic dupa o pauza lunga.
A zis ca ma mai suna  :P

#61
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008
De spus ar fi multe, noi am prins cea mai nasoala perioada(sfarsitul anilor '90-inceput de 2000). Informatii putine, bani nu, trebuia sa faci din c***t bici dupa cum te ducea capul mai bine. Unii au rezistat, altii nu. Si mai dificil era cu sportul de performanta ca nu era ca acum sa poti face videochat pt. $
Dar ii asteptam pe colegii mai tineri sa faca ei mai mult. Avem un coleg pe aici, nu a avut rabdare sa faca nici 3 -4 luni natural, s-a si apucat de substante dopante. Din incepator s-a trezit peste noapte culturist. E ca aia care au castigat la lotto si nu stiu ce sa faca cu banii Posted Image  Sa vedem el poate poate salveaza generatia actuala Posted Image

Edited by sandu222, 20 July 2016 - 17:43.


#62
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Acum trebuie sa ma culc si nu am timp de scris dar vreau sa va intreb un lucru pe ambii ( abia acum mi-am dat seama ca Sandu are mai multi ani decat mine) - v-ati antrenat mereu natural?

#63
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Eu doar natural.
Dar cum am spus mai sus, cred ca ma duc la control la endocrinolog, banuiesc o scadere de testosteron, dupa o virsta, declinul acestui hormon se accentueaza, sa vad ce imi recomanda, ca nu iau de capul meu orice.

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Antrenamente la limita am facut, dar mare nu am vrut niciodata sa ma fac.
Accidentari si reveniri si la mine, perioade fortate de pauza, mers iarna la sala nici cainii nu ieseau pe strada pe vremea aia.... gen rocky balboa spirit Posted Image
SI nu doar la sala, improvizatii pentru antrenament in orice conditii, urbane sau pe munte de ex.
Cred ca cel mai mare avantaj este ca m-am educat astfel incat sa pot sa revin (aproape) dupa orice problema/ pauza.
Mai am satisfactia ca am ajuns la performante pe care nu le credeam posibile si care sunt inaccesibile multora. Desi nu e nici un secret, decat sa fii dus cu capul.

#65
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Tocmai ce ziceam, unul din argumentele invaziei de zombie - Pokemon este ca "dom'le, ii face pe oameni sa iasa afara, sa nu mai fie sedentari". Bine.

#66
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Da, dar aia nu au viata lunga, un canal fara capac in calea lor, o piscina, o groapa, o bordura mai inalta, o masina cu tabla tare, un tasator de asfalt, intre ei si pokemoni , siiii... o parte din ei pierd tonusul muscular, ca la doi metrii adincime este racoare si loc ingust  :roflmao:

#67
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 20 iulie 2016 - 22:55, said:

Acum trebuie sa ma culc si nu am timp de scris dar vreau sa va intreb un lucru pe ambii ( abia acum mi-am dat seama ca Sandu are mai multi ani decat mine) - v-ati antrenat mereu natural?

  Da. Am avut norocul(citind revistele lui Uceanu) ca m-am prins repede cum sta treaba. Mi-am dat seama ca nu o sa fiu vreun Mr. Olympia sau vreun campion,  bani nu am avut pe atunci (putini aveau bani cat sa sustina acest efort la un necesar decent - era perioada restructurarilor, privatizarilor, tunurilor, devalizarilor, somaj masiv etc). Si am zis ca nu are rost sa bag chimicale asa pe "uscat", ca poate as fi bagat. Ca de sanatate ma durea fix in....la o adica. Era inca perioada cand se facea culturism cu parizer si paine, da ati auzit bine. La sala unde am inceput eu antrenamentele daca isi permiteau 2 din 10 suplimente Redis. A fost o vreme sinistra in general. Un prieten avea tatal colonel de armata si isi permitea omul suplimente Universal...nu vreti sa stiti cum era privit de catre ceilalti, era dusmanul poporului :)

  Apoi dupa ceva ani cand as fi putut folosi substante nu mai avea sens, aveam deja o varsta, eram cat de cat multumit de rezultate, si in general nu ar fi avut sens sa fiu "mare" doar asa ca sa ma privesc in oglinda. Stiu care este diferenta dintre natural si dopat, am ajuns la nivelul la care abia daca mai puneam 5kg pe bara in 6luni sau 1cm in brat/an apoi o stagnare lina..... Eu zic ca am fost aproape de limita mea genetica, doar pasiunea m-a mai tinut in sala ani la randul dupa asta.

  La momentul respectiv ar fi fost simplu pt. mine sa baq 2-3 cicluri cu steroizi injectabili si as fi devenit "Superman", sunt sigur ca as fi  atins 52-53 in brat si 75 poate 80cm in coapsa la o greutate de vreo 105-110kg "nedefinit". Dar asta nu o voi sti niciodata, sunt doar presupuneri. Uneori ma intreb unde as fi reusit sa ajung(poate chiar la spital) daca as fi facut acest pas. Acum nu mai am curiozitati de acest gen, am alte prioritati.

#68
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-am zis sa mai fac o incercare de a trece la split. Urmatorul meu program de antrenament:


A. Tractiuni priza pronatie - 4x8
B. Pullover - 4x10
Ramat cu aplecat la cablu - 4x12
Hyperextensii - 4x10
Fluturari laterale cu gantere - 4x12
Ramat vertical - 4x10
Fluturari inverse la cabluri - 4x10


Impins din culcat cu bara - 5x5
Impins inclinat cu bara - 4x8
Flotari la paralele - 4x8
Fluturari la cabluri - 3x12
A. Flexii scott - 4x8
B. Extensii la cablu cu funia - 4x8
A. Flexii cu bara EZ - 4x8
B. Extensii franceze - 4x8


A. Flexii pentru biceps femural - 4x8
B. Extensii cvadriceps - 4x12
Presa picioare - 4x12
Fandari - 3x10
Gambe - 5x10
Ridicarea picioarelor la bara - 4x12
Abdomene la banca declinata - 4x..

Unde este notatia A si B inseamna ca exercitiile sunt efectuate in super set.

Ieri dupa antrenamentul de piept si brate simteam ca pocnesc, e o senzatie placuta dar diferita de un antrenament full body, atunci dupa antrenament ma simteam super man.

Edited by vinciun, 21 July 2016 - 20:12.


#69
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Ce voiam sa zic cel mai important:
"Success isn't owned. It's leased and rent is due every day." ~ J.J. Watt
https://twitter.com/...774933278846976

Asta am invatat si eu. Forma fizica nu e proprietatea ta, o ai in leasing si trebe sa platesti chiria mereu, altfel PA !
Si atunci, cand iti dai seama, e bine sa-ti alegi statusul (forma fizica) pentru care-ti permiti sa platesti chiria !
Altfel, e ca si cum odata ai fost smecher si ai stat la vila cu piscina, iar acum ai o camera insalubra in Rahova.

Edited by overseas, 22 July 2016 - 14:15.


#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
Pasiunea pentru ceva, recte, nu are logica, cum nu are dragostea.
Altfel, vorbe cu mai mult ori mai putin har, poate sa emita oricine, cu atit mai usor din afara ,,ringului ".

#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Azi am iesit de la munca pe la 17.30 si am batut 75km ca sa ajung la sala. Cand am ajuns la sala era deja 19. Ultima masa a fost la amiaza, evident ca eram flamand si cam epuizat. Ma astepta antrenamentup pentru picioare. Am baut doua cafele, am stat 10 min pe o canapea si am zis sa-i dau drumul. Pe la sfarsit cand faceam fandarile mi se inegrea in fata ochilor.

Placerea cea mai mare a fost cand am urcat inapoi in ochiosul meu si blugii pocneau pe mine. O placere de nedescris! M-as lepada mai degraba de sex decat de sala.

#72
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,317
  • Înscris: 13.01.2011
In cazul asta, esti pe drumul cel bun  :D
Dar sa nu mai maninci, doar cafea  :no:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate