Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1135
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postconnectorxp, on 09 februarie 2018 - 00:14, said:

Asta este buba cu Apple, pentru harti accepta doar Apple Maps, in schimb la muzica suporta servicii precum Deezer, Spotify si altii, iar Siri merge brici. Cu modul auto activat si cu butonul cu Siri nici nu simti nevoia sa butonezi telefonul in trafic.
In ce limba vorbesti cu urata aia de Siri?

#1136
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Engleza si cand am pandalii in Ebraica Posted Image Cu toate ca este mai articulata la pronuntie de cand cu update la iOS 11, ma enerveaza, preferam vocea sintetica de la iOS10.

Edited by connectorxp, 10 February 2018 - 21:15.


#1137
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Salut
As vrea sa stiu  parerea voastra legata de achizitia unei masini.Ma intereseaza un suv in jurul sumei de 20..22000€.Puteti sa mi spuneti ce parere aveti despre Sportage..posesorii daca sunteti multimiti si ce motorizare/optiuni recomandati...as prefera diesel.Nissan Qasqai   ar fi  pe primul loc in preferinte pentru mine, sunt cam la fel preturile cu Sportage doar ca Nissan QQ te duce mai mult daca vrei diesel.M-am uitat la Kuga insa daca vrei optiuni te duce cam mult si la Opel GrandlandX..dar parca nu ma da pe spate.La pretul exista alternativa mai buna?...ce parere aveti?Ms

Edited by nerazzurr, 16 February 2018 - 09:33.


#1138
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Si inca ceva ..varianta GT line e doar benzina? Si ce ziceti de varianta 1.7 Classic?

Edited by nerazzurr, 16 February 2018 - 09:51.


#1139
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Am facut aceasta configuratie...cu aceste optiuni la pret iesi mai bine ca la QQ cu vreo 2..3000 € dar nu stiu daca merita masinaAttached File  Screenshot_20180216-095838.png   53.57K   46 downloads

#1140
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Sportage e o masina excelenta, nu doar la banii ei, printre altele e cea mai ieftina din gama ei (exclus Vitara, Duster). La pretul full de lista primesti discount 3-6% fiindca vin deja cu pret mic in lista. Fordul da 20% fiindca vine cu preturi umflate de lista.
E si mereu in topuri gen JD Power.
Diesel-ul cel mai solid e cel de 2.0, motorizare veche si revizuita, cu variantele de 136 cp si 184 cp. Pe asta se poate pune automata lor cea mai solida 6AT cu convertizor de cuplu.
Au o motorizare noua de 1.7 (DSL) cu 115 cp (manual) si 141 (automata dublu ambreiaj) de care nu stiu multe.
Se vinde multa benzina acum, e un motor laudat 1.6 TGDI turbo deci 177 cp.

GT Line e un animal special, desi masina e fix aceeasi cu una cheala (scaune, suspensii etc). GT Line are un aer premium surprinzator.

#1141
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Stiu ca este mai ieftina pe benzina..dar comsumul?

#1142
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Nu da banii pe navigatia aia, pune altceva de banii aia. Desi e tom Tom si urmeaza sa introduca servicii full pe Romania, posesorii nu o folosesc decat afara. E adevarat ca poti scoate Android Auto waze Gmaps pe el, dar banuiesc ca mai simplu navighezi cu telefonul.
Sportage e o masina care se poate configura incredibil. Daca ai copii si mergi in oras pune de ex. portbagaj inteligent.

View Postnerazzurr, on 16 februarie 2018 - 10:06, said:

Stiu ca este mai ieftina pe benzina..dar comsumul?

Mergi in oras ? Daca esti orasean + concedii, ia 1.6 gdi aspirat 132 cp. Consum 9-10 in Bucuresti.

Nu te grabi cu configurarea, daca-mi zici profilul tau te pot ghida.
De ex. eu mi-am configurat masina pentru drum lung, nu de oras. Desigur, cu un buget limitat.

Ai condus QQ ? Impresii comparative ?

Preturile la benzina.

Vezi testele si ghici ce masina si-a luat Robert Adam:

http://www.turatii.ro/?s=sportage

Attached Files



#1143
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Fac neveta zilnic 80km dus intors..sunt profesor..in rest nu circul mult..doar concedii. Stau la 60km de Craiova deci o sa fac programare sa fac drive la toate..si atunci o sa.mi fac o idee

#1144
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
mai bine iei direct Style +degivrare +roata si restu le ai deja incluse + multe altele.
Senzori de parcare spate ii primesti cadou (nu sunt originali, dar functioneaza).

si eu as lua 1.6 GDI in loc de 1.7 de 115 CP, daca poti sa iei 1.7 de 140 CP atunci merita.

LE: Acum am vazut de naveta, atunci merita diesel.
Mare atentie, consumul la SUV creste foarte mult cu viteza. Adica tb sa mergi sub 100 km/h sa speri un consum de ~5.
Daca te intereseaza consumul mergi pe un sedan/hatchback va consuma mai putin la viteza mai mare.

Edited by relu_24, 16 February 2018 - 10:44.


#1145
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
La naveta aia 1.6 GDI aspirat e marfa, mergi usor constant si scoti consum bun. Iti permiti un 1.6 gdi Style sa ai confort.
Nu te complica cu diesel. Oricum iesi in jur de 20k pe an.

View Postnerazzurr, on 16 februarie 2018 - 10:38, said:

Fac neveta zilnic 80km dus intors..sunt profesor..in rest nu circul mult..doar concedii. Stau la 60km de Craiova deci o sa fac programare sa fac drive la toate..si atunci o sa.mi fac o idee

Te asteptam cu impresii. Nu te grabi si ia masina la pipait, intreaba de toate optionalele ce fac.

#1146
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Relu.stii cum e cand ti se pune pe Suv...nu te mai uiti la altceva.Ideea e ca e vreau o masina de familie..am 2 copii..alegerea era intre Suv si Break.

#1147
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Stiti cumva  se poate achizitiona si cu programul rabla?..legat de motor la configurator inca nu am inteles cati cai au...nu scrie decat MT si DCT..care sunt cutiile manuala si automata nu?

#1148
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
doar te-am avertizat, si eu am avut pata pe SUV dar am fost constient de consumul marit la viteza mare.
La mine a castigat SUV-ul pentru ca e mai mic decat un break/sedan, dar are portbagajul mai mare fata de un hatchabck. Cautam ceva cu portbagaj de peste 450 l si cu lungime <4.5 m.

#1149
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Uite un exemplu ce oferta a fost cu Rabla, e beton:

http://remat.autovit...e/kia-sportage/

View Postnerazzurr, on 16 februarie 2018 - 11:10, said:

Relu.stii cum e cand ti se pune pe Suv...nu te mai uiti la altceva.Ideea e ca e vreau o masina de familie..am 2 copii..alegerea era intre Suv si Break.

Spatiul e foarte bun, in spate scaunele sunt rabatabile cu 2 pozitii pe spate.

#1150
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
Pentru rabla trebuie să vezi dacă se încadrează în emisii motorizarea pe care o dorești, cred că trebuie să emită sub 120g CO2/km.

#1151
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Era o motorizare 1.7 diesel cu ISG stop go care se incadra.

#1152
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012

View Postoverseas, on 16 februarie 2018 - 11:41, said:

Uite un exemplu ce oferta a fost cu Rabla, e beton:

http://remat.autovit...e/kia-sportage/

Spatiul e foarte bun, in spate scaunele sunt rabatabile cu 2 pozitii pe spate.
Cand a fost oferta?..la Nissan  am sunat si incepe pe la inceputul lui mai..o sa.sun si la Kia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate