Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Paris

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3369 replies to this topic

#3007
mary1992

mary1992

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.09.2009
Multumesc mult ONLYONE & SATO.  :kisstogether:
:thumbup:

#3008
Miereamara

Miereamara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008
Buna seara dragilor,

Merg la Paris pe 28 sept si avionul aterizeaza pe aeroportul din Beauvais. Intrebarea mea este cum ajung la hotel de la aeroport? Stiu ca exista taxiul,insa m-ar interesa totusi un mijloc de transport in comun sau tren ceva. Hotelul este la adresa asta 40, rue Du Commandant Mouchotte , Paris 75014,France.


Multumesc anticipat de raspuns!

#3009
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Miereamara, on 17th September 2009, 18:19, said:

.....avionul aterizeaza pe aeroportul din Beauvais. Intrebarea mea este cum ajung la hotel de la aeroport? ......

Multumesc anticipat de raspuns!
Buna sa-ti fie inima.
Daca ai avea curiozitatea sa dai un ochi pe acest topic , ai vedea ca gasesti raspunsul la intrebarea ta. Plus multe alte informatii, sper utile. Lectura placuta !

#3010
Miereamara

Miereamara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008
pirpy,multumesc de raspuns. Am citit pe topicul acesta,si am gasit multe informatii utile. Speram totusi ca cineva sa-mi spuna concret ce mijloc de transport sa iau de la aeroport si pana unde in Paris,am incercat sa gasesc si pe net informatii insa cam fara succes. Poate sunt eu mai dificila si nu inteleg,cine stie.

Oricum multam fine de deranj.

#3011
Cristy76

Cristy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.04.2007

 Miereamara, on 17th September 2009, 19:32, said:

pirpy,multumesc de raspuns. Am citit pe topicul acesta,si am gasit multe informatii utile. Speram totusi ca cineva sa-mi spuna concret ce mijloc de transport sa iau de la aeroport si pana unde in Paris,am incercat sa gasesc si pe net informatii insa cam fara succes. Poate sunt eu mai dificila si nu inteleg,cine stie.

Oricum multam fine de deranj.

de la aeroport pana in Paris este un shuttle. detalii aici:http://www.aeroportbeauvais.com/bus.php?lang=eng

#3012
silverone_82

silverone_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2007

 Miereamara, on 17th September 2009, 20:32, said:

pirpy,multumesc de raspuns. Am citit pe topicul acesta,si am gasit multe informatii utile. Speram totusi ca cineva sa-mi spuna concret ce mijloc de transport sa iau de la aeroport si pana unde in Paris,am incercat sa gasesc si pe net informatii insa cam fara succes. Poate sunt eu mai dificila si nu inteleg,cine stie.

Oricum multam fine de deranj.


daca citeai era imposibil sa nu citesti si despre mijlocul de transport...dar deh...poate la pagina 1 nu este nimic scris :)

#3013
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Miereamara, on 17th September 2009, 19:32, said:

.....Oricum multam fine de deranj.
Nu e cazul de ironie aici, daca este asa ceva in multumirea ta. Nu te-am sfatuit sa citesti degeaba topicul. Asttfel de intrebari s-au tot pus, si raspunsurile au fost la fel. Necitind topicul, inseamna sa nu pretuiesti pe cei care si-au facut timp sa impartaseasca din cunostintele si experienta personala. Tocmai de aceea exista acet topic, sa fie citit, si daca dupa aceea nu ai gasit raspuns la vreo intrebare ce te framanta, sa o pui. Altfel, acest topic continua sa se incarce de pagini inutile, repetitive si obositoare in acelasi timp pentru cine are rabdarea sa-l parcurga. Un coleg mai sus tocmai ti-a dat raspunsul, un raspuns pe care de altfel l-ai fi gasit daca iti dadeai putin silinta sa cauti chiar aici, pe acest topic.
Acest lucru este valabil pentru oricine se apuca sa intrebe doar din lenea de a nu rasfoi putin aceste pagini. Doamnelor, Domnilor , pretuiti informatia si munca celor care au scris in acest topic ! Intrebati DOAR daca nu a-ti gasit raspunsul cautat , in urma parcurgerii acestui topic.
Vacanta placuta tuturor !

#3014
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

 silverone_82, on 17th September 2009, 21:31, said:

daca citeai era imposibil sa nu citesti si despre mijlocul de transport...dar deh...poate la pagina 1 nu este nimic scris :)
daca vrei sa ajuti pe cineva ajuta... daca nu, puteti sa ignorati... nu sa spuneti de mai multe ori acelasi lucru si pe tonul asta..
nu vad rostul sarcasmului(cred ca ar trebui sterse de moderator atat posturile de mai sus cat si al meu/// suntem total offline)
este f greu sa gasesti informatia care o cauti in atatea pagini.. si nu toti au timp sa caute... dar in sf..

Edited by laviniaelena21, 17 September 2009 - 20:48.


#3015
silverone_82

silverone_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2007

 laviniaelena21, on 17th September 2009, 21:42, said:

daca vrei sa ajuti pe cineva ajuta... daca nu, puteti sa ignorati... nu sa spuneti de mai multe ori acelasi lucru si pe tonul asta..
nu vad rostul sarcasmului(cred ca ar trebui sterse de moderator atat posturile de mai sus cat si al meu/// suntem total offline)
este f greu sa gasesti informatia care o cauti in atatea pagini.. si nu toti au timp sa caute... dar in sf..


citeste ce a zis pirpy si poate ai sa intelegi reactia...concluzia ar fi: ajutam cu placere, insa pe cei care au si un pic de respect...

#3016
Miereamara

Miereamara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008
Dragilor,multumesc de raspunsuri. Sunt pe acest topic de cateva zile,am citit si am ajuns pana la pagina 136,este foarte obositor de citit si am gasit intr-un final cum sa ajung pana la statia Porte Maillot. Insa de acolo,pe site-ul de transport in comun m-am pierdut de tot.

Nu este vorba ca nu apreciez munca si faptul ca alocati o parte din timpul vostru pretios,insa si tonul cu care unii membrii mai vechi ai acestui forum posteaza,te face efectiv sa nu mai intri sau sa mai pui o intrebare. Dar asa se intampla,mai bagi un post,mai primesti un "punct"ceva ca si user.

Seara buna tuturor si multumesc de raspunsuri inca o data.

#3017
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Miereamara, on 17th September 2009, 22:28, said:

.....Insa de acolo,pe site-ul de transport in comun m-am pierdut de tot. .....
Pentru cei care nu stiu sa utilizeze siteul  www.ratp.fr  ,  aici   http://www.ratp.info.../carteparis.php   dati click unde scrie Guide d'utilisation (in susul paginii ) si veti afla cum se procedeaza. Se poate da un ochi si aici  http://www.ratp.info...oir_plus_PI.php  .  Pe scurt : dai click pe statia de unde vrei sa pleci , apare o chestie cu niste steaguri si alte semne, dar alegi steagul verde , apoi dai click pe statia unde vrei sa ajungi  si alegi steagul rosu. Apoi in cateva secunde o sa se afiseze traseul pe harta si in josul paginii, in stanga o sa palpaie o fereastra pe care scrie Itineraire . Dai click pe ea si sa o apara informatia in care ti se explica: unde te urci in metrou, numarul traseului , directia de mers, statia unde se schimba metroul (daca e cazul ) , precum si statia de destinatie , si evident durata parcursului. Sper sa va descurcati .

#3018
ionela_78

ionela_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.09.2009
buna,
sunt noua pe forum si as vrea sa-mi spuna cineva cum e la hotel Ibis Paris Berthier porte de Clichy. eu o sa ajung pe 23 oct. la Paris (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/thumbup.gif) ; am vazut in paginile anterioare ca a fost cineva acolo.
daca ma poate ajuta si cu transportul de la porte maillot la hotel????
am vazut ca se poate cu RER????? (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/photo.gif)

#3019
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Ieri am deschis calculatorul la cateva minute dupa ce <Miereamara> a intrebat, iar <pirpy> a raspuns. Am verificat unde este hotelul, apoi care sunt legaturile dintre Porte Maillot si Gaite. Si … m-am oprit, pentru ca intrebarea este incompleta: lipsesc ora, compania, mai ales ca subiectul a tot fost reluat.

<laviniaelena21>, ar fi rezultat un raspuns alambicat: "Daca ajungi pana la ora… Daca nu … Daca vrei sa folosesti aceleasi legaturi pentru intors acasa …" Un raspuns pe care eu l-am considerat inutil in septembrie 2009.

Cred ca raspunsul lui <pirpy> a fost cel mai nimerit: intentia lui a fost in permanenta de a o invata pe <Miereamara> cum sa afle singura raspunsul. Prima varianta: stabilirea scopului si lecturarea selectiva. A doua varianta: utilizarea ratp.

Poate ca nu ar fi existat atatea mesaje fara rost ("si al meu", dupa cum spune <laviniaelena21>) daca in intrebare s-ar fi punctat de la inceput unde a ajuns cercetand, de unde nu a mai putut inainta. Era altceva.

<laviniaelena21> spune "si nu toti au timp sa caute". Problema este ca fiecare dintre noi vrea un raspuns personalizat, nu poate prelucra informatia postata anterior. <Miereamara> ar fi putut foarte bine identifica pe unul dintre cei care au raspuns pe subiectul transport Paris, caruia sa-i adreseze intrebarea direct, un PM. Astfel, s-ar fi evitat si "incarcarea cu pagini inutile, repetitive si obositoare" (<pirpy>).

Am fost utilizator anonim timp de un an; asta inseamna ca ai ce sa citesti pe forumul Softpedia, dar stii ce dificil este sa tot sortezi informatiile?! 2005-2007 cca 40 pagini, 2007-2009 cca 120

Culmea: in timp ce eu pregatesc acest mesaj - si ma tot intrebam daca are vreun rost! -  se posteaza iar "daca ma poate ajuta si cu transportul de la porte maillot la hotel????"

Chiar nu este vorba de sarcasm. Si nici de o agentie de voiaj.

#3020
Miereamara

Miereamara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.03.2008

 o_dor, on 18th September 2009, 09:28, said:

Ieri am deschis calculatorul la cateva minute dupa ce <Miereamara> a intrebat, iar <pirpy> a raspuns. Am verificat unde este hotelul, apoi care sunt legaturile dintre Porte Maillot si Gaite. Si … m-am oprit, pentru ca intrebarea este incompleta: lipsesc ora, compania, mai ales ca subiectul a tot fost reluat.

<laviniaelena21>, ar fi rezultat un raspuns alambicat: "Daca ajungi pana la ora… Daca nu … Daca vrei sa folosesti aceleasi legaturi pentru intors acasa …" Un raspuns pe care eu l-am considerat inutil in septembrie 2009.

Cred ca raspunsul lui <pirpy> a fost cel mai nimerit: intentia lui a fost in permanenta de a o invata pe <Miereamara> cum sa afle singura raspunsul. Prima varianta: stabilirea scopului si lecturarea selectiva. A doua varianta: utilizarea ratp.

Poate ca nu ar fi existat atatea mesaje fara rost ("si al meu", dupa cum spune <laviniaelena21>) daca in intrebare s-ar fi punctat de la inceput unde a ajuns cercetand, de unde nu a mai putut inainta. Era altceva.

<laviniaelena21> spune "si nu toti au timp sa caute". Problema este ca fiecare dintre noi vrea un raspuns personalizat, nu poate prelucra informatia postata anterior. <Miereamara> ar fi putut foarte bine identifica pe unul dintre cei care au raspuns pe subiectul transport Paris, caruia sa-i adreseze intrebarea direct, un PM. Astfel, s-ar fi evitat si "incarcarea cu pagini inutile, repetitive si obositoare" (<pirpy>).

Am fost utilizator anonim timp de un an; asta inseamna ca ai ce sa citesti pe forumul Softpedia, dar stii ce dificil este sa tot sortezi informatiile?! 2005-2007 cca 40 pagini, 2007-2009 cca 120

Culmea: in timp ce eu pregatesc acest mesaj - si ma tot intrebam daca are vreun rost! -  se posteaza iar "daca ma poate ajuta si cu transportul de la porte maillot la hotel????"

Chiar nu este vorba de sarcasm. Si nici de o agentie de voiaj.



Nu cred ca am fost singura care a cerut un raspuns. Iar dvs o_dor nici macar nu ati raspuns la postul meu. Va cred cand spuneti ca nu sunteti agentie de turism,si de asemenea din mesajul adresat tin sa cred ca foarte mult ajutor nu acordati persoanelor noi de pe acest forum. Ma intreb daca pe dvs cand ati avut nevoie de informatii,va ajutat cineva sau tot asa a spus,ca nu este agentie de turism?

Faptul ca am pus intrebarea cum ajung de la aeroport la hotel este pentru ca NU vorbesc deloc franceza,iar pe net tot ce am gasit era scris in franceza. Am gasit rute intr-un final,insa habar nu aveam pe care sa o folosesc. M-am gandit ca este mai bine sa intreb aici,pe cineva care vorbeste si romana,decat sa ma trezesc acolo ca vreau sa intreb pe cineva in engleza si sa nu imi raspunda,sau sa imi raspunda in franceza( tot pe acest forum am citit ca multi locuitori de acolo refuza sa vorbeasca engleza). Nu cred ca avea vreo relevanta ora,de unde vin,compania etc. Eu am intrebat de la aeroportul X si am dat adresa. REPET: nu sunt singura care a facut acest lucru. Iar daca nu intreba nimeni,asa cum probabil dvs. ati fi vrut, acest topic nu mai cuprindea atat de multe informatii pretioase sau poate nu mai exista.

Cat despre PM,de unde oare sa stiu eu cine este in Franta sau nu?? Am 3 mesaje postate aici,mai ca habar nu am cum se trimite un PM.

Asa ca domnule o_dor,mai bine ati ajuta pe cei care vin si intreaba aici decat sa va enervati. Faptul ca aveti mai multe mesaje trimise pe un forum,nu inseamna neaparat ca sunteti si mai superior!

Inca o data multumesc tuturor care au raspuns la subiect!

#3021
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

 Miereamara, on 19th September 2009, 06:04, said:

.....Cat despre PM,de unde oare sa stiu eu cine este in Franta sau nu?? Am 3 mesaje postate aici,mai ca habar nu am cum se trimite un PM.....
Nu trebuie sa fie cineva neaparat  in Franta ca sa te ajute. Cateva posturi mai in urma am precizat cum se foloseste Google Earth si cu ajutorul lui si cu harta de pe RATP, pe care de asemenea am dat-o mai sus si am specificat cum se foloseste, iti poti face singura traseul. Totul e sa-ti doresti sa inveti sa te descurci. Cat despre cum se da un PM , asta tine de cu totul altceva si poti ruga pe cineva din cunoscutii tai care se pricep cat de cat la calculatoare sa te ajute in domeniul asta. Dar, ca sa inchei acest off topic, ti-am trimis un PM cu 2 variante de traseu, de la Porte Maillot pana la hotel. Da-mi un PM daca nici acum nu te descurci.
P.S. Daca te-ai fi uitat in dreptul numelui pirpy , la locatie ai fi vazut unde locuiesc actualmente. :rolleyes:

#3022
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 29.05.2006

 Miereamara, on 17th September 2009, 19:19, said:

Buna seara dragilor,

Merg la Paris pe 28 sept si avionul aterizeaza pe aeroportul din Beauvais. Intrebarea mea este cum ajung la hotel de la aeroport? Stiu ca exista taxiul,insa m-ar interesa totusi un mijloc de transport in comun sau tren ceva. Hotelul este la adresa asta 40, rue Du Commandant Mouchotte , Paris 75014,France.


Multumesc anticipat de raspuns!


De la Beauvais exista curse regulate de autobuz la Paris, tip shuttle. Ar trebui sa-ti platesti de aici cursa, e mai ieftin.

#3023
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Miereamara, on 19th September 2009, 06:04, said:

Va cred cand spuneti ca nu sunteti agentie de turism,si de asemenea din mesajul adresat tin sa cred ca foarte mult ajutor nu acordati persoanelor noi de pe acest forum. Ma intreb daca pe dvs cand ati avut nevoie de informatii,va ajutat cineva sau tot asa a spus,ca nu este agentie de turism?

Nu trebuie sa va enervati, ideea pe care colegii mai vechi pe forum incearca sa o transmita este simpla (si corecta): site-ul acesta poate fi mult mai mult decat un banal (si adeseori repetitiv) sir de intrebari-raspunsuri pe diferite teme turistice, el te poate ajuta sa inveti sa te ajuti singur, astfel incat data viitoare sa te descurci in aflarea acestui tip de informatii, ceea ce conteaza enorm, te face independent si increzator in fortele proprii!

Tu sustii ideea unui site de tip intrebare-raspuns, in care omul intra, intreaba ce il intereseaza (fara sa consulte paginile deja scrise de sute de utilizatori in decursul timpului), i se raspunde personalizat (desi intrebarea a primit raspuns de n ori), isi rezolva punctual problema, iar data viitoare va intreba din nou, cand ar putea invata cum sa se decurce singur! Exista aici oameni care au destelenit acest teritoriu stufos si au amabilitatea de a-si oferi experienta nou-venitilor, dar este pacat sa nu le respecti munca si sa nu-ti oferi sansa de a invata de la ei, in final tu esti cel castigat!

Pasii sunt simpli:

Vrei sa afli ceva? Cauti pe Internet, in limbile care iti sunt familiare. Nu ai gasit raspuns? Nu te-ai descuract de la un anumit punct incolo? Povestesti unde te-ai impiedicat si te ajutam. Poate nu ai stiut cum sa cauti, te invatam. Ideea este sa vrei acest lucru, nu sa iti lipseasca rabdarea de a urma pasii care ti-au fost descrisi. Nimeni nu se naste invatat. Acum 2-3 ani eram si eu ca tine, habar n-aveam nici ca exista avioane low-cost, nici ca mi-as putea organiza o excursie complet de capul meu, cu rezervari de hotel online, cu bilete la obiective cumparate online, imi imaginam ca doar agentiile de turism pot face asta. Incet-incet, cu un sfat de la unul si de la altul, urmand linkuri, cercetand, mai poticnindu-ma pe ici, pe colo, am invatat si astazi ma simt ca o agentie de turism la purtator, chestie care ma ajuta sa ma descurc in aproape orice situatie.

Si tu poti face asta, de ce nu vrei sa incerci? Stiu ca este infinit mai simplu sa intri pe forum si sa intrebi direct, dar daca ai fi citit macar cateva pagini de pe acest topic ai fi gasit informatia care te interesa si ai fi aflat, cu siguranta, multe alte detalii despre Paris, care s-ar putea sa-ti fi fost utile. Cel mai mare castig ramane insa a invata sa te descurci. Colegii mei ti-au indicat cum sa afli si ruta, si timpul de la aeroport la destinatie, site-urile cu pricina sunt simplu de manevrat. Pentru Paris metroul este esential, listeaza-ti de acasa o harta a statiilor, vei avea nevoie de ea (se gaseste si in aeroport, vezi ca este una in format de buzunar, dar daca uiti sa o iei, macar sa ai una de acasa la tine).      

Quote

Faptul ca am pus intrebarea cum ajung de la aeroport la hotel este pentru ca NU vorbesc deloc franceza,iar pe net tot ce am gasit era scris in franceza. Am gasit rute intr-un final,insa habar nu aveam pe care sa o folosesc. M-am gandit ca este mai bine sa intreb aici,pe cineva care vorbeste si romana,decat sa ma trezesc acolo ca vreau sa intreb pe cineva in engleza si sa nu imi raspunda,sau sa imi raspunda in franceza( tot pe acest forum am citit ca multi locuitori de acolo refuza sa vorbeasca engleza). Nu cred ca avea vreo relevanta ora,de unde vin,compania etc.

Daca dai cautare pe Internet in engleza (de exemplu, "from Beauvais to Paris"), gasesti numeroase site-uri in limba engleza despre acel autobuz-shuttle care face legatura intre aeroport si statia Porte Maillot, ti se spune si pretul, ai si harti, uite:

http://www.aeroportb...us.php?lang=eng

Tot de acolo ai link catre o pagina de unde poti cumpara bilete online. Simplu, nu? Ma intreb cum ai cautat de ai gasit doar informatii in limba franceza. In plus, in aeroport (si nu numai) se vorbeste si engleza, foarte rar am patit in Paris sa nu ne descurcam in engleza.

In concluzie, nu te supara, cei de aici au incercat sa te ajute mai mult decat ai cerut tu, gandeste-te ca au fost bine intentionati si.... invata din aceasta miniexperienta!

 Klasse, on 19th September 2009, 09:10, said:

De la Beauvais exista curse regulate de autobuz la Paris, tip shuttle. Ar trebui sa-ti platesti de aici cursa, e mai ieftin.

Gresit. Daca iti cumperi biletul online, te costa tot 13 euro/sens.

Edited by fly_dream, 19 September 2009 - 12:15.


#3024
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007
Vreau sa cred ca se pot utiliza urmatoarele note si ca problema transportului in Paris este astfel clarificata. Pentru a le verifica, rog ca ultimii / ultimele interesate in acest subiect  -  <Miereaamara> si <ionela_78> -  sa incerce sa le aplice.


1. Autobuz Beauvais-Paris-Beauvais
Pentru a comanda biletul dus-intors Beauvais-Paris-Beauvais:
http://www.aeroportbeauvais.com
Noi am folosit acest mod de lucru - pleci spre Franta cu o foaie listata care va fi utilizata si pentru dus si pentru intors. Costa 13 euros. (Are si English version!)

Cursa dureaza: spre Paris cel mult 1h30min ziua, cu ceva aglomeratie, si 1-1h15 min dimineata spre Beauvais.

Spre Beauvais, autobuzele pleaca incepand cu ora 5, la cel mult 30 minute unul de altul (impropriu spus: pleaca si 2-3 deodata).

Spre Paris, statia terminus este la Porte Maillot: linia de metrou 1 (La Defense-Louvre-Chateau de Vincennes) si RER A (St.Germain en Laye-Poissy-Cergy-Marne la Vallee). Poate ca era suficient sa spun Marne la Vallee (Disneyland) pentru ca acest obiectiv pare sa interese mai mult.

Trebuie avuta in vedere ora la care se ajunge la Beauvais (sau Porte Maillot) pentru ca metroul, considerat cel mai facil, circula pana la 1-2 noaptea.

Metroul incepe sa circule la 5.30, dar - spuneam asta si in 2008 - este o teorie chiar si in Paris: te uiti la ceas si vezi ca se face sase fara un sfert, metroul nu vine, iar lumea paraseste peronul in cautarea unui taxi. Raman la parerea ca dimineata, mai ales daca este in week-end, trebuie luata in seama si o intarziere a metroului.

Pentru sosirile de la Beauvais la Porte Maillot ce presupun utilizarea liniei 1 de metrou spre Vincennes in fisierul  Attached File  m1_spre_Paris.JPG   110.09K   506 downloads sunt date planul orar si frecventa.

Pentru utilizarea liniei 1 de metrou spre Porte Maillot pentru a ajunge la autobuzul pentru Beauvais in fisierul Attached File  m1_spre_Beauvais.JPG   103.77K   330 downloads sunt date planul orar si frecventa.

Daca este sa discutam numai despre Beauvais / Blue Air, am verificat orele de aterizare si decolare pentru acest sezon si nu ar crea probleme de acest fel. Adica se circula ziua.


2. Pentru a identifica cea / cele mai apropiate / avantajoase statii de metrou de locul de cazare este necesara adresa (cat mai detaliata).

Fie cazul solicitat de <ionela_78>, Hotel Ibis Paris Berthier Porte de Clichy.
Se face o cautare Google cu "Hotel Ibis Paris Berthier Porte de Clichy" si se obtine adresa "163, Bis avenue de Clichy 75017 Paris, France".
Se poate folosi optiunea "Cum ajungeti la" plasata imediat sub adresa. Este o apelare directa a maps.

Presupunand ca se cunoaste adresa si ea nu este a unui obiectiv de tip hotel (sa zicem ca este adresa unei cunostinte, a unui apartament) se face o cautare Google cu "163, Bis avenue de Clichy 75017 Paris, France".

Raspunsul este o harta pe care sunt marcate si statiile de metrou. Se face click cu mouse-ul pe semnul conventional utilizat pentru metrou (M) si se obtin informatiile referitoare la respectiva statie. Pentru cazul exemplificat - statia Brochant Attached File  clichy.JPG   43.26K   304 downloads. Pe harta este marcata cu A adresa cautata.

Se obtine in acest mod linia de metrou (M13). Mai mult chiar, este oferita si legatura cu site-ul sistemului de transport parizian http://www.ratp.fr/ care poate fi utilizat pentru stabilirea punctului de legatura cu linia 1 de la Porte Maillot.


3. Pentru sistemul de transport parizian:
http://www.ratp.fr/
Si el are English version!

In fisierul Attached File  ratp.JPG   91.37K   290 downloads este prezentat sumar pagina de inceput (cu oarece indicatii).

In continuare se pot utiliza:

- varianta 1, planul interactiv (ca pregatire pentru momentul cand veti fi in Paris cu planul in format document in mana) pentru a identifica punctul de legatura cu linia 1;

- varianta 2, de cautare dupa adresa ori numele statiei de metrou.

Exemplific varianta 2 de cautare.
Se seteaza cautarea dupa Station si se completeaza numele celor doua statii cunoscute: Porte Maillot in campul din stanga denumit Depart / Plan de quartier (Departure pentru versiunea engleza), iar Brochant in campul din dreapta denumit Arrivée (Arrival pentru versiunea engleza).
Se apasa butonul Itineraire (Route planner).

Recomand utilizarea regasirii avansate Recherche avancee (Advanced search) pentru a avea acces la optiunile de stabilire a rutei (cea mai rapida, cel mai putin de mers pe jos...).

Pentru cazul analizat, se obtin rute diferite utilizand cele doua variante de regasire pentru momente diferite de timp, ori in situatia Beauvais->hotel se presupune existenta unui bagaj, astfel incat ar fi dorit o ruta cu distanta cat mai mica de mers pe jos (ex. in fisierul Attached File  ratp1.JPG   61.49K   163 downloads).

De obicei, cursa Blue Air pleaca (cel putin toamna) mai tarziu decat este in program, asa ca <ionela_78>, de-abia spre pranz vei fi in Paris.

Se obtine ruta: linii de metrou pe care trebuie sa mergi, statia de legatura, durata, chiar si planul zonal al statiei de destinatie (fisierul Attached File  ratp2.JPG   27.97K   125 downloads).


Evident ca in cazul analizat care se "bucura" de o statie RER in apropiere, se vor obtine variante de rute RER-metrou, RER-autobuz, RER-metrou, metrou-metrou in functie de ora si optiunile setate.





<fly_dream>, ai facut pedagogie?

Edited by o_dor, 19 September 2009 - 13:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate