Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#235
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 01:10, said:

BOR cere inapoi bunuri ce i-au apartinut dar nu retrocedeaza bunurile ce le detine ilegal si sunt ale greco-catolicilor.Cam interesanta atitudine,nu credeti?

Rezolvarea e simplă...BOR nu va primi ceea ce cere...Greco-catolicii, la fel...Problema a fost rezolvată!

#236
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
BOR a primit deja multe bunuri (mii de ha de parude cred in nordul Moldovei) dar nu pare dispusa sa retrocedeze ce apartine de drept greco-catolicilor.

#237
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 01:17, said:

BOR a primit deja multe bunuri (mii de ha de parude cred in nordul Moldovei) dar nu pare dispusa sa retrocedeze ce apartine de drept greco-catolicilor.

Foarte rău că a primit...În opinia mea, retrocedările, nu doar cele legate de Biserică, ci, vorbind la modul general, au fost o eroare majoră...
Iar dacă prin bunuri ale greco-catolicilor înțelegi biserici din zone unde nu mai sunt greco-catolici, se naște o întrebare firească: ce să facă cultul greco-catolic cu ele?

#238
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Principiul de drept este clar:fiecare persoana juridica trebuie sa primeasca inapoi ce ii apartine.

#239
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 01:24, said:

În opinia mea, retrocedările, nu doar cele legate de Biserică, ci, vorbind la modul general, au fost o eroare majoră...

Ai un fundament legal pentru asta sau consideri ca "legea junglei" e suficienta ?  :rolleyes:

#240
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 11:30, said:

Principiul de drept este clar:fiecare persoana juridica trebuie sa primeasca inapoi ce ii apartine.

View PostAMDG, on 29th July 2010, 11:38, said:

Ai un fundament legal pentru asta sau consideri ca "legea junglei" e suficienta ?  :rolleyes:

Principiile de drept nu au legătură cu această situație...Aici e vorba de evenimente petrecute cu prea mult timp în urmă, ca să mai poată fi vorba de așa ceva...Aici e vorba de decizii politice...
Sau considerați cumva că Moldova ar trebui retrocedată integral unui eventual moștenitor de-al lui Ștefan cel Mare? :naughty:  În cazul în care eu pot demonstra că sunt acel urmaș, ce spun principiile de drept? Dar, dacă sunt urmașul ciobanului Bucur? :naughty:

SUA au retrocedat cumva teritoriile confiscate de stat de la triburile Sioux? :naughty:  Acolo nu se aplică principiile de drept?

Până unde ne întoarcem cu aceste principii de drept? De ce nu ne-am întoarce la...1723, de exemplu? Sau la 1678? :naughty:

Repet: retrocedările (sunt unul dintre beneficiari, de altminteri) au fost o greșeală politică majoră ...Nu are nicio treabă dreptul în povestea asta...

#241
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 11:51, said:

Aici e vorba de decizii politice...

Probabil doar cea de acceptare a proprietatii private - acum nu mai suntem in comunism. Domnitorii/fondatorii  invocati nu aveau acte de proprietate decat pe mosia proprie ( si acum oricum ar fi fost expropriati prin reforma agricola - alta lege ), si nu stiu ce carte funciara aveau indienii americani. Ai reusit oricum sa ma amuzi :rolleyes:

De ce consideri ca retrocedarile sunt o greseala ? Ai fi vrut cumva sa ramana totul la stat ?

Edited by AMDG, 29 July 2010 - 11:34.


#242
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostAMDG, on 29th July 2010, 12:31, said:

Probabil doar cea de acceptare a proprietatii private - acum nu mai suntem in comunism. Domnitorii/fondatorii  invocati nu aveau acte de proprietate decat pe mosia proprie ( si acum oricum ar fi fost expropriati prin reforma agricola - alta lege ), si nu stiu ce carte funciara aveau indienii americani. Ai reusit oricum sa ma amuzi :rolleyes:

De ce consideri ca retrocedarile sunt o greseala ? Ai fi vrut cumva sa ramana totul la stat ?

Am reușit să te amuz? Mă bucur...Continuă să te amuzi, studiind actele de proprietate emise de domnitorii medievali diverșilor boieri sau comunităților țărănești...
După care, explică-mi de ce nu ne-am întoarce la 1678, de exemplu...Ai vreun argument  împotriva acestei cereri?

Reforma agrară? Ha! Ha! Ha!...Știi că ești amuzant? Păi comuniștii n-au făcut și ei așa ceva? Ia amuză-te studiind un pic istoria :rolleyes: și verifică...Nu tot o lege a fost?

Nu, n-aș fi vrut să rămână la stat...Aș fi vrut ca statul să le vândă către doritori...Exact cum au făcut SUA cu terenurile Sioux...

#243
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 11:51, said:

Principiile de drept nu au legătură cu această situație...Aici e vorba de evenimente petrecute cu prea mult timp în urmă, ca să mai poată fi vorba de așa ceva...Aici e vorba de decizii politice...
Sau considerați cumva că Moldova ar trebui retrocedată integral unui eventual moștenitor de-al lui Ștefan cel Mare? :naughty:  În cazul în care eu pot demonstra că sunt acel urmaș, ce spun principiile de drept? Dar, dacă sunt urmașul ciobanului Bucur? :naughty:

SUA au retrocedat cumva teritoriile confiscate de stat de la triburile Sioux? :naughty:  Acolo nu se aplică principiile de drept?

Până unde ne întoarcem cu aceste principii de drept? De ce nu ne-am întoarce la...1723, de exemplu? Sau la 1678? :naughty:

Repet: retrocedările (sunt unul dintre beneficiari, de altminteri) au fost o greșeală politică majoră ...Nu are nicio treabă dreptul în povestea asta...

Pai nu cred ca-i chiar asa... Daca in primele cazuri n-ai sa poti demonstra ca stramosii tai, respectiv, urmasii lui Stefan si ai lui Bucur, nu si-au pierdut proprietatile la jocul de carti, in ultimul e clar ca buna ziua ca a fost vorba de jaf la drumul mare. Si, tinand cont ca mostenitorii familiilor pagubite erau multi din ei deja nascuti la momentul respectiv, se impunea o despagubire morala adecvata, si nu doar un sarut pe frunte...

#244
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Tot ce a fost confiscat/nationalizat de comunisti trebuie retrocedat.Bunurile BGC  statul a inceput sa le retrocedeze cu legea 126/1990 iar apoi legea 182/2005 a stabilit ca lacasurile de cult ce nu sunt retrocedate prin dialogul celor doua Biserici vor putea fi la originea unor cauze civile.

#245
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 12:58, said:

Tot ce a fost confiscat/nationalizat de comunisti trebuie retrocedat.Bunurile BGC  statul a inceput sa le retrocedeze cu legea 126/1990 iar apoi legea 182/2005 a stabilit ca lacasurile de cult ce nu sunt retrocedate prin dialogul celor doua Biserici vor putea fi la originea unor cauze civile.

Ești de acord cu retrocedarea integrală a tuturor bunurilor Bisericii, confiscate de Stat, în vremea lui Cuza?

#246
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Nu cred ca ceea ce a facut Cuza se aseamana cu ce au facut comunistii.

#247
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postkaruna, on 29th July 2010, 12:55, said:

Pai nu cred ca-i chiar asa... Daca in primele cazuri n-ai sa poti demonstra ca stramosii tai, respectiv, urmasii lui Stefan si ai lui Bucur, nu si-au pierdut proprietatile la jocul de carti, in ultimul e clar ca buna ziua ca a fost vorba de jaf la drumul mare. Si, tinand cont ca mostenitorii familiilor pagubite erau multi din ei deja nascuti la momentul respectiv, se impunea o despagubire morala adecvata, si nu doar un sarut pe frunte...

Măi, eu am un astfel de caz în familie...Una din rudele mele trebuia să primească  cam 4.000 ha, avea acte...Trebuia să primească mai mult, da' nu mai existau toate actele...Da, ai citit bine -patru mii de hectare! Unele dintre terenuri cu acte de prin 1904, care existau!!!  Pe o parte din terenurile respective există acum un întreg sat, cu școală, biserică, străzi, case, curți, grădini șamd...Oamenii din acel sat au fost nevoiți să dea fiecare ceva bani ca să poată rămâne acolo...Cu toate că o parte a satului era de dinainte de 1945 - se pare că primiseră verbal voie să-și facă case...
Sunt familii care au acte cu care pot dovedi proprietatea asupra unor cartiere întregi din marile orașe! Sunt familii care-și pot documenta descendența până prin o mie șapte sute...și ceva! E caraghios! Așa ceva n-are legătură cu dreptul, hai să fim serioși, nu te poți întoarce la Burebista...Au fost decizii politice greșite, care i-au îmbogățit pe unii -printre care și ruda sus-menționată... :rolleyes:

#248
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
Deci ce au confiscat comunistii nu trebuie retrocedat?Ce justitie e asta?

#249
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 13:04, said:

Nu cred ca ceea ce a facut Cuza se aseamana cu ce au facut comunistii.

Ce a făcut Cuza este IDENTIC cu ce au făcut comuniștii...Și există acte...Deci ești sau nu de acord cu retrocedarea tuturor bunurilor Bisericii, confiscate în vremea lui Cuza?

#250
PadreCory

PadreCory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.06.2010
In cazul lui Cuza a fost un angajament al statului pentru a despagubi.

Ceea ce au facut comunistii a fost confiscare pura.Mai mult bunurile BGC au fost date ilegal BOR.

#251
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,976
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFumatorul, on 29th July 2010, 13:26, said:

Ce a făcut Cuza este IDENTIC cu ce au făcut comuniștii...
Ai crezi tu!
Cuza a facut reforma statului, a incercat transformarea tarii dintr-un stat aproape feudal intr-un stat modern, secular.
Comunistii au rasturnat in schimb toata ordinea sociala, jefuind cetatenii, distrugand elitele si acaparand avutia nationala in ghearele nomenclaturii prin asa zisa nationalizare...
Nu exista termen de comparatie!

#252
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View PostPadreCory, on 29th July 2010, 13:28, said:

In cazul lui Cuza a fost un angajament al statului pentru a despagubi.

Măi, ia studiază, ia vezi, s-au dat despăgubiri pentru Biserica autohtonă sau nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate