Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24890 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1151 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (550 votes [47.50%])

    Percentage of vote: 47.50%

  2. Nu (508 votes [43.87%])

    Percentage of vote: 43.87%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.64%])

    Percentage of vote: 8.64%

Vote Guests cannot vote

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003

 eu_unul, on 18th November 2010, 16:40, said:

Chestionarul se reseteaza, asadar va invit sa votati din nou in acest chestionar.
E buna ideea, sa se vada exact cum stau lucrurile :)

 karuna, on 19th November 2010, 22:14, said:

Eu, eu! :peacefingers:
Vreau sa vin cu  observatia ca nu se discuta despre niciun zeu,
Nu se discuta despre ipoteza dzeu ? (zeu, zeu, zeu, ecou de nunta)

Edited by andreic, 19 November 2010 - 22:29.


#56
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Stabo, on 19th November 2010, 22:23, said:

Notiunea de exterior este una spatio-temporala, a universului. Acel exterior al universului e contradictoriu in modelul cosmologic standard.

1. exista timp in singularitate? dar spatiu? si daca nu exista nici timp nici spatiu atunci cum, nu avem un exterior?

#57
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
De ce ma provoci ? Am facut ieri o promisiune si vreau sa ma tin de cuvant. Pt ca daca nu ma tin, va dau ocazia la off topic si divagatii de camuflaj. Cine mai intra pe acest topic trebuie sa citesca dupa un raspuns (pozitiv sau negativ), motivele/argumentele credintei sau necredintei in d-zeu si doar tangential chestiuni conexe. Fara stufareli stiintifice. Pt asta e aria dedicata.

Edited by Stabo, 19 November 2010 - 22:39.


#58
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Stabo, on 19th November 2010, 22:33, said:

De ce ma provoci ? Am facut ieri o promisiune si vreau sa ma tin de cuvant.
Cine mai intra pe acest topic trebuie sa citesca dupa un raspuns, motivele credintei sau necredintei in d-zeu, argumentele si tangential chestiuni conexe. Fara stufareli stiintifice. Pt asta e aria dedicata.

ai devenit moderator si nu stiu io? daca vrei raspunzi la intrebarea mea daca nu , nu.

#59
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 andreic, on 19th November 2010, 22:28, said:

E buna ideea, sa se vada exact cum stau lucrurile :)
Pai la cat carnagiu au facut ateii p'aici... :lol:

 robinake, on 19th November 2010, 22:36, said:

daca vrei raspunzi la intrebarea mea daca nu , nu.
Inca de la postul 53 ti-am aratat ca nu vreau sa raspund la ea si am motivat la 57 de ce. Fara suparare, dar nu mai vreau peste 2000 de pagini cu...de toate. :)

Edited by Stabo, 19 November 2010 - 22:38.


#60
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

 Stabo, on 19th November 2010, 22:37, said:

Inca de la postul 53 ti-am aratat ca nu vreau sa raspund la ea si am motivat la 57 de ce. Fara suparare, dar nu mai vreau peste 2000 de pagini cu...de toate. :)

sa inteleg ca nu vrei sa-ti scape nici un post? ...da' stiu ca esti pasionat, nu gluma!

si deci asa...in singularitate nu exista timp sau spatiu dar in acelasi timp nu putem vorbi despre un exterior al universului. mie imi da cu eroare. tie nu? cum asa?

Edited by robinake, 19 November 2010 - 22:40.


#61
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

 robinake, on 19th November 2010, 22:39, said:

sa inteleg ca nu vrei sa-ti scape nici un post? ...da' stiu ca esti pasionat, nu gluma!
Nu, n-am spus asta. Erau peste 2000 de posturi cu de toate si fara sa le fi citit eu pe toate. Ei bine, nu vreau sa mai contribui la...tocanita. :)

Edited by Stabo, 19 November 2010 - 22:42.


#62
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ValaMaldoran, on 19th November 2010, 22:05, said:

Afirmatiile pe care le fac cu privire la credinta si religie sunt categorice din punctul meu de vedere.

Nu te obliga nimeni sa te dai ofensata de ele.


Atitudinea mea oricare ar fi ea este cu privire la religie si credinta, nu fata de credinciosii de pe aici. Este un forum liber de discutii despre idei.

Atat timp cat nu recurg la atac de persoana sau ofense la user (ceea ce nu se poate spune si despre tine), te rog frumos sa incetezi cu acuzatii nefondate. Nu te mai da jignita personal de opinia altora in ceea ce priveste religia ta.  :rolleyes:

Sintagma "afirmatii categorice" se contrazice din pacate cu ideea de "discutie" pe care o avansezi mai jos, draga. Hai, fa dovada ca gandesti logic, si ori te conformezi si aduci argumente, ori, daca doresti sa o tii in afirmatii categorice, retrage-te pe un blog, ca asa ar fi  politicos sa procedeze o doamna. :console:

Tu asa te-ai simtit cand te-ai dat jignita? Obligata de cineva anume? :)

Ba eu te rog frumos sa incetezi cu prostiile si acuzatiile nefondate la adresa mea, si cu laudele nefondate la adresa ta,  pentru ca eu am motive foarte serioase sa te acuz de necinste, fiindca vii cu pretentii absurde, cum ar fi aceea de a "discuta" ...fara sa argumentezi(!?). Asa ceva numai in Caragiale mai intalnesti!... Bine, ca in aroganta ta pe care ti-ai dat-o la iveala si in alte randuri, adica de ce nu ai incerca...


 ValaMaldoran, on 19th November 2010, 22:05, said:

Nu esti obligata. Poti ignora mesajele sau folosi butonul raport cand si daca vreodata va fi cazul. Pana atunci, scuteste-ma te rog de sensibilitatile tale.


Eu doar discut. Cea frustrata se pare ca esti tu. Mai mereu. Drept dovada si inversunarea cu care imi raspunzi la mesaje pe care nu te obliga nimeni sa le citesti sau sa dai replica. Si da, am dreptul sa-mi expun orice opinie doresc despre orice subiect, tocmai pentru ca sunt intr-un spatiu public de discutii libere.


Comentarii care nu au absolut deaface cu acest topic ci mai degraba cu analizele tale la persoana mea. Asta citesc eu aici. Combati userul.
Vad ca incerci din rasputeri sa ma provoci (la ce nu stiu). Iti spun de pe acum ca te ostenesti degeaba. Fa istericale din astea cu altcineva, te rog.
Si inceteaza cu presupuneri de natura personla, ti-am mai spus asta. Vad ca nu te astamperi. Continua tu asa, ca prevad inca vreo cateva zile pe tusa pentru tine.

Asa-i, nu ma obliga nimeni, ci imi face o deosebita placere sa iti raspund... Cu alte cuvinte ia-ti gandul ca nu voi fi la fel de sensibila cu tine in continuare, in fine, pana o sa ma plictisesc.... :)

Ce discuti, draga? Despre mine vad ca gasesti argumente, dar, din pacate pentru tine, nu eu sunt subiectul de dezbatere al acestui topic. Asadar, comporta-te conform regulamentului si adu argumente la subiect.  Da, doamno? :)

Fiindca ma obligi, draga. Arata ca esti om serios si nu lasa impresia ca ai venit aici doar pentru flame si ca sa discuti cu adevarat doar despre teistii care doresc sa le aduci argumente la prostiile pe care le debitezi. Capisci?

 Stabo, on 19th November 2010, 22:37, said:

Pai la cat carnagiu au facut ateii p'aici... :lol:

Da, stim, vorba lui Mount Yermom, cat s-au lovit ateii cu tesla...  [ http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/d055.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by karuna, 19 November 2010 - 23:06.


#63
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010

 karuna, on 19th November 2010, 22:51, said:

...
Ia mai du-te-n singularitate.
Si ia-l si pe Robinake cu tine.

P.S. Raspunsul meu a fost la fel de on-topic ca si ale tale. Terminati cu singularitatile si barfele.

#64
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ix_, on 19th November 2010, 22:59, said:

Ia mai du-te-n singularitate.
Si ia-l si pe Robinake cu tine.

P.S. Raspunsul meu a fost la fel de on-topic ca si ale tale. Terminati cu singularitatile si barfele.

Draga, de ce sa ma duc eu? Sa se duca toti cei care nu discuta argumentat, ca asa ar fi corect dupa cum este facut regulamentul si acestui forum.

LE Stiu ca nu va convine, dar asa cum aducem noi argumente asa sa faceti si voi, da?

Edited by karuna, 19 November 2010 - 23:03.


#65
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 02.11.2010

 karuna, on 20th November 2010, 07:58, said:

Tu asa te-ai simtit cand te-ai dat jignita? Obligata de cineva anume?

Cand spui cuiva ca il consideri tampit asta este o jignire. Sau poate te-am inteles eu gresit, datorita conjugarii verbelor. :rolleyes:

Quote

nu eu sunt subiectul de dezbatere al acestui topic.
Ar fi bine sa tii aminte tu insuti de acest lucru, inainte sa avanti in analize cu privire la useri. Tu esti cea care a deviat discutia de la idee inspre persoana. Se pare ca iti face placere sa dai dar nu sa si primesti.

Quote

Arata ca esti om serios si nu lasa impresia ca ai venit aici doar pentru flame si ca sa discuti cu adevarat doar despre teistii care doresc sa le aduci argumente la prostiile pe care le debitezi.
Nu trebuie sa-ti arat tie absolut nimic. Nu-ti place ce spun, nu citi, ignora. Daca nu poti ignora si te crezi justificata sa continui cu combaterea userului vei suporta consecintele regulamentului.
Dupa cum pentru tine, ceea ce spun eu sunt prostii, asa si pentru mine ceea ce spui tu si ceea ce oferi tu nu sunt argumente ci pur si simplu credinta ta. Nimic mai mult.
Eu nu ma dau de ceasul mortii sa-ti demonstrez tie ceva, insa tu esti obsedata sa demonstrezi tuturor ca d-zeul tau exista. De ce ? Esti platita la norma sau ti se dau puncte divine pentru Rai ? :lol:

Edited by ValaMaldoran, 19 November 2010 - 23:09.


#66
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 ValaMaldoran, on 19th November 2010, 23:07, said:

Cand spui cuiva ca il consideri tampit asta este o jignire. Sau poate te-am inteles eu gresit, datorita conjugarii verbelor. :rolleyes:


Ar fi bine sa tii aminte tu insuti de acest lucru, inainte sa avanti in analize cu privire la useri. Tu esti cea care a deviat discutia de la idee inspre persoana. Se pare ca iti face placere sa dai dar nu sa si primesti.


Nu trebuie sa-ti arat tie absolut nimic. Nu-ti place ce spun, nu citi, ignora. Daca nu poti ignora si te crezi justificata sa continui cu combaterea userului vei suporta consecintele regulamentului.
Dupa cum pentru tine, ceea ce spun eu sunt prostii, asa si pentru mine ceea ce spui tu si ceea ce oferi tu nu sunt argumente ci pur si simplu credinta ta. Nimic mai mult.
Eu nu ma dau de ceasul mortii sa-ti demonstrez tie ceva, insa tu esti obsedata sa demonstrezi tuturor ca d-zeul tau exista. De ce ? Esti platita la norma sau ti se dau puncte divine pentru Rai ? :lol:

Probabil ca nu stii bine romaneste, si nu numai...,  ca altfel niciun om cu scaun la cap nu se dadea jignit de marturisirea mea. Decizia moderatorului a fost o greseala, am discutat deja despre asta. Mai ales ca spusesei ca te doare la basca de ce impresii ar putea sa aiba teistii despre tine, chiar daca si-ar argumenta corect opiniile. Cum o dai, tot ilogic te-ai comportat...  :console:

Ti-am mai spus sa nu ma acuzi pe mine de prostiile tale. Discutia a deviat fiindca asa ai dorit tu. Iata ca iti dau o mana de ajutor sa revii la subiect, daca di proprie initiativa zici ca nu reusesti sa ai o atitudine onesta, si iti aduc aminte ca ai de adus argumente la afirmatia facuta de tine in acest post: click, in momentul in care te-am intrebat cum ai facut tu sa fii o persoana inteligenta, capabila de multe s.a.m.d., si care este "In nici un caz nu mi le-a daruit zeul tau extraterstru impregnator de fecioare.". Asadar argumenteaza, ca asa e frumos. :console:

Deci, draga, daca intri in hora trebuie sa joci ca toata lumea, nu sa iti impui propriile tale reguli, da? Altfel o sa te propun pentru banare daca dovedesti ca nu doresti decat sa faci flame si off topic.

#67
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 robinake, on 19th November 2010, 22:05, said:

deci se axiomeaza asa cum spune si mount_yermom ca Dumnezeu nu exista. pai de ce nu zici bre asa?

Stabo nu-i tampit sa nu-si dea seama doar ca-i place sa se auda vobind. Iti dai seama ce viata trista are daca urmareste dezbateri precum cele pe care le-a link-uit?



Asta-l tine-n viata [aici pe Softpedia] si-l face sa se adune de pe jos de fiecare data cand il spulber.

Edited by eu_unul, 20 November 2010 - 08:50.


#68
LauriciD

LauriciD

    señorită

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,984
  • Înscris: 10.07.2007
Și, până la urmă, orbii au ajuns să vadă sau au devenit mai orbi decât înainte? Îmi place că există iar fel și fel de dispute cu motive personale, iar pe ultima pagină nu cred că există două posturi ontopic.

#69
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Mount_Yermom, on 20th November 2010, 00:26, said:

jos de fiecare data cand il spulber.

Ai o parere prea buna despre tine... :lol:

Lamureste-ma ceva, zici ca stiinta pleaca de la axioma "nu exista Dumnezeu" si din cauza asta nu poate dovedi existenta lui, de fapt nici nu incearca asa, daca s-ar pleca de la "exista Dumnezeu" se poate demonstra dupa aceea ca Dumnezeu exista? Ce anume se schimba daca plecam de la axioma ca Dumnezeu exista?

#70
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 eu_unul, on 20th November 2010, 00:47, said:

Ai o parere prea buna despre tine... :lol:

Lamureste-ma ceva, zici ca stiinta pleaca de la axioma "nu exista Dumnezeu" si din cauza asta nu poate dovedi existenta lui, de fapt nici nu incearca asa, daca s-ar pleca de la "exista Dumnezeu" se poate demonstra dupa aceea ca Dumnezeu exista? Ce anume se schimba daca plecam de la axioma ca Dumnezeu exista?

Macar daca(!) ar pleca stiinta de la aceasta "axioma"... Dar  se vede doar ca ai o parere foarte buna despre ateism. :)


De altfel nici n-am mai auzit ca axiomele sa fie formulate printr-o negatie...

#71
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Karuna, ca de obicei te chinui sa nu spui nimic... Nu eu am zis ca stiinta se bazeaza pe axioma "nu exista Dumnezeu" ci Silvestru aka Mount_Yermom, zii lui ca nu ai auzit de axiome care sa fie formulae prin negatie.

#72
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 eu_unul, on 20th November 2010, 01:38, said:

Karuna, ca de obicei te chinui sa nu spui nimic... Nu eu am zis ca stiinta se bazeaza pe axioma "nu exista Dumnezeu" ci

Silvestru aka Mount_Yermom, zii lui ca nu ai auzit de axiome care sa fie formulae prin negatie.

Ti se pare, draga, ca intotdeauna...  Silvestru zicea pe ce se bazeaza ateismul vostru, nu stiinta.

Da, partea a doua a problemei se adresa si lui, dar cred deja ca am gasit raspunsul, si anume, ca ateismul nu poate fi "argumentat" decat prin absurditati, cum ar fi o axioma formulata printr-o negatie. :console:

Edited by karuna, 20 November 2010 - 01:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate