Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#1
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am observat ca multe simptome de boli,daunatori sau tratamente sunt imprastiate pe diverse topicuri! Propun sa le adunam aici pt. a fi mai accesibile!
Stie cineva daca aceasta este vreo boala (e un mar)?

Attached Files



#2
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
N-am avut de lucru si am luat cateva "craci" de la pomi uscati, de la mine! Si bag una la microscop sa vad ce se vede. Si ia uitati ce gasesc eu acolo: un vierme! Si i-am facut o poza, pe care o atasez! E deasupra liniei! Ce vierme o fi si asta? Poate patesc ca la doctor! Te duci sa faci un consult de rutina si pleci 20 de boli!

Attached Files



#3
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
In prima poza am impresia ca vedem o creanga de schelet rupta partial de vant sau de greutatea rodului, la care a inceput calusarea. Asa ca... e o boala, dar nu a pomului, a proprietarului, daca ne luam dupa pozele de ansamblu ale pomilor. :rolleyes: O sa tot ai surprize din astea cu sarpantele pe care le-ai lasat la meri!
In a doua poza, viermele respectiv pare a fi un cariu, dar nu o lua ca info sigura...

Edited by eureur, 29 March 2010 - 12:25.


#4
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Posteureur, on 29th March 2010, 13:22, said:

In prima poza am impresia ca vedem o creanga de schelet rupta partial de vant sau de greutatea rodului, la care a inceput calusarea. Asa ca... e o boala, dar nu a pomului, a proprietarului, daca ne luam dupa pozele de ansamblu ale pomilor. :rolleyes: O sa tot ai surprize din astea cu sarpantele pe care le-ai lasat la meri!
In a doua poza, viermele respectiv pare a fi un cariu, dar nu o lua ca info sigura...
Multumesc! Bine ca nu e mai rau!

#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am vazut azi 2 gandaci pe pomi prin livada: unii se vad clar in poza, unii nu (sunt ca o gargarita, rosii, fara puncte)! Am sa pun pozele cu ambii! Stie cineva care e treaba cu ei?

Attached Files


Edited by dorel232004, 02 May 2010 - 13:58.


#6
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Primul gandac l-am identificat: Coreus marginatus! Stie cineva cu ce se ocupa si cat de "harnic" e?

#7
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Cu primul gandac, Coreus marginatus n-ai treaba. Nu e daunator. E foarte atras de macris.
A doua insecta s-ar putea sa fie chiar o buburuza fara puncte. Dar din poze e foarte neclar.
Asta e opinia mea.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvalyb, on 5th May 2010, 11:10, said:

Cu primul gandac, Coreus marginatus n-ai treaba. Nu e daunator. E foarte atras de macris.
A doua insecta s-ar putea sa fie chiar o buburuza fara puncte. Dar din poze e foarte neclar.
Asta e opinia mea.
Multumesc! Primul, daca il strivesti, pute de iti muta nasul! Alea rosii stau ciorchine pe frunze de plop (am puieti mici iesiti peste iarna)! Dar nu cred ca sunt buburuze! Cand ma mai duc o sa le fac poze, sper, mai clare!

Acum am si eu o intrebare: ce motiv poate sa aibe un pom sa se usuce dupa cativa ani de la plantare, fara un motiv vizibil (excludem seceta si aciditatea solului)? Pe tulpina nu se vad atacuri de lighioane, in schimb cand il scot din pamant nu mai are deloc radacina! Ce poate sa fie?

#9
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Vezi daca dai informatiile cu lingurita asa o sa ai si raspunsuri.
Gandacul nr. 2 se numeste Melasoma populi ( gandacul rosu al frunzelor de plop) si se combate cu un insecticid pe baza de Fenitrothion (synthogril, grillosin, astore 50ec, etc.). Poate mai sunt si alte insecticide, intreaba la farmacie.
Cat despre pom, mai ofera niste informatii de genul, cand l-ai plantat, a infrunzit/inflorit/facut fructe pana acum? Ce specie de pom este?

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvalyb, on 5th May 2010, 12:15, said:

Vezi daca dai informatiile cu lingurita asa o sa ai si raspunsuri.
Gandacul nr. 2 se numeste Melasoma populi ( gandacul rosu al frunzelor de plop) si se combate cu un insecticid pe baza de Fenitrothion (synthogril, grillosin, astore 50ec, etc.). Poate mai sunt si alte insecticide, intreaba la farmacie.
Cat despre pom, mai ofera niste informatii de genul, cand l-ai plantat, a infrunzit/inflorit/facut fructe pana acum? Ce specie de pom este?
Parca eu stiu care informatii sunt necesare? Le dau cum imi aduc aminte sau sunt intrebat! Mersi mult! Asa e cu gandacul, ca l-am cautat pe net si seamana! Acum intrebare: mananca si altceva in afara de plopi, ca pe aia oricum ii toc intr-o luna cand cosesc!
Cu pomii: au varste intre 3 si 6 ani, au inverzit, au facut fructe si e Corylus avellana!


Deci se usuca brusc, unii si cu fructe pe ei! Si nu au nimic vizibil! Unii sunt cate 2 la un loc si unul se usuca brusc! Deci nu e ceva sa-ti dai seama! Ai zice ca din pamant ii face rau ceva, dar ce?

In primii ani am zis ca e de la inghet ca se uscau varfurile! Am dat o craca la o pepiniera si au trimis-o la un laborator si mi-a spus ca e Nectria Coryli! Mi-am luat microscop in iarna si m-am uitat anul asta si nu am vazut nimic de genul asta! Pun o poza cu Nectria care am gasit-o pe net!

Attached Files



#11
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
ceva interesant despre boli si daunatori, are poze foarte bune...

http://www.grs-tamas...t...&lang=ro_RO

#12
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Intamplator chiar ieri am dat si eu de el! Dar nu e complet! Dar pt inceput, e bun!

#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am mai facut cateva poze la pomii uscati! Daca are cineva idee, din ce vede in poze, care o fi motivul uscarii lor, ii multumesc de pe acum!

Attached Files

  • Attached File  PU1.jpg   1.48MB   171 downloads
  • Attached File  PU2.jpg   1.76MB   181 downloads
  • Attached File  PU3.jpg   1.61MB   125 downloads
  • Attached File  PU4.jpg   1.46MB   119 downloads
  • Attached File  PU5.jpg   1.52MB   118 downloads
  • Attached File  PU6.jpg   1.74MB   113 downloads
  • Attached File  PU7.jpg   1.53MB   148 downloads
  • Attached File  PU8.jpg   1.56MB   100 downloads
  • Attached File  PU9.jpg   1.09MB   103 downloads


#14
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Postdorel232004, on 16th May 2010, 18:36, said:

Am mai facut cateva poze la pomii uscati! Daca are cineva idee, din ce vede in poze, care o fi motivul uscarii lor, ii multumesc de pe acum!

Daca as fi in locul tau ... si acum inteleg de ce te tot plangi de panta ... eu as pune pomi de vigoare mare si i-as conduce pe un trunchi mai inalt ... mie mi se pare ca au murit de foame ... sunt prea mici pentru nebunia aia de la tine de'acolo. Cred ca altitudinea, panta si faptul ca nu'i poti lucra cum trebuie te obliga sa folosesti pomi pe portaltoi mai viguros cu crestere puternica si inradacinare adanca ... astia care au pus mainile pe piept par a fi spur ... e prea aspru mediul pentru ei ... baga ceva mai rustic si mai viguros ... eventual pe portaltoi salbatici.

#15
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 5th May 2010, 12:52, said:

Parca eu stiu care informatii sunt necesare? Le dau cum imi aduc aminte sau sunt intrebat! Mersi mult! Asa e cu gandacul, ca l-am cautat pe net si seamana! Acum intrebare: mananca si altceva in afara de plopi, ca pe aia oricum ii toc intr-o luna cand cosesc!
Cu pomii: au varste intre 3 si 6 ani, au inverzit, au facut fructe si e Corylus avellana!


Deci se usuca brusc, unii si cu fructe pe ei! Si nu au nimic vizibil! Unii sunt cate 2 la un loc si unul se usuca brusc! Deci nu e ceva sa-ti dai seama! Ai zice ca din pamant ii face rau ceva, dar ce?

In primii ani am zis ca e de la inghet ca se uscau varfurile! Am dat o craca la o pepiniera si au trimis-o la un laborator si mi-a spus ca e Nectria Coryli! Mi-am luat microscop in iarna si m-am uitat anul asta si nu am vazut nimic de genul asta! Pun o poza cu Nectria care am gasit-o pe net!
Cauzele din care se usuca brusc pot fi multiple si daca nu sunt rosi de soareci poti lua probe si sa duci la o unitate fitosanitara pentru analiza.Fiecare oras mai mare are o unitate fitosanitara.Nu te costa nimic si acolo sunt oameni priceputi in domeniu.

#16
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmircea11s, on 17th May 2010, 08:19, said:

Cauzele din care se usuca brusc pot fi multiple si daca nu sunt rosi de soareci poti lua probe si sa duci la o unitate fitosanitara pentru analiza.Fiecare oras mai mare are o unitate fitosanitara.Nu te costa nimic si acolo sunt oameni priceputi in domeniu.
Ros de soareci sau altceva e exclus, ca m-am uitat la radacinile lor! Te rog sa citesti si mesajul 10 de la acest topic si mesajul 38 de la topicul "Calciu-Imbunatatirea ph-ului la pomi"! Si mai vorbim dupa aceea!

View Postmasterd6ib6, on 17th May 2010, 08:05, said:

Daca as fi in locul tau ... si acum inteleg de ce te tot plangi de panta ... eu as pune pomi de vigoare mare si i-as conduce pe un trunchi mai inalt ... mie mi se pare ca au murit de foame ... sunt prea mici pentru nebunia aia de la tine de'acolo. Cred ca altitudinea, panta si faptul ca nu'i poti lucra cum trebuie te obliga sa folosesti pomi pe portaltoi mai viguros cu crestere puternica si inradacinare adanca ... astia care au pus mainile pe piept par a fi spur ... e prea aspru mediul pentru ei ... baga ceva mai rustic si mai viguros ... eventual pe portaltoi salbatici.
Astia nu sunt cu altoi! Astia se inmultesc prin drajoni! Vin asa de piperniciti la inceput (vezi ultimele poze de la iarba dintre pomi), ca nici nu-ti vine sa-i tai la inceput! Ii lasi sa faca ceva frunze si sa creasca, ca sunt vai de mama lor!

#17
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Si eu tot spre nectria as merge, vezi
http://www.eol.org/pages/16380

#18
babuinu

babuinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.06.2005

View Postdorel232004, on 17th May 2010, 08:28, said:

Ros de soareci sau altceva e exclus, ca m-am uitat la radacinile lor! Te rog sa citesti si mesajul 10 de la acest topic si mesajul 38 de la topicul "Calciu-Imbunatatirea ph-ului la pomi"! Si mai vorbim dupa aceea!


Astia nu sunt cu altoi! Astia se inmultesc prin drajoni! Vin asa de piperniciti la inceput (vezi ultimele poze de la iarba dintre pomi), ca nici nu-ti vine sa-i tai la inceput! Ii lasi sa faca ceva frunze si sa creasca, ca sunt vai de mama lor!



se inmultesc prin drajoni???pai nu sunt pomi fructiferi.,....sunt aluni, nu?ciudat...n-am mai vazut aluni asa mari uscati...si cu fructe pe ei...

Edited by babuinu, 18 May 2010 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate