Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presedintele Romaniei 2024. Cine ...

Recomandare usa interior izolata ...

Comunitatea de bicicliști - ...

macOS 15 Sequoia
 Top Zone Rezidence Victor Brauner

Curatare ferestre de adezivul fol...

Placare scara exterioara acces

Dovada lucru firma desfiintata
 Zone de facut casa

Recomandare service Maserati in B...

Drenaj ape pluviale

Incompatibilitate router Digi Mer...
 Lada frigorifica vs congelator

Rezerve periuta de dinti Woya

Promisiunile și realizarile ...

Recomandare soundbar
 

Influenta impedantei boxelor asupra calitatii sunetului

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La amplificatoarele pe lampi este o cu totul alta situatie fata de cele pe tranzitoare. Asta pentru ca se poate cobora/urca impedanta de iesire prin alegerea altei trepte. La cele cu tranzitori nu ai acest lux. Sau mai bine zis nu ai nevoie :)
La un amplif pe lampi nu am sesizat o pierdere de control daca am pus un difuzor de 6 ohmi pe iesirea de 4 ohmi, ba chiar se auzea mai bine decat pe iesirea de 8 ohmi. Sigur insa se auzea mai "moale" decat pe orice amplificator pe tranzistoare, pur si simplu nu avea DF de nici o culoare, nu avea slew rate-ul si nici puterea instantanee suficiente. Magnetizarea neliniara a miezului se facea simtita la volum mare, scazand dinamica (atacul) - unora le place exact acea compresie "soft" si colorarea suplimentara introdusa, mie nu. In amplifurile NAD chiar au implementat asa ceva cu "Soft Clipping" - de aia probabil nu imi plac cum suna spre volum maxim, inainte de limitare. Bine, ma refer la modelele "mici", la un NAD955 iesi din camera inaite de a aparea soft clipping-ul :) Ala are DF de 100 (dat la 8 ohmi).

Edited by SuperDuper, 27 November 2010 - 02:03.


#74
sichi2007

sichi2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
As dori si eu o informatie, daca se poate,vreau  sa-mi cumpar un Receiver Pioneer VSX-420-K,la care sa leg boxele 5.1 care le am de la un sistem Panasonic sc pt 465 k care nu decodeaza dts din sursa externa,dar am constat ca impedanta receiver-lui este de 6 ohmi,iar a boxelor este 3 ohmi si am inteles de la un cunoscut ca pot arde acest receiver care este de firma si totusi costa niste bani,iar acum nu mai sunt dispus sa cumpar alte boxe,nu am cum.Va multumesc de intelegere si sper ca nu am deranjat prea mult!

#75
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vinzi sistemul panasonic cu totul si iei boxe de banii aia.
chiar daca avea impedanta de 8 ohmi, nu puteai sa folosesti subwooferul care e pasiv.
un sistem 5.1 fara pretentii prea mari dar ok (denon SYS-56HT), cu subwoofer activ incepe de la 5 milioane.
sau poti sa iei un pachet cu receiver plus boxe care te ajunge mai ieftin decat daca ai lua receiver si boxe separat.

#76
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Hai salut, cer si eu un sfat, am un amplificator Harman Kardon HK6600 (antichitate) si niste "trompete" foarte zgomotoase Eltax Concept 600. In spatele amplificatorului am posibilitatea de a alege intre 4 si 8 ohmi iar pe eticheta boxelor scrie "4-8 ohmi".
Cum ar fi indicat sa setez amplificatorul, pe 4 sau pe 8 ohmi?
Cineva mi-a dat un sfat sa masor boxele, dar nu am nici sculele si nici experienta necesara pentru asa ceva.
Va multumesc.

PS: Si inca ceva, ar fi oare vreo diferenta pentru un traseu de cablu de 7 metri x 2(boxe) amplif-boxe cu grosime de 3.5 fata de 2.5 ?

Stima

Attached Files


Edited by RedLabel1, 07 April 2011 - 14:23.


#77
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View PostRedLabel1, on 7th April 2011, 15:17, said:

Hai salut, cer si eu un sfat, am un amplificator Harman Kardon HK6600 (antichitate) si niste "trompete" foarte zgomotoase Eltax Concept 600. In spatele amplificatorului am posibilitatea de a alege intre 4 si 8 ohmi iar pe eticheta boxelor scrie "4-8 ohmi".
Cum ar fi indicat sa setez amplificatorul, pe 4 sau pe 8 ohmi?
Cineva mi-a dat un sfat sa masor boxele, dar nu am nici sculele si nici experienta necesara pentru asa ceva.
Va multumesc.

PS: Si inca ceva, ar fi oare vreo diferenta pentru un traseu de cablu de 7 metri x 2(boxe) amplif-boxe cu grosime de 3.5 fata de 2.5 ?

Stima
Lasa-l pe 4 ohmi. Nu e nicio diferenta, poti folosi cablu de 2,5.

#78
RedLabel1

RedLabel1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 31.10.2006
Scuze pt gafa cablului de "3.5" ... nu ma pricepeam si sunand la un magazin mi-a zis o "fomeie" ca n-are decat cablu de "3.5", azi am cumparat unul de 2.5 siliconat si fata de cablurile mele de gunoi, unul mai subtire ca altul , cu vreo 3 inadituri si de lungimi diferite, la doua trasee egale de 10m se simte diferenta !!! Sunet mult mai fain, nu incerc sa-l caracterizez ca nu-i de mine asta...
Toate cele bune.

Edited by RedLabel1, 08 April 2011 - 16:10.


#79
virthualfanthom

virthualfanthom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2013
... vreau sa fac ocomplectare la cea ce se spune despre aceasta discutie ,referitor la impedanta boxelelor.este de stiut ca o boxa pe 4-ohmi va suna si este mai puternica decat una pe 8-ohmi.acuma ca chestie pe care multi o omit ...aceste amplificatoare de generatie mai noua folosesc la descriere chestia ca pe 8-ohmi.repectivul amplificator scoate o anumita putere aici ma refer la wati...da asa este dar nu uitati ca difurile sau boxele pe 8-ohmi sunt folosite in configuratii-stereo si unde puterea watilor este impartita in doua si calitatea iasa in fata ,.!!! trebuie stiut ca o boxa de 100 de wati pe 4-ohmi pe canal va suna foarte tare ,insa daca vrem sunet de calitate si alte chestii soft,atunci tot aceasi 100 de wati in 8-ohmi suna destul de calitativ,insa clar ca puterea resimtita difera,de aceia trebuie stiut ca: boxele care au impedanta pe 4-ohmi,sunt boxele care reproduc aproape fidel,puterea la iesire din amplificator.!!!adica acei wati RMS... daca este cazul.!!! concluzie daca un amplificator indiferent de marca sau nume,daca pe 8-ohmi scrie ca scoate 100 de wati RMS,in 4-0ohmi va scoate 200 de wati.!!! si in concluzie ca incheiere: foarte important .!!! atunci cand va luati un amplificator-audio,nu uitati ca cu cat consumul de curet din retea este mai mare cu atat va fi si amplificatorul mai puternic referitor la wati.!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate