Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...
 Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)
 Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop
 Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26392 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1160 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (555 votes [47.56%])

    Percentage of vote: 47.56%

  2. Nu (511 votes [43.79%])

    Percentage of vote: 43.79%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (101 votes [8.65%])

    Percentage of vote: 8.65%

Vote Guests cannot vote

#24841
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,553
  • Înscris: 16.03.2004
Ca să-l scutesc pe colegul heartu de un search, am căutat eu. Aici
[ https://yoursmiles.org/tsmile/demon/t1404.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24842
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 15.10.2020
Cuvântul "drac" vine din latinescul "draco", care vine din greacă, înseamnă șarpe sau balaur. Poate ați auzit de Vlad Dracul, denumirea venind de la ordinul dragonului, nu de la demoni. În vechiul testament nu există draci (demoni), Satan făcea parte din îngerii lui Iahve, cuvântul Satan înseamnă doar "acuzatorul", era un fel de procuror.

În noul testament apare demonul Satan, care a fost preluat din budism. Buddha s-a așezat sub un copac pentru a se ilumina și demonul Mara l-a testat de 3 ori, Budha trebuind să treacă peste frici, peste dorința de putere, peste dorințele senzuale. La Isus, Satan îl testează de 3 ori când postea în deșert, cu foamea (să transforme pietre în pâini), cu dorința de putere (i-a oferit toate regatele lumii), cu dorința de faimă (să sară de pe templu și să fie prins de îngeri). Diferența dintre Satan și Mara e că Mara reprezintă gândurile umane, Satan fiind o ființă independentă.

Există paralele și cu Zoroastrismul, unde există un zeu bun (Ahura Mazda) și un zeu rău (Angra Mainyu), dar nu intru în detalii, că vă plictisesc.

#24843
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 13.02.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 00:57, said:

Bah frate, eu sunt creștin.
Da, creștinismul nu este o știință, este o religie.

RELIGIA
Prin excelență, realitățile religioase sunt acceptate prin credință.
Aceste realități NU pot fi dovedite incontestabil.

Eu sunt onest, autentic și recunosc:

- creștinismul NU e știință,

- NU are adevăruri incontestabile, valabile pentru toți oamenii,

- existența lui Dumnezeu NU poate fi argumentată științific, într-un mod indubitabil

Convingerile religioase sunt bazate pe sisteme de gândire, pe revelație, filozofie, intuiție, deducție, experiență personală.
Însă aceastea nu-s la fel pentru toată lumea și pot fi în mod simplu și valid respinse de interlocutor.

ȘTIINȚA
Știința are argumente incontestabile. Afirmațiile ei sunt testate și verificate.
Dacă vorbim despre biologie, aceasta este o știință, desigur.
Anatomia omului este o chestie incontestabilă.
Nu poate unul să spună că omul are două picioare și altul să creadă că are cinci.
Dacă vorbim despre sistemul respirator sau circulator, e limpede și incontestabil.
Când o realitate este incontestabil dovedită, ește știință.
Știința adevărată este cunoașterea clară a creației lui Dumnezeu.

MITOLOGIA
Ce mă enervează pe mine NU este faptul că unii oameni se cred dobitoace.
Pentru că mulți din respectivii ipochimeni chiar au dreptate, figurativ vorbind.
Problema apare când Ciorba cu Pietre care naște viața e... știință. Păi când și cum s-a verificat asta?
Când dinozaurii care se transformă în berze, când crocodilul sare în sus de foame și se face pasăre e... știință.

Că dacă băieții ar spune "bah, așa credem noi!" NU ar fi domle nicio problemă.
Dar să numești aiurările astea știință, mi se pare literalmente o blasfemie.

Te contrazici singur
RELIGIA o iei ca adevar pur si incontestabil. Nu te-am vazut nici macar o data sa nu iei spusele bisericesti drept adevar incontestabil. Iar daca cineva incearca sa spuna altceva...sau iti cere sa demonstrezi...devii agresiv, nesimtit si obraznic.

STIINTA nu este cunoasterea clara a creatiei lu' Dzeu. Stiinta n-are treaba cu basmele.  Stiinta studiaza fenome
De pe wikipedia:
Știința (din cuvântul latin scientia, care înseamnă „cunoaștere”) este un sistem ordonat de cunoștințe structurate care studiază, cercetează și interpretează fenomenele naturale, sociale și artificiale.
Știința se bazează pe cercetare, care se desfășoară frecvent în instituții academice și de cercetare, precum și în agenții și companii guvernamentale.


MITOLOGIA Definitia mitologie: O mitologie este un ansamblu relativ coerent de mituri, întâmplări care descriu o anumită religie sau un sistem de valori. Prin urmare...religia face parte din mitoloie...si nu stiinta. Stiinta care zice clar si cu dovezi ca omul este rezultatul unei evolutii din maimuta (spre deosebire de religie...unde presupune din start sa crezi orbeste)

#24844
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,667
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbolovan, on 01 mai 2024 - 07:52, said:

Te contrazici singur

STIINTA nu este cunoastere
Știința înseamnă cunoaștere

Din perlele colegului bolovan Posted Image

#24845
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 13.02.2004
Ai facut exact ce spuneam ca faci. Esti extrem de previzibil. Pe semne ca nu ai citit toata propozitia (sau nu o intelegi). Incearca sa citesti toata propoziia.

#24846
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 15.10.2020

View Postbolovan, on 01 mai 2024 - 08:39, said:

Ai facut exact ce spuneam ca faci. Esti extrem de previzibil. Pe semne ca nu ai citit toata propozitia (sau nu o intelegi). Incearca sa citesti toata propoziia.
E greșeala ta, trebuie să folosești fraze mai scurte ca să nu uite penticostalii începutul când ajung la sfârșit. :lol:

#24847
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,667
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbolovan, on 01 mai 2024 - 08:39, said:

Pe semne ...
Deacord!

https://dexonline.ro...42336/definitii

:)

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 08:42, said:

E greșeala ta
Greșelile.
Vreo 10.000.
În medie cam două per postare.

#24848
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 13.02.2004
@Sfantul Jakob divaghezi...de asta te intrebam daca ai adhd...ca vad ca nu te poti concentra ...nu poti urmari un fir de discutie

@horny_hornet eu am presupus (se pare ca in mod gresit) dialoghez cu oameni inteligenti...insinsta sa-mi demonstreze ca am presupus gresit

#24849
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,667
  • Înscris: 26.01.2007

View Postbolovan, on 01 mai 2024 - 09:02, said:

@horny_hornet eu am presupus (se pare ca in mod gresit) dialoghez cu oameni inteligenti...
E urât să sugerezi că Hornet e un prost!
Are el credințe false, e adevărat, dar e de vreo cinci ori mai deștept și mai educat decât tine.

Deschide-ți urechile larg și bagă la cap când te învață reguli gramaticale!

#24850
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 13.02.2004
@horny_hornet ti-am spus ca am presupus gresit. Nu a inteles nici macar o porpozitie relativ simpla.

@Sfantul Jakob trolezi (si nu foarte inteligent). Tu in primul rand sa ai grija la gramatica...ca dai semne clare de agramat. Sa ne limitam la subiectul discutiei de aici. Daca nu ai ceva inteligent de spus...stai in banca ta. Alfel esti doar un alt impretinet nesimtit

#24851
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 15.10.2020

View PostSfantul Jakob, on 01 mai 2024 - 09:10, said:

Are el credințe false
Realitatea e cum e, indiferent de credințele noastre. Nu scrie în biblie că gândurile omului sunt deșarte? Ia aminte.

#24852
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 13.02.2004
https://stiintasiteh...eptat-de-rapid/
Ca sa mai intelegem cum functioneaza evolutia/selectia naturala.

#24853
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,996
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 01 mai 2024 - 07:16, said:

Eu îmi aduc aminte. Te pălmuia și te ciupea de obraz un drac, încât dimineața găseai semne de roșeață pe pielea obrazului mai ales.

Nu mă pălmuia și nu mă ciupea niciun drac... :nonobad:

 horny_hornet, on 01 mai 2024 - 09:28, said:

Realitatea e cum e, indiferent de credințele noastre. Nu scrie în biblie că gândurile omului sunt deșarte? Ia aminte.

N-ai răspuns încă la obiecția mea, cum că TE nu respectă metoda științifică ca să fie încadrată ca teorie științifică... 🤔

https://ro.m.wikiped..._științifică

Edited by heartu, 01 May 2024 - 12:13.


#24854
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,553
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajheartu, pe 01 mai 2024 - 12:08, a scris:

Nu mă pălmuia și nu mă ciupea niciun drac... Posted image

[ https://i.ibb.co/wNKTKyp/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24855
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 15.10.2020

View Postheartu, on 01 mai 2024 - 12:08, said:

N-ai răspuns încă la obiecția mea, cum că TE nu respectă metoda științifică ca să fie încadrată ca teorie științifică... ��
A demonstrat vreun geolog formarea munților? Istoricii folosesc metoda științifică, dar istoria nu poate fi demonstrată, că nu e repetabilă. S-a demonstrat evoluția în laborator, dar discutăm despre bacterii care devin rezistente la antibiotice sau musculița de oțet care capătă schimbări fiziologice prin selecție umană. Gândește-te cât de puțin s-au schimbat oamenii în 80.000 de ani de când au plecat din Africa. Diferențele dintre africani, nordici și chinezi se văd de la o poștă, dar sunt destul de mici. Strămoșul comun leu-tigru a trăit cu vreo 4 milioane de ani în urmă. Deci, la ce te aștepți? Ai răbdare niște milioane de ani și vei vedea schimbări masive. :lol:

#24856
ocean

ocean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 05.03.2024

View Posthorny_hornet, on 30 aprilie 2024 - 20:35, said:

Deci tu l-ai văzut, cum arată? De ce înșeală omul? Ce are de câștigat din asta?
Chiar astazi mi-a trimis o poza:
https://ibb.co/NV76Txb

Ce au de castigat toti cei ce fac ceea ce nu trebuie facut: satisfactii de moment.

#24857
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,853
  • Înscris: 15.10.2020

View Postocean, on 01 mai 2024 - 14:05, said:

Chiar astazi mi-a trimis o poza:
Deci dracu îți trimite poze, are whatsapp, facebook, instagram? Cum socializează?

View Postocean, on 01 mai 2024 - 14:05, said:

Ce au de castigat toti cei ce fac ceea ce nu trebuie facut: satisfactii de moment.
Înțeleg, deci dracu înșeală oameni pentru satisfacția de a-i înșela. Câștigă și bani din înșelarea oamenilor sau numai satisfacție?

#24858
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,408
  • Înscris: 10.09.2008

View Posthorny_hornet, on 01 mai 2024 - 07:47, said:

Cuvântul "drac" vine din latinescul "draco", care vine din greacă, înseamnă șarpe sau balaur. Poate ați auzit de Vlad Dracul, denumirea venind de la ordinul dragonului, nu de la demoni. În vechiul testament nu există draci (demoni), Satan făcea parte din îngerii lui Iahve, cuvântul Satan înseamnă doar "acuzatorul", era un fel de procuror.

În noul testament apare demonul Satan, care a fost preluat din budism. Buddha s-a așezat sub un copac pentru a se ilumina și demonul Mara l-a testat de 3 ori, Budha trebuind să treacă peste frici, peste dorința de putere, peste dorințele senzuale. La Isus, Satan îl testează de 3 ori când postea în deșert, cu foamea (să transforme pietre în pâini), cu dorința de putere (i-a oferit toate regatele lumii), cu dorința de faimă (să sară de pe templu și să fie prins de îngeri). Diferența dintre Satan și Mara e că Mara reprezintă gândurile umane, Satan fiind o ființă independentă.

Există paralele și cu Zoroastrismul, unde există un zeu bun (Ahura Mazda) și un zeu rău (Angra Mainyu), dar nu intru în detalii, că vă plictisesc.

Corect! Se pare că tot gândurile umane sau pofta a fost și în cazul ispitirii lui Isus. Evreii numeau satan („adversarul”) înclinația spre rău a inimii sau a gândurilor. Satan ființă independentă este creația de mai târziu a bisericii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate