Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua
 Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala
 Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25446 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1154 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (552 votes [47.55%])

    Percentage of vote: 47.55%

  2. Nu (509 votes [43.84%])

    Percentage of vote: 43.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

Vote Guests cannot vote

#24877
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 08:06, said:

Viața de după moarte, cu iadul și raiul, e o invenție creștină.
Serios? Nu a fost împrumutat de la akkadieni, de la greci, de la budiști, mitologii păgâne, de la cineva?
Că așa-i trendul, Zeitgeist și alte rebuturi.

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 08:06, said:

Știi prea bine că eu am negat afirmația asta
Ce-ți mai place să te victimizezi! :no:

Știi prea bine că tu crezi exact la fel, doar exprimarea e diferită de a colegului bolovan. Nu susține mitologia evoluționistă că reptilele au devenit păsări? Nu ai afirmat tu că dinozaurul s-a făcut barză? De ce îți este rușine cu credințele personale?

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 08:06, said:

Ce disperare? Toți vom suferi, vom îmbătrâni, vom muri.
Ar trebui să ne pregătim psihologic pentru ce va veni, dar nu trebuie să disperăm.

Pentru ce să ne pregătim psihologic, pentru întâlnirea cu zeul Nimic? :)

Omul se va face un (alt) animal peste 14 miliarde de ani.
Dar cu noi e gata, după moarte nu mai fi nimic, nicăieri, niciodata, ai uitat?

#24878
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 08:54, said:

Serios? Nu a fost împrumutat de la akkadieni, de la greci, de la budiști, mitologii păgâne, de la cineva?
Probabil că iadul e împrumutat de la greci, aveau noțiunea de Tartar, locul unde Sisif împingea bolovanul la deal. Tartarul era rezervat celor mai groaznici oameni, sau celor care au enervat zeii. La creștini, aproape toată lumea ajunge în iad, mulți chemați, puțini aleși.

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 08:54, said:

Știi prea bine că tu crezi exact la fel, doar exprimarea e diferită de a colegului bolovan. Nu susține mitologia evoluționistă că reptilele au devenit păsări? Nu ai afirmat tu că dinozaurul s-a făcut barză? De ce îți este rușine cu credințele personale?
Da, niște pești au evoluat în amfibieni, niște amfibieni au evoluat în reptile, niște reptile au evoluat în dinozauri, niște dinozauri au devenit păsările de azi. Asta nu înseamnă că aligatorul a băut RedBull și a prins aripi. Dacă îmi era rușine de credințele mele, nu le afișam. Tu iei afirmațiile mele, le mutilezi și apoi zici că eu le-am făcut, doar ca să încerci să le denigrezi. Mi se pare o strategie urâtă, dar fiecare face ce poate.

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 08:54, said:

Pentru ce să ne pregătim psihologic, pentru întâlnirea cu zeul Nimic? Posted Image
Să ne pregătim psihologic pentru boală, suferință, bătrânețe, moarte, certitudini ale vieții.

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 08:54, said:

Dar cu noi e gata, după moarte nu mai fi nimic, nicăieri, niciodata, ai uitat?
E posibil să nu fie atât de simplu. Personalitatea noastră nu supraviețuiește, e destul de clar că mintea e activitatea creierului. Totuși, conștiența asta a mea probabil că va reveni, probabil că a mai fost. Mi-e greu să cred în fenomene unice.

Edited by horny_hornet, 02 May 2024 - 11:04.


#24879
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007
Pacea Domnului, frate Hornet!

#24880
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020
Forța fie cu voi! :)

#24881
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007
Hornete, sărbătorești și tu Paștele sau ești pe poziție, lupți până la capăt pentru cauză?

#24882
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 12:07, said:

Hornete, sărbătorești și tu Paștele sau ești pe poziție, lupți până la capăt pentru cauză?
Eu sărbătoresc echinocțiul. :lol:
Voi nu ați sărbătorit Paștele pe 31 martie?

#24883
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007
Nu, ăia-s catolicii, noi duminica asta sărbătorim.

#24884
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 12:38, said:

Nu, ăia-s catolicii, noi duminica asta sărbătorim.
Interesant, vă dați după religia locală, nu am știut. Bănuiesc că penticostalii americani sărbătoresc cu catolicii. Mi se pare stupidă treaba cu ortodocșii și calendarul lor, doar de dragul de a fi altfel.

#24885
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,364
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 12:24, said:

Eu sărbătoresc echinocțiul.

Adevărul e că din toate timpurile oamenii au sărbătorit echinocțiul și renașterea naturii primăvara. Și, cum le era obiceiul în trecut, oamenii au antropomorfizat aceste fenomene naturale, dându-le caracteristici umane, precum renaștere sau înviere.

Isus nu e singurul personaj mitologic care învie primăvara, fiind un zeul al vegetației din perioada greco-romană târzie, adică un zeu al revenirii naturii la viață în acest anotimp. Toate marile civilizații au avut zei născuți în jurul solstițiului de iarnă, omorâți în acest anotimp, și înviați la începutul primăverii: sumerienii îl aveau pe Dumuzid (care era oier), egiptenii îl aveau pe Osiris, grecii vechi pe Dinonis (zeul viței de vie, de la care s-au inspirat și creatorii lui Isus, atribuindu-i plăcerea de a bea vin), aztecii pe Xipetotep, vikingii pe Odin, dacii pe Zamolxe, saxonii pe Eostre, de unde și numele de "Easter" dat sărbătorii învierii zeului greco-roman Isus.

Dumuzid a fost omorât atârnând pe un lemn, și înviat după trei zile. La fel și Osiris al egiptenilor. Recordul de stat în subsol a fost al lui Zamolxe al dacilor, care a înviat după...3 ani ! Posted Image

Edited by lupini, 02 May 2024 - 13:26.


#24886
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 12:47, said:

Interesant, vă dați după religia locală, nu am știut.
Bănuiesc că penticostalii americani sărbătoresc cu catolicii.
O, da!

Dar voi chiar vă țineți tari pe poziție de sărbători, pentru gloria partidului și înflorirea cauzei ateiste?
Mă întreb ce le ziceți soacrelor sau cum răspundeți când cineva vă salută cu "Hristos a înviat!".
Că îmi imaginez că Lupini nu debitează aberațiile alea fade și familiei și prietenilor lui, nu?

Voi chiar sunteți prigoniți în aceste zile, frățioare, aveți viață grea! Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 02 May 2024 - 13:48.


#24887
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 02 mai 2024 - 13:46, said:

Voi chiar sunteți prigoniți în aceste zile, frățioare, aveți viață grea! Posted Image
Le mai zic și eu "Hristos n-a-nviat!" sau "Adevărat n-a-nviat!", deci nu e problemă. Posted Image

Edited by horny_hornet, 02 May 2024 - 14:14.


#24888
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,364
  • Înscris: 29.12.2006

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 14:14, said:

Le mai zic și eu "Hristos n-a-nviat!" sau "Adevărat n-a-nviat!", deci nu e problemă.

Niciodată nu mi-a plăcut să rostesc acest salut. Răspund cu "Bună ziua" ori "Salut". Când sunt într-un cadru mai amical răspund cu: "Așa am auzit la radio știrea...că ar fi înviat, dar eu nu cred". Posted Image

Edited by lupini, 02 May 2024 - 14:33.


#24889
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 02 mai 2024 - 14:14, said:

Le mai zic și eu "Hristos n-a-nviat!" sau "Adevărat n-a-nviat!", deci nu e problemă. Posted Image

View Postlupini, on 02 mai 2024 - 14:32, said:

Când sunt într-un cadru mai amical răspund cu: "Așa am auzit la radio știrea...că ar fi înviat, dar eu nu cred".

Deci sunteți apostoli puternici ai ateismului!
Nu le ziceți cu această ocazie și celelalte adevăruri, precum... "broasca zboară!"?  Posted Image

View Postlupini, on 02 mai 2024 - 14:32, said:

Niciodată nu mi-a plăcut să rostesc acest salut.
Hornete, ăsta a fost mai precoce decât tine!
Tu ai fost puțintel mai religios așa, în copilărie dar la el... niciodată.

Edited by Sfantul Jakob, 02 May 2024 - 16:03.


#24890
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,939
  • Înscris: 16.03.2004
Arătările lui Isus după Înviere, conform cu apostolul Pavel, sau, cu alte cuvinte, ce se știa pe timpul apostolului Pavel (epistolele sale sunt scrise cu 10 -20 de ani înaintea primei evanghelii, adică înaintea lui ”Marcu”):


NTR:
1 Corinteni 15: 3 Căci v-am încredințat, înainte de toate, ceea ce am primit și eu: Cristos a murit pentru păcatele noastre, conform Scripturilor, 4 a fost înmormântat, a înviat a treia zi, conform Scripturilor, 5 i S-a arătat lui Chifa și apoi celor doisprezece 6 și, după aceea, S-a arătat la peste cinci sute de frați deodată, dintre care cei mai mulți încă trăiesc, iar unii au murit. 7 După aceea i S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor. 8 Apoi, celui din urmă dintre toți, ca unei lepădături, mi S-a arătat și mie.


Deci ce observații putem face? Pe timpul apostolului Pavel, încă nu apăruseră elementele mitologice referitoare la mironosițe (acestea fiind primele care au văzut pe Isus înviat, conform cu cele patru evanghelii) și mormântul gol.
De remarcat faptul că Iacov nu doar că nu a fost un ”binecuvântat” care a văzut pe Isus înviat, dar Iacov nici măcar nu apare în vreo evanghelie...și teologii sunt surprinși cum de Episcopul de Ierusalim conform cu Faptele apostolilor, este acest Iacov, fratele de trup al lui Isus, acesta nefiind unul dintre cei doisprezece apostoli ai lui Isus! Posted Image
Deci iată că diferitele elemente mitologice cu privire la povestea lui Isus din Nazaret, s-au dezvoltat pe direcții distincte.

Edited by dark, 02 May 2024 - 18:04.


#24891
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 mai 2024 - 17:52, said:

Deci iată că diferitele elemente mitologice cu privire la povestea lui Isus din Nazaret, s-au dezvoltat pe direcții distincte.
Da, în apocrife apar câteva elemente mitologice.
De aceea nici nu au fost incluse în Biblie.

Acele elemente seamănă mult cu mitologia evoluționistă: crocodilul zboară, omul apare dintr-o maimuță plus alte avioane...

#24892
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,939
  • Înscris: 16.03.2004
De asemenea, ar fi de remarcat că, în opinia lui Pavel, Isus s-a arătat celor 12 apostoli, de 2 ori, și nu celor 10 (prima apariție din evanghelia după Ioan) sau celor 11. Iată deci că pe timpul lui Pavel încă nu apăruse în povestea lui Isus, mitul trădătorului, respectiv vânzătorul Iuda.

#24893
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 03 mai 2024 - 07:09, said:

Iată deci că pe timpul lui Pavel încă nu apăruse în povestea lui Isus, mitul trădătorului, respectiv vânzătorul Iuda.
Nu apăruse mitul dar adevărurile erau binecunoscute, observatorii oculari încă trăiau, biserica tocmai începea lucrarea ei biruitoare.

#24894
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,267
  • Înscris: 13.02.2004
https://stiintasiteh...nta-medicinala/

Pe semne ca in suficienti ani o sa mai fie o specie

@Sfantul Jakob Erau bine cunoscute...de exemplu, ca prometeu adusese focul, ca atlas tinea in carca spatele...si alte adevaruri bine cunoscute.
P.S. Vezi ca si acum sunt martori oculari...ii gasesti de regula stransi intr-un loc...sub tratament

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate