Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Absinth

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#181
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
De doi ani de zile nu mai bea nimeni absint?

Am luat pe la inceputul anului o sticla din asta din kaufland:
[ http://despreambalaje.files.wordpress.com/2012/04/absinthe_naturelle.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Citind topicul asta si afland cum se bea de fapt absintul mi-am amintit de niste persoane care au mers in China pe o plantatie de ceai. Toti de acolo beau, evident, ceai, insa in ciuda diferitelor tehnici de prepararea a ceaiului (cantitate/temperatura/durata) ei luau cu pumnul, aruncau in ceainic si turnau apa calda pe el, ignorand toata arta ceaiului la care se raporteaza snobii europeni.

Eu am baut absintul in shoturi si a fost foarte bun. Nu imi plac tariile de nici un fel, dar absintul asta a fost foarte placut, in ciuda gradelor multe pe care le are. L-am servit si pe tata, care e amator de palinca, si i-a placut si lui :)

Totusi, absintul asta din poza nu stiu cat de original e, tin minte ca pe eticheta erau trecute arome si coloranti. As incerca ceva curat dar nu prea stiu de unde sa-l iau, deoarece magazinele online arata doar eticheta frontala de pe sticla.

#182
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Si mie imi place Absintul. Mi-a adus si mie sotia cand a fost in Cehia (am 2 sticle la activ).
Il beau ca atare, in paharele de shot insa in cantitate mica pentru a simti aroma.
Nu cred ca e ok sa il bei shot. Pierzi toata distractia. Parca mi-as mai lua o sticla dar nu stiu de unde din RO (sa fie la fel de bun). Ea a dat cam 15 EUR pe o sticla de 60-70 grade (mi-a luat 2 tipuri).
Nu m-am imbatat din asa ceva...l-am baut doar in cantitati mici, pentur savoare.

Am incercat si flambat (in fine, cu zahar, dupa reteta) insa nu mi-a placut.

#183
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Se pare ca sunt singurul amator serios al absinth-ului. Intre timp, am mai primit o sticla...E uau. Este adus din Franta si nu pot sa spun decat ca este BESTIAL.
Contine 35 mg thujon.

Attached Files



#184
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Nu eşti singurul, dar adevăru-i că n-am mai băut de foarte mult timp.
Mă gândesc să-mi comand o sticlă :D

#185
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Da, dar trebuie sa fii atent de une il iei pentur ca se poate sa iei vreo porcarie....

#186
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ştiu, de-aia m-am ferit până acum să dau comandă. Cunoşti cumva surse sigure?

#187
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Absintul poate da orbire.

Daca nu scrieti poezii ca Beaudelaire, nu e cazul sa va intoxicati cu asa ceva!

#188
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Asta-i ca şi cum ai spune unui fumător că fumatul poate cauza cancer şi că nu-i cazul să-şi cumpere trabuc.

Atâta timp cât e vorba de consum legal şi fiecare îşi asumă riscurile, ce-ar fi dacă n-ai decide tu ce şi când să consume alţii?

Edited by Abbiex, 04 July 2015 - 16:23.


#189
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Abbiex, on 04 iulie 2015 - 16:22, said:

ce-ar fi dacă n-ai decide tu ce şi când să consume alţii?

Era doar o sugestie, nu o decizie, ca nu sunt eu in masura sa decid ceva.

#190
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Absintul produs in ziua de azi nu da nici orbire, nici nu ajungi la nebuni dupa el, nu exista sa ajunga produs alimentar pe raft cu asemenea riscuri.

Mai am o jumatate de sticla din productie proprie Posted Image

Attached File  IMG_1374.JPG   301.9K   12 downloads

#191
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Unii se uită prea mult la filme.

Dark, puteai să ne sugerezi asta într-un mod mai...elegant.
Din formularea ta reiese că, consumul de absinth s-ar justifica doar în cazul poeţilor sau artiştilor neînţeleşi.

#192
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

 Abbiex, on 04 iulie 2015 - 16:44, said:

Din formularea ta reiese că, consumul de absinth s-ar justifica doar în cazul poeţilor sau artiştilor neînţeleşi.

Eu as fi de parere ca da.
O bautura atat de alcoolizata, 65 0 , nu se justifica sub nicio forma. Este foarte periculoasa pentru sanatate.
Incearca sa bei un paharel de vodka la 40 0 si o sa vezi ca te arde pe gat. Nici nu vei putea inghiti.

 Mizu, on 04 iulie 2015 - 16:37, said:

Mai am o jumatate de sticla din productie proprie Posted Image

IMG_1374.JPG

Cum l-ai procesat? Posted Image

din pelin, sau cum?

#193
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
In mod normal se bea diluat dar nici daca bei la shot nu mori, are sub alcoolemia spirtului si multi beau si din ala frecvent :)

Am macerat in alcool plantele (inclusiv pelin) si pe urma l-am distilat. Are o culoare ceva mai inchisa deoarece am pus ulterior niste piper mixt in el... ca asa vazusem si la altii. Ca sa iasa verde ca in filme trebuie colorat ulerior deoarece clorofila din pelin nu trece prin distilare. Eu nu l-am mai colorat ca nu ma incalzeste cu nimic ce culoare are.

Palinca pe-aici are in jur de 50 de grade, unii o lasa si mai tare pe 60, deci nu-i mare diferenta pana la 60-70 cat are absintul. Exista multi alcoolisti cronici pe la sate ce beau tarii din astea de-o viata, noi ca bem ocazional n-o sa patim nimic.

#194
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Deci practic absintul nu se obtine prin fermentatie ci prin adaosuri in alcool a unor extracte. Practic bei alcool aromat.

#195
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu cum se produce absintul direct din plante verzi deoarece n-am unde sa gasesc pelin pe camp.


Insa rezultatul cred ca e similar cel putin ca structura chimica, ca la gust difera cu siguranta.

#196
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 dark, on 04 iulie 2015 - 19:52, said:


O bautura atat de alcoolizata, 65 0 , nu se justifica sub nicio forma. Este foarte periculoasa pentru sanatate.
Incearca sa bei un paharel de vodka la 40 0 si o sa vezi ca te arde pe gat. Nici nu vei putea inghiti.




ei asi... ia da`mi sa ncerc. ca sa incerc de cateva ori ca`s balbait

#197
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 Mizu, on 04 iulie 2015 - 21:22, said:

In mod normal se bea diluat dar nici daca bei la shot nu mori, are sub alcoolemia spirtului si multi beau si din ala frecvent :)

Am macerat in alcool plantele (inclusiv pelin) si pe urma l-am distilat. Are o culoare ceva mai inchisa deoarece am pus ulterior niste piper mixt in el... ca asa vazusem si la altii. Ca sa iasa verde ca in filme trebuie colorat ulerior deoarece clorofila din pelin nu trece prin distilare. Eu nu l-am mai colorat ca nu ma incalzeste cu nimic ce culoare are.

Palinca pe-aici are in jur de 50 de grade, unii o lasa si mai tare pe 60, deci nu-i mare diferenta pana la 60-70 cat are absintul. Exista multi alcoolisti cronici pe la sate ce beau tarii din astea de-o viata, noi ca bem ocazional n-o sa patim nimic.
se mai poate dilua și prin flambare... Și e și mai interesant

#198
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt la o tura noua de absint si l-as face negru, am vazut pe net sortimentul asta si imi place cum arata. Dar n-am gasit si ce anume ii da culoarea aia, in afara de coloranti artificiali :)
Aveti vreo idee de planta care sa-l faca negru?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate