Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1009
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Oamenii la care mergi tu au acces la un grup de whatsapp unde mie imi este interzis sa postez.
Nu vreau sa stric bussinesul nimanui, vreau doar sa ma apar si sa-mi spun si eu punctul de vedere atunci cand se cer bani pentru diferite motive si nu se emit facturi/chitante sau se intampla lucruri care numai in Romania sunt posibile, pentru ca institutiile statului, sa zicem... nu-si fac bine treaba.
Daca in singurul apartament nevandut acum este sediul societatii de la care am cumparat , chiar nu vad ce bussines sa stic, pentru ca dezvoltatorul nu mai are apartamente de vandut in acest ansamblu.
Si daca tot vorbesti de bussines, daca fara sa vreau deranjez pe cineva imi cer scuze.
Aici ma refer la vecinii mei care vor sa vanda si sa se mute, poate ca nu le place laptele si mierea care curg prin ansamblu, sau poate, vorba reclamei... le-a ramas mic apartamentul.
Succes si tie!
Eu o sa am intr-un final, dar dureaza cativa ani buni, tot din cauza institutiilor de care iti vorbeam!

Edited by AX_CS_YZY, 19 October 2017 - 22:09.


#1010
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru corectitudine trebuie sa multumesc si sa salut prezenta celor doua doamne care au maturat/spalat scara si au facut curat in curte.
Deci se poate.
Le multumesc anticipat si pentru cand vor spala geamurile de pe casa scarii.

#1011
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Orice minune tine trei zile sau nici macar trei zile... de vineri. Ultimele doua vineri nu a maturat/spalat nimeni scara. Bine, e drept ca nici facturile pentru noiembrie nu le-am primit, ca de obicei prima vine factura si apoi asteptam sa vedem daca avem noroc sa mai spele cineva si scara vinerea.

#1012
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi va explic unul din motivele pentru care cash nu ma vrea pe grupul vostru de whatsapp. Doar unul, celelalte la timpul lor.
Factura de 3038,20 de lei pe care el v-o prezinta ca fiind pentru consumul de apa si pe care va cere sa o platiti, nu este pentru consumul de apa, pentru ca are TVA 0%.
Factura pentru consumul de apa este cea in valoare de 162,02 care are TVA 19% si pe care scrie foarte clar jos, perioada de facturare, lunile aprilie-iulie 2017, adica 4 luni.
Adica in 4 luni, s-au consumat 2,367 mii de metri cubi, unitatea de masura este MMC (adica mii de metri cubi), adica 2367 de metri cubi, care s-au facturat cu 57,52/1000mc +TVA 19%.
Concluzionand, in tot ansamblul s-au consumat 2367 mc, pentru care s-au platit 162,02 lei, pe care, daca ii impartim la 4 luni obtinem 162:4=40,5 lei/luna pentru 48 de apartamente, sau cate zice cash ca sunt locuite, adica mai putin de un leu pe apartament.
Cel mult 1 leu pe luna este marea suma pe care o aveti de platit pentru apa, pe fiecare apartament. Si pentru asta ati strans bani sa faceti asociatie. Cine se ocupa, evident tot cash, ca daca se ocupa altcineva avea acces la contracte si vedea cati sunt cei care nu au mentenanta in contract.
Asociatie faceti urmand pasii legali, nu ce s-a facut pana acum, si faceti pentru a nu mai plati voi pentru serviciile de care beneficiaza chiriasii, ca inteleg ca in ansamblu sunt chiriasi care stau intr-un apartament pentru care nu se plateste taxa de mentenanta. Faceti ca sa platiti exact pentru serviciile de care beneficiati si ca sa platiti toti la fel, nu unii mai mult decat altii sau in unele cazuri deloc, cazuri mai multe decat cele 2 pe care le enumera cash pe grup.
Dar voi nu faceti ca serviciile sa fie corect prestate si sa platiti toti pentru ele la fel, faceti cum zice cash, sa preluati putul ca sa scapati societatea de aprobarea pretului pe mc.
Este un gest de mare character al lui cash sa dea vina pe mine pentru ca au extras apa din subteran inca din 2011, fara sa plateasca acea taxa (57,52 de lei +TVA 19% pe mia de mc) si sa va ceara sa platiti voi cate 80 de lei de apartament pentru asta.
Dar se pare ca a tinut si majoritatea ati sarit cu banii, fara sa primiti macar un bon fiscal pentru ei.
I-ati dat bani lui cash si m-ati injurat pe mine. Puteti sa ma injurati in continuare, important este sa cotizati la cash.
E bine ca nu m-ati injurat tot pe mine si cand i-ati dat 50 de euro pentru telecomanda barierei de la intrare sau cate 700 de lei pentru ceva contor de gaze, evident fara bon fiscal.
Apropo, cei care i-ati dat 700 de lei, ati primit macar de banii astia proiectul real al instalatiei de gaze sau trebuie sa-l faceti din nou pe cheltuiala voastra???
Aveti senzatia ca pentru 1 leu/luna/ap, strict cat costa apa extrasa din subteran, cineva trebuie sa vina sa citeasca apometrele in fiecare apartament sau sa ne agitam ca altul uda si gradina? Evident ca nu.
Altfel stau lucrurile in situatia in care societatea autorizeaza pretul pe mc, factureaza pe fiecare apartament si fiecare trebuie sa plateasca atat cat consuma, iar in pretul pe mc intra foarte multe alte lucruri, nu dau acum consultanta prietenilor si cotizatorilor lui cash.
In schimb va rog sa ma injurati in continuare, sunt imun, mai ales cand nu aveti nici 0,00% motive sa o faceti.
Daca erati corecti, postati pe grup, fiecare, ultimele trei facturi primite pentru taxa de mentenanta, dar nu vrea cash sa faceti asta, ca probabil el nici nu are, iar voi nu faceti nimic fara aprobarea lui cash.
Are cineva curajul sa inceapa pe grupul de whatsapp, postarea ultimelor trei facturi primite pentru taxa de mentenanta? Evident ca nu, sunteti buni doar la injurat si dat cu pietre.

Edited by AX_CS_YZY, 20 November 2017 - 18:25.


#1013
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
P.S.

Edited by AX_CS_YZY, 21 November 2017 - 12:24.


#1014
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
V-am evidentiat aici cu rosu elementele pe care le contine o factura care reprezinta consum de apa, pentru a vedea diferenta fata de cea in valoare de peste 3000 de lei pe care voi ati sarit sa o platiti.

Attached Files



#1015
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pana la inceputul lunii Ianuarie 2018 nu mai trimit petitii, deci am mai mult timp sa scriu aici.
Inainte sa trec la subiectul efectiv, inteleg ca facturi si dovada ca cash plateste mentenanta, nu a pus pe grup, pana pune, putem crede ca el nu plateste???
Pana pune pe grup facturi si dovada ca el plateste mentenanta, pot afirma ca el, cash, traieste pe spinarea voastra? Asa a zis eLLa_gk despre mine in primele lui postari.
Si nu e singurul care traieste pe spinarea voastra, dincolo de cele doua doamne de la scara 1, pe care el le-a enumerat deja ca nu platesc mai sunt si altii, dar pe care el nu-i poate enumera, o sa vedeti la timpul portivit de ce.
Astazi va mai spun un motiv pentru care cash nu vrea sa fac parte din grupul de whatsapp.
Pe 02 decembrie se fac doi ani, atentie, doi ani, de cand cash a depus marturie in procesul pe care l-a castigat societatea si din care va tot ameninta ca pune motivarea instantei. O puneam eu, dar n-am acces la grup. Doar eLLa_gk a postat aici pe forum, poze care sunt si in dosarul civil, dar se pare ca nu este infractiune, chiar daca nu stiu cine este eLLa_gk si nici daca este parte din proces. Nu stiu, pentru ca cei de la Brigada de Combatere a Criminalitatii Organizate Ilfov nu-mi spun, pentru ca, spun dansii, ceea ce a facut eLLa_gk nu este infractiune.
Ce vreau eu sa va spun acum.
La cateva zile dupa ce acesta a depus marturie in fata Instantei, si avand in vedere ca acolo mi-a fost refuzata expertiza financiar contabila, am intrebat la IPJ Ilfov, printr-o petitie, daca acestia sunt competenti sa efectueze o expertiza financiar contabila din care doream sa rezulte cine si cat plateste taxa de mentenanta, daca aceasta se fiscalizeaza si evident apoi verificarea declaratiei de martor a lui cash.
Am fost chemat ulterior tot in decembrie 2015, la sediul IPJ Ilfov si am dat o declaratie olograf, in care am cerut sa se faca expertiza financiar-contabila strict pentru perioada ianuarie 2013-septembrie 2014, perioada judecata de Instanta si daca se dovedesc anumite lucruri pe care nu le pot scrie aici, sa se treaca la verificarea posibilei marturii mincinoase a lui cash. Spun posibila pentru ca evident exista prezumtia de nevinovatie.
I-am precizat atunci domnului comisar sef in fata caruia am scris declaratia, ca nu doresc expertiza pana la zi, pentru ca atunci cand vor afla, vor fiscaliza bani incasati cash de cash, doresc expertiza strict pe perioada care a fost analizata si la proces. I-am explicat atunci mai multe lucruri, dovedite cu documente.
Pe 02.02.2016, va reamintesc ca mai multi vecini ati venit la mine la usa, acuzandu-ma ca din cauza mea o sa platiti apa. Sper ca am lamurit acest subiect in postarile anterioare si ati realizat cat sunteti de manipulati.
La data aceea nu va interesa sa primiti bonuri fiscale pentru taxa de mentenanta pentru banii pe care ii dadeati cash lui cash.
Totusi, pe 10.02.2016, adica dupa o saptamana, toti cei care aveti mentenanta in contract si i-ati dat bani cash lui cash, ati primit facturi/bonuri fiscale pentru perioada ianuarie 2013-ianuarie 2016, asta desi nu le-ati cerut. Cei care nu au mentenanta in contract, din cate stiu, nu au primit bonuri fiscale. Ma puteti contrazice pe grup.
Ce s-a intamplat intre 02.02.2016 cand nu primeati facturi/bonuri fiscale si 10.02.2016 cand le-ati primit si din urma, nu stiu, pot doar sa banuiesc cum puteti si voi.
La inceputul lunii aprilie 2016, cei de la IPJ Ilfov au facut cercetari si ulterior, la inceputul lunii Mai 2016, au redactat un referat cu propunere de clasare in care se precizeaza ca in perioada decembrie 2012-decembrie 2015, societatea a emis un numar de 128 de facturi fiscale, reprezentand taxa de mentenanta, pe care le-a inregistrat cu intarziere in evidentele societatii.
Voi stiti ca pe 10.02.2016 ati semnat ca ati primit si facturile restante dar nimeni nu a pus pe ele data cand le-a primit. Acum datorita mie, le primiti lunar, cei care aveti taxa in contract, ca ceilalti, banuiesc, primiti doar dupa ce platiti. Cine nu plateste, nu primeste, cazul lui cash pana pune dovada pe grup si demonstreaza contrariul.
Cazul s-a clasat pentru ca, conform referatului de clasare, reprezentantii societatii nu au intentionat si urmarit sa se sustraga de la plata catre bugetul de stat a TVA-ului colectat precum si a impozitului pe profit, intarzierea declararii la organul fiscal fiind datorata unei neglijente in predarea documentelor fiscale.
A dat si cash o declaratie in acel dosar, dar forumul fiind public, nu pot intra in amanunte. Pe grupul de whatsapp va puteam arata ce a declarat si la proces si in dosarul penal clasat, dar din grup a zis cash ca nu vrea sa fac parte, acum intelegeti si de ce. Interesant este ca voi v-ati conformat toti si nimeni nu a insistat sa fiu adaugat la grup. Este mai usor sa jignesti pe cineva in lipsa si dai si dovada de mare character in acest fel.
Prea multe amanunte nu va pot mai pot da despre acest caz, pentru ca urmeaza sa sesizez institutiile abilitate sa verifice anumite lucruri, declaratiile efective ale lui cash le puteam atasa, dar fara sa le comentez.
Deci am avut dreptate cand i-am spus domnului comisar sef in fata caruia am dat declaratia olograf in decembrie 2015, ca vor fiscaliza sumele incasate la zi, deci verificarea s-a facut pana la zi, nu cum am cerut eu, doar pentru perioada cuprinsa in proces. Chiar si asa, rezulta clar ca pe perioada care a facut obiectul procesului, sumele incasate cash de cash nu se fiscalizau.
Au clasat dosarul fara sa verifice nimic referitor la posibila marturie mincinoasa a lui cash, lucru cerut de mine in declaratia olograf initiala.
Fara nicio legatura cu acest caz, sa nu uitam, ca cineva, mi-a pus o substanta in rezervorul masinii in 15 aprilie 2016. Si acel caz s-a clasat.
Am petitionat din nou IPJ Ilfov si am cerut detalii referitoare la cercetarea posibilei marturii micinoase. Am dat din nou alta declaratie olograf si ulterior am trimis prin e-mail la IPJ Ilfov mai multe detalii. Pe 01 august 2017 am fost chemat la sediul IPJ Ilfov si am semnat o declaratie redactata de un domn politist, caruia i-am precizat locul in care cash a depus marturie, adica la Judecatoria Sectorului 6 unde s-a judecat cazul. I-am mai spus domnului politist ca nu cunosc locul in care cash a dat declaratie in cazul dosarului clasat in Mai 2016. Am inteles ca dosarul in care se cerceteaza declaratia lui cash, ar fi fost la Parchetul de pe langa Tribunalul Ilfov, dar s-a intors de acolo pentru ca fapta nu s-a petrecut in Ilfov.
E bine sa stiti cei care cititi, si ceea ce mi-a spus domnul politist sau mai exact ce am retinut eu. Conteaza locul unde se produce fapta. Mi-a dat exemplu chiar cazul meu, care dadeam declaratie in sediul IPJ Ilfov. Mi-a spus ca, chiar daca sunt in sediul IPJ Ilfov, daca declar ceva neadevarat, fapta nu se cerceteaza la Ilfov, se cerceteaza de catre Parchetul de pe langa Tribunalul Sectorului 2, pentru ca sediul IPJ Ilfov se afla in sectorul 2. De aceea era importanta declaratia mea referitoare la locul exact in care cash a depus marturie.
Mi-a spus domnul politist ca dosarul urmeaza sa plece la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 6.
Acolo am intrebat printr-o petitie depusa prin octombrie 2017, daca a ajuns dosarul, daca are acelasi numar cu cel de la IPJ Ilfov sau a primit alt numar.
Am primit raspuns ca la dansii nu se afla niciun dosar, deci dupa doi ani de cand cash a depus marturie, dosarul nu a ajuns la institutia competenta sa verifice cele declarate de cash.
De aceea va spun ca dureaza pana se afla adevarul, implicit pana cand voi o sa aflati adevarul, pentru ca nici macar ceea ce va spune cash pe grup, cum ca doar doua doamne de la scara 1 nu platesc, nu cred ca este adevarat. Dar pana reusesc, sper sa reusesc, sa demonstrez contrariul, cash are dreptate.
Este cred evident ca acum cei care aveti mentenanta in contract primiti facturi lunare datorita mie. Din spusele unora dintre voi, stiu ca mai primiti facturi si cei care nu aveti mentenanta in contract, dar achitati taxa prin banca, facturi care evident ca nu sunt tot pe 150 de lei cat sunt ale celor care au mentenanta in contract, sunt strict pe sumele achitate de voi, care presupun, sunt mai mici de 150 de lei, cred ca in jur de 100 de lei sau mai putin. Cati dintre voi ati spus pe grup cat achitati taxa si ca nu dati 150 de lei?
Daca intervalul de facturare din februarie 2016 de cand se emit facturi lunare pentru taxa de mentenanta este cuprins intre 25-33, presupun ca doar atatia platiti mentenanta, restul pana la 48 cate apartamente are ansamblul, traiesc pe spinarea voastra ca sa-l citez pe eLLa_gk.
P.S.
Trebuie sa va mai precizez ceva. Eu nu am facut pe nimeni “smecher de meserie”. Vecinul meu de scara, care s-a mutat intre timp din ansamblu, a spus pe 02.02.2016 la mine la usa, referindu-se la el, ceva de genul: “eu sunt smecher de meserie, asta e smecher de meserie si mai suntem cativa afara.” Afara erau minim 2, ca altfel spunea… si mai e unul afara.
Asadar ceea ce afirma cash ca eu va fac smecheri de meserie este tot a manipulare marca cash.
Dupa discutia din 02.02.2016 de la usa, am facut petitie la IPJ si am cerut, printre altele, identificarea celui care a semnat contractele de canalizare in numele unor proprietari din ansamblu, cu firma Roco, si identificarea grupului smecherilor de meserie.
Inca n-am un raspuns privind modul in care s-a finalizat acest dosar, va tin la curent cu rezolvarea lui.
Si pentru ca a venit vorba despre smecherul de meserie, aveti idee cate masini parca el in curte si daca platea chirie pentru ele? Asta in timp ce voua, cei care parcati in afara ansamblului va puneau pe carosabil stilpi legati cu lant ca sa nu puteti parca nici in jurul ansamblului.
Cu stalpii am rezolvat-o eu, adica i-au demontat si puteti parca in jurul ansamblului.
Cu parcarea probabil gratis in interior sau, tot probabil, alte scutiri de taxe, ati rezolvat-o voi, cei la care facea referire smecherul de meserie cand va enumera.
P.S. la P.S.
Initial am vrut sa va atasez raspunsul primit de la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 6, dar m-am razgandit si va atasez o poza cu bradutul pe care l-am impodobit pe casa scarii la etajul meu. Sigur este artificial, nu miroase a brad, dar de cand s-a mutat “smecherul de meserie’’ de pe scara mea, nici a gunoi nu mai miroase. Ma refer strict la gunoiul pe care si-l tinea ore in sir la usa. Nici pe la alte usi de pe scara nu prea am mai vazut gunoi, deci se poate.
Si foarte important, instalatia din brad costa 4,5 lei si este cu baterii, deci nu consuma energie electrica. Spun asta ca sa nu existe riscul ca sa apara iar CB cu cei doi mesteri mari si cine stie ce sa mai distruga pe la instalatia electrica de pe scara, ca instalatia  electrica aferenta intrerupatorului de la intrare au distrus-o si acesta este pus doar ca sa creada unii ca becul de la interior nu se aprinde pentru ca este ars. Dar despre asta in zilele urmatoare.

Attached Files



#1016
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
Foarte trist ce se intampla acolo la voi... smecherul de meserie a ales ce era mai bine... a plecat

#1017
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
tmvali
Daca s-ar imtampla numai in ansamblul din Rosu ar fi bine.
Daca urmariti cu atentie filmuletul postat pe 10 februarie 2017 de speedyspeed, postarea #888, dupa minutul 3, undeva pe la 3’15”, cineva ii da afara de pe proprietatea privata pe cei care cereau un punct de vedere si le spune sa iasa dincolo de bariera.
Si pentru cei care nu stiu, proprietatea privata de unde ii dadea afara pe cei care realizau reportajul, astazi este str. Gentianei, adica acea bariera nu mai exista, a fost desfiintata.
Trebuie verifricat daca la data reportajului, locul de unde realizatorii erau "poftiti" dincolo de bariera, era proprietate privata sau era tot str. Gentianei, pe care cineva a montat o bariera, fix la intrarea pe strada.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i_f8XQgGCFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AX_CS_YZY, 02 December 2017 - 15:01.


#1018
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
V-am promis ca va povestescc despre distrugerea instalatiei elecctrice aferente intrerupatorului de pe casa scarii.
Acum intrerupatorul este pus de forma, doar ca sa creada lumea ca becul de la interior nu mai functioneaza pentru ca este ars. In realitate instalatia electrica este distrusa, adica firele sunt rupte inca din perete. Va atasez o poza ca sa vedeti si dincolo de intrerupator.
Evident ca am facut petitie la IPJ Ilfov, si cazul acum se cerceteaza pentru distrugere. Ramane sa vedem daca si cum se rezolva. Va atasez dovada.
Lampa de la exterior este legata pe direct si are sensor, adica lumineaza in jur de 30 de secunde de cand detecteaza miscarea.
Initial am crezut ca au distrus instalatia electrica si au pus afara lampa cu sensor ca sa-mi poata opera si masina asta, ca vine iarna, noptile sunt lungi si e bine sa fie intuneric.
M-a luminat domnul politist cand am dat declaratie la Chiajna, pentru ca mi-a zis ca… poate au vrut sa faca economie.
Tot ce este posibil, au venit, au distrus ca sa faca economie.
Adica incaseaza 150 de lei mentenanta si de la vecinii de pe scara mea si de la vecinii de pe scara lui cash, la ai mei becul merge 5-6 minute pe noapte, iar la cash ardeau doua becuri, interior si exterior, toata noaptea. Taxa e la fel, dar conteaza cu cine stai pe scara.
Eu platesc 35 le lei/luna, am platit in septembrie inclusiv pentru decembrie 2017, cash pana face dovada ca plateste, pot crede ca nu plateste deloc, dar lumina primeste cat vezi cu ochii si toata noaptea.
Va atasez si dovada platii taxei de 35 de lei/luna. Atasez ca am ce, cash are oare ce sa va arate pe grupul de whatsapp, adica ultimele 6 luni ale lui platite???
Sa vedeti egalitate dupa ce va asociati cu cash.
Nu mai spun ca eu platesc separat si consumul de energie electrica de pe casa scarii, o sa va atasez aici dovada platii peste vreo 10 zile.
Sunt singurul care plateste consumul de energie de pe casa scarii din tot ansamblul si totusi, pe scara mea s-au apucat sa faca economie!!!???
Adica dupa ce au vandut cele 8 apartamente, au venit si au inceput sa distruga instalatia de pe casa scarii.
Multumesc boierule ca nu-mi iei toate lampile de pe casa scarii cu firele din perete cu tot! Pai ori faci economie, ori nu.
Si apropo, daca aduni lampile, nu e nevoie sa-mi lasi becurile puse/schimbate de mine. Le pastrezi si le schimbi la cash pe scara cand se ard alea de acolo.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 08 December 2017 - 18:53.


#1019
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Inainte sa intru in subiectul acestei postari, trebuie sa va precizez ca am fost intr-o mare eroare in postarea #1015 din 30.11.2017, cand am spus ca Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 6 este cel in masura sa cerceteze cazul la care m-am referit in acea postare.
M-a luminat astazi un raspuns primit de la IPJ Ilfov, carora le multumesc si pe aceasta cale, care mi-a spus ca dosarul a fost inaintat catre Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 1, pentru ca ei sunt competenti sa cerceteze cazul. Exact cum v-am explicat in postarea respectiva, cum Judecatoria Sectorului 6 este situata in Sectorul 1, cei de acolo sunt competenti sa cerceteze cazul.

Astazi vin si va mai dau un motiv, bazat pe documente, pentru care cash nu ma vrea in grupul vostru de whatsapp.
Ati avut o discutie legata de faptul ca unii dintre proprietari au in contract obligatia de plata a apei conform apometrului din apartament., evidet sunt tot cei care au si taxa de mentenanta. Cine n-are mentenanta, n-are nici obligatia de plata a apei.
Cineva, este evident cine, incerca sa va convinga ca societatea nu a semnat prin contractul de vanzare, ca incaseaza apa.
Va lamuresc si va citez dintr-un raspuns primit de la ANRSC.
Iata fraza:
“De altfel, dintr-un draft de contract de vanzare a apartamentelor din acest complex rezidențial, pus la dispozitie de reprezentantii sociatatii ……………………, rezultă faptul ca prin semnarea unui contract de vanzare cumparare, cumparatorii iau la cunostinta “obligatia de a achita sumele datorate pentru consumul de apa conform apometrului aflat in apartament” ceea ce conduce la concluzia ca societatea ………………………., contrar afirmatiilor facute, vinde apa extrasa din subteran fara sa detina acest drept din partea Administratiei Nationale Apele Romane si fara aprobarea nivelului de pret de catre ANRSC.”

Acum vin si va arat exact ce a postat marele caracter eLLa_gk in postarea #638 in data de 5 februarie 2016, adica acum aproape 2 ani.
“Parte din contract:
1.10. Noi, cumpărătorii, cunoaștem faptul că avem obligația de a achita sumele datorate pentru consumul de apă conform apometrului aflat în apartament, obligație transmisibilă automat oricărui terț dobânditor sau utilizator al apartamentului.”

Daca acel contract este incheiat intre doua parti, noi cumparatorii de o parte si societatea de cealata parte, cui intelegeti ca avem obligatia de plata a apei, noi cumparatorii???
Tot catre noi... cumparatorii care vreti sa preluam putul prin asociatia facuta de cash???
Aaa… ca cash zice altceva, cred ca il contrazic chiar cei de la ANRSC.

Cei care nu aveti taxa de mentenanta si obligatia de a achita sumele datorate pentru consumul de apa trecute in contract, il puteti crede pe cash, dar e bine sa stiti ca sunt vecini care platesc 150 de lei/luna taxa de mentenanta in timp ce voi platiti doar 100 de lei, mai putin sau chiar deloc. De diferenta asta de 50 de lei sau peste este normal sa-l credeti pe cash.

Daca faceti asociatie doar ca sa scapati societatea de obligatia privind furnizarea apei “potabile” si sa preluati putul, este strict problema voastra. Eu m-am obligat prin contract sa platesc consumul de apa conform apometrului din apartament catre societatea de la care am cumparat apartamentul.
Va atasez raspunsul ANPC care mai are o pagina interesanta, din care o sa va pun pasaje cu alta ocazie.

Cash stie ca accesul meu la grup, inseamna postarea unor raspunsuri pe care le detin, am 95 pana acum si inca adun, dar mai ales declaratia lui de martor si ceea ce retine Instanta de la primul proces.
De aceea invoca orice argument, mai ales ca la voi prinde.

Nu pot sa inchei fara sa va amintesc ca cash, pana nu posteaza pe grup ultimele lui sase facturi si dovada ca le-a platit, pot crede ca traieste pe spinarea voastra, asa cum zicea eLLa_gk despre mine prin februarie 2016.

Si pentru ca tot am ajuns si am citit postarile din perioada aceea, bobo_778, tu poti posta pe grupul vostru de whatsapp, ultimele tale 6 facturi si dovada ca le platesti?
Este bine si frumos sa dovedesti vecinilor ca esti cinstit si platesti, indiferent cat platesti.
Despre tine nu spun ca traiesti pe spinarea vecinilor tai, ii las pe ei sa spuna daca nu postezi facturile si bonurile fiscale pe ultimele 6 luni.
Stai linistit, si daca nu le postezi, nu-si permite nimeni sa te acuze de ceva.
Nici pe tine si nici pe cash.
Toti ma acuzati pe mine, care v-am dovedit cu documente ca platesc 35 de lei/luna si platesc si consumul de energie de pe casa scarii asa cum m-am obligat prin contract, desi parte din instalatia electrica de pe casa scarii au distrus-o, iar lumina la intrare primesc cu… senzor.

Attached Files



#1020
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Apa are din nou presiune variabila asa cum se intampla prin aprilie.
S-au schimbat doua vase de expansiune si s-a rezolvat pentru 8 luni. Pentru lucrare din aprilie cand s-au strans cate 27 de lei, inteleg ca a garantat cash.
Vasele de expansiune vechi au tinut din 2011 de cand s-a dat in folosinta putul pana in apriilie 2017.
Pentru situatia in care trebuie facuta din nou cheta, va amintesc ca mentenanta grupului de apa intra in taxa de mentenanta.
Asa preciza societatea prin anuntul afisat in decembrie 2012 pe care ulterior l-au luat de la aviziere. Nu-i nimic, am eu anuntul si-l repostez.

Attached Files



#1021
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 AX_CS_YZY, on 15 decembrie 2017 - 06:47, said:

Apa are din nou presiune variabila asa cum se intampla prin aprilie.
S-au schimbat doua vase de expansiune si s-a rezolvat pentru 8 luni. Pentru lucrare din aprilie cand s-au strans cate 27 de lei, inteleg ca a garantat cash.
Vasele de expansiune vechi au tinut din 2011 de cand s-a dat in folosinta putul pana in apriilie 2017.
Pentru situatia in care trebuie facuta din nou cheta, va amintesc ca mentenanta grupului de apa intra in taxa de mentenanta.
Asa preciza societatea prin anuntul afisat in decembrie 2012 pe care ulterior l-au luat de la aviziere. Nu-i nimic, am eu anuntul si-l repostez.
Doar citind anunțul și imediat realizezi ce persoane AGRAMATE administrează acest complex...de aici si rezultatele...

#1022
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Au trecut trei zile de cand am scris aici ca apa are presiune variabila si nu s-a rezolvat nimic.
Daca aveati factura pentru lucrarea din aprilie, stiam unde sa sunam si pe cine sa chemam sa remedieze problema, dar asa depindeti de cash ca el a garantat lucrarea, evident achitata cu bani de la voi.
Garantie la cele doua vase de expansiune mai aveti?
Nu de alta dar cele doua vase de expansiune sunt ale voastre, donatie pentru putul societatii. Acum daca s-au stricat, e bine sa adunam bani sa mai donam un set.
Sau poate acum nu sunt de vina vasele de expansiune, trebuie sa donam societatii si o pompa noua.

Edited by AX_CS_YZY, 17 December 2017 - 21:27.


#1023
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi va arat un alt motiv pentru care cineva nu vrea sa fac parte din grupul vostru de whatsapp.
Va atasez un raspuns si va postez ceva din HG 857/2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Imi cer scuze daca respectiva hotarare nu mai este in vigoare, desi nu cred ca a fost abrogata.
Hotărârea nr. 857/2011 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele din domeniul sănătăţii publice, în vigoare de la 11 septembrie 2011 cu modificările aduse prin următoarele acte: HG 258/2014; Ultimul amendament în 16 aprilie 2014.
"CAPITOLUL IV
Contravenţii la normele de igienă referitoare la aprovizionarea cu apă a populaţiei
   Art. 7. -  Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 4.000 lei la 10.000 lei următoarele fapte săvârşite de persoanele juridice:
   e) neefectuarea de către producătorii/distribuitorii de apă potabilă a monitorizării de control sau efectuarea monitorizării de control de către laboratoare neînregistrate la Ministerul Sănătăţii pentru controlul oficial al calităţii apei potabile;
   g) neasigurarea conformării la parametrii de calitate a apei potabile;
   h) nesolicitarea de către producătorii/distribuitorii de apă a acordării derogării prevăzute de legislaţia în vigoare în cazul în care furnizează o apă a cărei calitate nu este conformă în cazul unuia sau mai multor parametri chimici;
   j) darea în consum public ca apă pentru consum uman a apei care nu corespunde condiţiilor de potabilitate prevăzute în reglementările legale în vigoare;
  p) neefectuarea monitorizării surselor care asigură apă potabilă în mediul rural exploatate în sistem local prin prelevare de probe de apă şi analize de laborator la intervalul decis de către autoritatea de sănătate publică judeţeană.
   Art. 8. -  Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 3.000 lei la 8.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
   a) neasigurarea de către persoanele juridice care produc sau distribuie apă pentru consum uman a calităţii şi cantităţii apei potabile corespunzătoare cerinţelor, stabilite potrivit reglementărilor legale în vigoare, precum şi a transportului şi distribuirii acesteia în condiţii corespunzătoare;
  B)neasigurarea de către persoanele juridice care produc şi/sau distribuie apă pentru consum uman a rezervei de apă pentru populaţie care să acopere necesarul minim pentru 12 ore în caz de avarie;"


Nu comentez ca puteti intelege si singuri, va rog in schimb sa cititi cu atentie Art.8, lit.b. pentru situatia in care, datorita unei avarii, ramaneti fara apa.
In raspunsul atasat se poate vedea, ca cel putin teoretic, societatea ar trebui sa aiba autorizatie sanitara pentru sistemul de alimentare cu apa, deci trebuie sa respecte niste legi in vigoare.
Asadar, nu stiu daca este datoria voastra sa faceti cheta si sa donati piese pentru statia de apa.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 19 December 2017 - 21:03.


#1024
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Acum va arat cata economie s-a facut prin distrugerea intrerupatorului de la mine de pe casa scarii:
Citire contor 20.12.2016  -  117 kwh
Citire contor 17.06.2016  -  386 kwh
Citire contor 20.12.2017  -  552 kwh
Total consum 20.12.2016 – 20.12.2017 = 435 kwh/an
Total consum 20.12.2016 - 17.06.2017 = 386 – 117 =  269 kwh
Total zile 20.12.2016-17.06.2017 = 11+31+28+31+30+31+17 = 179 zile
269 kwh : 179 zile = 1,502 kw/zi
pentru zilele de 18,19,20 iunie 2017 = 1,502 x 3 zile = 4,5 kwh
Total consum 20.12.2016 - 20.06.2017 = 269 + 4,5 =  273,5 kwh
Total consum 17.06.2017 - 20.12.2017 = 552 – 386 = 166 kwh
Total consum 20.06.2017 -20.12.2017 = 166 – 4,5 =161,5 kwh
Verificare = total consum 20.12.2016-20.12.2017 = 273,5 + 161,5 = 435 kwh
Cum din intamplare am citit contorul pe 20.12, cu o zi inainte de solstitiul de iarna, iar calculul l-am facut luand ca reper data de 20.06, tot din intamplare, cu o zi inainte de solstitiul de vara, putem considera calculul foarte corect, pentru ca, pe cele doua intervale, noptile au aceeasi durata.
Daca eram intre echinoctii era diferenta, pentru ca noptile sunt mai lungi intre cel de toamna si cel de primavara si mai scurte intre cel de primavara si cel de toamna.
Asadar, economia facuta prin distrugerea intrerupatorului de la intrarea in scara care anuleaza lampa de la interior si montarea la exterior a lampii cu sensor este de:
Total economie = 273,5-161,5 = 112kwh x 0,5243 ron/kw = 58,7216 lei/ 5 luni/ 8 apartamente
Spun 5 luni, pentru ca distrugerea intrerupatorului s-a facut in jurul datei de 24.07.2017, adica la o luna dupa data luata ca si reper.
Daca stam si estimam economia care se face pe un an, pentru toata scara, avem :  58,7216 / 5 x 12=138.53 lei/an/scara
Asadar, nu cred ca distrugerea intrerupatorului s-a facut pentru economie, raman la presupunerea ca , probabil, cine mi-a pus o substanta in rezervorul masinii vechi, la “lumina” noptii, va incerca sa-mi rezolve si masina asta. Sau poate de data aceasta alege alta varianta, ramane sa vedem.
Acum, asa cum am promis, va atasez si dovada ca am platit cota parte aferenta apartamentului meu pentru consumul de energie de pe casa scarii.
435kwh/an/8 apartamente = 54.375 kwh/an/ap = 55kwh/ap x 0,55 lei/kwh = 30,25 lei = 31 lei/ap
Am platit la acelasi pret pe kwh ca si anul trecut, chiar daca acum pretul este mai scazut.

Attached Files



#1025
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Înțeleg ca mâine iar este ședință urgenta ca vine Crăciunul si va prinde nepregătiți. Mari oameni, mari caractere. Au așteptat sa plec din ansamblu si au pus anunțul. E urgent si probabil grav.
Eu nu cred in coincidente. Anul trecut pe 28.01.2016 am depus petiție la DSP Ilfov si pe 02.02.2016 s-a facut ședință, a venit dezvoltatorul si ați ajuns la mine la ușă ca a venit un control si e putul in neregula.
Acum am scris vinerea trecuta aici ca apa are presiune variabila si presupunând ca se pregătește iar o cheta, am făcut din nou pe data de 17.12.2017 petiție la DSP Ilfov. Petiția este înregistrată la DSP Ilfov in 18.12.2017. Si ce sa vezi iar ședință urgenta.
Sigur acum puțul este in regula, va convoacă doar ca sa va mulțumească pentru banii cotizați anul asta pentru reparațiile garantate de cash, care n-au rezistat. Sau poate faceți iarăși o cheta ca sa reparați iar puțul.
Decât sa donati pentru copiii sarmani, mai bine donati ca sa aveți apa.
Daca tot il vedeți mâine pe cash, poate il întrebați si de facturile lui lunare si de dovada ca el plătește mentenanta. Sa le puna pe grup sa le vadă toată lumea, nu sa le arate intr-un grup restrâns de prieteni. Dacanu le pune pe grup sa nu-l credeți, ca doar il cunoașteti.
Maine sa treceți si pe la mine pe la ușă, dar sa veniți si cu cash si cu "kilu meu" ca sa vadă si ei cum arata un brad pe casa scării. Stați liniștiți gunoi menajer nu mai găsiți, ca "șmecherul de meserie" s-a mutat de pe scara, probabil ca stătea prea departe de ghenă.
Sa aveți apa... minerală pentru șpriț!

Serios vorbind, "procesomanul" va dorește tuturor Sărbători fericite!

Edited by AX_CS_YZY, 22 December 2017 - 20:29.


#1026
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Fiind prima postare pe 2018, va urez tuturor… “La multi ani!”
Eu de luni trec pe petitii, deci nu prea o sa mai am timp de postari aici pe forum.

Am ramas cu relatarile la sedinta convocata in data de 22 Decembrie, imediat ce am parasit eu ansamblul, pentru data de 23 Decembrie la ora 12.00, adica la mai putin de 24 de ore de cand s-a afisat anuntul.
Chiar in ziua in care m-am intors dupa vacanta de Craciun, am fost abordat in curte de un vecin, care posta candva aici pe forum cu nickname-ul bobo_778 si care mi-a spus ca la sedinta au fost informati ca se renunta la taxa de mentenanta.
I-am spus sa stea linistit, pentru ca cei care i-au spus asta, banuiesc ca se vor razgandi.
Acum poate mai asculta la promisiunile unor oameni deosebiti, copiii mici si naivii care mai cred in barza.
Va reamintesc ca, tot din vorbe, s-a promis paza si loc de joaca incluse in taxa, iar apoi s-a razgandit.
Cand ati semnat contractul, cei 35-40 de proprietari, despre care zice cash ca aveti taxa, cati ati stiut ca sunt apartamente fara taxa de mentenanta trecuta in contract???
Cati stiti astazi ca cei care nu au taxa in contract, platesc mai putin sau deloc aceasta taxa?
Cel care strange actele pentru asociatie, din cate tin eu minte, trebuia sa o faca imediat dupa Paste, dar cum n-a precizat si anul, inca este in termen.

Si daca tot faceti asociatie, plecand de la lista aceea cu 25 de semnatari, adica jumatate plus… fix 1, eu cred ca asociatia ar trebui sa se numeasca, Complicii lui Cash, iar ca si sigla pe stampila ar trebui sa fie doua litere C puse fata in fata, prinse intre ele, jos cu un martisor, ca tot vine 1 martie. Nu spun sa fie prinse cu un lantisor, ca sa nu se interpreteaze.
Si nici presedintele asociatiei nu poate sa fie altul de cat cash, iar in situatia in care, pentru impresia artistica, el refuza, obligatioriu trebuie sa fie unul dintre “smecherii de meserie” la care facea referire vecinul meu.
Lista aceea cu 25 de semnaturi este trimisa la Politia Chiajna la dosarul unde am cerut identificarea “smecherilor de meserie” la care facea referire fostul meu vecin. Adica pe acea lista sunt toti cei la care facea el referire.
Cand acea lista o sa produca si alte efecte, vedem cat de legale sunt datele si semnaturile celor 25 de semnatari.
De ce spun complicii lui cash?
Pai, pentru ca pe acea lista sunt cativa care sunt legati prin diferite “avantaje” de cash, avantaje mai mici sau mai mari, plecand de la reduceri sau scutiri la mentenata, amanare a platii acesteia, parcare gratuita prin ansamblu si pana la participarea la “neglijenta”, adica va reamintesc, pe 02.02.2016 nimeni nu era interesat de chitante/facturi si apoi, brusc, pe 10.02.2016 le-ati primit.
Si stiti foarte bine, ca dincolo de aceasta mica neglijenta, mai sunt si altele, mai mici sau mai mari.
Pentru exemplificare va redau o discutie din data de 02.02.2016 de la mine de la usa, purtata cu cel care, tot atunci, s-a autointitulat “smecher de meserie”:
9’36’’
“AX_CS_YZY: -Canalizare tu nu platesti de 3 ani de zile, stii ca e ilegal?
Smecher de meserie: -Vrei sa-ti spun ceva!? Trag apa si mi se duce cacatu’ pe conducta, nu ma intereseaza ca plateste sau nu, dau niste bani si mi se duce cacatu’ pe conducta.
9’58’’
Smecher de meserie: -Cristi, care e scopul? Sa vad chitanta sau sa vin acasa si sa fie totul OK?”

Si ulterior a vazut si chitanta, dar banuiesc, numai pentru taxa de mentenanta. Pentru locurile de parcare pe care le folosea in ansamblu, nu cred ca a primit, pentru ca, banuiesc, parca gratis, de aceea era multumit si spunea ca e… “totul OK”.
Adica aici banuiesc ca e… smecheria, parchezi gratis, dar sari la gatul aluia care cere chitante pentru taxa de mentenanta
Iata un alt fragment din discutia purtata la mine la usa in data de 02.02.2016.
21’38’’
’’G: -Ce nu inteleg la tine este de ce accepti ca cineva sa te fure, numai sa fii tu linistit acasa.
“Smecher de meserie”: -Eu consider ca nu ma fura.
G: -Pai tu consideri asta, dar el n-are acte doveditoare.
“Smecher de meserie”: -Care e problema ta, ca n-are acte doveditoare!
G: -Pentru ca nu e normal ca un bloc intreg sa sara in capul unui om, care a facut niste lucruri si au iesit la iveala niste lucruri.’’

Nu uitati ca cer aici pe forum, sa va arate CASH si bobo_778, ultimele lor sase facturi ale taxei de mentenanta si dovada ca le platesc, de mult timp. Si nu sunt singurii pe care ii banuiesc de mici ghidusii cand vine vorba de plata taxei de mentenanta. Banuiesc ca, mai sunt cativa si probabil sunt aproape toti in lista aceea cu 25 de semnatari.
Nu trebuie sa intelegeti ca toti cei 25 din lista sunt, intr-un fel sau altul, complici. Majoritatea sunt de buna credinta.
Lista fiind la limita, adica fix jumatate plus unu, este suficient ca doar o semnatura sa nu fie legala si toata constructia cade, adica devine putin… nelegala.
Vedeti, de aceea n-am eu voie nici pe grupul de whatsapp si nici la sedinte.
Daca ma insel, si totusi se renunta la taxa, desi sanse sunt sub 0,01%, imi cer scuze pentru ce am scris pana acum in aceasta postare.

Eu spun ce se intampla in ansamblu, in general tuturor celor cu care stau de vorba, unuia singur, comisar sef, i-am aratat ce documente am cand fac anumite afirmatii si, desi pana acum vad ca nu intereseaza pe nimeni, asta nu inseamna ca intr-o zi adevarul nu o sa iasa la suprafata.

Pentru a ma proteja de viitoarele deversari de substante in rezervorul masinii si cate altele se mai pot intampla, mi-am facut un cont de facebook, prin care trimit catre presa tot ce inseamna petitii/raspunsuri, inregistrari telefonice cu diferiti angajati ai institutiilor statului si chiar descriu acolo experiente traite prin diferite birouri, pe unde am tot dat declaratii.
Cand cei de la un ziar din America au cerut romanilor sa le sesizeze posibile fapte de coruptie, eu le-am trimis doar adresa de e-mail si parola acelui cont de facebook, pentru a intra sa-si ia singuri documente de acolo.

Si pentru ca aveam restanta, iar cash nu a postat pe grupul de whatsapp, va postez pasaje din ceea ce retine Instanta de fond de la primul proces si alaturat pasaje din declaratia de martor. Fiind un forum public, nu pot posta mai mult, nici nu stiu cat sunt de interesante pentru cineva care priveste din afara procesului, dar pentru cine le vrea integral, trebuie doar sa-mi trimita un e-mail pe [email protected]
Vedeti cum Instanta retine ca, consumul individual de apa este inclus in taxa de mentenanta!?
Si daca platiti pentru consumul individual de apa, care este inclus in taxa de mentenanta, de ce trebuie sa cotizati si pentru repararea putului???
Aaa… va este frica sa nu ramaneti fara apa!? Inseamna ca inca mai credeti in barza.
Eu cred cu tarie ca institutiile statului isi vor face bine treaba cand vine vorba despre abuzuri.
Ce mai retine Instanta in decembrie 2015, probabil tot din declaratia de martor!?
“nici nu ar fi echitabil ca paratii reclamanti sa nu achite aceste servicii de mentenanta, dar sa beneficieze in acelasi timp de serviciile aceluiasi prestator achitate de ceilalti proprietari din ansamblul rezidential.”
Viceversa este oare valabila???
Adica, ar fi echitabil ca alti proprietari sa nu achite deloc sau mai putin, aceeasi taxa de mentenanta, dar sa beneficieze de serviciile aceluiasi prestator, achitate de mine??? Implicit si de voi, care platiti 150 de lei/luna.
In decembrie 2015 nici nu erau emise bonuri fiscale, desi legislatia prevede acest lucru.
Nici nu cred ca era nevoie de bonuri fiscale, totul se facea cu garantia si sub atenta observatie a “smecherului de meserie”.
Iata discutia, tot din 02.02.2016, deci dupa decembrie 2015.
13’50’’
“AX_CS_YZY: -Adu-mi tu chitantele lor ca aia platesc.
“Smecher de meserie”:-Da de ce trebuie sa-ti dovedesc tie. Eu am vazut cand au platit oamenii. Eu ..... spun ca oamenii platesc. Poti sa ma crezi?
AX_CS_YZY: -Si eu spun ca oamenii nu platesc. Poti sa ma crezi?
“Smecher de meserie”: -E X care nu are mentenanta si a zis ca-i da bani lui ....
(cash). De ce ii da bani? De prost? Nu e frumos, ala n-are si da bani, si tu ai si nu platesti.”
Si aceste afirmatii ale “smecherului de meserie” sunt relative, pentru ca persoana despre care afirma el ca ii da bani lui cash, din cate stiu eu nu i-a dat niciodata bani lui cash, tine doar de atitudine. Asta nu inseamna ca omul nu platea mentenanta.
Ce inseamna in declaratia martorului din 02.12.2015 ca se elibereaza ulterior factura si chitanta?
Se elibereaza ulterior factura si chitanta, pe 10.02.2016, pentru toti banii incasati cash pentru toata perioada cuprinsa intre decembrie 2012- decembrie 2015. Credeti ca l-a lovit brusc corectitudinea in februarie 2016?
I-am dat avocatei mele de la data respectiva o lista cu 54 de intrebari pentru martor. Nu l-a intrebat decat cine schimba becurile de pe casa scarii, de aici si acea referire la functionarea unor becuri, care sunt incluse tot in taxa de mentenanta. Cum sa demonstrez eu ca am pus si schimbat singur becuri, ca nu pot aduce martori?

Nu pot incheia fara sa-mi cer scuze ca n-am spalat geamurile de pe casa scarii si pe cele ale usii de la intrare inainte de Craciun, dar n-am avut timp pentru ca am fost plecat.
Le-am spalat pe 30 Decembrie ca sa ne prinda si pe noi 2018 cu geamurile curate. Cred ca este singura scara din ansamblu care a avut geamurile curate.
Stati linistiti nu m-au vazut decat 2-3 vecini care nu sunt de pe scara mea, deci vecinii mei de scara puteti crede ca le-a spalat femeia de serviciu pe care o platiti voi, tot din taxa de mentenanta.

Apropo, cei care mai lipiti afise pe usa, sa spalati ulterior si geamul sau macar sa trimiteti a doua zi femeia de serviciu sa-l spele, pentru ca pe geam erau urme si de la afisul din primavara.
Ultima data cand femeia de serviciu a maturat/spalat scara, a fost marti, pe 19 Decembrie 2017. Poate in urma acestei postari mai trece prin ansamblu sa-si faca treaba, ca sunt deja 16 zile de cand ne-a uitat.

Bine, acum intre “de 2 ori pe saptamana” cum declara martorul la proces ca se presteaza servicii de curatenie si… o data la doua saptamani… si ceva, poate trei, cum o sa se presteze acum, e diferenta doar de exprimare, banu’ sa le iasa, ca voi platiti, nu comentati.

P.S.
Astazi este doar 4 ianuarie si cineva s-a deranjat sa imi puna factura cu mentenanta pe Ianuarie 2018 in cutia postala. De aceea nu a avut timp sa-i spuna femeii de serviciu ca nu a mai trecut pe scara din 19 decembrie 2017 si nici celor care ridica gunoiul ca nu au mai facut-o din 29 decembrie 2017.
Aici unde luxul este la pret social, mai intai se factureaza serviciile care trebuie platite si apoi, daca ai noroc, poate se si presteaza.
Aveti idee pe unde se mai plateste, inainte de prestarea serviciilor??? S-a legalizat sau e tot pe… incredere???
Factura pe Ianuarie are nr.818/03.01.2018, iar factura din decembrie 2017 a avut nr.788/01.12.2017. Intre s-au emis 30 de facturi. 30 de facturi la 48 de apartamente???
Maine va pun si poze cu… curatenia de la ghena.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate