Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
laptop HP Omen

Cum se demonteaza acest stop?

Combina frigorifica malfunction

recondiționare bucatarie
 La multi ani @honeybee!

La multi ani @canarel!

Intarzieri mari la deschiderea me...

Lenny Kravitz - TK421
 Intrebare pentru pariori vechi

Cat de incomod este sa creșt...

Recomandare router repeater

Unde se poate face o radiografie,...
 bug microsoft store (viteza down...

Memorii RAM cu defect

Recomandare tastatura TKL (Buget:...

De unde pot descarca ROG Armoury ...
 

MAAS DX-5000

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Intreb si eu retoric.... Nu cumva firma Microtech vinde acest produs??

#20
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
In primul rand nu trebuie sa se numeasca 5000 DX[YAESU are dreptul sa scrie asa ceva-CHINEZU NU].Poate 5 dar fara dx.Si are fatza aia oribila de superstar 3900.E deprimanta doar cand o privesti.

#21
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008

View PostMicrotech, on 25th January 2011, 01:14, said:

Da, nu e frumos din partea mea sa va contrazic ! Oricum n-are nicio legatura cu TTI-ul, nu ca n-ar fi o statie buna TTI dar totusi ramane o statie CB clasica pe cand MAAS DX-5000 este totusi un transceiver HF pe 10m cu AM/FM/SSB/CW, o avea si TTI-ul astea ?

Comparatia cu President Grant nu este tocmai potrivita deoarece aceasta este o statie construita clasic, nici macar Jackson 2 nu mai are ce are Grant-ul.
Priviti putin cam suprficila lucrurile, de ce nu testati un MAAS DX-5000 ?

Inca o data, ca vad ca e grele:

1 Comparatia cu TTi-ul am facut-o la cat de "aerisita" e placa de baza, nu la functii.
2. Ok, sa zicem ca President Grant nu e potrivita. Dar ghici ce - President Lincoln, e. Si aia arata a statie pe interior...
3. Nu privesc lucrurile superficial, doar ma intreb de ce ar da cineva o groza de bani pe chinezarie, cand la aceeasi bani isi poate lua o statie.

Si inca ceva, chestia cu "transceiver de 10m" e oarecum aiurea aici, unde majoritatea covarsitoare vor o statie de CB, care sa-i fereasca de radare.

L.E. @Microtech - cum se face ca lauzi atata chinezaria, dar nu o ai in oferta? ;)

Edited by calinkgb, 25 January 2011 - 10:38.


#22
Microtech

Microtech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2009

View Post233at102, on 24th January 2011, 21:46, said:

Da cea mai tare e asta:''Ecou de bun simt'' :coolspeak: :thumbup:

Da, am preferat descrierea asta deoarece ecoul chiar reglat la maxim nu se transforma intr-o hamaiala neinteligibila !
Sunt cateva teste pe youtube, vizualizati-le !

View Postcalinkgb, on 25th January 2011, 11:36, said:

Inca o data, ca vad ca e grele:

1 Comparatia cu TTi-ul am facut-o la cat de "aerisita" e placa de baza, nu la functii.
2. Ok, sa zicem ca President Grant nu e potrivita. Dar ghici ce - President Lincoln, e. Si aia arata a statie pe interior...
3. Nu privesc lucrurile superficial, doar ma intreb de ce ar da cineva o groza de bani pe chinezarie, cand la aceeasi bani isi poate lua o statie.

Si inca ceva, chestia cu "transceiver de 10m" e oarecum aiurea aici, unde majoritatea covarsitoare vor o statie de CB, care sa-i fereasca de radare.

L.E. @Microtech - cum se face ca lauzi atata chinezaria, dar nu o ai in oferta? ;)

pai daca ai avea curiozitatea sa cauti pe Gogu MAAS DX 5000, afli singur daca e in oferta au ba !
si nu laud chinezaria, doar spun niste pareri, au nu e voie pe forum ?

#23
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Hai bre, ca n-am dat cu paru'
Nu ma intereseaza chinezaria ca sa caut pe net dupa ea, am cautat dupa firma care este, si asta, asa la repezeala.

Apropo si ale mele sunt tot pareri, cu toate astea m-ai luat cu "superficial", "transceiver de 10m" - chit ca il vinzi pentru CB etc.....
Merge in ambele directii, vezi?  :peacefingers:

Edited by calinkgb, 25 January 2011 - 12:18.


#24
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
Si ft817 e facut tot cu smd-uri si merge foarte bine, Motorola GP360 am demontat-o sa-i curat tastatura si pe placa scria made in china, dar merge excelent statia. Chiar nu are nici o legatura tipul de piese folosite cu calitatea, nu se mai folosesc componente discrete de mult, evident ca depinde si ce tip de smd-uri (calitativ) folosesti.
Statiile mai vechi cu componente discrete par "mai bune" pt ca sunt mai usor de reparat de catre un amator.

Cred ca s-a mai discutat despre "transceiverele de 10m", daca sunt declarate "de CB" nu primesc aprobarea pt comercializare din cauza normelor europene, de aceea nici nu vin deschise la emisie in CB, dar sunt gandite de chinez sa fie foarte usor modificate.

Edited by yo3ihg, 25 January 2011 - 12:27.


#25
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Si 857 e facuta cu SMD-uri,si e ok,dar e o pocnitoare pe langa FT2000[care costa 2000 euro],care e slaba fata de FT 5000[care costa 5000 de euro].De asta nu inteleg de ce MAAS are in compozitie nr 5000 si mai ales literele DX.Poate 0,5 sa fie maas si LOC in loc de DX, nu?

#26
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
O fi cea mai tare pocnitoare dintre toate pocnitorile de cb. :lol:

#27
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008

View Postcalinkgb, on 25th January 2011, 10:36, said:

L.E. @Microtech - cum se face ca lauzi atata chinezaria, dar nu o ai in oferta? ;)
Seeef, te inseli! O ARE in oferta! :roflmaofast:
Ia de aici!
Si uite-asa promoveaza amicul nostru statiunea gratis pe forummm...

LE: oopssss! Cica e pe bani, ca a aparut un oarecare banner deosebit in susul paginii.  :blink:

Edited by bizzu-TM, 26 January 2011 - 13:36.


#28
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Asa cum ziceam mai sus, nu ma interesa chinezaria ca sa caut dupa numele ei, ca poate o gaseam. Am cautat, total intamplator (hi), dupa numele de user (ce-o fi fost in capul meu?), si la firma cu nume de user, sau invers nu era pe stoc. De aia ziceam. Dupa, am fost informat ca site-ul se numeste si altfel, si ca acolo s-ar gasi minunea facuta de bobor chinez, vecin si preten :)

#29
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postbizzu-TM, on 26th January 2011, 13:29, said:

Seeef, te inseli! O ARE in oferta! :roflmaofast:
Ia de aici!
Si uite-asa promoveaza amicul nostru statiunea gratis pe forummm...

LE: oopssss! Cica e pe bani, ca a aparut un oarecare banner deosebit in susul paginii.  :blink:
Toate produsele sunt la 1 leu. E rost de ceva coloana verticala? Ma sparg astia cu site-urile in care produsele apar fara bani (necesita inregistrare) sau la valori default (1 leu).

#30
ririnel

ririnel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 03.02.2008
Cocalari sau ceva de genu'  iemag :thumbdown:

#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce iemag?

#32
Microtech

Microtech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.09.2009

View Postcalinkgb, on 24th January 2011, 21:52, said:

Si "roger beep regabil" - o necesitate  :naughty:

L.E. Am fost rau, stiu...sorry :)

Nu a spus nimeni ca este o necesitate...concluzia ati tras-o singur ! Eu am spus ca este reglabil, atata tot ! Adica se poate seta ca timp si frecventa, nu este o necesitate. Cu toate ca la comunicariile pe un canal aglomerat, in radioamatorism este uneori o necesitate.

View Postbizzu-TM, on 26th January 2011, 14:29, said:

Seeef, te inseli! O ARE in oferta! :roflmaofast:
Ia de aici!
Si uite-asa promoveaza amicul nostru statiunea gratis pe forummm...

LE: oopssss! Cica e pe bani, ca a aparut un oarecare banner deosebit in susul paginii.  :blink:

Ok, eu discut aici nu promovez ca d-aia e FORUM ! Promovarea se face pe bani si taman banneru'de sus, off Doamne !
Si daca n-ar fi discutii d-astea n-ar fi naspa ??? :)

View PostMicrotech, on 29th January 2011, 16:14, said:

Nu a spus nimeni ca este o necesitate...concluzia ati tras-o singur ! Eu am spus ca este reglabil, atata tot ! Adica se poate seta ca timp si frecventa, nu este o necesitate. Cu toate ca la comunicariile pe un canal aglomerat, in radioamatorism este uneori o necesitate.



Ok, eu discut aici nu promovez ca d-aia e FORUM ! Promovarea se face pe bani si taman banneru'de sus, off Doamne !
Si daca n-ar fi discutii d-astea n-ar fi naspa ??? :)


View Postyo3ihg, on 25th January 2011, 23:40, said:

O fi cea mai tare pocnitoare dintre toate pocnitorile de cb. :lol:

Oare dvs stimate domn RADIOAMATOR nu tot din CB ati plecat ? Stau si ma intreb de unde atata repuls fata de CB ? Pacat, aici este un loc unde lumea isi da cu parerea si daca este cineva avizat, poate sa faca putina lumina !
Stim ca noi ashtia care utilizam CB suntem doar camionagii in ochii profesionistilor ca dvs !
Sunt convins ca ati depasit momentul CB, dar punctul de plecare oare n-a fost pocnitoarea dvs CB ? Sau a fost vreun YAESU ?
Scuzati impertinenta dar pentru cuvinte din acestea grele gen "pocnitoare"ma simt dator sa va cer lamuriri !
Pocnitoarea asta despre care spuneti dvs este 9 milioane si este pentru toata lumea, nu este un aparat exclusivist cu care vorbiti dvs in America Centrala, cu toate ca atunci cand este propagare, stimate domnule RADIOAMATOR pocnitoarea mergand in 10m, se poate utiliza si pe distante mai mari, nu numai sa aflam unde naiba e radaru.
In incheiere, stimate domn RADIOMATOR va multumesc pentru dezbatere si pentru concluziile superficilale pe care le trageti, aveam pretentii mai mari noi astia camionagii de la unul cu mintea luminata ca a dvs !

#33
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Asa cum tu ai parerea ta, fiecare are dreptul la parerea lui. Ca nu-ti place, asta e altceva. La fel e si parerea mea, sustinuta cu 2 statii la fel de proaste, ca TTi 770 e o gluma jalnica de statie, si asta nu in comparatie cu vreun President, ci cu vechitura mea de Danita 1240 (care are o filtrare pe receptie, mai buna ca unele Presidenturi noi  :w00t:  )

Nu stiu daca e locul si momentul unui versus CB - Radioamatori, chiar daca stiu ca se poarta.

Repet, nu am nimic cu chinezaria, doar mi se pare extrem de scumpa, tinand cont ca la aceeasi bani iei un Lincoln tipla.....
In fine, fiecare stie ce e mai bun pentru el, asa ca spor la vanzare.

Edited by calinkgb, 29 January 2011 - 15:41.


#34
yo3ihg

yo3ihg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 08.03.2010
Stimate domn camionagiu, se pare ca ma confunzi cu crocodilii batrani, se vede ca nu prea citesti forumul asta.

Intradevar, ca multi colegi, am inceput acest hobby activand in banda CB, cu o statie Stabo M-12, nu prea am facut legaturi cu ea pt ca avea numai 0.5W in AM. A urmat un Intek H-520, super statie, pacat ca nu o mai am. Dupa un timp am dat si eu examenele si m-am facut radioscamator, mi-au cumparat si Yaesu, Motorola, Icom, Kenwood, Superstar 3900 si chiar si o statie Magnum S-980.
Aceasta minunata statie de 1500 lei cu display albastru s-a dovedit a fi o adevarata pocnitoare, de exemplu ii fugea frecventa si avea modulatie destul de proasta pt banii care i-am dat pe ea.
Mi-a fost rusine sa o vand, am dat-o unui prieten la schimb cu niste motorole mai vechi.

Oricum sa nu ma intelegi gresit, nu am nimic cu camionagii sau cu CB-istii, si eu vorbesc in CB, local sau dx, zona de ssb (nu am masina). Eu in gluma mai numesc statiile ?pocnitori?. Nu ma cred un profesionist al acestui hobby (chiar daca uni fac o afacere din asta), nici un om cu mintea luminata, dar te rog nu ma invata pe mine ce inseamna propagare in 10 sau 11m. Si acum serios, statiile CB sunt mult prea scumpe pt ce stiu sa faca, si crede-ma ca si de yaesu 450 am zis ca e pocnitoare dupa ce am testat-o.

Chiar ma gandeam sa cumpar o jucarie din asta de care promovezi, de dragul vremurilor bune si pt ca imi place designul statiilor clasice de CB cu ssb, dar in nici un caz nu o voi cumpara de la tine.
Daca nu ma pasiona CB-ul chiar nu mai stateam pe forumul asta sa-ti raspund tie.

Reamintesc definitia ?crocodilului?, banuiesc ca la asta te-ai referit in postul tau:

CROCODIL (sau DINOZAUR) = radioamator ajuns la varsta matusalemica, sau chiar dincolo de aceasta, fan al benzii de 80m si al frecventzei de 145.225, de regula vorbitor fluent de limba rusa, eventual fost securist sau oricum cu ceva la activ p-acolo, posesorul unui transceiver pe lampi si al unei impresionante rezerve de lampi in debara utile pt ?maintenance zilnic? la transceiver, nelipsit de la intalnirile cu ceapa si parizer ieftin de fiecare martzi, fidel ascultator de QTC, mai ales a sectziunii ?ferpar, decese?, moment in care ii da o lacrima in coltzul ochiului, ?uite mah, s-a mai prapadit unul din colegii mei cu care am luptat in razboiul mondial la cotul Donului si apoi in razboiul cu CB-istii?. De asemenea crocodilii poseda un limbaj foarte lemnos la care nu doreste sa renuntze, solicitand si interlocutorului sa foloseasca limbaj la fel de lemnos?

Iti recomand sa citesti si prin blogul personal despre aparatura CB clasica, si te rog sa accepti scuzele mele ca ti-am facut produsul pocnitoare.
http://yo3ihg.blogsp...rstar-3900.html

cu stima, Vlad
YO3IHG
233EC499
233SP116

Edited by yo3ihg, 29 January 2011 - 17:55.


#35
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
Da,este 9 milioane[bani vechi] pocnitoarea,dar e cam scumpa pt ceea ce stie sa faca.Si daca si asta e facuta cu piese chinezesti de cal a 3-a ca si MAGNUM ,NORTHPOINT ,MEGASTAR,SUPERSTAR samd,va fi o adevarata revolutie pe piata CB.

#36
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Deci: am inceput acest topic cerand pareri sau rezultate ale testelor efectuate cu MAAS DX-5000 si vad ca a inceput o polemica :P eu zic ca nu are rost sa mai contunuati pt ca se stie foarte clar ca nicio statie CB nu poate concura cu transceiverele profesionale sau semi profesionale folosite de radioamatori. Eu sunt radioamator din 1997 si am o idee destul de clara ce inseamna transceiver performant si ce inseamna CB. Am un tti 660 si nu pretind ca e mare lucru de capu ei insa pt banii dati pe ea eu zic ca merita tinand cont ca e noua. Am avut si un magnum 257 tot pt traficul CB si la fel nu puteam sa cer prea multe de la el cum la fel nu astept prea mult de la MAAS ul DX-5000 care pana la urma cred ca are un pret cat de cat corect pt ceea ce stie sa faca. Nu stiu daca sunt alte statii cb mai ieftine care sa lucreze in modul ssb. Deci (deci ul de final :P ) sa ne rezumam strict la "pocnitorile" pt CB :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate