Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#217
Soryn77

Soryn77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2012
Deci sa  inteleg ca aceasta  apa maronie nu  o sa  afecteze  componentele centralei in timp ?
   Va multumesc foarte mult ptr  ajutor

Edited by scheleton, 14 June 2012 - 08:50.


#218
sefu_depost

sefu_depost

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2012
Salut .Am achizitionat de curand o centrala de apartament Viessmann Vitopend 100 WH1D instalatia de calorifere fiind facuta tot acuma cu calorifere noi am inteles ca trebuie sa fac 1-2 umpleri a instalatiei pentru eliminarea impuritatilor din instalatie eventuale mizerii . Daca este asa cum fac asta decupland centrala de la instalatia de calorifere ? (mentionez ca am filtre pe alimentarea centralei cu apa rece , filtru cu fosfat ,filtru magnetic si filtru Y  iar la calorifere pe retur am filtru Y )

#219
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postsefu_depost, on 29th July 2012, 10:56, said:

Salut .Am achizitionat de curand o centrala de apartament Viessmann Vitopend 100 WH1D instalatia de calorifere fiind facuta tot acuma cu calorifere noi am inteles ca trebuie sa fac 1-2 umpleri a instalatiei pentru eliminarea impuritatilor din instalatie eventuale mizerii . Daca este asa cum fac asta decupland centrala de la instalatia de calorifere ? (mentionez ca am filtre pe alimentarea centralei cu apa rece , filtru cu fosfat ,filtru magnetic si filtru Y  iar la calorifere pe retur am filtru Y )
spalarea instalatiei trebuia facuta de catre firma instalatoare pana sa cuplezi centrala la ea. poti si acum face o golire , doua cu procedurile normale de umplere , aerisire, golirea facandu-se pe la punctul cel mai de jos al instalatiei.

#220
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
salut
din ce am vazut in paginile anterioare sint pe aici oameni care stiu cu ce "se maninca" centralele termice si  in special viessman. poate gasesc si eu raspunsul cautat.
iatab problema: am o centrala vitodens 35kw cu boiler de 200l , cu senzor de temp exterioara ( la momentul cumpararii vanzatorul mi-a zis ca acest model nici nu functioneaza fara senzorul asta ) , cronotermostatul e o chestie complexa care preia (sau dubleaza~) toate functiile centralei (ce poti face de pe panoul de c-da al centralei poti face si de la el - practic are cam aceleasi butoane)
in prima iarna , la primul ger mai putrnic -surpriza desi temp in casa ajunsese la valoarea setata centrala nu se oprea , modula ea flacara dar temperatura oricum cretea peste valoarea setata) sunat service- explicat ca e o fctie de protectie anti-inghet , mi-au explicat si cum s-o gasesc ca erau tare ocupati (culmea multe situatii identice cu a mea) , am gasit setat la -2grd am dus-o la maxim permis adica -9.
din pacate iernile devin tot mai aspre se pare , incalzrea globala sa fie de vina?, asa ca fctie respectiva isi face din nou aparitia deci prea cald in casa si gazele se tot scumpesc -una peste alta nu e bine
raspunsul de la service - asa a facut-o neamtu si n-avem ce-i face
sper sa se gaseasca pe aici cineva care intelege si poate are si solutii
multam tare mult
ps o recomandare pt stabilizator -cum sa-l cheme , unde se gaseste -stiu ca e important sa fie sinusoida pura ca altfel dai din lac in put

#221
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postkty21, on 9th August 2012, 19:14, said:

salut
din ce am vazut in paginile anterioare sint pe aici oameni care stiu cu ce "se maninca" centralele termice si  in special viessman. poate gasesc si eu raspunsul cautat.
iatab problema: am o centrala vitodens 35kw cu boiler de 200l , cu senzor de temp exterioara ( la momentul cumpararii vanzatorul mi-a zis ca acest model nici nu functioneaza fara senzorul asta ) , cronotermostatul e o chestie complexa care preia (sau dubleaza~) toate functiile centralei (ce poti face de pe panoul de c-da al centralei poti face si de la el - practic are cam aceleasi butoane)
in prima iarna , la primul ger mai putrnic -surpriza desi temp in casa ajunsese la valoarea setata centrala nu se oprea , modula ea flacara dar temperatura oricum cretea peste valoarea setata) sunat service- explicat ca e o fctie de protectie anti-inghet , mi-au explicat si cum s-o gasesc ca erau tare ocupati (culmea multe situatii identice cu a mea) , am gasit setat la -2grd am dus-o la maxim permis adica -9.
din pacate iernile devin tot mai aspre se pare , incalzrea globala sa fie de vina?, asa ca fctie respectiva isi face din nou aparitia deci prea cald in casa si gazele se tot scumpesc -una peste alta nu e bine
raspunsul de la service - asa a facut-o neamtu si n-avem ce-i face
sper sa se gaseasca pe aici cineva care intelege si poate are si solutii
multam tare mult
ps o recomandare pt stabilizator -cum sa-l cheme , unde se gaseste -stiu ca e important sa fie sinusoida pura ca altfel dai din lac in put
specificati va rog ce tip de vitodens aveti ( de ex WB3A ......) nu reiese clar din mesaj daca aveti si cronotermostat (specificati tipul cronotermostatului de ex. VITOTROL .....) pe langa senzorul de exterior. de asemenea specificati ce tip de automatizare echipeaza centrala dvs ( de exemplu vitotronic 200 KW4.......)

Edited by octavianlaz, 10 August 2012 - 06:41.


#222
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
multam pt raspunsul prompt Octavian , din pacate nu-s acasa sa caut datele astea, btw - codurile respective sint scrise pe respectivele scule sau doar in docomente?

#223
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postkty21, on 10th August 2012, 08:55, said:

multam pt raspunsul prompt Octavian , din pacate nu-s acasa sa caut datele astea, btw - codurile respective sint scrise pe respectivele scule sau doar in docomente?
tipul de centrala este scris pe carcasa centralei , trebuie sa gasiti eticheta , cred ca deasupra pe centrala. tipul de automatizare ar trebui sa scrie pe automatizarea vitotronic ( vitotronic 200.......) , si specificati daca aveti si cronotermostat montat in imobil ( trebuie sa aveti manualul de utilizare pe care scrie tipul lui daca pe el nu scrie. daca aveti manualul de service al automatizarii vitotronic 200 si aveti rabdarea sa cititi codari 1 si in special codari 2 , veti gasi sigur solutia de personalizare a centralei dvs pt a avea un confort sporit la un consum optim. de asemenea daca aveti cronotermostat cititi cu atentie si rabdare setarile : la dv sigur totul este din setari . daca nu aveti aceste documentatii dati pm si incerc sa va trimit.

#224
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
multam Octavian , ai pm

#225
adrg

adrg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 06.05.2007
Buna ziua,

Sunt interesat sa stiudaca kit-urile de extensie evacuare (tiraj fortat) de la centrale Vitopend 100 se potrivesc cu cele de la Ariston (60/100). Am nevoie sa prelungesc cu 500 mm si cele de la Viessman sunt sensibil mai scumpe. Multumesc,

#226
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postadrg, on 20th August 2012, 13:16, said:

Buna ziua,

Sunt interesat sa stiudaca kit-urile de extensie evacuare (tiraj fortat) de la centrale Vitopend 100 se potrivesc cu cele de la Ariston (60/100). Am nevoie sa prelungesc cu 500 mm si cele de la Viessman sunt sensibil mai scumpe. Multumesc,
teoretic orice prelungire de la orice firma , pe criteriile de 60/100 ar trebui sa se potriveasca . personal am folosit prelungire de motan ( kober) la centrala vitopend 100 wh1d si a mers perfect. intradevar , la viessmann prelungirile sant mult mai scumpe fata de alti producatori , dar nu ei fiind cei mai scumpi.

#227
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Buna seara
Centrala Viessman Vitopend 100 cam de 6-7 ani, de cateva zile se comporta ciudat.Pentru a avea apa calda trebuie sa deschizi robinetul la maxim, altfel nu merge.Mai rau, odata robinetul deschis, mentinut in pozitie neschimbata, am vazut ca 10 s flacara arde dupa care se stinge, sta stinsa cam 10 s, apoi iar se aprinde.Asta avand solicitare de debit de apa calda la maxim.Dupa ce se opreste robinetul, centrala circula ceva apa in interior de zici ca-i avion si isi ia zborul.Ce ar putea fi defect?
Puteti recomanda un service serios in Ploiesti?
Multumiri anticipate

#228
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
era bine sa specifici tipul de vitopend , de ex who6 , whoe etc . din descriere se pare ca este vorba de colmatare a schimbatoarelor si ar fi nevoie de spalare . recomand sa lucrezi cu o firma reprezentanta viessmann , teoretic orice firma autorizata poate face o spalare chimica.

#229
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Multumesc pentru raspuns.Cred ca wh01 este modelul

#230
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Salutare tuturor!
As dori sa cumpar aceasta centrala  "Vitopend 100 24Kw+kit wh1d017". Ce stiti de ea? Este ok sau sa incerc altceva? Este model cu probleme la acm? sau caldura? Multumesc!

#231
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
este modelul actual de Vitopend 100 WH1D: codul cu 017 cred ca semnifica pachetul centrala +Kit.
Da, este ok.

#232
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
Multumesc "scheleton", O ultima intrebare: Buderus sau Viessmann?

#233
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
per total, eu sunt Fan declarat Viessmann.

Daca vorbim insa de Centrale termice de apartament: prefer Buderus U042-24K (cu exceptia cazului cand apa e dura). Posted Image

#234
aresdmh

aresdmh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 15.03.2010
"Scheleton"
Multumesc inca o data pentru info. Astazi astept pretul final al celor 2 modele de centrale termice(Viessman Vitoped 100 wh1D si Buderus U042-24K ), dupa care ma duc sa o cumpar.
Materialele sunt cumparate, baietii sunt tocmiti, asa ca Spor la treaba!!! si caldura in casa ca tare frig am tras iarna trecutaPosted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate