Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#991
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Am achitat si eu cei 80 de lei.
Va atasez dovada aici, pentru ca eu nu am acces la grupul vostru de whatsapp.
O sa revin cu detalii, dar am alta ordine de prioritati.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 28 August 2017 - 17:27.


#992
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Saptamana trecuta m-a sunat o vecina sa-mi transmita ca i-a zis cash sa-mi spuna sa achit si eu cei 80 de lei.
I-am spus sa-i transmita ca vreau sa vad factura si lista cu cei care au achitat aceasta suma.
Cum eu am achitat cei 80 de lei fara sa primescc de la cash vreo factura sau vreo lista, rog daca este cineva amabil sa-mi trimita si mie factura pe e-mailul [email protected]
Multuumesc anticipat!

#993
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
P.S. Este evident ca nu voi dezvalui nimanui identitatea celui care mi-a trimis factura, eu stiu cel mai bine de ce nu o fac, desi si cel care mi-o trimite isi poate proteja identitatea facandu-si o adresa de e-mail care contine un nume fictiv.

#994
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru ca eu nu am primit acordul lui cash sa fac parte din grupul vostru de whatsapp, va fac aici pe forum, care este public, cateva precizari.
Inainte sa dati cu pietre, incerccati sa ganditi cu capul vostru si incetati sa va lasati manipulati.

1.Pentru cei care dau cu pietre, tineti cont ca pentru perioada decembrie 2012-septembrie 2014 eu trebuie sa platesc 630 de euro (35 de euro) plus dobanzi, in timp ce voi, pentru aceeasi perioada, conform evidentelor contabile, ati platit pe 10.02.2016, 150 de lei/luna fara nicio dobanda. Asta cei care aveti mentenanta in contract, pentru ca cei care nu o aveti cu una-doua exceptii, conform acelorasi evidente, nu cred ca ati platit nimic pana pe 10.02.2016, atat timp cat nu aveti si bonuri fiscale.
Ca va spune voua cash cum ca nu vreau sa platesc, este tot un gest de mare caracter din partea lui, de ca si cum deciziile instantelor sunt facultative. Cu cat platesc mai tarziu, cu atat dobanda e mai mare, dar da bine sa afirmi ca eu nu vreau sa platesc. Si voi gata, il credeti.
Pentruu perioadda octombrie 2014-iunie 2017 am platit 35 de lei/luna, deci nu sunt rau platnic. In acesti 35 de lei intra ridicarea gunoiului si curatenie pe scara, care “se face de 2 ori pe luna”. Cam scump dar asta este. Daca am beneficiat si de altceva in realitate, va rog sa ma corectati.

2.Inainte sa dati cu pietre in mine, pentru ca din cauza mea platiti apa, retineti ca acelasi cash, a declarat in fata instantei pe 02.12.2015 ca: “Mai mult, arata ca in aceasta taxa de 35 de euro este inclus si consumul de energie electrica aferent partilor commune ale blocului, inclusiv consumul individual de apa, insa taxa de 35 de euro nu a variat niciodata in functie de consumul individual…”
Deci in timp ce voua va spune ca n-ati platit apa timp de 5 ani, in fata instantei a declarat ca, consumul de apa este inclus in taxa de 35 de euro. Deci si voi ati platit apa in toata aceasta perioada, doar ca nu stiti.
Acum intelegeti de ce nu vrea cash sa am acces la grupul vostru de whatsapp?
Daca cash a declarat in deccembrie 2015 ca, consumul de apa este inclus in cei 35 de euro, am vrut si eu sa vad de ce platesc 11 lei/mc de apa, ca apa vine cu nisip nu cu cristale swarovski. Si am inceput in ianuarie 2016, deci dupa declaratia lui cash, sa cer buletine de analiza, avize si autorizatii.
Asa am descoperit ca putul functiona complet ilegal in timp ce eu plateam apa care este inclusa in cei 35 de euro, ca asa a declarat cash.

3.Pentru ca acum in timp ce ma injurati pe mine ca platiti apa, va asociati cu cash, incerccati sa respectati normele metodologice de aplicare a Legii 230/2207 privind infiintarea, functionarea si organizarea asociatiilor de proprietari, pentru ca pana acum ceea ce faceti nu prea are legatura cu aceste norme, ci doar cu ce vrea unul sau altul.. Lista aceea cu 25 de semnaturi in baza careia ati strans banii pentru infiintarea asociatiei, eu cred ca nu prea este ok, dar nici nu o pot contesta, atat timp cat ea nu a produs efecte.

4.Nu inteleg de ce va asociati doar ca sa preluati putul si sa scapati societatea sa faca demersurile necesare ca sa aprobe un pret pe mc . Eu va atrag atentia ca in contractul incheiat intre mine si societate, scrie ca ma obilig sa platesc consumul de apa conform apometrului din apartament, in niciun caz unei asociatii.
Stiti, cash va spune ca sociatatea renunta la taxa, doar daca renuntati toti, dar stie sigur ca nu renunta toti, deci nici societatea nu poate renunta la taxa.
Acelasi lucru este valabil si in cazul consumului de apa. Eu nu sunt de acord sa  renunt la clauza conform careia ma oblig sa platescc societatii pentru consumul de apa conform apometrului.
Eu ma oblig sa platesc consumul de apa conform apometrului, asa cum scrie in contract, dar si cei carora trebuie sa le platesc sunt obligati sa indeplineasca anumite conditii asa cum prevede legea, dar e greu sa intre in legalitate, e mai usor sa paseze putul catre asociatie, dar nu vor sa paseze si taxa.
Eu astept ca societatea sa intre in legalitate si sa-mi factureze consumul de apa asa cum scrie in ccontract, adica pe mc conform apometrului. Daca voi va asociati cu cash si treceti putul pe asociatie ca sa scapati societatea sa mai legalizele pretul pe mc, sa nu veniti la usa la mine sa va dau bani pe apa, pentru ca eu m-am obligat prin contract sa platesc aceasta utilitate catre societate, asa cum curentul il platesc la Enel si gazul la Engie.
Nu intelg de ce trebuie sa multumiti unuia sau altuia ca s-au implicat si au reparat putul care este proprietatea societatii, culmea, pe banii vostrii.
Cititi legislatia in domeniu.

Sunt multe de spus, dar retineti ca nu pot discuta despre subiecte care iinca sunt verificate de diferite institutii ale statului. Plus ca nici documentele pe care le am si care il cam contrazic pe cash, nu le pot posta aici, pentru ca este un forum public, nu cum este o discutie pe whatsapp.

Cat despre smecherii de meserie, nu v-am numit eu, fostul meu vecin s-a autointitulat asa si ca sa arate ca nu e singur, a spus ca mai sunteti cativa.

Edited by AX_CS_YZY, 03 September 2017 - 18:10.


#995
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Cash, ca sa arati cat esti tu de cinstit fata de participantii la grupul vostru de whatsapp, nu vrei sa pui acolo facturile tale reprezentand taxa de mentenanta pe ultimele trei luni!?
Si poate pui si dovada ca le-ai platit.
Daca tu nu dovedesti ca ai facturi lunare si nici ca le platesti, se pot intreba colegii tai din grup, cei care primesc facturi lunare si le achita, daca tu achiti sau nu taxa de mentenanta in realitate?  Se pot intreba, dar nu o fac. De ce oare?
Pe mine de asta nu ma vrei in grup, ca sa te asiguri ca n-are cine sa-ti puna intrebari incomode.

#996
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru ca v-am aratat intr-o postare anterioara ca intervalul facturilor lunare este intre 26-32, banuiesc, ca in ansamblu sunt:
-proprietari care primesc factura lunar si achita 150 de lei
-proprietari care primesc factura lunar si achita mai putin de 150 de lei
-proprietari care nu primesc factura dar totusi achita, teoretic mai putin de 150 de lei, si neavand dovada platii se poate spune ca ei nu achita.
-proprietari care nu achita deloc.
E posibil sa ma insel, dar repet, asta banuiesc.
Ultimele trei categorii, banuiesc, ca sunt cei care vor asociatie care sa preia putul, dar fara sa pice taxa de mentenanta, pentru ca ei oricum platesc taxa mai putin sau deloc.

Banuiesc ca in contract, au taxa de mentenanta doar cei care primesc lunar factura si achita 150 de lei si asta puteti vedea daca va numarati cei care primiti facturi lunare, dar nu pe vorbe, adica faceti o sedinta si veniti cu ultimele 3 facturi. Sau postati ultimele trei facturi pe grupul de whatsapp ca sa stiti cine are factura lunar platind 150 de lei si cine umbla cu cioara vopsita. Cine nu posteaza facturi lunare, e clar ca n-are.
Cati credeti ca sunt in grupul de whatsapp din cei cu cioara vopsita?
Cash banuiesc, ca n-are facturi lunare, ca daca avea, le posta pana acum ca sa arate cat de corect e el.
Poate asa va puneti si intrebarea, cine oare vrea asociatie fara sa renunte la taxa?

Cati din cei 25 care ati semnat ca sunteti de acord cu infiintarea asociatiei fara sa cada taxa, aveti si taxa in contract, adica platiti 150 de lei/luna nu mai putin?
Adica adunam 50%+1 semnaturi, dar cand semnam nu suntem egali ca si conditii contractuale, semneaza fiecare in functie de interesul lui si asa, cei fara mentenanta in contract care banuiesc, ca nu platesc 150 de lei/luna sau nu platesc deloc, stabilesc si pentru cei care platesc cu factura 150 de lei/luna. E corect?
De aceea n-are ursul coada, ca el nu plateste sau plateste mai putin, dar are drept de semnatura si hotaraste si pentru cei care platesc.

Cei care aveti mentenanta, cand ati semnat contractul v-au zis ca in taxa o sa intre si paza si loc de joaca, dar nu v-au zis ca sunt unii care n-au mentenanta in contract si care vor achita mai putin de 150 de lei/luna sau deloc. E corect?

Stiti, un domn politist mi-a spus ca, daca spun ca “banuiesc”, nu inseamna ca si acuz, cercetarile vor demonstra daca banuiala mea se adevereste sau nu. Singura problema este ca pana acum nimeni nu vrea sa cerceteze cati, cum si in ce cuantum se plateste aceasta taxa. Pana intr-o zi.
Pana atunci injurati-ma pe mine, ca da bine pe grup.

Edited by AX_CS_YZY, 06 September 2017 - 21:00.


#997
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Cei care ati venit mai tarziu in ansamblu, e bine sa stiti ca eu stau acolo din 30 iunie 2012, iar pana am semnat contractul pe 05.12.2012, am stat in garsoniera de la nr.1B.
Cum taxa de mentenanta nu s-a introdus in contracte  de la inceput, cam stiu cine o are si cine nu o are in contract. Va pot exemplifica pe scari/apartamente cam ce banuiesc eu, dar nu asta este important.
Acum va analizez lista cu cele 25 de semnaturi.
Eu banuiesc, ca din cei 25 de semnatari sunt mai multi cei care NU au taxa in contract decat cei care o au si iata cum cei fara taxa, semneaza sa faca asociatie care urmeaza sa preia putul si sa va incarce pe cei cu taxa si cu cheltuieli suplimentare legate de put atat timp cat taxa de mentenanta nu cade.
Cum cei care nu au taxa platesc mai putin sau deloc, este firesc sa vrea asociatie chiar si fara sa cada taxa. Ce e grav este ca in lista de 25, cei fara taxa in contract sunt aproape toti, lipsesc doart cativa.
Este firesc ca cei fara taxa de mentenanta in contract sa vrea asociatie, dar la fel de firesc este ca dupa infiintarea acesteia, toata lumea sa aiba aceleasi conditii, nu unii 150 de lei taxa de mentenanta iar altii mai putin sau deloc.
De ce “nu vor” sa renunte la taxa toti cei care o au in contract?
Pai nu vrei tu cash sa ne spui care sunt cei care nu vor sa renunte la taxa, altii decat “smecherii de meserie” la care facea fostul meu vecin referire sau care au alte beneficii, chiar daca au taxa in contract?
Daca se renunta la taxa, atunci pe asociatie trebuie sa plateasca pentru servicii de curatenie si ridicare gunoi si cativa care astazi nu platesc deloc, pentru ca nu platesc nici un fel de taxa, altii decat cei precizati de cash pe grupul vostru de whatsapp.
Daca puteti verifica atunci cand adunati actele pentru asociatie, verificati pe lista celor 25 de semnaturi daca pozitiile 1;4;10;11;16;17;18;21;22;23 au facturi lunare in valoare de 150 de lei si dovada platii lor.
Nu puteam sa nu-i trec aici pe cash si pe vecinul meu care se autointitula “smecher de meserie”, chiar daca acesta din urma a plecat de cateva luni. “Smecherul de meserie” avea taxa in contract, dar banuiesc, ca avea alte beneficii, cum ar fi, locuri de parcare gratuite in ansamblu, pe care unii dintrre voi nu le aveti, platiti chirie pentru ele.
Pe langa cei 10/25, stiu sigur ca mai sunt pozitii care nu au taxa in contract si pe care nu le-am trecut aici, oricum ii stiti si voi pentru ca oamenii sunt corecti si au recunoscut ca nu au taxa in contract.
Acum intelegeti de ce numai cash poate aduna actele pentru infiintarea asociatiei, adica exact copii ale contractelor voastre?
Pai daca le aduna altcineva, vede cati sunt in ansamblu cei care nu au deloc taxa de mentenanta in contract si deci au platit  mai putin sau deloc timp de aproape 5 ani. Mari surprise o sa aveti cand veti afla adevarul, dar se face tot posibilul sa nu-l aflati.
De ce nu cereti sa va puna cash pe grupul de whatsapp, o lista cu cei care nu au taxa in contract si sa scrie in dreptul lor cat achita acestia taxa de mentenanta???
Chiar nu vreti sa aflati adevarul?
Eu va pot spune ce banuiesc, darr nu o pot face public aici pe forum.

#998
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Atentie!!!
Eu am platit cei 80 de lei ceruti de cash pentru factura care, zice el, reprezinta consumul de apa de dupa 01.01.2017.
Astept lista finala cu toti cei care au platit cei 80 de lei, pentru ca daca nu platesc toti sau nu intru in posesia listei finale este evident ca fac petitie la IPJ Ilfov. Am 90 de zile la dispozitie, deci pana la sfarsitul lui noiembrie astept lista sa o verific.
Cand a strans vecina banii pentru vasele de expansiune de la statia de apa, punea lista, cu nume si apartament, pe grup si o actualiza periodic, inclusiv totalul sumei incasate, deci iata cash ca ai model. Nu imi dai lista cu… “3.Locomotiva 80 lei”, ca apoi trebuie sa intreb la IPJ cine e locomotiva si de unde a consumat apa.
Atentie cash, sa nu uiti sa iei 80 de lei si de la “smecherul de meserie”, pentru ca si el consuma apa la 01.01.2017.

Cat despre mizeria lansata, cum ca eu sunt de vina pentru ca voi trebuie sa platiti pentru consumul de apa… ramane un subiect deschis pe care o sa-l lamuresc si cu documente, dar la timpul potrivit.
Inteleg ca unii dintre voi preferau sa fie complici la utilizarea resursei de apa fara autorizatie de gospodarire a apelor, doar ca sa nu plateasca!?

Va dau un citat din Legea nr.187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr.286/2009 privind Codul Penal, art.60, alin 4.
“Art. 60. -   Legea apelor nr. 107/1996, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 244 din 8 octombrie 1996, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
4. Articolul 93 se modifică și va avea următorul cuprins:
   " Art. 93. -   (1) Executarea, modificarea sau extinderea de lucrări, construcții ori instalații pe ape sau care au legătură cu apele, fără avizul legal ori fără notificarea unei astfel de lucrări, precum și darea în exploatare de unități fără punerea concomitentă în funcțiune a rețelelor de canalizare, a stațiilor și instalațiilor de epurare a apei uzate, potrivit autorizației de gospodărire a apelor, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la o lună la un an sau cu amendă.
   (2) Cu pedeapsa prevăzută la alin. (1) se sancționează și următoarele fapte:
   a) utilizarea resurselor de apă în diferite scopuri, fără autorizația de gospodărire a apelor sau fără notificarea activității;”

Acum, daca legea asta nu a fost intre timp abrogata sau modificata, cei care afirmati ca eu sunt vinovat pentru ca voi nu folositi in continuare sursa de apa fara autorizatie de gospodarire a apelor, adica gratis, nu credeti ca sunteti complici la… !?

Unora, banuiesc, ca va place sa fiti manipulati si sa gandeasca altii pentru voi, deci nu ma obosesc sa va arat cum stau lucrurile in realitate, de aceea comentariile de aici nu spun chiar tot adevarul si mai lasa lucrurile si putin cum le zice cash. Daca tot ma injurati, macar sa nu va osteniti degeaba.

Nu vreti sa facem doua asociatii, una cu cei care vor lucrurile gratis dar ilegale si una cu cei care vor ca totul sa fie facut conform legii?
Lista cu cei 25 de pana acum, cam pentru care asociatie credeti ca este?
Va doau doar un amanunt.
Unii dintre semnatari nu prea stiti unde locuiti exact, asta daca nu cumva locuiti ingramaditi, doar ca sa ramana un apartament gol si sa nu platiti 80 de lei pentru consumul de apa aferent lui.

#999
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Cu asociatia cum stati?
Vedeti ca vine iarna, iar se depune gheata pe burlane pana cand se blocheaza robinetii de gaz, vin cei de la ISU si nefiind asociatie, nu va pot amendda pe asociaatie si apoi iar o sa cotizati la cash pentru... apa, inghetata pe burlane de data asta.
Cum "iarna nu e ca vara", faceti asociatia aia... "sweet home", sa luati toate problemele asupra voastra si sa le remediati pe banii vostri.

#1000
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Iata solutia pe scurt de astazi de la cel de al doilea proces in care tot ei imi cer 1050 euro plus dobanzi pentru perioada octombrie 2014-martie 2017, evident fara sa tina cont ca eu am platit 35 de lei/luna pentru toata aceasta perioada, ba mai mult, am achitat in septembrie 2017 taxa de mentenanta de 35 de lei pana in decembrie 2017. Nu intru in amanunte, ca doar este un proces in desfasurare.
Din cate inteleg eu, instanta nu este competenta teritorial si procesul se muta la Judecatoria Buftea.
Si atunci va rog sa ma luminati, de ce instanta de la primul proces, cel deschis de ei in decembrie 2014 la acelasi sector, a fost competenta teritorial, ca eu si sotia locuim in Rosu din decembrie 2012?

Attached Files



#1001
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Cati dintre voi ati observat ca incepand cu factura din luna iunie sediul societatii este la noi in ansambluu???
Si apropo, factura mea din septembrie are nr.705, cea din octombrie 731, intre ele doar... 26 de facturi!!!???
26 de facturi la 48 de apartamente... "curat murdar, coane Fănică."

Attached Files



#1002
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Inainte sa ceri alti bani, tu cash esti dator cu tabelul celor care au dat cei 80 de lei pentru... "consumul de apa", adica lista completa, ca acum nu sunt decat 25 pe ea si evident sa spui si suma totala stransa.
Nu de alta, dar daca dau toti, e posibil sa iti ramana de acolo 150 de lei.
Bine, acum la cum sar vecinii mei cu banii, e pacat sa nu le ceri periodic.

#1003
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Jurnal de curatenie sau cum am ajjuns ajutor de femeie de serviciu.
Vin astazi de la serviciu si minune, ma loveste un miros pe casa scarii semn ca a trecut femeia de serviciu pe aici.
Urc la apartament, pe scara mizerie cum am lasat-o dimineata. Fac poze pentru albumul personal de la etajul 3 pana la parter, unde ce sa vezi era ud pe jos, semn ca nu de mult cineva a spalat strict parterul, fara nici maccar sa mature in rest, deci faptasul umbla prin ansamblu.
Si culmea, am dreptate, o galeata si un mop faceau placuta intrarea in scara de la nr.1.
Dau telefonul pe inregistrare, il pun in buzunarul de la piept si plec sa ma distrez.
La locul faptei liniste, mopul si galeata singure se plictiseau. Intru in scara, la fel ca la mine, spalat la parter, praf pe etaje. Stau si astept, ca doar nu a uitat cineva galeata si mopul la usa.
Si apare doamna, o intreb de ce nu matura si de ce nu spala si etajele, imi spune ca a marturat si de spalat, spala vinerea de fiecare data. Zice ca are poze.
Bravo deci facem schimb de poze sa completam fiecare albumul personal cu ce are.
Pai daca a maturat o invit la mine pe scara sa-i arat cata mizerie e.
Zice ca vine, ia galeata si mopul si pleaca in scara de la nr.2. Stau ce stau, zic sa vezi ca mi-a tras teapa si m-a lasat ca prostul in curte.
Gresit, vine cu o matura si un faras, merg pe scara mea pana la etajul 3, ii arat cata mizerie e si o asist sa vad cum matura.
La sfarsit fac o poza farasului, poza pe care o atasez ca sa vedeti cata mizerie era pe scara dupa ce, zice dansa a maturat, pozele mele zic altceva.
Pe scara am tot discutat, cica geamurile de pe casa scarii le spala o data pe luna si ca alea sunt nespalate de o luna. Poate are dreptate ca din septembrie nu cred ca le-a spalat nimeni. Din septembrie 2016. Oricum daca are poze astept sa facem schimb asa cum schimbam timbre in scoala generala. Si geamurile mi-a spus ca nu le spala pana jos ca nu ajunge. Probabil ca daca vreau sa fie curate trebuie sa ies eu sa le spal, ca am stergator din acela cu coada.
Cand mi-a spus ca martea matura scara si vinerea o spala, i-am spus ca am evidenta de anul trecut din august si ca ultima vineri in care a trecut pe scara a fost pe 11 august 2017, asta dupa ce nu a mai trecut pe scara de pe 02 august 2017 miercurea fiind.
Vreti alte vineri cand ati fost, ii zic, va dau eu, luna octombrie 2016 de exemplu, ati fost V 07.10, Ma 18.10 si V 28.10. Zice, anul trecut n-am fost eu, deci cred ca n-are poze, pacat ca era un schimb interesant de peisaje.
Poate in alte vineri a fost in ansamblu si s-a pozat prin curte cu... masinile, dar la mine pe scara n-a trecut.
Mi-a promis ca de vineri o sa vina doua doamne la curatenie. O sa vina, adica pana acum nu veneau. Eu ridicare gunoi si curatenie am platit pana in decembrie 2017, desi curatenie stiti si voi cum se face. Poate vor spala si scara, ca astazi doar a maturat-o. Si daca o spala fara sa o mature, tot egal cu zero e, ca doar intinde praful.
Oricum tare doamna, ca a tinut sa ma intrebe cum ma cheama. I-am spus si cum ma cheama, dar i-am spus ca daca uita sa-i spuna lui cash ca cineva a pus-o sa mature, ca stie el cine putea sa faca asta.
Acum inteleg de ce nu punem camere de supraveghere in ansamblu. Ce sa vedem pe ele? Cum se spala scarile? Pai face femeia de serviciu poze, ca are curs de fotografie facut in tinerete si in felul asta scutim niste bani. Bine nu noi, doar cei care v-au promis cand ati semnat contractul ca o sa aveti si paza si spatiu verde de joaca in cei 35 de euro taxaa.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 17 October 2017 - 20:03.


#1004
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca nu as fi fost niciodata acolo, as fi zic ca este ca o zona crepusculara. Nu vreau sa fiu inteles gresit, pentru ca oricum vorbesc din postura unuia care nu sta acolo. Dar am fost de cateva ori si am prieteni care locuiesc acolo. Nu e chiar asa groaznic cum zici tu si nici ei nu se plang atat. Comunicare cu administratia exista. Iar lucrurile se rezolva... pana la urma. Mai greu, dar se rezolva. Defapt, cand ai o problema in tara asta, nu se rezolva prea usor.
Iar asta, cum ca era mizerie la usa ta, poate ca nu ar fi fost rau sa dai si tu o matura. Era chiar atat de greu? Trebuia tinuta evidenta, facute filmari si stat de paza la femeiea de serviciu? Ma rog, pana la urma fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu cred ca exagerezi. Si mai e o chestie. Poate femeia de serviciu sa faca zilnic curatenie, daca locatarii nu pastreaza curatenia.

#1005
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
LauCalin ai dreptate.
Chiar daca la usa mea nu era mizerie, mizeria era pe casa scarii, trebuie sa ies sa dau cu matura daca vad ca femeia de serviciu nu a dat, ca doar nu e atat de greu, ca pana la urma tu ai dreptate, si noi locatarii facem mizerie circuland pe scari in loc sa intram pe geam fiecare la el in apartament.
Si de ce sa ma chinui sa dau cu matura, cand pot sa dau cu aspiratorul.
Si daca tot dau cu aspiratorul, zic sa si spal toata scara, ca ea oricum nu spala decat vinerea, iar vinerea n-a mai trecut pe scara mea din 11 august. Evident ca trebuie sa-mi cumpar alt aspirator, din acela cu spalare, ca sa nu spal cu mopul, ca pana la urma cu mopul nici femeia de serviciu nu spala decat la parter, din cand in cand martea.
Stiu ca pe prietenii tai ii deranjeaza ca tin evidenta, dar trebuie sa faca cineva si asta.
E una sa tii evidenta curateniei si alta sa tii evidenta banilor incasati, cash si ocazional.
O sa ies sa spal si geamurile de pe casa scarii, ca ea saraca nu ajunge si chiar nu e atat de greu.
Buna gluma cu lucrurile care se rezolva, “Mai greu dar se rezolva”. Asta inseamna ca si tu si prietenii tai sunteti constienti ca in urmatorii ani se vor mai rezolva cateva lucruri, doar ca pentru asta tot eu trebuie sa fac petitii.
“Si mai e o chestie. Poate femeia de serviciu sa faca zilnic curatenie”… dar si eu pot sa ies sa matur zilnic, deci sa n-o mai deranjam zic.
Este firesc sa nu se planga prietenii tai, ca nici nu e greu sa presupun pe la cine ai fost tu in ansamblu, plus ca acum chiar trebuie sa mai treci, ca sa te cinsteasca pentru cum ai prezentat tu situatia.
Imi permit sa-ti dau si un sfat.
Suna-i inainte sa ajungi, ca sa nu-i gasesti maturand la usa, ca pana la urma, eu sunt singurul nesimtit care nu matura la usa.

P.S.
Iti atasez o fotografie de azi dimineata de la gunoi.
Te rog sa-mi spui daca trebuie sa ma duc sa ridic si sacii aceia, ca stau de f. mult timp acolo, ca nici asta nu e atat de greu, chiar daca nu sunt ai mei, poate sunt ai prietenilor tai, dar cum spui tu, decat sa le fac poze, mai bine ii pun in port-bagaj si ii duc la tara.
Sa nu ma intelegi gresit, acei saci nu sunt cu gunoi menajer, iar cine i-a pus acolo nu cred ca spera sa-i ridice societatea care ridica gunoiul menajer. Nici nu e normal sa o faca.
Din septembrie platim o taxa la primarie, 60 de lei/an/gospodarie. De rau platnic ce sunt, am platit deja 30 de lei pentru anul 2017.
Stiu de ce se plateste aceasta taxa si ce cuprinde ea, dar nu dau consultatii ca trebuie sa ies sa matur la usa.
Le recomand celor care au pus acei saci sa se intereseze singuri. Evident ca presupun cine sunt, dar pentru ca  n-am poze, e doar o presupunere.

Attached Files



#1006
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Aoleu, dar ușor te aprinzi si o dai în extreme!
Repet, faci ce vrei. Eu doar mi-am zis o parere, în condițiile în care nu prea am văzut/auzit probleme pe care le expui tu. Nu zic ca e lapte si miere acolo. Probleme sunt peste tot si mereu vor fi. Dar la rezolvarea lor, contribuie si locatarii. Sau mă rog, așa ar trebui. Dacă tu versi... un sac de gunoi la ușă de exemplu (s-a rupt, se poate întâmpla), aștepți 2-3 zile să vină femeia de serviciu să adune gunoiul?
Este ca si cum as înjura RATB-ul ca sunt scaunele rupte in tramvai sau sunt autobuzele murdare. Directorii oare sunt de vina? Șoferii? Nu cred. Eu zic sa mergi fără bilet în cazul ăsta. Asta referitor la sacii de gunoi :)

Edited by LauCalin, 18 October 2017 - 22:23.


#1007
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Faceam si eu haz de necaz.
Daca tu n-ai auzit de probleme, probabil ca ai dreptate, ele nu exista.
Gust si gluma cu femeia de serviciu care vine la 2-3 zile. Poate veni si zilnic, eu tin evidenta doar cand matura sau spala, nu cand vine.
Referitor la sacii de gunoi, cred ca n-ai inteles, chiar am spus ca cei care i-au pus, probabil unul din prietenii tai, trebuie sa-i  ia de acolo ca nu ii poate lua societatea care ridica gunoiul menajer. Ce sa faca prietenul tau cu sacii, ti-am spus, nu dau consultanta pe forum, sa se descurce.
Comparatia cu injurat RATB-ul, este interesanta avand in vedere ca eu n-am injurat niciodata pe nimeni, altii ma injura pe mine, unul s-a oprit, altul inca face eforturi sa se opreasca.
Repet, daca tu n-ai auzit, asta nu inseamna ca nu se intampla.
Vrei inregistrari audio? Sunt date toate catre presa, partile interesante din inregistrari sunt transcrise.
Si nu numai catre presa din tara, am dat si catre presa de afara toate documentele.
Vezi tu, de cand traiesc aici am invatat ca daca vrei sa te aperi iti trebuie dovezi.
Si am mai invatat ca institutiile statului isi fac mai greu datoria sau deloc.
Acum iti postez doua documente de la politie.
Ai idee de ce nu se specifica in raspuns si numele persoanei si scrie doar… “persoana la care faceti referire”?
Persoana iti spun eu este aceeasi in ambele cazuri, adica citind cele doua documente nu stii cine este autorul acelor fapte, nici daca este una si aceeasi persoana.
Eu presupun ca daca era invers, mie imi scriau tot numele, cu initiala tatalui cu tot.
Si poate iti scapa, raspunsul din dreapta este adresat sotiei. Daca intelegi ce inseamna asta bine, daca nu oricum nu conteaza. Nu-ti spun de ce este adresat sotiei, ca s-ar putea sa-ti dai seama in ce tara traiesti si pentru tine e mai bine sa ramai la faza cu injurat RATB-ul.
Daca dupa prima abatere trebuia sa aiba un comportament civilizat fata de mine, in a doua scrie ca trebuie sa aiba un comportament civilizat fata de familia sotiei.
Dar noi nu suntem doar o familie, avem si masina si apartament.
Fara nicio legatura cu primele doua documente, pe 15.04.2016 altcineva mi-a pus o substanta in rezervorul masinii. Am scris la vremea respectiva aici pe forum. Eu stiu cine a comandat operatia dar nu pot demonstra, deci e valabil cu zero. Cazul e clasat, autorul scapat. Oricum nu aveam nimic cu autorul, adica cel care a pus efectiv substanta, cei care au comandat operatiunea trebuiau prinsi.
Dar cum spui tu, daca tu n-ai auzit inseamna ca nu se intampla.
Acum am alta masina, ieftina si astept sa vad ce-i mai fac si asteia.
Crezi ca sunt singurul din ansamblu caruia cineva ii oprea curentul?
Repet, daca n-ai auzit tu, inseamna ca nu se intampla.
Cat despre rezolvarea problemelor asa cum spui tu, nu cred ca se poate, ti-am aratat mai sus cum se rezolva.
Dupa cate am patit eu, cati nemultumiti crezi ca mai sunt in ansamblu???

Desi nu cred ca prietenii pe care ii vizitezi tu parcheaza pe strada, ei probabil parcheaza in curte, revin si arat din nou aici pe forum ca si cei care parcheaza acum pe strada si sunt multumiti ca in ansamblu e bine, “Nu zic ca e lapte si miere”, parcheaza tot datorita mie, adica daca nu eram eu, probabil acum acei stalpi legati cu lant erau inca acolo.
Evident ca nu trebuie sa injuram RATB-ul ca sunt scaunele rupte si autobuzele murdare, dar cand le vedem, putem face ceva sa remediem situatia, ca apoi sa poata veni unul ca tine si sa spuna ca e bine, nu curge lapte si miere, dar e bine, lumea are unde sa parccheze si daca nu vrea sa plateasca chirie.
Si nu uita, montarea stalpilor s-a facut dupa ce alte metode de alungare a celor care parcau langa ansamblu au dat gres.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 19 October 2017 - 20:21.


#1008
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
...ok. Succes în lupta asta.
Oamenii la care merg eu nu au nici o legătură cu tine, cu softpedia si nici cu ce scrii tu pe-aici. Isi vad de viata lor, de treburile lor, mai dau cu mătura în fața ușii, dacă au o problema anunță o dată, de două ori administrația... insistă si pana la urma se rezolva.
Poate că era mai bine nici să nu mă bag în seamă. Mie cartierul ala mi se pare ok per total. Eu stau în Cosmopolis. E în câmp, în cazul în care nu stii. Si sa stii ca si aici sunt probleme, si sunt tot felul de oameni. Ca peste tot. Dar de multe ori încercăm să găsim rezolvări la administrație sau să ne ajutăm între noi. Nu sa postam pe softpedia. Crezi tu că strici bussinesul cu postările astea? Au scăzut vânzările acolo de când postezi aici? Nu stiu. Continuă. Poate are efect cumva. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate