Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#451
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu trebuie sa depaseasca ...e relativ.
Nu prea sunt 25 sunt vreo 23 dar nu asta e problema, la umbra vs in bataia soarelui adesea poate fi diferenta suficient de mare, umiditatea relativa a aerului conteaza si ea, adierea vantului chiar si foarte slaba la fel
Eu am zis ca idee ca " e posibil" ..ca  u am de unde sa stiu ce ai facut tu acolo.

In principiu e bine ca insecticidele termosensibile sa fie folosite cat mai pe racoare, in perioade noroase sau racoroase, seara tarziu/ noaptea, etc...
Daca ai facut treaba asta, foarte bine.



#452
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Am o problema cu cativa ciresi la care o mare parte din cirese se stafidesc, se mumifica pur si simplu. Initial verzi dar pielita mata nu lucioasa ca la cele sanatoase iar acum sunt cum le vedeti in poza. Se desprind usor de pe ramuri. Ici si colo cate o cireasa ok. Cei mai afectati Germersdorf si Summit...

Attached Files



#453
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Eu am patit intr-un an asa la visin si un inginer silvic mi-a spus ca este antracnoza, desi nu aveam simptome pe frunze...
Sunt ferm convin ca dvs ati facut stropiri, eu nu-i stropisem deoarece erau salbatici si mergeau bine si fara stropiri.

Cred ca parintele sau gheo va poate spune cu certitudine...

Cu stima.

#454
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Am dat o singura data cu score in afara de tratam. din iarna. Iar pomii par sanatosi, nu dau semne de boala. Sa fie de la zapada de acum 4 saptamani?

Edited by cotzi, 24 May 2017 - 16:11.


#455
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu stiu. Am observat azi la niste ciresi prin vecini dar izolat, numar foarte mic de fructe.
As banui mai degraba atac de monilia pe fructe tinere insa nu am experienta cu coresul intr-atat incat sa pot spune daca e sau nu si nu stiu in ce masura ar aparea atac pe fructe, mai ales cum zice cotzi, relativ masiv, fara sa existe si atac pe lastari semnificativ.

Edited by parintele, 25 May 2017 - 00:31.


#456
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Am gasit la un par niste musafiri interesanti...pare a fi larve de molie orientala a fructelor ...sau gresesc?

Pacat ca chinezaria nu a scos ceva clar..

Attached Files


Edited by willrock252000, 22 June 2017 - 21:53.


#457
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
E o saracie de omida.


#458
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Sa traiesti parinte,m am panicat degeaba..k dupa ce vazusem pe net eu...

Am parfumat o oricum...sa vedem cum ii va mirosi actara

#459
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Miroase urat.
Merge orice otrava mai nedusa la scoala: piretroizi gen decis, karate, cipermetrina...merge si confidorul energy, merge si reldanul, merg aproape toate.
Alegi in functie de ce altceva mai ai pe pom p'acolo.


#460
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
E prima data cand am asa ceva...ultima stropire fu cu movento

Dar probabil daca vecinii merg pe culturi"bio" ...

#461
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Nu au treaba vecinii, molia ajunge la distante destul de mari in cautarea unii loc favorabil pt a depune ouale.
Probleme cu vecinii ar fi cand ai avea probleme mai tarziu, adica prima generatie scapata de sub control decenita adult care se inmulteste.



#462
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Ce goanga mai e si asta pe frunzele de nuc, se pozitioneaza de preferinta pe nervura principala si 'suge'...din pacate poze cu telefonul...
E prima data cand sezisez asa ceva si doar pe un singur pom, pe ramurile de la poale...

Attached Files


Edited by subway_guru, 27 June 2017 - 23:41.


#463
catalinadrian

catalinadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.01.2010
Nu face nimic rău, e posibil să te ajute chiar. Este o larvă de buburuză, care în general consumă afide si alte insecte moi(păianjeni, acarieni).

#464
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
De fapt probabil e o nimfa.

#465
iuliandruga75

iuliandruga75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2016
Buna tuturor. Am un lamai de trei ani,obtinut prin butasire care a rodit anul acesta,din nefericire acum ii cad frunzele . Rog ceva sfaturi .

#466
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Probabil îl ții într-un loc unde sunt curenți de aer. Am și eu un lămâi de vreo 15 ani, în sezonul rece îi cad aproape toate frunzele în fiecare an și nu mai are cum să facă lămâi din cauza asta. În schimb, butașii obținuți din el sunt bine mersi, încã n-au fructificat dar au frunzele foarte voioase.

Edited by sandel1, 01 February 2019 - 18:33.


#467
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,388
  • Înscris: 14.11.2005
Salut.
vin și eu cu o problemă a arbuștilor mei decorativi Pyrachanta. Sunt în al 4lea an de când i-am plantat și asta primăvară prin mai când a fost perioada de ploi intensivă am observat că începe să aibă dăunători în sensul că apar acești noduli acoperiți cu puf alb și dedesubt au și ceva negru. Aveți idee ce boală au și ce tratament trebuie aplicat?
De menționat e că am încercat deja cu topsin și încă un alt tratament pt făinare și alte ciuperci dar fără succes. Galerie foto: https://imgur.com/a/WYf04BR

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate