Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1027
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Efectul postarii mele de aseara!? Astazi s-a ridicat gunoiul si s-a spalat scara.
Pentru ca eu nu ma razgandesc si ma tin de cuvant, am ramas dator cu pozele de la ghena de gunoi.
Sigur, gunoiul trebuia ridicat marti, pe 02 ianuarie. Nu este nimeni absurd sa ceara ridicarea gunoiului in acea zi, dar a doua zi, pe 03 ianuarie acesta trebuia ridicat.
Macar putina decenta si sa nu puneti facturile in cutie, atata vreme cat prin ansamblu domnea “curatenia” din poze.
Daca n-ar fi de plans, as putea saluta faptul ca astazi s-a maturat si spalat scara, dar dupa 17 zile ce sa mai fie de salutat.
Pe 20 octombrie, in postarea #1010  am multumit anticipat pentru spalarea geamurilor de pe casa scarii, pe care le-am spalat singur pe 30 deccembrie, ca onor femeia de serviciu nu a prestat acest serviciu de ceva vreme. Reamintesc, pe usa de la intrare erau urme de scotch de la afisul din primavara.

Attached Files



#1028
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi va postez o parte din extrasul de cont al sotiei.
Cei de la societatea AH cica i-au returnat in 22.12.2017, o plata necuvenita pe "cota parte ene rg electrica perioada ian dec 201"
Nu inteleg daca anul 201 este î.Hr sau dupa.
Nu de alta dar ei daca la cei 630 de euro din 2014 vor dobanda, ma gandesc sa astept si eu returnarea dobanzii din anul... 201.
Acum daca tot au contul sotiei, astept returnarea si a celorlalte plati necuvenite. Aici sunt intelegator, nu vreau dobanda.

Attached Files



#1029
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
🚑

#1030
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi am pentru voi, vecinii mei, doua vesti, una buna si una proasta.
Vestea buna este ca cash, asa cum a promis, infiinteaza asociatia pana la Paste.
Vestea proasta este ca o infiinteaza pana la pastele cailor.
Eu v-am spus sa nu mai fiti naivi si sa credeti in barza, altfel stau lucrurile in realitate.
Pentru ca eu nu am acces la grupul de whatsapp, trebuie sa stiti ca aseara am fost cu sotia intr-un apartament de pe scara lui cash si am discutat cu cineva din afara ansamblului. Cash nu este strain de intalnire ca ne-a urmarit din scara vecina cand am intrat.
Fiind o discutie privata, nu pot posta public ce am discutat, trebuie doar sa stiti ca se pregateste ceva.
Nu stiu daca bine sau nu, ramane sa vedeti.
Atat vreau sa stiti, ca desi discutia a avut loc cu acordul lui cash, eu nu sunt implicat cu nimic in ceea ce urmeaza sa se intample. Mi-am exprimat doar un punct de vedere.
Dupa sedinta avuta de voi cu dezvoltatorul in decembrie, tinuta special ca eu sa nu pot participa, am scris ca doar naivii mai cred in barza si in promisiunile unor oameni deosebiti.
Asteptati sa se tina dezvoltatorul de cuvant si sa va cheme la notar.
Trebuie doar sa aveti noroc sa nu o faca dupa ce infiinteaza cash asociatia, adica… dupa Paste, sau pastele...

#1031
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Stiti ca intr-o postare trecuta va scriam aici despre faptul ca am trimis la DSP Ilfov o petitie in data de 17.12.2017, inregistrata acolo pe 18.12.2017.
Am adresat in acea petitie 29 de intrebari.
Intrebarile au fost comasate si acum lucrez la identificarea raspunsurilor aferente fiecarei intrebari.
La o prima parcurgere.
Intrebarea nr.11: De unde ştiau cei de la A H încă din data de 02.02.2016 că eu am depus petiţie la DSP Ilfov?
Raspunsul DSP: Nu cunoastem raspunsul la acest punct.
Pai daca dansii nu-l cunosc, cred ca trebuie sesizate institutiile abilitate ca sa il afle.

Interesant este ca raspunsul celor de la DSP se termina cu fraza: "Va facem cunoscut de asemenea ca, in conformitate cu OG27/2002, art.10 alin (2) "daca dupa trimiterea raspunsului se primeste o noua petitie de la acelasi petitionar, cu acelasi continut, aceasta se claseaza".

Este cat se poate de evident ca urmatoare petitie este adresata Ministerului Sanatatii, institutia in suboerdinea careia se afla DSP Ilfov, asta pe langa instituutia abilitata sa afle de unde stiau cei de la AH inca din 02.02.2016 ca urmeaza sa vina controlul celor de la DSP Ilfov in 18.02.2016, timp in care pe 03.02.2016 au depus probe pentru analiza apei iar pe 16.02.2016 au depus documentatie pentru obtinerea autorizatiei sanitare de functionare.
Revin si va postez toate intrebarile cu raspunsurile primite.

P.S.
Interesant este ca toate raspunsurile pe care le am de la DSP Ilfov au fost intocmite de aceleasi doua persoane. Nu cred ca sunt singurii angajati ai DSP Ilfov.
Cum cei de la Ministerul Apelor si Paduurilor au un Corp de control, banuiesc, acelasi lucru se intampla si la MInisterul Sanatatii.

Edited by AX_CS_YZY, 26 January 2018 - 20:39.


#1032
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Am terminat de aranjat intrebarile si raspunsurile aferente lor.
Desi am promis ca va postez toate intrebarile, avand in vedere ca urmeaza o noua petitie, zic sa pastram suspansul.
Va postez in schimb doar 3 intrebari si raspunsurile aferente.

9.Era obligat să afiseze periodic buletinele de analiză a apei?
16.Este obligată societatea să afiseze la loc vizibil buletinele de analiză care arată calitatea apei?
R: “9,16. Producatorii de apa trebuie sa asigure accesul populatiei la datele privind calitatea apei distribuita, fiind obligati sa afiseze numarul de telefon si programul la care se pot obtine aceste date”

24.La momentul depunerii petiției mele din data de 28.01.2016, cele sesizate de mine, anume că societatea nu deține autorizație sanitară de funcționare pentru sursa de apă, respectiv că nu deține buletine de analiză a apei, se confirmau sau nu?
R: “24. La data de 28.01.2016 societatea nu detinea Autorizatie Sanitara de Functionare pentru sursa de apa, dar la data de 18.02.2016, data controlului efectuat de Directia de Sanatate Publica, se facea dovada depunerii documentatiei in vederea autorizarii”

Raspunsul la intrebarile 9 si 16 este util si pentru locuitorii celorlalte ansambluri rezidentiale.
Si apropo, daca stie cineva unde este afisat numarul de telefon si programul in care pot cere date despre calitatea apei distribuite, il rog frumos sa-l posteze aici sau sa-mi transmita aceste informatii.

Attached Files



#1033
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Trebuie sa remarc un lucru foarte important, documentul afisat pe usi este semnat de cash si nu comentez mai multe acum.
Mie acel document imi ridica multe semene de intrebare. Repet, nu comentez acum.
Va reamintesc, lui cash i-ati dat bani ca sa faca asociatie de aproape un an de zile si nu uitati ca dezvoltatorul a promis in decembrie 2017, ca va duce la notar sa semnati un act  aditional ca pica taxa.
Eu am scris aici ca cash face asociatie la pastele cailor si ca sunteti naivi daca voi credeti ca o sa mergeti la notar cu dezvoltatorul sa scoateti taxa.
Din pacate pentru voi, eu am avut dreptate.

Acum aveti la aviziere o intelegere a lui cash cu cineva.
Corect era, ca asa cum acel domn a avut o discutie cu mine pe 24.01.2018, sa aiba o discutie si cu voi toti, ca sa stie si punctele voastre de vedere.
Ma gandesc ca poate omul trebuia sa stie ca la semnarea contractelor, celor care aveti taxa trecuta in contract, cineva v-a promis loc de joaca pe spatiul verde si paza in cei 35 de euro/luna. Dupa ce ati dat banii si ati semnat contractele, s-a razgandit.
La fel s-a razgandit si din decembrie pana acum si nu va mai cheama la notar sa semnati acct aditional ca pica taxa.

Acum vine cineva si cu acordul/semnatura lui cash evident, va incaseaza banii.
Si trebuie sa dea 35 de euro/luna si cei care n-au mentenanta in contract. Adica daca cash n-a reusit sa ia 35 de euro de la ei, poate reuseste noul beneficiar prin noua intelegere.
Eu mi-am spus punctul de vedere in acea discutie, documentul atasat, nu cred ca este o garantie a faptului ca dupa infiintarea asociatiei cade taxa. Contine doar o precizare, nu o garantie.
Ceea ce s-a intamplat pana acum ma poate face sa banuiesc ca iar se razgandeste cineva si dupa cum vedeti, cam am dreptate. Sa speram ca nu si de data asta.

Daca totul era transparent, se anunta aceasta modificare pe grupul vostru de whatsapp, doar ca, unii dintre voi ati aflat de la mine ca se pregateste preluarea taxei, asta desi eu n-am voie pe grup, ca nu vrea cash.

Va urez succes, sper sa nu cadeti din lac in put.
Poate totul o sa fie OK.

Va descurcati ca si pana acum cu cash si cu ceea ce vrea sa va furnizeze el pe grup.
Si aveti incredere in ce va promite. A demonstrat, alaturi de dezvoltator, ca nu se razgandeste niciodata.

#1034
gmanu

gmanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 10.09.2004
🚒

#1035
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Va atasez ultimul raspuns primit de la ANRSC.
Deci pe 05.02.2018 nu au prretul/mc aprobat de ANRSC.
Subliniat cu albastru sunt doua societati. A din Rosu si A din Dudu.
Cititi cu atentie si raspunsul ANRSC din 2017.

Attached Files



#1036
Ezio_23

Ezio_23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2018
Salutare ! Locuieste cineva in Avangarde Home ?

Ce se intampla daca nu platesc cei 50 de euro ? Pot sa refuz sa semnez actul pentru mentenanta?

#1037
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Ezio_23
Da, locuiesc mai multi pentru ca sunt trei ansambluri AH.
In care ansamblu AH locuiesti tu, ca nu inteleg de ce ai taxa 50 de euro?
Ce inseamna... actul pentru mentenanta?

#1038
Ezio_23

Ezio_23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2018
Ideea este ca eu am vorbit cu ei și mi-au spus ca nu va exista nici o taxa de mentenanță.

Ideea este ca eu am vorbit cu ei și mi-au spus ca nu va exista nici o taxa de mentenanță.

#1039
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Care ei?
Cand ai vorbit?
La care ansamblu te referi?
Esti proprietar sau doar aspirant?
Imi poti scrie pe privat daca vrei mai multe detalii.

Edited by AX_CS_YZY, 11 February 2018 - 10:23.


#1040
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
si toate astea se intampla din cauza ca nu aveti asociatie?

#1041
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Vedeti cei trei pomi din fotografia facuta pe 3 august 2017?
Tocmai am aflat ca au fost gauriti la radacina ca sa se usuce. Nu stiu cat este de adevarat, ramane de vazut .
Dar daca este adevarat, va intreb, de ce credeti ca au faccut-o???
Nu va intreb cine a faccut-o, ca presupun.
Daca totusi pomii inverzesc la primavara, inseamna ca informatia este falsa si imi cer scuze pentru aceasta postare.

Attached Files



#1042
AlexM22

AlexM22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2018
Buna ziua,

Sper ca ma poate ajuta cineva cu o parere legata de calitatea de constructie a blocurilor facut de Avangarde Home.

Vreau sa achizitionez un aparatament in blocul nou de pe Strada Ilie Petre.

Locuieste cineva de aici in acest bloc? Mentionez ca este ultimul bloc construit, cel in care isi au biroul de vanzari la parter.

Pe langa linia de inalta tensiune care trece pe langa bloc eu nu am sesizat alt inconvenient. Este chiar atat de ok cum pare?

Stie cineva daca dezvoltatorul are ceva probleme in trecut? A mai cumparat cineva in acest bloc?

Mi-au spus ca apa este oferita de Apa Nova iar gazele de Engie.

Deasemenea, in anuntul lor si in discutiile pe care le-am avut cu ei au spus clar ca nu se plateste nici un fel de mentenanta catre ei si ca toate facilitatile si utilitatile sunt individuale.

Va multumesc anticipat.

#1043
marius47

marius47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2007
Daca ai rasfoi aceast topic ai vedea ca sunt niste filmulete de pe la protv cu reclamatii in care se spune ca dezvoltatorul este Avangarde. Eu stau in blocul din spate, acest complex s-a construit sub ochii mei, iar parerea mea, neavizata, este una negativa. Daca mai treci pe la biroul de vanzari poate ii intrebi si de ce au astupat santurile facute in strada de ei doar cu pamant? Daca nu repara nici macar ceea ce ei strica, ce pretentii poti avea de la ei? Asta vara i-am rugat ca sa nu mai arda deseurile ca ne fac perdelele numai fumigine, a promis seful de santier ca sa rezolva, insa s-a rezolvat doar pentru cateva zile.

#1044
Mooaaa

Mooaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.06.2006
Salut,

Si pe mine ma intereseaza un apartament in Avangarde de pe Ilie Petre, am deschis un topic ce mi-a fost inchis.
Aici sunt foarte multe discutii ce se pierd sau se transforma in altceva si nu am gasit nimic concret.

La fel ca si persoana de mai sus cerem ajutorul voastra, celor care deja locuiti acolo.
Ne recomandati ansamblul sau sunt probleme majore?
Locuieste cineva in ansamblu sau se vorbeste din auzite?
Cum va descurcati cu traficul si cu transportul in comun?
Seara cum sta treaba cu cainii vagabonzi (sau doar vagabonzi)?
La fel, cand ploua, care e situatia in zona?
Refuleaza canalizarile?

Inca ceva, stie cineva pe unde ar trece pasajul dinspre Lacul Morii spre autostrada?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate