Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
25446 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1154 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (552 votes [47.55%])

    Percentage of vote: 47.55%

  2. Nu (509 votes [43.84%])

    Percentage of vote: 43.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

Vote Guests cannot vote

#24859
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 14:36, said:

Deci dracu îți trimite poze, are whatsapp, facebook, instagram? Cum socializează?
Depinde de la drac la drac. Unii sunt poze, unii cu filmulete. Cei mai tari sunt aia care o ard stiintific.

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 14:36, said:

Înțeleg, deci dracu înșeală oameni pentru satisfacția de a-i înșela. Câștigă și bani din înșelarea oamenilor sau numai satisfacție?
Dawkins castiga si bani.

#24860
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 01 mai 2024 - 19:36, said:

Depinde de la drac la drac. Unii sunt poze, unii cu filmulete. Cei mai tari sunt aia care o ard stiintific.
Dawkins castiga si bani.
Am înțeles, deci dracii sunt oameni, după cum zicea și Paco. După descrierea lui Paco, am crezut că vorbea de penticostalul de serviciu. :lol:

Eu cred că oamenii există, inclusiv oamenii vicleni.

#24861
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 13:09, said:

A demonstrat vreun geolog formarea munților?
Amos 4:13
Căci iată că El a întocmit munţii, a făcut vântul şi spune omului până şi gândurile lui. El preface zorile în întuneric şi umblă pe înălţimile pământului: Domnul Dumnezeul oştirilor este Numele Lui.

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 13:09, said:

S-a demonstrat evoluția în laborator, (citești chestia asta și deodată răsare speranța în inima ta, în sfârșit o jivină a devenit om, în laborator, evrika!)

dar

discutăm despre:

1. bacterii (iha, ăștia își bat joc de noi?)

care devin rezistente la antibiotice (adică nici astea măcar nu evoluează în nimic altceva)

2. musculița de oțet (gosh, speram să fie ceva mai mare, măcar un iepuraș)

care capătă schimbări fiziologice (adică musculițele devin muște)

prin selecție umană. (deci la sfârșit descoperim că omul a operat o musculița)

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 13:09, said:

Ai răbdare niște milioane de ani și vei vedea schimbări masive.
QED
Singura cale în care evoluția poate fi observată și testată.

#24862
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,267
  • Înscris: 13.02.2004
@Sfantul Jakob gresit...vezi ca nu citesti tot ce se potesteaza? Ia mai arunca o privire prin postari...si o sa vezi niste link-uri

#24863
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbolovan, on 01 mai 2024 - 21:26, said:

@Sfantul Jakob gresit...vezi ca nu citesti tot ce se potesteaza? Ia mai arunca o privire prin postari...si o sa vezi niste link-uri
Da, ai dreptate, colegu'!

#24864
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 21:13, said:

Amos 4:13
Căci iată că El a întocmit munţii, a făcut vântul şi spune omului până şi gândurile lui. El preface zorile în întuneric şi umblă pe înălţimile pământului: Domnul Dumnezeul oştirilor este Numele Lui.
Ignoranța nu mai e o scuză, știm toate astea și nu e vreun zeu la mijloc.
În ce privește speranța ta, că un alt animal devine om în laborator, asta ar pune cruce teoriei evoluției.

#24865
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 20:37, said:

Am înțeles, deci dracii sunt oameni, după cum zicea și Paco. După descrierea lui Paco, am crezut că vorbea de penticostalul de serviciu. Posted Image

Eu cred că oamenii există, inclusiv oamenii vicleni.
Cand vorbim de rau facut de noi in mod intentionat,  responsabilitatea este a noastra. Indiferent daca dracii exista sau nu. Fara consimtamantul nostru sunt irelevanti. Alegerile noi le facem. N-avem scuza in aceste situatii. Nici in existenta dracilor, nici in scrierile biblice care nu ne-ar parea plauzibile.

#24866
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 01 mai 2024 - 12:13, said:

[ https://i.ibb.co/wNKTKyp/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dilăule scrie acolo că mă pălmuia și mă ciupea?! :eek:

Asta ai înțeles tu?!

Urmele erau de la altceva, ca și cum cineva îți pune o palmă pe obraz și te împinge... rezultând o urmă ca de palmă pe obraz... tu ești cu capul, nu înțelegi un text simplu ca ăla?!
Ce palme, ce ciupituri visezi?! :angry:

 horny_hornet, on 01 mai 2024 - 13:09, said:

A demonstrat vreun geolog formarea munților? Istoricii folosesc metoda științifică, dar istoria nu poate fi demonstrată, că nu e repetabilă. S-a demonstrat evoluția în laborator, dar discutăm despre bacterii care devin rezistente la antibiotice sau musculița de oțet care capătă schimbări fiziologice prin selecție umană. Gândește-te cât de puțin s-au schimbat oamenii în 80.000 de ani de când au plecat din Africa. Diferențele dintre africani, nordici și chinezi se văd de la o poștă, dar sunt destul de mici. Strămoșul comun leu-tigru a trăit cu vreo 4 milioane de ani în urmă. Deci, la ce te aștepți? Ai răbdare niște milioane de ani și vei vedea schimbări masive. :lol:

Astea nu sunt dovezi, ci speculații... iarăși, confunzi microevoluția cu macroevoluția...

Edited by heartu, 01 May 2024 - 21:52.


#24867
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 01 mai 2024 - 21:41, said:

Cand vorbim de rau facut de noi in mod intentionat,  responsabilitatea este a noastra. Indiferent daca dracii exista sau nu. Fara consimtamantul nostru sunt irelevanti. Alegerile noi le facem. N-avem scuza in aceste situatii. Nici in existenta dracilor, nici in scrierile biblice care nu ne-ar parea plauzibile.
Ai suferit și tu atacuri demonice? :)

#24868
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 06.03.2021

 horny_hornet, on 01 mai 2024 - 21:59, said:

Ai suferit și tu atacuri demonice? :)

Chiar dacă ai pus întrebarea la mișto, acest fenomen este destul de des întâlnit, mai ales în mediul rural... hai să zici că minte unu' doi, dar chiar mii și mii de oameni care au avut astfel de experiențe de-a lungul timpului s-au pus de acord să mintă împreună, plus că acest fenomen demonologic (de atacuri demonice) este recunoscut și studiat de secole (știința nu se ocupă de astfel de fenomene)... dacă tu nu cunoști sau nu vrei să accepți astfel de fenomene paranormale (subiective, e adevărat), este strict problema ta, dar nu ai dreptul moral de a-i face țicniți pe cei care au avut astfel de experiențe... :nonobad:

Edited by heartu, 01 May 2024 - 22:13.


#24869
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 01 mai 2024 - 22:08, said:

Chiar dacă ai pus întrebarea la mișto, acest fenomen este destul de des întâlnit mai ales în mediul rural... hai să zici că minte unu' doi, dar chiar mii și mii de oameni care au avut astfel de experiențe de-a lungul timpului s-au pis de acord să mintă împreună, plus că acest fenomen demonologic (de atacuri demonice) este recunoscut și studiat de secole...
Da, știu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q-v8qsbSjd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24870
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 06.03.2021

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 22:12, said:

Da, știu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q-v8qsbSjd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu la astfel de manifestări și exorcizări m-am referit eu... ci la cele de pe plaiurile noastre mioritice... unde te poți documenta din plin...

#24871
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 01 mai 2024 - 22:08, said:

nu ai dreptul moral de a-i face țicniți pe cei care au avut astfel de experiențe... Posted Image
E strict părerea mea că oamenii atacați de demoni au probleme psihice, fiindcă viziunea mea asupra lumii nu include astfel de entități. Viziunea mea asupra lumii include doar ceea ce e natural, nimic supranatural, nimic paranormal. Poate că eu sunt orb la acea latură a lumii, dar decât să trăiesc într-o lume bântuită de demoni, mai bine orb.

#24872
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 06.03.2021

 horny_hornet, on 01 mai 2024 - 22:21, said:

E strict părerea mea că oamenii atacați de demoni au probleme psihice, fiindcă viziunea mea asupra lumii nu include astfel de entități. Viziunea mea asupra lumii include doar ceea ce e natural, nimic supranatural, nimic paranormal. Poate că eu sunt orb la acea latură a lumii, dar decât să trăiesc într-o lume bântuită de demoni, mai bine orb.

OK, dar nici nu poți să contrazici mii de oameni care au avut astfel de experiențe... e ca și cum i-ai zice unuia care a fost în moarte clinică și a avut experiențe NDE, că de fapt el n-a văzut nimic și că e mincinos...

Nu așa merg lucrurile... :nonobad:

Edited by heartu, 01 May 2024 - 22:27.


#24873
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 01 mai 2024 - 22:26, said:

OK, dar nici nu poți să contrazici mii de oameni care au avut astfel de experiențe... e ca și cum i-ai zice unuia care a fost în moarte clinică și a avut experiențe NDE, că de fapt el n-a văzut nimic și că e mincinos...
Și eu văd nenumărate lucruri în vise, cred că am văzut și draci în vise, dar vorbim despre vise, chestii ce există doar în minte, nu și în realitate. Toate chestiile astea sunt niște impulsuri electrice într-o chiftea de 1,5 kg. E o furtună într-o ceașcă de ceai. Problema e ignoranța. Și eu sunt ignorant, ar trebui să meditez, dar sunt prea leneș. Gândurile trebuie să fie uneltele noastre, altfel noi suntem uneltele gândurilor. Asta e capcana în care pică aproape toată lumea. CIneva zicea că mintea e un servitor excelent, dar un stăpân groaznic.

#24874
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,467
  • Înscris: 26.01.2007

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 21:39, said:

Ignoranța nu mai e o scuză, știm toate astea
Știți... din disperare, să precizăm și acest amănunt important.
Știți la fel cum sunteți siguri că un crocodil care sare de foame devine pasăre.

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 22:35, said:

Și eu văd nenumărate lucruri în vise, cred că am văzut și draci în vise
Iha, dezvoltă subiectul!
Povestește-mi și mie, eu n-am avut chiar nciodată harul să visez draci.

#24875
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,808
  • Înscris: 06.03.2021
Omul e sincer, n-ar trebui să fi atât de acid cu el...

#24876
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 23:03, said:

Știți... din disperare, să precizăm și acest amănunt important.
Ce disperare? Toți vom suferi, vom îmbătrâni, vom muri. Viața de după moarte, cu iadul și raiul, e o invenție creștină. Nici măcar evreii nu cred așa ceva, că nu există asta în vechiul testament. Ar trebui să ne pregătim psihologic pentru ce va veni, dar nu trebuie să disperăm.

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 23:03, said:

Știți la fel cum sunteți siguri că un crocodil care sare de foame devine pasăre.
Știi prea bine că eu am negat afirmația asta, dar tare îți mai place minciuna. Îmi pare rău pentru tine.

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 23:03, said:

Iha, dezvoltă subiectul!
Povestește-mi și mie, eu n-am avut chiar nciodată harul să visez draci.
Nu mai știu, probabil că m-am mai uitat la filme de groază și am visat urât, contează?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate