Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Noua Kia Sportage

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1337 replies to this topic

#1333
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
nu dai mai multe detalii?
cat a costat, cat a costat platforma, cat costa in RO aceasi masina?
etc

#1334
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Ai platit pretul brut? Cum se procedeaza cu TVAul?
Chiar ai asteptat 4 luni dupa ea?

Edited by Iceman73, 27 September 2019 - 15:03.


#1335
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Avem la firma un Sportage GT Line, 1.6 T-GDI, DCT de cca. 2 ani. O foloseste asociatul meu - eu unul nu am condus masina aia.
Nu a avut nicio problema cu ea, este incantat de comportamentul cutiei de viteze si de comportamentul dinamic al masinii pe ansamblu.
Am citit si eu pe ceva site-uri din State ca ar fi fost probleme cu supraincalzirea la cutia DCT, dar el, desi merge destul si prin aglomeratia urbana, nu s-a plans niciodata de probleme la cutie.
Singurul lucru care-l nemultumeste este consumul. Si nu e singurul care se plange de consum la versiunea asta de motorizare.
Bine, el, pana la Sportage a avut doar masini cu motorizari diesel si e evident ca i se pare urias consumul ...

Din cate stiu eu, problema cutiilor cu dublu-ambreiaj (DCT; DSG; etc) este ca nu-s foarte fericite in trafc aglomerat, bara la bara (crawling). Din cauza tehnologiei, in anumite conditii, discurile de ambreiaj din cutie se pot incinge si atunci ”patineaza ambreiajul”.
Pentru condus preponderent in orase aglomerate se preteaza mai bine cutiile CVT sau cele clasice, cu convertizor de cuplu.

#1336
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Foarte corecta observația de mai sus. DCT-urile nu sunt cele mai potrivite cutii automate pentru traficul urban aglomerat. Am condus-o de citeva ori. Am avut și mașina cu cutie cu convertizor de cuplu și într-adevăr, as prefera-o pentru traficul bara la bara. Dar Sportage îți oferă o mulțime de alte satisfacții, motiv pentru care nu a fost un impediment sa o achiziționez. Doar ca facind un singur drum casa-serviciu zilnic, pe un trafic rezonabil, am zis ca ma descurc și cu cutia manuala, mai ales ca am mai economisit niște bănuți pe care i-am băgat în opționale.... și nu regret absolut deloc decizia. Fără nici cea mai mica problema pina acum, deși e irelevant, mașina avind un an și 11000km.

Edited by Bergero, 31 May 2020 - 10:43.


#1337
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Am si eu o curiozitate...acest motor de 1.7 crdi de pe Kia este acelasi motor pus si pe Opel pana nu de mult,  cel de 1,7 dti/cdti fabricat de isuzu ?

#1338
somax113

somax113

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2013
Costy, nu are nici o legatura motorul de pe astra facut de isuzu cu turbina Mitsubishi si injectoare bosch, cu cel de pe Kia, si o spun pentru ca le-am avut pe fiecare. Motorul de la Kia e o noua iteratie a vechiului motor de 1.6 diesel de pe kia ceeed si hyunday i40.

SI avantajele sunt de partea motorului KIA, care are cuplu 340 NM in configuratia de 140 cai cu cutie automata 7-DCT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate