Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1153
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ce am pus e de anul trecut fireste.
Da prin mai incepe dar trebuie sa te inscrii la ei. Nu prea merge pe comanda, doar din stoc.

#1154
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007

View Postnerazzurr, on 16 februarie 2018 - 12:08, said:

..la Nissan  am sunat si incepe pe la inceputul lui mai..o sa.sun si la Kia.
Începe pentru toți la aceeași dată că e program național. Oricum  la 80 km/zi și prin rabla nu poți spera decât la un diesel iar Sportage e un pic mai spațioasă decât Qashqai.
Dar vezi că e posibil ca unii dealeri să  facă discount similar rabla pentru unele motorizări care nu se încadrează în program.

#1155
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sa nu uitam garantia de 7 ani.

#1156
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Sportage este o masina excelenta, era favorita mea inainte sa mi se puna pata pe Honda Civic.

Sfatul meu e sa iei 1.7 Style, nu e departe ca pret de ce ai ales tu si are cateva chestii in plus care merita: clima automata, tapiterie scaune f cool, suport lombar scaun sofer si mai vezi pe acolo.

NAVI clar merita, dar nu pentru navigatie in sine ci pentru Android Auto care e fantastic. Da, poti sa navighezi de pe tel dar nu e deloc acelasi lucru. Ecran mai mare, muzica se da automat mai incet cand Waze da instructiuni, playlist in Google Play Music, nu stai cu telefonul in bord. Eu am pe Civic si sunt super incantat. Face toti banii.

Poti conta de un discount de 4% cam la orice dealer, dar mai mult nu prea dau.

1.7 manuala ar trebui sa se incadreze la Rabla chiar daca limita de emisii scade la 120 anul asta (n-am idee daca va scadea intr-adevar). De tichet ar trebui sa iti faca rost dealerul daca nu ai tu masina de dat, contra a vreo 400E maxim.

Daca poti face un efort, eu te-as sfatui sa iei varianta cu DCT, cutia e foarte buna si ai 20 de cai in plus. Merita diferenta, dupa mine.

Si vezi ca la Style au o tapiterie de scaune deschisa la culoare, un fel de bej, care arata foarte bine. La acelasi pret ca aia neagra standard. Deasemenea, culoarea masinii pe vopsea metalizata e gratis la Kia, deci poti alege ce vrei.

#1157
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Da multumesc pentru sfaturi.
Inca nu am ajuns la dealer..ideea e ca inca nu stiu.ce masina sa aleg .sincer mie imi place Sportage,nu stiu cat de tare e ca masina ..ma refer la marca.Ce imi place e ca ai mult mai multe variante de a o configura fata de Qashqai de exemplu la care daca iei varianta a doua Acenta ai jante de 17..ceea ce nu ma incanta cum ca aspect.Acum ca preferinte am Qashqai Sportage..si mai nou Mazda 3..pana nu merg cu toate nu stiu ce aleg.De motorul de 1.7 nu stiu daca merge la remat...numai sa intreb dar cred ca nu e compatibil.

#1158
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Merge sigur varianta cu cutie manuala, are 119 emisii. Cu DCT are 129, merge numai daca limita ramane 130 si nu scade la 120.

Vorbim de 1.7 diesel nu de 1.6 benzina, ala nu merge sigur.

#1159
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Un dealer de la alta marca spunea ca anul acesta ramane marja de 130g CO2.

#1160
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Exista posibilitatea sa imi scada optiunile care nu imi folosesc?...de ex iau Style si vreau sa renunt la unele optiuni

Pai  inseamna ca 1.7 ar fi singurul compatibil cu rabla daca benzina nu merge?

#1161
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Daca te gandesti la Mazda 3 vezi si Honda Civic. 22.000 e pretul de lista pentru varianta Sport cu motorul de 1.5/182 de cai si cutie manuala. Si mai poti negocia ceva.

Masina e semnificativ mai mare si mai comoda ca Mazda 3 si motorul mult mai puternic. Echiparea e super buna, inclusiv faruri full led, pilot automat adaptiv, Android Auto, navi, camera marsarier, senzori fata-spate, franare automata de urgenta, volan inbracat in piele, clima automata si multe altele. E best buy la echiparea si motorul ala.

Da. 1.7 ar fi singurul.

Nu, nu se poate scadea din optiunile de la Style dar isi fac clar banii. Tu oricum te-ai dus pana la 700 de euro de Style cu ce optionale ai adaugat.

Edited by tatalor51, 18 February 2018 - 18:32.


#1162
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Cam asa ar fi....Attached File  Screenshot_20180218-183435.png   37.6K   34 downloads

#1163
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
De ce îți pui stopuri led pe spate? Mergi tu in spatele mașinii? Poate merita mai mult volanul încălzit, că la volan stai sigur.

#1164
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Pentru cine are sau a probat acest 1.7 cum vi se pare?

#1165
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Am probat varianta cu DCT si 140 de cai, de 2 ori chiar. E suficient de sprinten dar evident ca nu te da pe spate.

#1166
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Probabil DCT-ul celor de la Kia este in aceeasi barca cu EDC-ul celor de la Renault, o cutie buna care nu exceleaza la dinamica, dar nici nu te da cu capul de tetiera cand schimba.

Vezi materialele de pe Turatii, Robert are acest model si a testat cam toate variantele de motor gasite la noi.
Sfatul meu legat de stopurile LED, sunt bune prin prisma faptului ca au timp de raspuns instantaneu si taie ceata mai bine, dezavantajul este ca ii rupe pe cei din spate si cand pica se schimba tot modulul. Da banii aia pe o ECM, costa cca 77 Euro si te va ajuta noaptea.

Asta este ECM:

Attached File  electrochromatic-mirrors.jpg   56.1K   31 downloads

Am pe toate masinile asa ceva si nu mai concep sofatul fara.
Din pacate Sportage automat sare din buget, eu alocand un buget de Duster sau Suzuki automat, dar am gasit si la Dacia solutie de retrofit pe cod de origine.
Sportage nu ma da pe spate ca si design, dar mi se pare cea mai corecta masina din segment.

Edited by connectorxp, 18 February 2018 - 19:34.


#1167
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Style are deja ECM + luneta închisă la culoare.
Eu mi-am pus doar opționale care sa îmi fie mie folositoare. Ledul pe spate nu mă ajută cu nimic, arată mai bine când sunt aprinse dar eu nu le vad.



#1168
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu m-am uitat la "coaja" si echiparea urmatoare, nu am indraznit sa urc mai sus, fiind deja indecenta.

#1169
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Nu ma asteptam sa nu fie senzori de parcare la.varianta Style..mai costa 350€...cum este bordul supervision??

Si ce inseamna incarcarea telefon wireless "numai pentru AT"?

#1170
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Nu credeti ca ai iesi mai bine cu alegerea variantei Classic si dupa sa iti alegi ce optiuni vrei? Ce diferente mari sunt intre ele? Adica ce ai de pierdut

Jantele de la classic sunt la fel ca la Style?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate