Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#73
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Din pacate marturisesc ca ma cam pierd pe situl TGV :(

Fiecare orar de tren are un alt tarif pe simularea mea - e cam ciudat - am vazut in principiu cam 40E/pers. In acest caz, ma tenteaza inchirierea unei masini - cred ca as iesi mai ieftin. Din pacate n-am mai inchiriat niciodata o masina in Europa si nu ma prea descurc. Am vazut in principiu un Chevrolet de 4 pers la 50E/zi de la CDG airport. Stie cineva cat costa benzina in FR(litru) si cam cat as  plati in total pana la castele - aprox desigur, ma va ajuta ca orientare. Ma pot descurca singura cu un GPS oare?

#74
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postcastoras, on 21st June 2011, 14:14, said:

Din pacate marturisesc ca ma cam pierd pe situl TGV :(

Fiecare orar de tren are un alt tarif pe simularea mea - e cam ciudat - am vazut in principiu cam 40E/pers. In acest caz, ma tenteaza inchirierea unei masini - cred ca as iesi mai ieftin. Din pacate n-am mai inchiriat niciodata o masina in Europa si nu ma prea descurc. Am vazut in principiu un Chevrolet de 4 pers la 50E/zi de la CDG airport. Stie cineva cat costa benzina in FR(litru) si cam cat as  plati in total pana la castele - aprox desigur, ma va ajuta ca orientare. Ma pot descurca singura cu un GPS oare?

Da, va veti descurca cu un GPS.
Eu spun ca puteti sa va descurcati si fara GPS, semnalizarea este impecabila.
Am cautat o masina pentru 4 persoane si am gasit pentru o saptamana de la 230€ la 300€. 300€ cu toate asigurarile, fara fransiza.
Pretul carburantilor:
Attached File  prix.JPG   22.79K   67 downloads

La Blois, Montrichard este la cca 1,6€.

Este greu sa va spuna cineva cat ar costa "pana la castele". Totusi, nu cred ca veti folosi mai mult de un rezervor de benzina intr-o saptamana. Poate numai o jumatate, depinde de planurile pe care vi le-ati facut.

#75
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Pe langa costul de inchiriere masina si de achizitie al carburantului este foarte important sa iei in calcul si taxele de autostrada !! care sunt destul de piperate. Asta daca vrei sa ajungi de la Paris la Chambord in timpul cel mai scurt

#76
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
De la Paris la Chambord as alege drumul prin Rambouillet – Chartres – Chateaudun – Vendome.
Nu din cauza banilor, pentru ca cel mai ieftin drum Paris – Chambord ar fi altul, prin Etampes – Orleans (N20) – Beaugency.

Cred ca si pentru <omis> am avut acum ceva vreme in urma aceeasi sugestie: Chartres.

#77
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dragilor, multumesc pentru raspunsuri.
Intre timp m-am mai gandit si cred ca va trebui renuntat la proiect, castelele fiind prea departe si greu de ajuns. Poate mi-e si putin frica, n-am mai condus pana acum decat masina mea, n-am mai inchiriat...
M-am oprit in schimb asupra castelului de la Voix-le-Vicomte si posibil/speram Chartres.

#78
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postcastoras, on 1st July 2011, 18:03, said:

Dragilor, multumesc pentru raspunsuri.
Intre timp m-am mai gandit si cred ca va trebui renuntat la proiect, castelele fiind prea departe si greu de ajuns. Poate mi-e si putin frica, n-am mai condus pana acum decat masina mea, n-am mai inchiriat...
M-am oprit in schimb asupra castelului de la Voix-le-Vicomte si posibil/speram Chartres.

Si Vaux le Vicomte si Chartres inseamna cate o zi plina.

Despre masina: asa bine este sa conduci o masina de inchiriat! Daca spun ca nu trebuie sa aveti nicio grija la condus, spun multa grija la asigurare. Masina ar fi indicata si pentru a va realiza noile planuri, Vaux le Vicomte si Chartres.

#79
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Posto_dor, on 25th June 2011, 09:01, said:

De la Paris la Chambord as alege drumul prin Rambouillet – Chartres – Chateaudun – Vendome.
Nu din cauza banilor, pentru ca cel mai ieftin drum Paris – Chambord ar fi altul, prin Etampes – Orleans (N20) – Beaugency.

Cred ca si pentru <omis> am avut acum ceva vreme in urma aceeasi sugestie: Chartres.
o_dor ai dreptate: traseul propus anul trecut de tine pentru planul meu de calatorie era ok atat din punct de vedere al obiectivelor turistice cat si al costurilor. Dar, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din teren... Venind de la Bruxelles direct in Blois oboseala drumului m-a determinat sa nu mai trec prin Chartres ci "sa tin" drumul drept pe autostrada. Regret ca nu am putut vizita Chartres, poate la anul.

#80
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
Salut,


Poate recomanda cineva un castel unde te poti caza la un pret rezonabil in zona Orleans - Blois - Tours ?

#81
pandalezu

pandalezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2009
Norok! Plec si eu pe Vale (10 zile - cazari in Tours, Blois si Orleans)... Ce m-ar interesa: exista card-uri (pass card-uri) care sa cuprinda mai multe intrarea la mai multe castele? Am gasit ceva: Loire Valley Chateaux Pass - Clefs des Temps la http://french-at-a-t...-des-Temps.aspx dar nu prea am incredere... Si nici nu-mi este clar cum se achizitioneaza... Alte card-uri?

#82
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postpandalezu, on 3rd August 2011, 21:29, said:

Norok! Plec si eu pe Vale (10 zile - cazari in Tours, Blois si Orleans)... Ce m-ar interesa: exista card-uri (pass card-uri) care sa cuprinda mai multe intrarea la mai multe castele? Am gasit ceva: Loire Valley Chateaux Pass - Clefs des Temps la http://french-at-a-t...-des-Temps.aspx dar nu prea am incredere... Si nici nu-mi este clar cum se achizitioneaza... Alte card-uri?
http://forum.softped...t...t&p=7845334
care va trimite la http://forum.softped...t...t&p=7387865

#83
pandalezu

pandalezu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.10.2009

View Posto_dor, on 4th August 2011, 09:42, said:

Multumesc mult. Inca o intrebare: intzeleg ca Orleans a fost aspru bombardat in Razboiu' Doi, dar restaurat (ce a mai ramas in picioare) in anii ce au urmat. Am luat 5 nopti la Tours, 3 la Blois si 2 la Orleans. Am ce face in Orleans? Gien, ca alternativa de vizitare, in cazul in care raspunsul este nu, merita vazut? Sau sa raman 5 nopti in Blois... Multumesc anticipat.

#84
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postpandalezu, on 5th August 2011, 12:47, said:

Multumesc mult. Inca o intrebare: intzeleg ca Orleans a fost aspru bombardat in Razboiu' Doi, dar restaurat (ce a mai ramas in picioare) in anii ce au urmat. Am luat 5 nopti la Tours, 3 la Blois si 2 la Orleans. Am ce face in Orleans? Gien, ca alternativa de vizitare, in cazul in care raspunsul este nu, merita vazut? Sau sa raman 5 nopti in Blois... Multumesc anticipat.
Foarte dificil de formulat un raspuns care sa nu para unora … ilogic. Ceva de tipul si cu varza unsa si cu slana-n pod.

Lasati programul de cazare neschimbat. Dar asta nu inseamna ca nu ar fi bine sa ajungeti si la Gien, sa-i faceti si lui loc in programul de vizite. Mai ales ca ati avea de mers cca o ora.

Gien este mai mult decat o alternativa de vizitare, Orleans va fi o pauza necesara in vacanta dumneavoastra la Tours si Blois.

Raspundeam altcuiva ca Orleans ne-a placut, desi i-am dedicat doar o jumatate de zi, desi am vazut o mica parte a
orasului. Si dumneavoastra va spun sa mergeti la Orleans, nu pentru consecventa, ci pentru ca noi am reveni cu placere la Orleans.

#85
raul_a

raul_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.01.2011
am stat anul asta 18 zile numai in Valea Loarei si am vazut cred 80% din ce se pueta vedea.
parerea mea este ca cele mai misto au fost castelele mai putin mediatizate.
Chambord de exemplu pt mine e un fle de casa poporului varinaat medievala. un porc intuil, un monunemtn de grandomanie stupida.

foarte foarte tari au fost Cheverny, Vilandry, Usse, Le Lude, Breze, satele troglodite, de vazut neaparat Orleans si Vandome. Orleans e surprinzator iar vandome e mic si cochet, cu canale si tot ce trebuie.

autostrada curenteaza - cam 1 euro / 10 km
mancarea cam scumpa si ea daca vreti sa mancati numai la restaurant

pont: mergeti la birourile infor turism si cumparati bilele de intrare de la ei pt mai multe obiective: veti face reduceri bune plus ca nu veti mai sta la cozi

#86
adighh

adighh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.04.2011

View Posto_dor, on 25th June 2011, 10:01, said:

De la Paris la Chambord as alege drumul prin Rambouillet – Chartres – Chateaudun – Vendome.
Nu din cauza banilor, pentru ca cel mai ieftin drum Paris – Chambord ar fi altul, prin Etampes – Orleans (N20) – Beaugency.

Cred ca si pentru <omis> am avut acum ceva vreme in urma aceeasi sugestie: Chartres.
Dar de ce sugerati acest drum daca nu din cauza banilor?
Multumesc.

#87
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postadighh, on 11th July 2012, 16:10, said:

Dar de ce sugerati acest drum daca nu din cauza banilor?
Multumesc.

<adighh>, imi pare rau ca va raspund cu intarziere, poate ca intre timp ati "deslusit" exprimarea mea defectuoasa. Hai sa-i zicem "nu tocmai limpede".


Se vorbea despre costurile unei deplasari cu masina ( http://forum.softped...t...&p=10058080 ), iar <omis> a amintit taxele de autostrada ( http://forum.softped...t...&p=10065068 ). Raspunsul meu a fost ca ar trebui evitata autostrada nu din cauza banilor, ci pentru statiile, obiectivele deja enumerate:
- Le Chateau de Rambouillet
- La Cathedrale Notre-Dame de Chartres
- Vendome

Initial, sugestia fusese pentru <omis> care mergea cu masina de la Bruxelles la Tours. "V-am intrebat despre traseu pentru a va aminti de Vendome si Chartres. Ieri (de cand am scris "ieri" au trecut cel putin doua zile!) am facut o simulare pe GPS Bruxelles-Tours si este foarte bine: ati putea renunta la autostrada spre Orleans si ati putea merge spre Tours prin Chartres-Chateaudun-Vendome. Doar ca o vizita de curtoazie. Oricum va trebui sa va opriti pentru pranz undeva, ati putea sa o faceti la Vendome." ( http://forum.softped...t...t&p=7845334 )


De ce un drum mai ocolit? Pentru ca noi am "urmarit" Rambouillet vreo doi ani pana am reusit sa intram, pentru ca este pacat sa treceti atat de aproape de Chartres si sa nu va opriti la catedrala. Nu stiu daca este cea mai buna exprimare, poate ca ar fi mai nimerita o alta: sa va apropiati de catedrala. Ea se vede prima, orasul mai apoi.

Doua sunt catedralele despre care am amintit pe forum: cea din Chartres si cea din Beauvais. Pentru fiecare dintre ele ar trebui sa ne gasim cateva ore. Stiu ca sunt asezate un pic peste mana, stiu ca toti vrem sa parasim cat mai repede aeroportul si sa ajungem in Paris, ca este greu sa "rupem" – cel putin – o jumatate de zi de plimbare prin Paris pentru Chartres, dar este bine sa le avem in vedere mai ales atunci cand ne deplasam cu masina. Macar sa le trecem in plan ( http://forum.softped...t...&p=10122083 ).

#88
adighh

adighh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.04.2011
Multumesc "o_dor" pentru raspuns.
Noi venim de undeva din estul Parisului si avem doi copii de 4-5 ani cu noi. Trebuie sa ajungem spre Bordeaux la o ora decenta. Ma tem ca, oricat ar fi de tentant, nu avem cum sa mergem prin Chartres (de Rambouillet care e cu ore de intrare fixe nici nu poate fi vorba). Ne vom opri la Chambord si peste o saptamana la intoarcere la Chenonceaux. Nu vreau nici sa alergam, oricum cu copiii e greu de bifat si drum si mai multe castele intr-o zi...
Multumesc inca o data.

Edited by adighh, 19 July 2012 - 10:50.


#89
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postadighh, on 19th July 2012, 11:48, said:

Multumesc "o_dor" pentru raspuns.
Noi venim de undeva din estul Parisului si avem doi copii de 4-5 ani cu noi. Trebuie sa ajungem spre Bordeaux la o ora decenta. Ma tem ca, oricat ar fi de tentant, nu avem cum sa mergem prin Chartres (de Rambouillet care e cu ore de intrare fixe nici nu poate fi vorba). Ne vom opri la Chambord si peste o saptamana la intoarcere la Chenonceaux. Nu vreau nici sa alergam, oricum cu copiii e greu de bifat si drum si mai multe castele intr-o zi...
Multumesc inca o data.

Aveti cativa kilometri pana la Bordeaux, iar la taxele de autostrada nici nu vreau sa ma gandesc!


Pentru copii:

- Ce-ar fi sa faceti acest drum in doua zile, adica sa cautati o cazare in zona castelelor? Poate fi o cazare "la tara" sau "la oras", dumneavoastra-i cunoasteti. Blois cu La Maison de la Magie, Tours cu La Place Plumereau. Poate un loc unde sa se balaceasca.

- V-ati uitat la Cheverny? Imi amintesc ca ai nostri au fost mai incantati de plimbarea prin padure si pe lac decat de castel.

- La Chambord, oricat i-au incantat imaginea castelului de pe sosea si exercitiile ecvestre, i-au plictisit, i-au obosit aglomeratia si vizita prea lunga. Nu trebuie sa va spun ca un copil obosit va strica ziua. Am invatat si am ajuns la Chateau de Chenonceau imediat dupa ora de deschidere, iar cand au sosit autocarele, noi eram spre sfarsitul vizitei.

- Nu ocoliti gradina de zarzavat. Sigur sunt gradini si la Cheverny si la Chenonceau. Cred ca si pentru copiii dumneavoastra constituie un loc de explorat. Au descoperit bondari, meri mai mici decat ei, bostani uriasi, varza ornamentala. De retinut ca putini -> foarte putini dintre turistii in goana bifatului ajung in gradina de zarzavat, asa ca s-ar putea sa fiti "stapanii" gradinii.


Va doresc vacanta placuta!

#90
adighh

adighh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.04.2011
[quote name='o_dor' date='19th July 2012, 15:26' post='11756012']
Aveti cativa kilometri pana la Bordeaux, iar la taxele de autostrada nici nu vreau sa ma gandesc!


Pentru copii:

Buna ziua,
multumesc pentru raspuns!
Din pacate nu vom merge pe autostrada :( din motive financiare.
Ma gandisem sa mergem din 2 bucati, dar am renuntat din motive tehnice, la fel cum am renuntat si la a vedea 2 castele in drum.
O sa vedem Chambord, e spectaculos, e mare, e castelul Frumoasei din padurea adormita... stam cat avem chef si ne permite timpul.

La intoarcere m-am gandit la Chenonceau: e frumos, pe apa, are gradini (inclusiv de zarzavat), muzeul figurilor de ceara...
Suntem optimisti, speram sa revenim sa mai vedem si alte castele anii viitori.
Din pacate nu putem ocoli aglomeratia, calatorim duminica, respectiv sambata, asa a iesit, plus ca nu putem fi la prima ora la castele. Ne vom orienta la fata locului, in extremis nu le vizitam interioarele daca sunt cozi prea mari, desi e pacat.
Balaceala ne asteapta la destinatie, un mic castel cu piscina unde vom locui.
Multa sanatate si vacante placute!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate