Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Averea B.O.R.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
409 replies to this topic

#199
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 27th July 2010, 01:35, said:

Acele concepte se aplica si in cazul statului roman deci, daca eu nu obtin prea mult, bisericile vor trebui sa obtina la fel de mult ceea ce, pana la urma, devine oarecum echitabil.

sa vedem...  :notangel:
intr-un fel se judecat doua institutii iar in alt fel se judeca o institutie cu o persoana fizica. :
suntem in romania, aici conteaza totul, avocatul pe care il ai, iar tu nu o sa iti permiti avocatii pe care si-i permite Biserica.
pana si judecatoria la care te judeci e importanta. pe aceeasi speta, judecatorii diferite intotdeauna au pareri diferite  (in Romania). :D justitia romana este cam aleatoare...

in orice caz, iti recomand sa faci o asociatie. cand sunteti mai multi va puteti sustine mai bine cauza, si puteti plati o casa de avocatura meseriasa. :yes:

#200
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Ce frumos e cand vrem "dreptate" doar pentru biserica  :nonobad: .

#201
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 27th July 2010, 08:18, said:

Ce frumos e cand vrem "dreptate" doar pentru biserica  :nonobad: .

eu mi-am spus parerea, bazandu-ma pe niste experiente personale cu justitia si pe experienta unui prieten care a avut de recuperat de la stat niste terenuri confiscate de comunisti...

altfel, am si zis mai sus ca sunt de acord cu retrocedarile/despagubirile de care vorbeste lmk, in masura in care juridic este posibil. :yes:

#202
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Stiind ca nu e posibil , e usor sa fii de acord  :naughty:

#203
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlucifer76, on 27th July 2010, 08:54, said:

Stiind ca nu e posibil , e usor sa fii de acord  :naughty:

da... probabil.  :peacefingers: oricum vorbim aici de dragul conversatiei. nu mi-l inchipui eu pe lmk dand Biserica in judecata sau propunand vreo initiativa legislativa. :D

este genul de discutie pe care o au babele la poarta cand se revolta pe guvern. :harhar:

Edited by Pollux, 27 July 2010 - 08:05.


#204
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostPollux, on 27th July 2010, 08:17, said:

intr-un fel se judecat doua institutii iar in alt fel se judeca o institutie cu o persoana fizica. :
suntem in romania, aici conteaza totul, avocatul pe care il ai, iar tu nu o sa iti permiti avocatii pe care si-i permite Biserica.
pana si judecatoria la care te judeci e importanta. pe aceeasi speta, judecatorii diferite intotdeauna au pareri diferite  (in Romania). :D
In principiu ai dreptate: litigiile cu statul reprezinta o alta ramura a dreptului in schimb poate fi chemat in garantie in cazul unui litigiu cu BOR ceea ce schimba datele cazului.

View PostPollux, on 27th July 2010, 09:04, said:

nu mi-l inchipui eu pe lmk dand Biserica in judecata sau propunand vreo initiativa legislativa. :D
Ma bate gandul sa fac un cult religios: credinciosii neplatilor de taxe si impozite, oricine se inscrie devine automat mare preot iar fiecare proprietate - basilica -> nu plateste impozit, firmele vor apartine cultului deci nu se va plati nicio taxa; cine se mai baga?

#205
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postlmk, on 27th July 2010, 10:00, said:

Ma bate gandul sa fac un cult religios: credinciosii neplatilor de taxe si impozite, oricine se inscrie devine automat mare preot iar fiecare proprietate - basilica -> nu plateste impozit, firmele vor apartine cultului deci nu se va plati nicio taxa; cine se mai baga?
Mai incet ca se baga 99 % din romani :) . Chiar m-as baga daca e vorba de scutiri de taxe . Ce naiba , au ajuns sa le plateasca doar fraierii , BOR este scutita .

#206
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Vorbesc foarte serios ca am un breloc facator de minuni: imi tine toate cheile la un loc si straluceste in lumina soarelui; chiar m-am gandit sa ii dedic un templu.
Vorbind acum serios: ce ne impiedica sa facem un cult? Legislatia romana scuteste cultele de la plata oricaror taxe si impozite deci toata tara va fi un mare mare cult; din pacate avocatii nu se pricep la aceste aspecte insa isi pot rupe cateva ore ca sa le studieze :)!

#207
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 27th July 2010, 10:17, said:

Vorbesc foarte serios ca am un breloc facator de minuni: imi tine toate cheile la un loc si straluceste in lumina soarelui; chiar m-am gandit sa ii dedic un templu.
Vorbind acum serios: ce ne impiedica sa facem un cult? Legislatia romana scuteste cultele de la plata oricaror taxe si impozite deci toata tara va fi un mare mare cult; din pacate avocatii nu se pricep la aceste aspecte insa isi pot rupe cateva ore ca sa le studieze :)!

de-aia nu-mi place mie de voi... acum cateva saptamani a fost pe-aici un pustan care a deschis si el un topic, a demonstrat din vorbe cum e Biserica malefica si cum ar trebui luptat impotriva ei, dar cand a fost vorba sa faca ceva a dat-o in bancuri ca si tine.

fiti mai oameni buni consecventi. daca credeti in justetea cauzei voastre actionati in consecinta, nu va mai lamentati ca țațele pe sant ca va fura biserica banii de berici.

#208
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postlmk, on 26th July 2010, 22:12, said:

Ar fi suficiente 10 persoane cere pot - vezi urmasul lui Preda Buzescu - si nu le-ar ajunge 2 Romanii ca sa returneze beneficiile primite. Eu le-as lua macar suprafata unui judet si nu ajung decat in anii 1700 - si le-as lua-o fara sa ma gandesc de 2 ori, nu neaparat pentru valoarea pecuniara (care, recunosc, ar fi extrem de importanta) cat pentru ca pot si ma doare undeva de BOR si de ceea ce "reprezinta" - asa ca nu fi prea sigur ca biserica ar ramane macar cu sutanele de pe preoti daca indrazneste sa cracneasca ceva despre retrocedarile unor terenuri care nu i-au apartinut niciodata de drept :).


Care sunt acele terenuri care nu au aparținut de drept Bisericii și pe care Biserica le dorește?

#209
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Intreaba-l pe Pollux nu pe mine; eu as dispune demolarea bisericilor nou construite in intravilanul oraselor pe langa care inca nu functioneaza gradinite, cantine si alte obiective care sa se adreseze comunitatii locale desi bisericile functioneaza de ani de zile si ar fi trebuit sa le aiba.

#210
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postlmk, on 27th July 2010, 22:31, said:

Intreaba-l pe Pollux nu pe mine; eu as dispune demolarea bisericilor nou construite in intravilanul oraselor pe langa care inca nu functioneaza gradinite, cantine si alte obiective care sa se adreseze comunitatii locale desi bisericile functioneaza de ani de zile si ar fi trebuit sa le aiba.

OK, îl voi întreba...Zici că ai dispune demolarea bisericilor nou-construite? Ce idee stalinistă :D ...De ce le-ai demola?
Cu funcționarea acelor obiective e altă discuție...În primul rând e evident că nu cunoști doctrina ortodoxă...Apoi, nu cred că ar trebui să existe instituții de învățământ pe lângă biserici, fie ele și grădinițe...

#211
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 27th July 2010, 22:31, said:

Intreaba-l pe Pollux nu pe mine

ce treaba am eu papushe... tu, Selam si lucifer ati inceput cu inventarul averii BOR.
pe mine ma doare la basca...  :peacefingers:

eu as dispune demolarea bazelor militare pe langa care nu functioneaza o gradinita, o scoala, o cantina sociala si un spital. :naughty:

Edited by Pollux, 27 July 2010 - 21:58.


#212
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostFumatorul, on 27th July 2010, 22:39, said:

Zici că ai dispune demolarea bisericilor nou-construite? Ce idee stalinistă :D ...De ce le-ai demola?

Quote

Consiliile locale și consiliile județene pot da în folosință gratuită, pe termen limitat, bunuri mobile și imobile proprietate publică sau privată locală ori județeană, după caz, persoanelor juridice fără scop lucrativ, care desfășoară activitate de binefacere sau de utilitate publică ori serviciilor publice.

Art. 126, Lg. 215/2001 - Legea administrației publice locale.

Nu e o idee stalinista ci este dorinta respectarii legii: cultele primesc cesiuni de terenuri doar cu conditia sa desfasoare activitati de binefacere, de utilitate publica ori servicii publice; BOR a primit numeroase astfel de terenuri promitand ca va face cantine pentru saraci, fireste ca n-a facut nimic (sau unde exista sunt sponsorizate de comunitatea locala ceea e total anormal) chiar daca bisericile sunt terminate si functioneaza de ani buni.
Acesta este unul dintre cele mai intemeiate motive de retragere a acelor terenuri din posesia bisericii si repunerea in starea initiala (starea initiala a unei mari parti a fost reprezentata de parcuri daramate pentru a se construi biserici).

View PostPollux, on 27th July 2010, 22:58, said:

ce treaba am eu papushe... tu, Selam si lucifer ati inceput cu inventarul averii BOR.
Eu n-am inceput nimic, am intervenit in acest topic dupa cateva pagini; te-am recomandat pentru ca tu voiai retrocedarea imobilelor nationalizate de Cuza deci presupun ca stii mai multe decat mine :)!

#213
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postlmk, on 28th July 2010, 17:39, said:

Eu n-am inceput nimic, am intervenit in acest topic dupa cateva pagini; te-am recomandat pentru ca tu voiai retrocedarea imobilelor nationalizate de Cuza deci presupun ca stii mai multe decat mine :)!

n-am sustinut niciodata asa ceva. n-ai inteles nimic. :console:

View Postlmk, on 28th July 2010, 17:39, said:

Art. 126, Lg. 215/2001 - Legea administrației publice locale.

Nu e o idee stalinista ci este dorinta respectarii legii: cultele primesc cesiuni de terenuri doar cu conditia sa desfasoare activitati de binefacere, de utilitate publica ori servicii publice; BOR a primit numeroase astfel de terenuri promitand ca va face cantine pentru saraci, fireste ca n-a facut nimic (sau unde exista sunt sponsorizate de comunitatea locala ceea e total anormal) chiar daca bisericile sunt terminate si functioneaza de ani buni.
Acesta este unul dintre cele mai intemeiate motive de retragere a acelor terenuri din posesia bisericii si repunerea in starea initiala (starea initiala a unei mari parti a fost reprezentata de parcuri daramate pentru a se construi biserici).

pai este o acuzatie foarte grava. daca poti sa demonstrezi asta in instanta cu exemple concrete contribui decisiv la diminuarea averii si influentei Bisericii.
iti recomand sa te asociezi cu Remus Cernea si sa deschideti o actiune in sensul asta.
el a repurtat deja succese pe teritoriul asta: a reusit sa obtina interzicerea icoanelor pe peretii salilor de curs ale Universitatii Bucuresti.

#214
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
O intrebare: Bisericile pentru SUV-urile lor platesc taxe? Intreb doar ca e noua lege cu masinile cu peste 2000 cmc (?).

#215
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalalaltu, on 28th July 2010, 18:02, said:

O intrebare: Bisericile pentru SUV-urile lor platesc taxe? Intreb doar ca e noua lege cu masinile cu peste 2000 cmc (?).

scrie in legea aia ca Bisericile sunt scutite de la plata taxelor? :huh:

#216
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
de parca dau bani de la ele...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate