Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 

Culturismul dur (hard core).

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
334 replies to this topic

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007
Io-s pe functional mai mult, dar intr-o perioada tragand mai tare automat am mancat mai bine si am facut un salt de 3-4 kg in 6 luni, fara sa-mi dau seama.
Mai apare cate unul (o ruda, un prieten, un vecin) care afland programul tau (ca mergi la sala, nu neaparat ce faci pe acolo) se mira absolut natural: "frate, nu am inteles niciodata, de ce as merge la sala sa dau in branci ?!" Te uiti in ochii lui, iti dai seama ca sunteti de pe planete diferite... de obicei le spun "de nebun, am ceva la cap".

#92
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,404
  • Înscris: 13.01.2011
@sandu
Serios ca in trecut, nu mai am timp, dar a devenit un mod de viață, plus ca daca nu mai fac deloc, ajung schilodenie, așa este metabolismul de ectomorf.

Ferice de mezomorfi, așa este tata, arata bine si acum, la 70+, doar daca cara sacoșe, sau face ceva treaba, își menține tonusul, fara sa vrea :D

Intr-o lume care pune preț pe imagine, nu ai ce face, te adaptezi, ca sa fii acceptat in societate, cit mai mult timp posibil.

#93
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007
Aseara am ridicat 1300 kg in cateva serii, nu e mult, dar e cat o masina compacta Posted Image
Voi cat ridicati in toate seriile, la un antrenament ?
Am zis ca e fun sa calculam.
Daca vine colegul Vinciun, ridica masina compacta la o serie de piept, stiu...

#94
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,404
  • Înscris: 13.01.2011
Oooo, am ridicat mult, in mai bine de 15 ani, probabil vagoane de greutati, acum subțire, de vara, pe fuga, puțin dar intens, sa crească pulsul :P nu socializez la sala, nu vorbesc cu nimeni, trag tare, apoi plec.
Greutăți medii, sa menajez articulațiile.

#95
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Am socotit si eu acum asa din curiozitate si la antrenemantul de data trecuta am ridicat 8.118 kg.

Am facut piept, triceps si biceps. La presa picioare dintr-un set ridic 5100. Cursa intreaga.

#96
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Cat ai indreptat cel mai mult?

#97
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
O sa te dezamăgesc spunând ca nu fac îndreptări si nici genuflexiuni normale. Am de vreo 5 ani doua hernii de disc in zona lombara si le mentin asa. Ultima data cand am verificat una avea 2 cm si alta 8 mm.

Picioarele le antrenez cu mers fandat, presa, step up, pistoale, fandari pe loc, extensii si flexii.

"cat ai îndreptat" suna asa cam interesant :)

Edited by vinciun, 29 September 2016 - 22:03.


#98
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,404
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am făcut ,,geno" cu 140 kg. la liber si 160 kg. la aparat, cu supraveghere, ajutor cind a fost necesar.

Edited by crisstonne, 29 September 2016 - 22:13.


#99
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Îmi pare ca ai scris de îndreptări si apoi ai schimbat in geno

Edited by vinciun, 29 September 2016 - 22:17.


#100
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007

View Postvinciun, on 29 septembrie 2016 - 21:42, said:

Am socotit si eu acum asa din curiozitate si la antrenemantul de data trecuta am ridicat 8.118 kg.


Dupa cum spuneam, am inceput eu cu o compacta usoara si a plusat colegul cu 3 SUV-uri :)

#101
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Eu m-am lasat de culturism din cauza spatelui. Categoria biscuite: 65 kg.

#102
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,174
  • Înscris: 09.01.2007

View PostCiresarul, on 30 septembrie 2016 - 15:42, said:

Eu m-am lasat de culturism din cauza spatelui. Categoria biscuite: 65 kg.

Tractiuni la bara

#103
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Eram biscuite acum 15 ani :D Acum is mai gogoasa, 84 kg.

#104
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCiresarul, on 30 septembrie 2016 - 15:42, said:

Eu m-am lasat de culturism din cauza spatelui. Categoria biscuite: 65 kg.

Si mi-e mi-a spus chirurgul sa las sportul urgent si sa ma duc sa ma opereze, mi-au dat lacrimile când l-am auzit. Oricum sportul nu l-am lasat, am facut cateva modificari in program si durerile au disparut. Dar herniile sunt acolo, stiu asta.

#105
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Nu ai nimic. Nu stiu cum va fi pe la 6o de ani.
Si eu am probleme, m-am lasat complet cativa ani si eram ca nou daca o lasam asa.  Se pare ca are corpul mijloace de redresare. Puteam inclusiv sa car greutati medii(saci), sa fac munca fizica, sa tai lemne fara sa mai resimt nimic. De cand m-am reapucat iar de sala am simtit niste "impulsuri" pe la zona lombara asa ca am renuntat la indreptari iar la ramat doar greutati mici. Se pare ca indreptarile+ramatul sunt problema, odata spatele afectat poti sa lucrezi si super corect ca tot apar probleme.

#106
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,404
  • Înscris: 13.01.2011
Eu fac lombarii si abdominalii doar la aparat, nu mai am probleme, nici dureri.
Nu mai fac geno, liber.

#107
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,738
  • Înscris: 06.07.2005

View Postvinciun, on 30 septembrie 2016 - 20:56, said:

Si mi-e mi-a spus chirurgul sa las sportul urgent si sa ma duc sa ma opereze, mi-au dat lacrimile când l-am auzit. Oricum sportul nu l-am lasat, am facut cateva modificari in program si durerile au disparut. Dar herniile sunt acolo, stiu asta.

Ai mai cerut ceva pareri ? Stiu ca e operatia aia minim invaziva pentru hernie (microdiscectomie)pe care cred ca o fac la anul, mi-e dor rau de geno Posted Image Acum fac front squats si limita e de 70kg, peste.... incep durerile.
Nu te gandi ca te schilodeste pe viata, esti dezvoltat si te vei recupera diferit fata de o leguma care stie sa stea numai cu fundul in masina/pe canapea.

#108
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,691
  • Înscris: 24.10.2015
Pai eu am lucrat ceva timp cu un medic-antrenor specializat pe recuperare dupa traume. Datorita lui am scapat de dureri. Mi-a promis ca daca ma antrenez in stulul acesta, cu timpul ma voi trata complet. Cauza cica ar fi niste imbalansuri musculare si odata acestea remediate, vor disparea si herniile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate