Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#973
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Ptr cei care nu au înțeles până acum, respectiv de 2 ani si jumatate de când scriu pe acest forum, nu am vrut altceva decât să ajut. Dacă s.a înțeles altceva este problema fiecăruia. În legătură cu apa am pus la fiecare scară la afisier documente primite de la instituțiile statului. Poate că nu toți au inteles ce scrie acolo. Dar cine este interesat mă poate întreba. Afișele au fost ulterior rupte. Ptr a nu intelege nimeni nimic.

Ptr cei care nu au înțeles până acum, respectiv de 2 ani si jumatate de când scriu pe acest forum, nu am vrut altceva decât să ajut. Dacă s.a înțeles altceva este problema fiecăruia. În legătură cu apa am pus la fiecare scară la afisier documente primite de la instituțiile statului. Poate că nu toți au inteles ce scrie acolo. Dar cine este interesat mă poate întreba. Afișele au fost ulterior rupte. Ptr a nu intelege nimeni nimic.

#974
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Am promis ca revin pe seara. De la 18.00 la 18.35 am stat la posta sa ridic un raspuns de la o institutie a statului iar de la 20.45 la 21.50 la Politia Chiajna pentru o mica declaratie olograf.
Frumoasa e viata in Chiajna.
SZERZO, costul se schimba cand vor avea pretul/mc aprobat de ANRSC. Acel pret se aproba in baza unei metodologii de calcul, care nu tine cont de muschii nimanui.
Daca se aproba pretul, se emite factura ca la Enel sau Engie. Cat consumi atat platesti.
Dincolo de pret si cost, mult mai importanta este calitatea apei. Pe mine, dincolo de duritate si buletine de analiza, ma deranjeaza acel nisip care imi infunda sitele de la baterii.
Gyjy si eu tot ca sa ajut ma lupt. Unii au inteles, altii nu. Pentru cei care au inteles lupt in continuare, pentru ceilalti...
Iti mai aduci aminte de “smecherul de meserie”?
Acum are o masina parcata acolo unde in urma cu un an si jumatate erau stalpi prinsi cu lant  montati pe carosabil. A avut si doua intr-un timp. Fara sa vreau l-am ajutat si pe el.
O sa vorbesc alta data despre oameni vanduti si lasi si despre cei care au inteles ca traiesc in Romania si stau in banca lor evitand conflictele.
Am scris destul astazi si de maine o iau de la capat.

#975
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Szerzo, bănuiesc ca ma știi, ma refer ca persoana, m-ai văzut prin acest complex. Sincer, mi-as dori sa te cunosc, înțeleg ca locuiești încă de la început in acest complex, ca si mine, sa discutam, sa punem cap la cap lucrurile. Poate tu ai dreptate si eu greșesc, poate e invest, nu vom știi niciodată daca nu comunicam. Acest forum e doar orientativ, in spate sunt mult mai multe lucruri care nu s-au spus/scris. Fiecare are experiențe mai mult sau mai puțin plăcute. E doar o dorința. Rămâne, bineînțeles, la latitudinea ta. Eu aici sunt, cat pot, fac. Nu am nimic împotriva nimănui atâta timp cat nici alții nu au împotriva mea. E foarte simplu. Daca tu vezi altfel lucrurile....
PS. Referitor la problema apei, dupa cum spuneam si in postarea anterioară, exista informări de la organele competente care atesta foarte clar faptul ca atâta timp cat nu ai prețul apei aprobat, nu poți sa vinzi aceasta apa. De ce? Pt ca este infracțiune. Este apa de put, pe care legea din România nu te lasă sa o vinzi fara avize, analize.... si, bineînțeles, un preț impus de ANRSC. La noi se poate. De ce? Pt ca... citez din dezvoltator " așa vreau eu".


#976
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Intreba cineva pe forum de ansamblul din Belsugului. Atat am deocamdata.

Attached Files



#977
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
nu cred...deci tot blocul respectiv va ramane fara curent pe o perioada nedeterminata...ce ma bucur ca nu am cumparat acolo. zic asta pentru ca am fost la vizionare acolo...

#978
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Nu s-a oprit curentul, probabil cca sunt garantii caa nici nu-l opresc. Atentie!!! Am zis, probabil. De la acte pana la fapte e cale lunga in Romania. Nu pot spune mai mult.
mannyx92 nu e frumos sa te bucuri de raul altora, mai ales de cei care n-au avut norocul tau.

#979
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
nu m-am bucurat de raul altuia, doamne fereste. pur si simplu m-am bucurat pentru mine ca intr-un final nu am cumparat in blocul respectiv.

#980
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Am inteles, stai linistit. Am punctat doar ca sa arat ca bucuria fiecaruia depinde de propria alegere. Tu te bucuri, altii n-au norocul tau, inca. Eu sunt convins ca vor veni si vremuri mai bune, ca altfel nu luptam.

#981
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi va scriu intrebarea nr.2 din interogatoriul formulat de A Home si administrat mie in primul proces.
"Precizati daca ansamblul de locuinte in care domiciliati dispune de spatii verzi si daca acestea sunt intretinute si udate in mod uzual."
Va atasez o fotografie facuta astazi dimineata ca sa vedeti cum se intretine spatiul verde, la care oricum proprietarii ansamblului nu au acces.
Va reatasez pentru cei care au uitat, si anuntul initial referitor la serviciile care intra in taxa de mentenanta, mai ales ca acolo scrie, "curatenie-exterior ansamblu"
Si la final, tot o fotografie facuta astazi dimineata cu trotuarul, repet, calea de acces in ansamblu.
Acum inteleg si rolul acelui bec pus pe suportul barierei. El este pus acolo si se aprinde, pentru ca noi sa stim unde este suportul barierei, cand acesta nu o sa se mai vada de iarba crescuta in jur.

Attached Files



#982
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Am vazut ca sunt doua ansabluri noi sub sigla "Avangarde":
Avangarde City 2, pe strada Tineretului: http://www.avangarde...o/acasa_P2.html
Avangarde Home, pe strada Sergent Ilie Petre, http://www.avangardehome.ro/
E interesant la ele ca au preturi mai mici ca altii.
De cascat ochii la taxe ascunse, sa nu te trezesti bun de plata cum se plange lumea in postari aici.
Si de urmarit constructia sa nu te trezesti ca-n filmuletul postat mai-nainte, cu tavanul in cap.
Asta daca ai curaj sa cumperi de la ei Posted Image avand in vedere cate plangeri sunt aicea, si abordarea dezvoltatorului in unele postari.

Edited by denisen, 01 June 2017 - 22:36.


#983
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru ca eu nu am acces la grupul de WhatsApp deschis cu ocazia propunerii de infiintare a asociatiei de proprietari ai ansamblului din Rosu, pentru ca Gyjy vorbea aici cu putin timp in urma de oameni vanduti si lasi, dar si pentru ca eu l-am contrazis spunand ca nu toti sunt asa, ci doar cativa, va propun acum un exercitiu.
Pentru ca toata lumea plateste taxa de mentenanta, dar intervalul de facturare este in jur de 32 de facturi, desi sunt 47 de apartamente vandute, va propun, ca cei care avem cont si am postat pe acest forum, sa atasam in urmatoarea saptamana ultimele trei facturi primite, cele aferente lunilor martie, aprilie si mai 2017.
Va atasez acum si modelul, adica stergem datele societatii numele nostru si cine a emis-o, conteaza doar numarul facturii, data emiterii acesteia si suma de plata.
Cei la care fac referire si de la care astept o postare  in urmatoarea saptamana sunt, bobo, eLLa_gk, florina, si evident, ca ma adaug si eu.
La bobo, mai am o rugaminte, pentru ca el se vede cel mai des cu cavalerul dreptatii, cinstea intruchipata sau cash cum i-am mai spus eu aici pe forum, sa-l roage deci pe cavaler, sa posteze si el facturile lui din martie, aprilie si mai 2017, sau daca n-are cont, sa i le dea lui bobo ca sa le posteze bobo. Cinstea intruchipata  sau cash, le poate posta si pe grupul de WhatsApp unde eu nu am acces, pentru voi vecinii mei este exercitiul nu pentru mine. Interesant o sa fie daca nu le posteaza nici acolo. Asta trebuie sa va dea voua, vecinilor mei, de gandit.
Florina sunt convins ca are facturi lunare, este alegerea ei daca le si posteaza. Pentru restul, ramane sa vedem si sa apreciem cinstea si corecttudinea.
Asadar, iata modelul facturilor, adica ce trebuie sters din continutul lor. Aceasta am avut-o acum la indemana, dar o sa revin si eu cu cele trei facturi promise.

Attached Files



#984
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Trebuie sa incep prin a saluta taierea buruienilor care faceau imposibila utilizarea trotuarului. Deci se poate, dar mai intai trebuie facute publice problemele ca sa se si intample ceva.
Asa cum am promis, revin si va atasez ultimele 3 facturi primite de mine, ca si perioada in care se succed facturile mele lunare de ccand am incceput sa primesc facturi.
139/29.02.2016<25>164/31.03.2016<22>186/05.04.2016<26>212/05.05.2013<29>241/02.06.2016<26>267/01.07.2016<26>293/01.08.2016<29>322/01.09.2016<28>
350/03.10.2016<29>379/01.11.2016<32>411/02.12.2016<29>440/03.01.2017<31>471/01.02.2017<30>501/01.03.2017<31>532/03.04.2017<29>561/.2.05.2017
Cei care primiti facturi lunar, puteti face acest exercitiu. Sper ca si bobo, respectiv eLLa_gk sa posteze aici facturile lunare, asta daca ele exista. Pe cele ale lui cash, sper sa le vedeti pe grupul de WhatsApp, asta daca are facturi lunare, ca noi ceilalti 28-32. Exista si o explicactie pentru faptul ca initial, cand au inceput sa emita facturi lunar, intervalul era mai mic, de doar 22-26, dar toate la timpul lor.
Pe grupul de WhatsApp, daca le postati nu trebuie sa stergeti datele voastre si ale societatii, ca nu este grup public, asa cum este acest forum.
Eu n-am acces la grupul de WhatsApp, dar o sa va demonstrez aici de ce nu ma vor in acel grup. Deocamdata sa vedem cine are facturi si cine nu, sau altfel spus, cine umbla cu cioara vopsita si pozeaza in cinstea intruchipata.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 04 June 2017 - 13:19.


#985
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
I.am cerut administratorului sa.mi dea facturile in urma plății mentenantei. De doi ani jumate nu primesc si am zis sa pun totuși o întrebare. Acesta a spus ca o sa anunțe conducerea. El anunța conducerea lui, eu o sa anunț cealaltă "conducere". Fiecare cu conducerea lui. Nu ma aștept sa.mi dea vreo factura, cu toate ca sunt obligați prin lege. Cum de altfel nu ma aștept sa.mi răspundă la cererea pe care le.am dat.o acum 5 saptamâni pt a imi recupera banii încasați ilegal, conform legii, pe apa.
Avocatul lor, care m-a contactat, mi.a spus ca o sa.mi trimită un răspuns la cere in doua zile dar, ma gândesc, ca si la ora actuala conducerea împreuna cu avocatul încă mai deliberează, deoarece nu am primit niciun răspuns. Locuiesc in continuare la aceeași adresa si am aceeași adresa de email.

#986
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Într-adevăr daca vrei sa rezolvi un lucru iti scrii nemulțumirea pe acest forum. Le-am cerut facturi, am primit factura, la singular, pe luna Iunie. Foarte frumos. Dar restul?! Din 2014 de cand sunt aici?! Atunci nu se emiteau facturi? Nu de alta, dar ce spun eu in instanța, ca la Avangarde se emit facturi ocazional???? Si doar la cerere? Apropo, tot TVA-ul încasat in acești ani unde s-a dus?  Poate domnul avocat sa știe mai bine. Ca de, mai citește una lume pe aici, pe forum, si nu e frumos sa spui ca la Avangarde se practica asemenea sporturi extreme. A se vedea exemplul ca apa, unde se încasează bani fara autorizație de la instituțiile statului. Aștept in continuare răspunsul la cererea privind prețul apei.
PS. Distrigazul sau Enelul trimit in fiecare luna factura fara sa le cer. Probabil nu stiu ca facturile se pot da si ocazional si fac atâta risipa de hârtie.

#987
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
La noi lumea buna nu primeste factura lunar, deci tu faci parte din lumea buna. Stai sa treaca saptamana, asa am promis pe 01.06.2017 ora 23:53, sa-ti explic eu cand si de ce se factureaza, dar mai ales de ce se dau bonuri fiscale in 10.02.2016 pentru perioada decembrie 2012-decembrie 2015, pentru banii incasati cash si nefiscalizati din... "neglijenta". In Romania merge, deci de ce sa nu fim neglijjenti!?

#988
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Este evident ca daca nu s-au postat facturi lunare de catre bobo si eLLa_gk, ele nu exista. Florina are emise facturi lunar. Lumea buna ori nu primeste facturi deloc, ori primeste una la trimestru/semestru/an/ani, in functie de cat si cand plateste.
Acum sa va explic de ce s-au dat bonuri fiscale pe 10.02.2016.
Am cerut in instanta expertiza financiar contabila. Pentru ca pe 02.12.2015 dosarul a ramas in pronuntare si nu s-a facut aceasta expertiza, am intrebat la IPJ Ilfov, daca au competenta sa faca asa ceva. Da, au dar prebuie sa dau declaratie ologrraf. Zis si facut, am fost pe la sfarsitul lui decembrie 2015 si am cerut expertiza financiar contabila pentru perioada ianuarie 2013-septembrie 2014, exact perioada in care ei mi-au cerut 770 de euro. I-am si spus domnului comisar sef, ca nu vreau expertiza pana la zi, pentru ca atunci cand vor afla de dosar, vor fiscaliza banii. Daca se dovedea ca incaseaza si nu fiscalizeaza, am cerut cercetarea martorului din dosar pentru marturie mincinoasa.
Pe 02.02.2016 a fost acel spectacol ieftin de la mine de la usa, cand pe nimeni nu interesa chitante/bonuuri fiscale/facturi, important era sa li se duca… rahatul cand vin acasa si trag apa. Nici cine platea canalizarea in locul lor nu-I interesa, se ducea rahatul, uraaaa…
Ce s-a intamplat in 8 zile, de pe 02.02.2016 pana pe 10.02.2016, cand s-au dat bonuri fiscale pentru perioada decembrie 2012-decembrie 2015, nu stiu, probabil ca cineva a visat ca o sa vina politia sa ridice documente si au fiscalizat 128 de facturi, care insumeaza mult mai mult decat 128x150 lei/luna cat este taxa, pentru ca au fost facturi care cuprindeau mai multe luni. Voi, vecinii mei stiti exact cate facturi ati primit pentru 10-20-30 de mentenante achitate cash lui… cash.
S-a facut expertiza strict pe perioada ceruta de mine!?
Evident ca nu, s-a facut pana la data cand s-au ridicat documentele. S-au fiscalizat banii in februarie 2016 si prin aprilie 2016 politia a ridicat documente, au constatat 128 de facturi inregistrate cu intarziere si au zis ca cei care n-au fiscalizat banii incasati cash, au facut acest lucru din… “neglijenta.”
Am avut dreptate cand am spus in deccembrie 2015 ca daca se face expertiza pana la zi, vor fiscaliza sumele incasate cash timp de trei ani? Evident ca da.
A mai cautat cineva daca a mintit martorul in decembrie 2015? Tot evident,  dar de data aceasta, nu.
Sunt si facturile mele printre cele 128 inregistrate cu intarziere? Evident, tot nu. De ce?
E simplu, dar nu pot scrie aici.
Deci daca merge sa fiscalizezi banii incasati cash, la 20-30 de luni, de ce sa nu o faci. Mai ales ca nu patesti nimic, adica ati auzid de vreuun “neglijent” recidivist?
Daca cineva, nu stiu cine putea face asta in Romania, sanctiona “neglijenta” macar cu un avertisment, a doua oara erai mai vigilent si fiscalizai banii incasati, asa… merge sa fii neglijent in continuare si fiscalizezi doar daca visezi ca o sa te mai caute cineva..
Daca bobo si eLLa_gk nu au postat facturile din ultimele trei luni, probabil ca nici 150 de lei/luna nu achita taxa, asa cum o achitati voi ceilalti care primiti facturi lunar.
Cat despre cash, nu cred ca a postat cele trei facturi pe grupul de WhatsApp, chiar cred ca ar fi culmea sa aiba el facturi emise lunar asa ca… restul poporului.

#989
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Peste doua luni de vacanta, care in curand se termina. Am fost de doua ori pe la IPJ pentru declaratii, dar in rest am facut doua luni de pauza totala, n-am stat decat de obiective turistice de prin tara.
S-au intamplat cateva evenimente interesante, dar toate la timpul lor. Acum actualizez informatiile catre presa, apoi fac o situatie a raspunsurilor primite, dar mai ales a celor neprimite, pentru care trebuie facute petitii catre forurile superioare.

#990
marius47

marius47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2007
Buna ziua,

Sper sa nu deranjez, vad ca se discuta lucruri mai serioase aici, insa poate informatia care o voi da poate fi utila unora. Scriu aici intrucat am observat ca se vorbeste de Avangarde Home, iar acum cateva zile pe blocul abia construit din fata mea s-a pus acest logo. Locuiesc la un etaj superior si am observat urmatoarele aspecte:

1. tabla acoperisului este indoita in multe locuri de parca s-a jucat forbal pe el.
2. acele extremitati din laterale au ramas la nivelul caramidei pe interior, fara nicio tencuiala (pe princiliul "lasa asa ca nu se vede")

Mentionez ca tabla era indoita inainte ca alpinistii sa iasa pe acoperis pentru montarea logoului, posibil sa fie indoita de alti mulcitori care au iesit inainte si nu i-am observat eu sau de la alti factori (dilatare de la soare, etc).
Parerea mea este una neavizata, nu sunt inginer constructor, insa cred ca s-au facut reduceri de costuri mari la aceste blocuri, iar cei interesati ar trebui ca sa verifice bine inainte ca sa cumpere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate