Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Absinth

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
199 răspunsuri în acest subiect

#145
radu4us

radu4us

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 23.07.2008

 kriket, on Oct 26 2008, 17:58, said:

Si nu stii care sunt preturiile ???

Pentru a cumpara Absinth intrati pe www.absinth.ro.
Aici veti gasi Absinth la cel mai mic pret din Romania 75 ron sticla si livrare in toata tara.
DE asemenea veti gasi si informatii cum ar fi: istoric, preparare, retete...

#146
andi_iuda

andi_iuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 06.04.2008
Salutare.
Am inceput sa citesc topicul asta dar a devenit destul de interesant. Pt cei interesanti de subiect sa citeasca pe la pagina 5. acolo sunt chestii mai interesante.
in 2007, cand am fost a 2-a oara in cehia  (ma duc la un festival de rock) mi-am luat o sticla de Absinth si cand am ajuns in Romania m-am pus pe baut, dar n.am baut-o conform ritualului (mai mult de lene).... acuma imi pare rau.

Pai din cate am inteles acuma se poate cumpara si din Romania absinth (bautura ceheasca) dar probabil e contrafacuta, preferabil s-o cumperi din afara. Din cate tin minte in magazine erau mai multe branduri de absith.
Ceea ce ma intereseza e sa stiu de unde pot procura bautura frantuzilor, abstinthb, cea care se aproapie cel mai bine de bautura din secolul XIX, pe care o bea Van Gogh, Oscar Wilde, Verlaine, Rimbaud si asa mai departe.

totusi daca printre voi este cineva mai in domeniu sa-mi zica si mie de unde pot sa procur Absinthb si cat de tare se apropie de original.

#147
Upsinth

Upsinth

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 06.02.2009

 andi_iuda, on Jan 3 2009, 01:16, said:

Salutare.
Am inceput sa citesc topicul asta dar a devenit destul de interesant. Pt cei interesanti de subiect sa citeasca pe la pagina 5. acolo sunt chestii mai interesante.
in 2007, cand am fost a 2-a oara in cehia  (ma duc la un festival de rock) mi-am luat o sticla de Absinth si cand am ajuns in Romania m-am pus pe baut, dar n.am baut-o conform ritualului (mai mult de lene).... acuma imi pare rau.

Pai din cate am inteles acuma se poate cumpara si din Romania absinth (bautura ceheasca) dar probabil e contrafacuta, preferabil s-o cumperi din afara. Din cate tin minte in magazine erau mai multe branduri de absith.
Ceea ce ma intereseza e sa stiu de unde pot procura bautura frantuzilor, abstinthb, cea care se aproapie cel mai bine de bautura din secolul XIX, pe care o bea Van Gogh, Oscar Wilde, Verlaine, Rimbaud si asa mai departe.

totusi daca printre voi este cineva mai in domeniu sa-mi zica si mie de unde pot sa procur Absinthb si cat de tare se apropie de original.
Daca vrei ceva original iti recomand sa mergi in Absinth Bar ( www.theabsinth.com )

#148
RaulYoTM

RaulYoTM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 147
  • Înscris: 13.07.2008
Am baut si eu ieri prima oara in viata mea Absinth... l-am cumparat cu 95 de lei dintr-un magazin NON-STOP. Ideea e ca... avea trecut pe el 22.02.2008 .. nu stiu ce e aia:) Sper ca data fabricatiei... :D

Oricum, bautura a fost... oarecum ok.. desi n-am combinat-o cu nimic decat cu Montain Dew (ca e de lemon lime)... si o stingeam cu Pepsi. Treaba e ca 5 insi am baut pe o sticla de Absinth si a mai si ramas vreo 100 de ml in sticla.


E ok bautura, dar parca nu regasesti placerea de a savura aroma lichidului in gura:P

#149
andreeuu

andreeuu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 300
  • Înscris: 07.01.2009
cum a mai zis cineva se gaseste de cumparat pe www.aaashop.ro dar acum situ e in constructie

#150
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008
Se gaseste si in Real,dar o versiune "mai slaba" de 50 grade.In Spania si Grecia am vazut ca e foarte raspandit(cel din Grecia era tot de fabricatie spaniola),l-am incercat si pe cel de 80 grade.

#151
deadcountess

deadcountess

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 17.06.2009

 andi_iuda, on 3rd January 2009, 01:16, said:

Salutare.
Am inceput sa citesc topicul asta dar a devenit destul de interesant. Pt cei interesanti de subiect sa citeasca pe la pagina 5. acolo sunt chestii mai interesante.
in 2007, cand am fost a 2-a oara in cehia  (ma duc la un festival de rock) mi-am luat o sticla de Absinth si cand am ajuns in Romania m-am pus pe baut, dar n.am baut-o conform ritualului (mai mult de lene).... acuma imi pare rau.

Pai din cate am inteles acuma se poate cumpara si din Romania absinth (bautura ceheasca) dar probabil e contrafacuta, preferabil s-o cumperi din afara. Din cate tin minte in magazine erau mai multe branduri de absith.
Ceea ce ma intereseza e sa stiu de unde pot procura bautura frantuzilor, abstinthb, cea care se aproapie cel mai bine de bautura din secolul XIX, pe care o bea Van Gogh, Oscar Wilde, Verlaine, Rimbaud si asa mai departe.

totusi daca printre voi este cineva mai in domeniu sa-mi zica si mie de unde pot sa procur Absinthb si cat de tare se apropie de original.

Cel mai aproape de originalul de acum 200 de ani (ca si concentratie de thujon-substanta activa) ar fi King of Spirits Gold (100mg thujon) dar se gaseste numai in Cehia pt ca in restul Europei concentratia de thujon maxim admisa este 35mg/l.
Din pacate din acest motiv trebuie sa-l si bei acolo, deci trebuie sa ai o vacanta mai lunga ca sa termini o sticla de 1l
Daca nu ai timp exista si un absint-bar foarte dragut, nu-mi amintesc numele strazii (si normal dupa cate feluri de absint au acolo) dar poti cauta pe net...  absinth-time ... ma rog cu www si com ca n-am voie sa fac reclama

Editat de deadcountess, 17 iunie 2009 - 01:31.


#152
mihai1angel

mihai1angel

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 06.01.2009
Absinth
100gr. pelin
1 linguritza (lgt) chimen
1 lgt. nucsoara
1 lgt. coriandru
1 lgt. angelica (tinctura, daca nu gasiti uscata)
1 lgt. isop
1 lgt. fenicul
se pune in alcool dublu-rafinat NUMAI pelinul. se pune in sticla de ...sticla, nu PET. se tine astupat o saptamina, nu se umbla la el, se pune la intuneric. dupa aceea se pun restu ingredientelor, si se mai lasa 3 saptamini. deci, cu totul, o luna.

#153
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Pe vremuri iesea omu' de la fabrica si dadea in ocol pe la birt si cerea o mastica. Acu' nu-i mai zicem mastica ci Absint. E ceva si asta. Ok, grecii-i zic Ouzo.

#154
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.552
  • Înscris: 19.04.2009
Ouzo e diferit de Absinth...
Ouzo e mai slab... (fata de absinth, cu mult :lol: )

#155
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.198
  • Înscris: 05.01.2008

 iordake_nl, on 27th April 2010, 12:51, said:

Pe vremuri iesea omu' de la fabrica si dadea in ocol pe la birt si cerea o mastica. Acu' nu-i mai zicem mastica ci Absint. E ceva si asta. Ok, grecii-i zic Ouzo.
Una-i una,alta-i alta...Amandoua contin anason dar la ouzo aroma e mult mai pregnanta.In nici un caz nu e aceeasi bautura.

Editat de zuv, 27 aprilie 2010 - 14:57.


#156
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 30.01.2008

 iordake_nl, on 27th April 2010, 13:51, said:

Pe vremuri iesea omu' de la fabrica si dadea in ocol pe la birt si cerea o mastica. Acu' nu-i mai zicem mastica ci Absint. E ceva si asta. Ok, grecii-i zic Ouzo.

Um, lol? Mastica se face cu mastic. N-are legatura nici cu anasonul din ouzo, nici cu pelinul din absint.

#157
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 766
  • Înscris: 06.06.2009

 End-L-user, on 27th April 2010, 15:38, said:

Um, lol? Mastica se face cu mastic. N-are legatura nici cu anasonul din ouzo, nici cu pelinul din absint.

Anason e-n toate astea. O mare familie (din zona mediteraneana) in care intra absint, mastica, ouzo, raki, sambuca si... mai era una. Toate pe baza de anason. Si tot aici intra si pastis. Ca exista diferente mici intre ele, ok. Da' la urma urmei... tat un drac.

Da' e ca si cum ai spune ca tescovina (bautura) nu-i tot aia cu Grappa. Tat un drac si-asta.

#158
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 andi_iuda, on 3rd January 2009, 02:16, said:

Salutare.

Pai din cate am inteles acuma se poate cumpara si din Romania absinth (bautura ceheasca) dar probabil e contrafacuta, preferabil s-o cumperi din afara. Din cate tin minte in magazine erau mai multe branduri de absith.
Ceea ce ma intereseza e sa stiu de unde pot procura bautura frantuzilor, abstinthb, cea care se aproapie cel mai bine de bautura din secolul XIX, pe care o bea Van Gogh, Oscar Wilde, Verlaine, Rimbaud si asa mai departe.

Sper sa nu ma insel, dar nu cumva in secolul 19 aceasta bautura se combina cu tinctura de opium-Laudanum, f. accesibila clasei de jos in acea vreme, si de aici impresia pastrata "de secole" ca Absinthul iti da stari de reverie asemanatoare plantelor halucinogene si drogurilor? La un momentdat s-a facut si un documentar pe aceasta tema.

"Until the early 20th century, laudanum was sold without a prescription and was a constituent of many patent medicines. Today, laudanum is strictly regulated and controlled throughout the world.

Laudanum remains available by prescription in the United States and the United Kingdom"

#159
maryyyan

maryyyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 04.08.2009
Absint
(Vine de la origine greacă "absinthian" înseamnă imposibil-to-drink) originare din Elveția, dar mai bine cunoscut
ca o băutură alcoolică în Franța, a fost o lungă perioadă de timp ca o băutură
misticism. 140_ alcool Absinthe este fabricat din plante verzi cum ar fi
fenicul, anason, și frunze de pelin amar Absinthium. Ultimul
ingredient, de asemenea, cunoscut sub numele de pelin (de plante, care este toxic dacă ingerate la
niveluri ridicate), dă bea numele și reputația sinistru. În timpul
un secol, absint a fost controlat de la lege, este credința că
conduce la "Absinthe - mult mai rău decât alcoolismul simpla. Băutură
ar fi cauzat epilepsie și "nebunie penale."

Absint
a fost creat la sfârșitul anului 1700 ca unele medicament pentru dureri abdominale, dar
Aceasta a încetat să mai fie în curând medicină și trece la cura dureri cardiace
sentimentale. Potabilă a fost asociat cu artisti ca a fost o băutură de zi cu zi
pentru ei, artisti precum Baudelaire, Rimbaud, Van Gogh, Picasso, Dali, și
ca boemi Moulin Rouge. Oscar Wilde a spus: "Asta e diferența dintre un
sticle de Absinthe și dawn "si au fost adepții.

Până la
la sfârșitul secolului al douăzecilea, când a fost popularizat in SUA unde a găsit repede sa
de capital, care a fost New Orleans. Un politician american a spus, "Adevărată
demență este în sticla aia." În 1905 a apărut un anti-absint atunci când Jean
Lanfray un agricultor elvețian si-a ucis
soția gravidă și cele două fiice dupa ce a baut 2 sticle de  
Absint. La sfârșitul primului război mondial a fost Absinthe ilegal în toate
Europa și Statele Unite ale Americii.

După mai multe încercări au fost legalizate în unele țări. În prezent,  poti obține Absinthe,
da este comercial. Absinthe este
a devenit popular  acum 130 de ani.

Se spune că
Lanfray precum și familia sa ,sau ucis după o câteva sticle de Absinthe Van Gogh
si-a tăiat urechea , Hitler a avut curajul să se sinucidă, La'Frua
Dr. francez amputa fără un motiv  pacienții . (Absinthe a fost diagnosticat).


Cel mai vazut de noi toti a fost filmul "Eurotrip", unde cei doi frați
................. :thumbup:






personal am încercat, dar nu-i așa cum se zice , este nimic mai mult decât Everclear cu lichior de anason.
În Amsterdam este un loc numit Absyth Bar și se spune că
poti lua Absinthe original 1700, dar este un adevărat rahat.

.

"Zana verde" cum mai este numit cost undeva la 30 E .

#160
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008
Am cautat prin Iasi si nu am gasit, culmea tocmai in Focsani se gasea, pacat ca era inchis sambata seara la 5 cand am ajuns eu

#161
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.579
  • Înscris: 14.02.2005
are in real, cred ca si in carrefour

#162
Airinnnn

Airinnnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 03.09.2010

 mihai1angel, on 27th April 2010, 12:44, said:

Absinth
100gr. pelin
1 linguritza (lgt) chimen
1 lgt. nucsoara
1 lgt. coriandru
1 lgt. angelica (tinctura, daca nu gasiti uscata)
1 lgt. isop
1 lgt. fenicul
se pune in alcool dublu-rafinat NUMAI pelinul. se pune in sticla de ...sticla, nu PET. se tine astupat o saptamina, nu se umbla la el, se pune la intuneric. dupa aceea se pun restu ingredientelor, si se mai lasa 3 saptamini. deci, cu totul, o luna.


A incercat cineva reteta asta? Cum a iesit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate