Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Coniac - o bautura deosebita

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#217
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Kvint e o idee mai aspru decât Călărași. Eu am luat băuturi de la moldoveni de când se vindeau la standuri prin centrele comerciale, la câțiva ani le-am văzut și în Carrefour și apoi în Lidl în săptămâna moldovenească. Pentru gustul meu se potrivește Călărași (seamănă cumva cu Miorița), Kvint duce spre Brâncoveanu dar fără a se simți alcoolul ca la acesta.
Cred că la mine papilele gustative sunt distruse: Hennessy, Remy Martin, Martell și altele încercate mi s-au părut în aceeași categorie cu Jidvei... Dar eu nu sunt degustător ci doar consumator ocazional. Destule sticle au fost luate din Duty Free dar cred că sunt la fel și cele din magazinele noastre, nu am simțit diferențe, doar la țigări dar ăsta e alt subiect.

#218
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 nniki, on 06 iunie 2021 - 00:03, said:


Pe repede inainte m-am uitat si eu pe cateva site-uri romanesti si moldovenesti.
Acum am avazut ca sunt cel putin 4 producatori si mai multe sortimente.
Ma gandesc sa incerc pe cele care si-au facut un nume pe la noi. Calarasi am mai baut, e ok. Am luat Barza alba si ma uit dupa Kvint Bardar si Bardar Divin.
Aveti experiente cu aceste ultime doua sortimente?

In general cand las whisky-ul pe coniac(adica de 3-4 ori/an) beau Remy Maritn Vsop sau din cele romanesti Jidvei si Brancoveanu.
M-a impins curiozitatea catre cele moldovenesti.

Nu exista Kvint Bardar si Bardar Divin. Exista Kvint sau Bardar ca firme.

Moldovenii sunt mult peste noi la Brandy. Jidvei si Brancoveanu joaca la pitici pe langa Moldoveni.

Un Bardar Silver de 5 ani la vreo 30 si ceva de lei e mult peste Jidvei sau Brancoveanu dublu la pret.

#219
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Elenistic, on 06 iunie 2021 - 19:52, said:

Nu exista Kvint Bardar si Bardar Divin. Exista Kvint sau Bardar ca firme.

Moldovenii sunt mult peste noi la Brandy. Jidvei si Brancoveanu joaca la pitici pe langa Moldoveni.

Un Bardar Silver de 5 ani la vreo 30 si ceva de lei e mult peste Jidvei sau Brancoveanu dublu la pret.
Corect, mi-a scapat mana, era Kvint Divin.
Pai sa-i dau drumul la treaba daca luam calitate superioara la pret mai mic.Posted Image
Revin cu o prima parere despre Barza Alba Speranta XO dupa ce ii dau cep.

#220
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Bogdansv1, on 06 iunie 2021 - 09:06, said:

Hennessy, Remy Martin, Martell și altele încercate mi s-au părut în aceeași categorie cu Jidvei... Dar eu nu sunt degustător ci doar consumator ocazional.
Nici eu nu consum mai mult de o data/luna, asadar am doua sticle (Courvoisier Vsop si Remy Martin Vsop) pe care le tin de ceva timp. Ma refer evident la consumul de cognac/brandy, caci  cel de whisky e 2X50 ml pe saptamana, adica baiat cuminte. :)
Am mai gustat Camus si Hine si mi-au placut. Martell Vsop am prins la un all-inclusive in Turcia si imi pare cam dur, mai degraba merge Hennessy Vs.
Mai spre pensie cred ca o sa ma aplec semnificativ spre cognac, dupa ce ma "concentrez" pe whisky-urile pe care le am in vedere.
Plus o pipa ca alternativa la actualul tutun rulat.

#221
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 22.11.2006
Am luat un Calarasi Aurum XO de la Lidl, 50 de lei aseara. Vedem in curand ce poate.

#222
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Din punctul meu de vedere Calarasi e sub Kvint, Kvint sub Bardar si Barza Alba.

#223
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Am luat pana la urma de la Finestore un Janneau XO Grand Armagnac 0.7L (236 lei) si un Wild Turkey Kentucky Spirit Single Barrel 1L (163 lei). Ce sa zic, super bune....fiind incepator, inca le descopar, dar sunt foarte multumit de ele.

Whisky-ul merge mai bine cu putina apa, asa gol e prea tare (50.5%). Cu aprox 10% apa, devine bestial. Are miros foarte puternic de bourbon... ceva gen vanilie, lemn, cacao etc.  Miroase paharul foarte frumos si dupa o ora, daca nu il spal.

Armagnacul are miros mai subtil, dar parca mai complex, mai multe note (atata cat imi pot da eu seama). Parca si el merge bine cu putina apa, pentru ca eu nu prea sunt invatat cu tarie. Nici nu e nevoie sa ma prea invat, avand in vedere cate vieti si familii distruge alcoolul.

Parca sunt mai incantat de whisky, dar si Armagnacul imi place foarte bine.

Sunt curios, la aceeiasi bani (200-250 lei), cum se compara un Cognac gen Martell VSOP, Remy Martin VSOP, Davidoff VSOP, Henessy VS, Camus VSOP, cu un Armagnac XO (Janneau sau altul). Stiti careva?

Edited by vladut50, 13 June 2021 - 08:39.


#224
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 vladut50, on 13 iunie 2021 - 08:38, said:

Armagnacul are miros mai subtil, dar parca mai complex, mai multe note (atata cat imi pot da eu seama). Parca si el merge bine cu putina apa, pentru ca eu nu prea sunt invatat cu tarie. Nici nu e nevoie sa ma prea invat, avand in vedere cate vieti si familii distruge alcoolul.
Daca la whisky in functie de tarie/gust se poate recomanda jumatate de lingurita de apa la un pahar de 30-50 ml, as spune ca regula nu e valabila pt coniac sau armagnac.
Ti-as recomanda sa le bei in pahare clasice de coniac  sau pahare lalea. Pentru eliberarea aromei de armagnac, tine paharul mai mult in mana ca sa transferi caldura necesara.

#225
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 vladut50, on 13 iunie 2021 - 08:38, said:


Whisky-ul merge mai bine cu putina apa, asa gol e prea tare (50.5%). Cu aprox 10% apa, devine bestial. Are miros foarte puternic de bourbon... ceva gen vanilie, lemn, cacao etc.  Miroase paharul foarte frumos si dupa o ora, daca nu il spal.

Sunt curios, la aceeiasi bani (200-250 lei), cum se compara un Cognac gen Martell VSOP, Remy Martin VSOP, Davidoff VSOP, Henessy VS, Camus VSOP, cu un Armagnac XO (Janneau sau altul). Stiti careva?

Daca ai la indemana sifon, incearca in loc de apa - un fâs de sifon. S-ar putea experienta asta sa fie revelatoare. Dealtfel combinatia 'whiskey /scotch and soda' cred ca iti suna cunoascut de prin filmele americane.

In legatura cu intrebarea finala, un raspuns vei avea numai dupa ce le probezi tu pe toate. Aprecierea unei bauturi este atat de subiectiva.

#226
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 nniki, on 14 iunie 2021 - 01:28, said:


Daca la whisky in functie de tarie/gust se poate recomanda jumatate de lingurita de apa la un pahar de 30-50 ml, as spune ca regula nu e valabila pt coniac sau armagnac.
Ti-as recomanda sa le bei in pahare clasice de coniac  sau pahare lalea. Pentru eliberarea aromei de armagnac, tine paharul mai mult in mana ca sa transferi caldura necesara.
Chiar astă seară ma gândeam ca musai sa fac rost de 2 pahare de cognac.

 Batranelul, on 14 iunie 2021 - 11:01, said:


In legatura cu intrebarea finala, un raspuns vei avea numai dupa ce le probezi tu pe toate. Aprecierea unei bauturi este atat de subiectiva.
Intrebarea e de fapt: cum se compară un Cognac Vsop cu un Armagnac XO?..pentru că sunt la aceeași bani

O sa incerc cândva si un Cognac sa vad diferența.

#227
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Dupa ce am consumat cam un sfert de sticla de Janneau XO Grand Armagnac (in decurs de 2 saptamani), am fost la o nunta unde se servea Jidvei. In trecut, Jidvei mi se parea o super bautura, dar acum, prin comparatie cu Armagnac, Jidvei mi s-a parut extrem de simpla ca si combinatie de arome, o bautura foarte banala.

#228
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Fix asta e. O bautura banala.

#229
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 Elenistic, on 08 iulie 2021 - 17:29, said:

Fix asta e. O bautura banala.
Nici Miorita XO nu m-a dat pe spate. Mai buna decat Jidvei, clar, dar asa 2-3 arome pe acolo maxim. Metaxa de 7 stele, al fel, dar avea ceva arome aparte, ca de menta....Oricum bauturi ok, dar nu te dau pe spate.

#230
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Din nou le-ai descris perfect.

#231
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Incercat un Calarasi Aurum luat de la Lidl in saptamana moldoveneasca.
Prima impresie...foarte placut. Parca bei un borbon intens aromat, cu tente masive de vanilie di lemn.
Am mai baut 2-3 pahare in zile diferite...apoi am desfacut si o sticla de Courvoisier VSOP pe care o aveam, doar asa pentru a vedea diferente.
Bai nenicule...nu stiu ce sa zic. Ori cel frantuzesc este la grupa de copii  ori cel moldovenesc este un pic pe steroizi.
Asadar...cei care ati baut Calarasi Aurum XO, credeti ca este posibil ca un brandy (ok, divin moldovenesc) de 7 ani sa aibe notele astea ataaat de intense? Sau este un pic umblat la el si este ceva adaugat ulterior pe acolo?

#232
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Courvoisier nu e mare lucru...Nu ma surprinde ce zici.

#233
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,577
  • Înscris: 10.01.2019

 the_lion, on 17 septembrie 2021 - 21:08, said:

Incercat un Calarasi Aurum luat de la Lidl in saptamana moldoveneasca.
Prima impresie...foarte placut. Parca bei un borbon intens aromat, cu tente masive de vanilie di lemn.
Am mai baut 2-3 pahare in zile diferite...apoi am desfacut si o sticla de Courvoisier VSOP pe care o aveam, doar asa pentru a vedea diferente.
Bai nenicule...nu stiu ce sa zic. Ori cel frantuzesc este la grupa de copii  ori cel moldovenesc este un pic pe steroizi.
Asadar...cei care ati baut Calarasi Aurum XO, credeti ca este posibil ca un brandy (ok, divin moldovenesc) de 7 ani sa aibe notele astea ataaat de intense? Sau este un pic umblat la el si este ceva adaugat ulterior pe acolo?
Singurul gust pe care un coniac la 7 ani il poate trage  din lemn este cel de lemn, de tanin. Partea cu vanilia este de la steroizi. Trebuie zeci de ani (ma imulte zeci de ani) pt a se obtine aroma de vanilie din lemnul butoiului si la astfel de bauturi nu ajungem noi sau in orice caz nu din Lidl.

#234
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 AlexD2, on 18 septembrie 2021 - 09:50, said:

Singurul gust pe care un coniac la 7 ani il poate trage  din lemn este cel de lemn, de tanin. Partea cu vanilia este de la steroizi. Trebuie zeci de ani (ma imulte zeci de ani) pt a se obtine aroma de vanilie din lemnul butoiului si la astfel de bauturi nu ajungem noi sau in orice caz nu din Lidl.
In procesul de imbatranire pot iesi la veala mai multe arome, nu doar cele de vanilie. 7 ani nu e putin, este probabil o medie pt vsop-urile tinere.
Insa nu as pune in balanta un coniac cu un brandy, mai ales ca discutam de un brandy moldovenesc, nu de Armagnac, Calvados sau vreun brandy american recunoscut.
Zvonurile sunt ca brandy-urile produse in Moldova au risc maricel de contrafacere.

Revenind, coniacul are un proces bine definit, de la terroir si tipul de struguri recoltati pana la dubla distilare si imbatranire.
Chiar exista control strict in procesul de fabricare a cognacului.
La brandy lucrurile sunt mult mai lejere. Asta nu inseamna ca un fabricant istet nu ne poate "ameti" papila cu diverse arome, majoritatea adaugate la faza de indulcire a brandy-ului.

Courvoisier Vsop nu poate avea termen de comparatie cu Calarasi.
E parerea mea, insa gusturile nu se discuta.

Edited by nniki, 19 September 2021 - 00:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate