Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Coniac - o bautura deosebita

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#181
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Nu mai bine o pui pe olx? S-ar putea sa o dai mai repede acolo.

#182
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006

 luvio, on 16 octombrie 2017 - 18:05, said:

Zilele trecute am avut ocazia sa vad si eu in aeroport la Frankfurt o sticla de Hennesy nu mai stiu gama da pretul m-a dat pe spate:3250 euro sticla.Tre sa stai bine de tot financiar ca sa-ti permiti asa ceva. Pina atunci eu ma multumesc cu un Lheraud VS!
De regula in cazurile acestea, sticla in sine costa mult. E vorba de sticle refolosibile din cristal, care sunt foarte scumpe.

#183
colegu99

colegu99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.03.2007
Si nu tot ceea ce e cel mai scump e si cel mai bun...
Personal prefer o casa de cognac mica, de familie, stil boutique in detrimentul celor 4 mari care nu mai acorda atentie la detalii si totul este super industrializat...

#184
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Mai bea cineva cognac, brandy, divin etc. ?

Ce mai recomandati? Ce ati mai descoperit bun?

#185
casuta__papusilor

casuta__papusilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.11.2018

 Elenistic, on 10 noiembrie 2020 - 10:57, said:

Mai bea cineva cognac, brandy, divin etc. ?

mai bem.
ce naiba sa facem.
bem dupa buget.
da' tre sa bem, ca rade lumea de noi.

Edited by casuta__papusilor, 19 November 2020 - 23:06.


#186
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Pai recomandati ceva, spuneti ce va place...

#187
madalin87radu

madalin87radu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2015
Salut tuturor ,recent am primit cadou o sticla de Argessis Romanaiac ,dar nu stiu nimic despre ea sau istoria ei . daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie as fi foarte recunoscator . Multumesc anticipat

Edited by madalin87radu, 05 January 2021 - 20:21.


#188
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 madalin87radu, on 05 ianuarie 2021 - 20:20, said:

Salut tuturor ,recent am primit cadou o sticla de Argessis Romanaiac ,dar nu stiu nimic despre ea sau istoria ei . daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie as fi foarte recunoscator . Multumesc anticipat
Posibil ca de aiciprovine. Vezi partea cu O comoară blocată de ANF Posibil sa fie o serie scurta imbuteliata din acest distilat, necomercializat

#189
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Recomand, daca faceti o călătorie in Republica Moldova... sunt preturi pentru toate buzunarele iar cele sub 5 ani sunt foarte accesibile, daca comparam cu preturile noastre
Se poate vizita si fabrica din Transnistria/Tiraspol dar contracost... KVINT are toata gama de bauturi si este foarte cunoscuta si apreciata in spatiul rusesc

Attached Files


Edited by rz, 05 January 2021 - 21:21.


#190
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Apar periodic și la Lidl, Carrefour, Auchan ca și  
divinul  Călărași.
Până acum câțiva ani găseai la standurile din centrele comerciale din Iași, Suceava, Bacău plus altele, de prin 2015 au intrat și I magazinele mari.

#191
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Da, dar la alt pret... am calculat atunci si era cam la jumatate de pret fata de aceeasi cantitate Unirea (si cred ca nu se poate compara Kvint cu Unirea, ca brand)
Vorbesc despre pretul din Tiraspol (in ruble transnistrene) care-i mai mic si decat ala din Chisinau, cu vreo 10-15%

Edited by rz, 05 January 2021 - 22:25.


#192
alexandru_s1976

alexandru_s1976

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.12.2020

 Elenistic, on 10 noiembrie 2020 - 10:57, said:

Mai bea cineva cognac... ?

Ce mai recomandati?....

Buget ?

 Elenistic, on 20 noiembrie 2020 - 11:23, said:

Pai recomandati ceva, spuneti ce va place...


Cand eram in Romania,ma delectam cu Remy Martin  sau Martell....alte vremuri,alt buget....in momentul de fata,in functie de ce mananc,Delamain La Tres Venere ( merge dupa o friptura de miel ) ,Hennessy X.O. ( ideal dupa vanat ) sau in cazuri speciale L'Essence De Courvoisier.

#193
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 Elenistic, on 10 noiembrie 2020 - 10:57, said:

Mai bea cineva cognac, brandy, divin etc. ?
In ultimii ani, din gama cognac/divin/brandy am baut :

Kvint de 10 ani, cumparat din Romania, pt ca acum se gaseste cam peste tot. Calitate buna, pacat ca se comercializeaza la sticla de o,5 l;

Bardar de 12 ani, in genul Kvint-ului dar mai ieftin decat acesta si tot la sticla de 0,5 l din pacate;

Ararat Ahtamar de 10 ani - foarte gustos, produs in Armenia, mai scump decat celelalte 2 dar si sticla mai mare Posted Image

Din punctul meu de vedere, cognac-urile gen Remy Martin, Martell, Courvoisier sau Hennessy au niste preturi foarte umflate pentru ceea ce ofera, adica 40@ alcool si filtrare. Am mai baut din cand in cand cate o sticla, primita cadou si de fiecare data mi s-a reconfirmat faptul ca la aceiasi bani sau mai putini, se gasesc multe alte variante mai bune.

In locul firmelor de "fite" cu care suntem obisnuiti si care ofera, de cele mai multe ori niste ambalaje/sticle foarte frumoase, facand practic sa nu mai conteze continutul din ele, va recomand sa incercati un armagnac gen Chateau Du Tariquet Color Collection Purple 12 ani - imbuteliat la taria butoiului - 52% abv si nefiltrat.

Dupa armagnacul asta, Hennessy o sa vi se para o gluma proasta, asa cum este si Jack Daniels dupa ce ai baut un Four Roses single barrel Posted Image

 rz, on 05 ianuarie 2021 - 21:14, said:

Recomand, daca faceti o călătorie in Republica Moldova... sunt preturi pentru toate buzunarele iar cele sub 5 ani sunt foarte accesibile, daca comparam cu preturile noastre
Se poate vizita si fabrica din Transnistria/Tiraspol dar contracost... KVINT are toata gama de bauturi si este foarte cunoscuta si apreciata in spatiul rusesc
Kvint se gaseste si la noi si nu e chiar asa de scump, doar sticla de 0,5 l ma cam deranjeaza.

Tot din Republica Moldova mai e Bardar, cam cu 50% mai ieftin decat Kvint si la aceeasi calitate.

#194
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Bardar chiar au un raport calitate pret foarte bun.

#195
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Salutare,

(Am baut un Calarasi Special Collection 7 Xo si a fost mmmm, super bun. catifelat de nici nu simteai taria, aromat si rafinat.)

Mi s-a pus pata pe Calarasi, de la XO 7 in sus, si cum la varsta de 7 sunt 3 variante: Legenda, Aurum si Special Collection, am intrebat producatorul care e diferenta dintre ele. Las aici raspunsul lor, in caz ca ajuta pe cineva.




Toate divinurile noastre sunt facute din distillate de vin, din struguri crescuti de noi.
Toate sunt maturate (vorbim aici de 7 ani) cel putin 7 ani in butoaie de stejar.
Apoi trec la cupajare. Aici si apare diferenta de gust, culoare si miros.
Fiecare colectie are etalonul (standardul) lui- se cupajeaza din diferite distillate pina se ajunge la rezultatul dorit.
Seria Legenda este cu un gust mai moale si nuante de vanilie.
Seria Aurum are un gust si miros mai clasic- mai aspru.
Special Collection este o serie noua, lansata la finele anului 2019- destilatul se face dintr-un singur soi de struguri si la cupajare se pune un procent mai mare de distillate cu o maturare mai mare. De exemplu in cel de 7 ani se adauga destilat de 10 ani 10-20%  ceea ii da un miros si gust mai pronuntat.

Edited by bluesnake, 02 April 2021 - 14:23.


#196
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Multumim pentru informații! Chiar sunt de folos!

#197
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Profitand de o oarecare campanie, am comandat urmatoarele: Miorita 12 (sa incercam si ceva romanesc), Bardar 7, Bardar 10. Sa vedem despre ce este vorba. Ma astept ca Miorita sa fie cea mai putin eleganta dintre toate, si ma astept sa dureze ceva timp pana sa trec prin toate, dar depinde de ce oaspeti mai primesc :)

Edited by bluesnake, 07 April 2021 - 08:07.


#198
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010
Salutare!
As vrea sa incep si eu intr-ale "fineturilor", dar sunt incepator. Vreau sa iau o sticla de burbon si una de cognag/armagnac/vinars. Buget cam 150 de lei pt fiecare.....hai 200 daca e ceva super.

Ma gandeam la un Gentleman's Jack (am gustat mai demult si mi-a placut) si un Curvoisier/Remy VSOP, dar din ce vad pe masura ce ma documentez, sunt variante mai gustoase la banii astia....Four Roses, Eagle Rare.

Ce recomandati la 150+150 lei? ...maxim 200+200.

Multumesc!

Edited by vladut50, 31 May 2021 - 18:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate