Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#91
CalinaD

CalinaD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.03.2012
Buna ziua,
multumesc pentru raspuns!
Din pacate nu vom merge pe autostrada :( din motive financiare.
Ma gandisem sa mergem din 2 bucati, dar am renuntat din motive tehnice, la fel cum am renuntat si la a vedea 2 castele in drum.
O sa vedem Chambord, e spectaculos, e mare, e ... stam cat avem chef si ne permite timpul.

La intoarcere m-am gandit la Chenonceau: e frumos, pe apa, are gradini (inclusiv de zarzavat), muzeul figurilor de ceara...
Suntem optimisti, speram sa revenim sa mai vedem si alte castele anii viitori.
Din pacate nu putem ocoli aglomeratia, calatorim duminica, respectiv sambata, asa a iesit, plus ca nu putem fi la prima ora la castele. Ne vom orienta la fata locului, in extremis nu le vizitam interioarele daca sunt cozi prea mari, desi e pacat.
Balaceala ne asteapta la destinatie, un mic castel cu piscina unde vom locui.
Multa sanatate si vacante placute!
[/quote]


Buna ziua,
Nu va ingrijorati pentru autostrada. Folositi Viamichelin si o sa vedeti ca cel putin pentru o parte din drum puteti folosi N10 - este ca o autostrada - 2 benzi pe sens si fara taxe .
Castelul Frumoasei din padurea adormita este denumit Castelul Usse si este foarte frumos mai ales pentru copii.
Va doresc vacanta frumoasa !

#92
adighh

adighh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.04.2011
Castelul Frumoasei din padurea adormita este denumit Castelul Usse si este foarte frumos mai ales pentru copii.
Va doresc vacanta frumoasa !
[/quote]

Buna ziua,
am vrut sa spun castelul dupa care s-a facut Frumoasa si Bestia :)
Stiu de Usee, cred ca de fapt eu m vrut  sa revad Chenonceau de am tras spre el, dar s-ar putea sa fie mai bine Usee pt ca nici eu nu l-am vazut si pt copii va fi mai bine...
Mi-ati dat tema de ganire...
Multumesc.

#93
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
Buna seara

Am incercat sa ma documentez despre castele de pe Valea Loarei, dar nu am reusit sa ma descurc.Un pic de ajutor daca se poate. Traseul pe care intentionez sa-l urmez este Barcelona-Paris(cu masina/fara autostrazi). Timp alocat castelelor 2-3 zile.
Va multumesc

#94
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
in principiu merge sa vezi 2 castele intr-o zi? sau e cam alergare? teoretic mai mult de 3-4 ore cred ca e suficient pt unul singur ... sau nu ?

#95
andreic77

andreic77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmachitza, on 16 ianuarie 2013 - 14:46, said:

in principiu merge sa vezi 2 castele intr-o zi? sau e cam alergare? teoretic mai mult de 3-4 ore cred ca e suficient pt unul singur ... sau nu ?

Eu am petrecut 2 saptamani in vara lui 2011 pe Valea Loarei. Se pot face 2 castele "importante "in aceeasi zi lejer, sau se pot face 3-4 castele "mai putin importante" dar grupate aproape .Daca imi spui ce castele vrei sa vizitezi iti pot spune exact cam cat timp mi-au luat mie.

#96
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut! Am in vedere o excursie de o zi , dus - intors, din Paris pana in Tours, iar de aici sa merg cu o agentie locala la 3 castele din zona. Imi puteti spune de unde imi pot procura bilete pt. TGV online, cu ceva luni inainte, pentru ca de pe siteul lor - Voyages-SNCF nu reusesc (imi tot spune ca siteul este in mentenata):
"Le service de réservation de billets de train est actuellement en maintenance technique.
Cette version du site vous permet de réserver un autre produit de l'agence de voyage."

Edited by nickro, 21 August 2013 - 22:56.


#97
horatiu81

horatiu81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 29.07.2009
" Va salut! Am in vedere o excursie de o zi , dus - intors, din Paris pana in Tours, iar de aici sa merg cu o agentie locala la 3 castele din zona. Imi puteti spune de unde imi pot procura bilete pt. TGV online, cu ceva luni inainte, pentru ca de pe siteul lor - Voyages-SNCF nu reusesc (imi tot spune ca siteul este in mentenata):
"Le service de réservation de billets de train est actuellement en maintenance technique.
Cette version du site vous permet de réserver un autre produit de l'agence de voyage.""

Buna!
Acum doi ani, am vizitat 3 castele (Chambord, Chenonceau si Cheverny) achizitionand excursia (cu autocarul) direct de la o agentie din Paris (nu-mi mai amintesc numele).
Durata: o zi; pret: 100 euro (incluzand intrarile la castele).

#98
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Am vazut ca s-a mai scumpit, o astfel de excursie ajungand la 150 Euro. Din aceasta cauza ma gandeam sa merg cu Tgv laTours si apoi cu excursia de la agentia de turism din oras.
http://www.pariscity...-valley-castles
http://www.tours-tou...sions.php?id=14

Edited by nickro, 25 August 2013 - 13:24.


#99
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Ne-am intors recent din Franta. Am afectat 2 zile pentru Valea Loirei si 7 pentru Paris.
Nu se pot face mai mult de 2 castele pe zi; trebuie  sa savurezi si atmosfera micutelor sate si oraselor de pe traseu. Am plecat dimineata din Paris cu TGV, am inchiriat o masina (cu ajutorul unui prieten din Franta) in Tours si am mers prima zi pe traseul Amboise-Chaumont sur Loire- Blois- Chambord. Am vizitat numai Chateau dAmboise si Chateau de Chambord.
Am rezervat cazarea la "chateau de la Rozelle" care este un hotel aflat intr-un parc in satul Cellettes..
A doua zi am vizitat Cheverny si Chenonceau iar la ora 17 dupa ce am predat masina am fost la timp in gara Tours pentru a ne reintoarce la Paris.
Acum sintem acasa dar am ramas cu nostalgia locurilor pe care le-am vizitat si cu speranta ca vom continua calatoria inceputa pe valea riurilor Loire, Indre si Cher anul viitor.

Amboise

Attached Files


Edited by azorel, 15 October 2013 - 19:52.


#100
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
buna ziua,

vreau sa fac vara asta valea loarei cu bicicleta -  a facut cineva loire a velo???

#101
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
tocmai ce ne-am intors din franta dupa turul de 5 zile cu bicicleta - 'loire a velo' e o experienta senzationala - cine vrea detalii...........

#102
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Baga !

#103
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 22 iulie 2014 - 19:20, said:

Baga !

:)

nu prea ma pricep la scris (deh......inginer :) )...
pe scurt.....zburat la Beauvais, transfer in porte maillot cu "troleul" si din paris trenul catre orleans (din gara austerlitz). la orleans am inchiriat 2 bicle (electrice - ajuta la pedalat - sunt foarte bune ptr cai care nu sunt foarte in forma - de pedalat tot pedalezi (nu merg singure) dar mai iau din efort).

Traseul este "loire a velo" - http://www.cycling-loire.com/  - extrem de bine pus la punct, nu te suprapui cu masini decat pe 15-20 % din traseu dar sunt drumuri "albe", locale - o masina la 15 minute. Este spectaculos: malul loirei, prin paduri, prin culturi, prin satuce si bineinteles, pe langa castele.

ziua 1:  Orleans - Bracieux (aprox 60 km) cu oprire la chambord - doar pe afara - era deja 19.00 - castelul este grandios, gradini frumoase. cazare in bracieux - un satuc linistit langa castel.

ziua 2: Bracieux - Amboise ( aprox 55 km) - vizitat castelul cheverny -frumos, gradini frumoase, orasul blois - dragut , orasul amboise - frumos si castelul amboise - urcat pe un deal in oras (aici este inmormantat da vinci)  - se vede loira foarte frumos.

ziua 3: Amboise  - Azay le Rideau (aprox 55 km) - vizitat orasul tours - zona veche si impresionanta catedrala si castelul villandry -cele mai mari si frumoase gradini

ziua 4: Azay le Rideau - Saumur (aprox 60 km) - vizitat castelul azay le rideau (l-as fi sarit daca stiam cum e), castelul d'usse - cel mai romatic probabil (nici cel mai frumos si nici nu are cele mai frumoase gradini dar are cel mai mult farmec) so orasul saumur (frumos) - a nu se rata asezarile trogloditior de langa saumur.

ziua 5: saumur - orleans (cu trenul :) ) - am vizitat orleans-ul (simpatic oras) dupa care am lasat bicicletele si am plecat la paris .

Cam aste e pe scurt - ptr intrebari logisitice, nu ezitati....

#104
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Merci, e clara treaba. ..daca ajungem pe vale ( ne dorim foarte mult )...vom inchiria mașină....lol. Ai avut noroc de vreme buna ? Eu aș vrea în luna mai. .să nu prind vacanta copiilor.

#105
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 24 iulie 2014 - 13:18, said:

Merci, e clara treaba. ..daca ajungem pe vale ( ne dorim foarte mult )...vom inchiria mașină....lol. Ai avut noroc de vreme buna ? Eu aș vrea în luna mai. .să nu prind vacanta copiilor.

:)
nu e foarte greu (nu e nici usor insa.....) - da, vremea a fost ok - 28 grade cu soare. in ultima zi a inceput o ploaie zdavana exact cand am ajuns la gara din saumur.....ma intreb ce facem dc eram pe traseu.......

Separat de orice, valea este spectaculoasa - noi doar am zgariat ambalajul in 4 zile.........

#106
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Eu îmi doresc sa stau o săptămână. ..adică atât îmi permit, că aș sta o luna acolo. Nu am drept scop să văd toate cele 40-50 de castele. As vrea sa stau la o pensiune intr-un sătuc și cu o mașină închiriată să merg hai hui pe drumuri de "țară" pe la vreo 10 castele și câteva orașele mai mici.

#107
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009

View Postmetalactual, on 25 iulie 2014 - 08:32, said:

Eu îmi doresc sa stau o săptămână. ..adică atât îmi permit, că aș sta o luna acolo. Nu am drept scop să văd toate cele 40-50 de castele. As vrea sa stau la o pensiune intr-un sătuc și cu o mașină închiriată să merg hai hui pe drumuri de "țară" pe la vreo 10 castele și câteva orașele mai mici.

suna bine  - intr-o saptamana ai timp berechet - enjoy !!! :)

#108
andreic77

andreic77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.07.2007

View Postmetalactual, on 25 iulie 2014 - 08:32, said:

Eu îmi doresc sa stau o săptămână. ..adică atât îmi permit, că aș sta o luna acolo. Nu am drept scop să văd toate cele 40-50 de castele. As vrea sa stau la o pensiune intr-un sătuc și cu o mașină închiriată să merg hai hui pe drumuri de "țară" pe la vreo 10 castele și câteva orașele mai mici.

Eu am stat 11 zile la acest hotel si am vizitat Valea Loarei http://www.accorhote...sud/media.shtml
Se afla la marginea orasului intr-o zona izolata si linistita, are piscina interioara si sauna toate gratuite.Micul dejun e foarte bun,parcare gratuita in fata hotelului.Daca vrei detalii despre excursie spune

Edited by andreic77, 03 October 2014 - 22:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate