Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#325
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
pai daca nu este viespea, poate a fost v-o grindina?

#326
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
nici vorba de grindina. Din ce am citit intr-un articol, la arsura micotica se pateaza si fructele.  Dupa mine, tot nu se explica ''avortul'' acesta. Am vrut sa arat si domniilor voastre ''minunea'' pe  care eu nu o inteleg.
Dar frigul nu putea sa le faca sa cada?
Pomilor li se administreaza in fiecare toamna balegar.

Edited by RazvanGL1, 23 May 2015 - 10:59.


#327
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
vazand puncte si nu pete, am diagnosticat gresit, viespea.
Asura micotica nu are efect atat de mare asupra fructelor, altceva a generat caderea lor. Poate sa fie lipsa microelementelor, dar .... ai dat..

#328
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
ramane frigul singurul suspect? cum ramane cu cle 2-3 soiurile care au tinut toate prunele?

#329
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Au rezistenta

#330
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Attached File  uploadfromtaptalk1432574773913.jpg   2.59MB   39 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1432574917698.jpg   4.63MB   41 downloads   Am un par Haydeea. Dati mi un sfat ce poate fi vreun daunator sau mozaic ?

#331
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Ti-am raspuns pe partea cealalta. Vezi sa nu-ti raspunda altii ca tre sa-i scoti ca ai erwinia, dar stai linistit seamana cu rapanul dar e atac galicol.

Edited by puiutoma, 25 May 2015 - 19:56.


#332
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Multumesc. La williams am mai vazut atac si doar intr o anumita zona a livezii dar Haydeea l au zapacit.

#333
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Verttimex,

#334
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014
Dintr-o "mie de hectare". cu ce am tratat, sunt sanatosi.
Intrebare: cate ha tre' sa ai, ca sa ii tratezi, si sa ajuti si pe altii?
Eu, spre deosebire de cei care detin sute de mii de ha, pun realitatea din microlivada mea!

Attached Files



#335
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Salutare,
Azi am ajuns acasa, de la serviciu, in sfarsit pe lumina si cand am intrat in curte am fost oprit de un zumzait cam puternic cand am trecut pe langa un par.
M-am uitat mai atent si am vazut niste musafiri nepoftiti prin el. Bine ca am reusit sa ii trag in poza pe intrusi.
Si pe langa asta, cand m-am uitat mai atent am vazut si oarece frunze ciudate.
Ma puteti ajuta, va rog, cu ceva informatii si , binenteles, tratamente?

Attached Files



#336
puiutoma

puiutoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 18.02.2014

 valiy77, on 29 mai 2015 - 20:01, said:

Salutare,
Azi am ajuns acasa, de la serviciu, in sfarsit pe lumina si cand am intrat in curte am fost oprit de un zumzait cam puternic cand am trecut pe langa un par.
M-am uitat mai atent si am vazut niste musafiri nepoftiti prin el. Bine ca am reusit sa ii trag in poza pe intrusi.
Si pe langa asta, cand m-am uitat mai atent am vazut si oarece frunze ciudate.
Ma puteti ajuta, va rog, cu ceva informatii si , binenteles, tratamente?

Ma hazardez sa-ti dau un raspuns stiind ca "cineva cu multe hectare" asteapta prima greseala pentru a incepe sa faca misto. Din ce am putut vedea, este vorba de rapan. Si in primele foto este un bondar.

#337
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005
Din pacate observ ca nu prea se gaseste niciun cunoscator sa ma ajute:-(. Azi am urmarit iar perii si am observat aceleasi ''insecte''. Sunt prezente doar in peri. Ce naiba or fi, nu stiu. Si am mai observat pe crengi si fructe un lichid lipicios...

Edited by valiy77, 30 May 2015 - 16:01.


#338
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Stai linistit. Acele insecte nu dauneaza. Bucura te cand le vezi. E posibil sa ai afide.

#339
valiy77

valiy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2005

 m3seriasu, on 30 mai 2015 - 16:36, said:

Stai linistit. Acele insecte nu dauneaza. Bucura te cand le vezi. E posibil sa ai afide.

Da, am observat si au afidele. Doar perii se confrunta cu asa ceva, cu toate ca a primit acelasi insecticid ca ceilalti. Sa inteleg ca acele insecte se hranesc cu afide...Atunci m-am linistit. Totusi sa mai fac un tratament cu karate zeon? Mi-au mai ramas vreo doua fiole..sau sa las pradatorii aia sa le vina de hac?

#340
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Nu se hranesc cu afidele ci e posibil sa se hraneasca cu excrementele lor. Sunt dulci. Incearca sa dai si cu actara. Din punctul meu de vedere e mai bun ca si karate

#341
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am si eu o problema.
la 2-3 peri unele varfuri s-au inegrit, si putin la frunze.
Attached File  IMG_20150531_140110_result_result.jpg   461.89K   42 downloadsAttached File  IMG_20150531_140217_result_result.jpg   242.3K   44 downloads

apoi pe cativa sunt multe furnici mari negre. am dat cu var, dar cred ca l-a dus ploaia. pureci parca nu ar fi, dar scoarta are un aspect umed. numai pe peri. (mai am pus cativa meri, pruni, ciresi, visin, gutui, vreo 30 in total, cat sa fie langa casa).

apoi un piersic are niste frunze cam bestelite. bine, nu ma asteptam sincer sa supravietuiasca langa brasov banuiesc ca e o problema de clima ?
Attached File  IMG_20150531_140042_result_result.jpg   212.16K   45 downloads

multumesc.

#342
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Sper sa nu gresesc dar la par posibil un atac de foc bacterian  iar la cais o moniloza....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate