Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Exista un topic in acest forum in care au fost postate printre altele, sfaturi referitoare la Valea Loirei din Franta. Din pacate acel topic s-a lungit foarte mult prin abordarea mai multor subiecte in paralel. De aceea subiectul a fost inchis.

Totusi, ideea de a afla alte informatii despre valea Loirei m-a determinat sa deschid un subiect nou. Este adevarat ca pana in vara, atunci cand intentionez sa inchei vacanta cu un scurt sejur in zona castelelor, mai este timp dar am zis ca pot profita tocmai de timpul ramas dar si de rabdarea voastra.

Deci, orice sfat, orice idee sau alternativa vor fi binevenite.

#2
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Unde este ultima cazare inainte de a pleca spre Loire? Cate zile v-ati planificat pentru castele?

#3
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
Daca tot s-a deschis un topic nou numai despre Valea Loirei , am sa postez cateva impresii din vizita mea facuta in septembrie 2009.
Am vizitat 3 castele : Chambord , Amboise si Chenonceau.Un vis ! Toate !
Excursia am luat-o de la hotelul la care am fost cazazi in Paris.A costat in jur de 300 euro / 2 persoane.Am avut masa de pranz inclusa in pret ; pare un lucru banal , dar aceasta am luat-o intr-un restaurant autentic frantuzesc si totul gatit eco.Vinul rosu si roze , era facut din podgoriile proprietatii respective.Transportul a fost asigurat cu un microbuz de 7 persoane , si am fost 3 cupluri :2 americane si noi , romani.Ghidul un ganez stabilit in Franta de vreo 20 de ani , si-a facut jobul ca la carte !
Castelele pastreaza patina timpului.Proprietatile care inconjoara castelele sunt extraordinare.Nu ma intrebati cat a costat intrarea la fiecare pt.ca nu stiu , a fost inclusa in pretul excursiei.
Incerc sa atasaz si cateva fotografii.Sfat :daca puteti sa mergeti la Paris , cu siguranta ar trebui sa va alocati macar o zi pt.o a vizita macar o  bijuterie de pe Valea Loirei.

Attached Files



#4
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<o_dor>: voi ajunge in Tours cu masina dinspre Bruxelles. In Tours am rezervat o camera la Grand Hotel. Trei zile efective voi avea la dispozitie pentru excursii si vizite pe Valea Loirei. Este pentru prima oara cand merg in zona si sincer mi-ar prinde bine cateva propuneri de destinatii.

<crysttine>: intr-adevar fotografiile iti dau un imbold in a vizita zona dar te rog sa detaliezi fiecare fotografie in ce localiatate/castel este facuta

#5
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
la clayette Attached File  P1030043.JPG   1.37MB   177 downloads

gien    Attached File  P1030110.JPG   1.32MB   147 downloads    Attached File  P1030120.JPG   1.35MB   142 downloads

sully sur loire    Attached File  P1030133.JPG   1.39MB   147 downloads

chaumont sur loire   Attached File  P1030293.JPG   1.41MB   116 downloads   Attached File  P1030370.JPG   1.29MB   145 downloads

amboise:  Attached File  P1030417.JPG   1.38MB   172 downloads  Attached File  P1030404.JPG   1.35MB   146 downloads


                Attached File  P1030412.JPG   1.37MB   128 downloads   Attached File  P1030478.JPG   1.28MB   106 downloads


villandry  Attached File  P1030484.JPG   1.37MB   127 downloads Attached File  P1030499.JPG   1.24MB   198 downloads

               Attached File  P1030511.JPG   1.19MB   145 downloads Attached File  P1030522.JPG   1.36MB   121 downloads


              Attached File  P1030567.JPG   1.36MB   119 downloads


langeais   Attached File  P1030594.JPG   1.38MB   137 downloads   Attached File  P1030597.JPG   1.29MB   101 downloads


               Attached File  P1030617.JPG   1.3MB   95 downloads

catedrala saint gatien din tours  Attached File  P1030634.JPG   1.21MB   116 downloads

blois   Attached File  P1030696.JPG   1.3MB   112 downloads   Attached File  P1030704.JPG   1.2MB   88 downloads


          Attached File  P1030706.JPG   1.32MB   86 downloads  Attached File  P1030713.JPG   1.46MB   80 downloads



chenonceau  Attached File  P1030805.JPG   1.38MB   113 downloads    Attached File  P1030839.JPG   1.27MB   122 downloads

                   Attached File  P1030925.JPG   1.43MB   91 downloads

chambord    Attached File  P1030932.JPG   1.23MB   120 downloads    Attached File  P1030945.JPG   1.23MB   96 downloads




                  Attached File  P1030955.JPG   1.42MB   124 downloads   Attached File  P1040111.JPG   1.43MB   96 downloads





plus multe multe alte castele(ghidurile recomanda 24 si amintesc de inca pe atit) +multe catedrale ,poduri,biserici ...cred ca minim o luna ar fi necesara pt a vizita  totul

#6
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Posthaplea82, on 18th February 2010, 20:31, said:

plus multe multe alte castele(ghidurile recomanda 24 si amintesc de inca pe atit) +multe catedrale ,poduri,biserici ...cred ca minim o luna ar fi necesara pt a vizita  totul

Super album!! Pe baza fotografiilor tale dar si pe baza unui ghid turistic gasit prin Diverta am inceput sa schitez cateva trasee

#7
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
V-am intrebat despre traseu pentru a va aminti de Vendome si Chartres. Ieri (de cand am scris "ieri" au trecut cel putin doua zile!) am facut o simulare pe GPS Bruxelles-Tours si este foarte bine: ati putea renunta la autostrada spre Orleans si ati putea merge spre Tours prin Chartres-Chateaudun-Vendome. Doar ca o vizita de curtoazie. Oricum va trebui sa va opriti pentru pranz undeva, ati putea sa o faceti la Vendome.

Este excelenta pozitia orasului Tours si va va face foarte dificila alegerea castelelor de vizitat. Sunt atat de multe aproape de Tours incat in 3 zile nu stiu cum le veti “impaca”: Chambord, Chenonceau, Villandry, Azay-le-Rideau, Amboise, Cheverny, Blois, Langeais, Chaumont-sur-Loire.

Noi am avut baza in apropiere de Montrichard, socotind ca vom fi la distanta egala de Tours si Blois, un evantai Tours-Montrichard-Blois. Nu ne-am propus sa trecem la vest de Tours, zona aceasta ramanand in plan pentru vacanta de primavara 2010.

Nu stiu in ce faza a planurilor sunteti, nu stiu cat v-ar fi de utile, dar in ultimele zile ale  subiectului "Franta" scriam, printre altele:
http://forum.softped...t...t&p=7358845
http://forum.softped...t...t&p=7375785
http://forum.softped...t...t&p=7387865

Si <haplea82> scria atunci, iar acum v-a trimis fotografii. Daca mai suportati, as adauga unghiuri noi, detalii. Eventual din Tours, unde v-ati planuit sa locuiti.

Noi am vizitat in ordine: Fougeres-sur-Bievre, domeniul Cheverny (spun asa pentru ca am vizitat nu numai parcul, gradina, ci si zona de padure si canalul), Chambord, Blois, Chenonceau, Chaumont-sur-Loire, Amboise. "In ordine" pentru la Fougeres-sur-Bievre am fost intrebati daca am mai vizitat vreun castel, ce plan avem si ni s-a spus ca am inceput bine cu Fougeres. Probabil ca fiecare castel "incearca" sa le eclipseze pe celelalte, incearca sa fie "mai" sau, cel putin, "altfel".

La Chaumont-sur-Loire – festival international al gradinilor si parcurilor. La Chenonceau – am ajuns foarte devreme si astfel am putut sesiza ce inseamna sosirea autocarelor; norocul nostru ca parcurile nu-i atrageau. Chambord – spectacol de echitatie pe pajistea din fata castelului.

Despre cazare am scris in mesajele de mai sus.

Masa la Hostellerie du Chateau (Chaumont sur Loire) http://www.hosteller...u.com/index.php si la Les Tuffeaux (Montrichard) http://leclubdesbons...eaux-Les.0.html. Ultimul era locul de retragere dupa vizitarea castelelor: 3 nopti am dormit, 3 seri am mancat la Les Tuffeaux.

Pentru ca sunt multi care intreaba de preturi – sunt in nota generala. Adica:
Masa: La Hostellerie du Chateau 4*16€ menu du jour (imi amintesc de tadjine), iar la Les Tuffeaux nu am depasit 110€ (canard au thym a fost pe masa in fiecare seara pentru vreunul dintre noi – piept de rata intr-un sos de zahar ars cu cimbru; ca aperitiv: kir, pastis; vin: Pineau d'Aunis rose). Intre 65 si 110€.

Si pentru ca se tot vorbeste despre favorurile facute de greci celor care le trec pragul (si platesc la restaurant), les aperitifs din prima seara si les digestifs din cea de-a doua seara au fost din partea casei. Toti sunt negustori, nu numai grecii.

Parcarea: am platit parcare in Amboise (sub castel, pe Rue Victor Hugo); la Chambord trebuie vizat biletul pentru a-l folosi la iesirea din parcare.

#8
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Nici nu stiu ce am facut de merit atata atentie. Am solicitat cateva sfaturi si iata, am primit adevarate enciclopedii cu informatii legate de zona. Ma voi stradui sa aranjez un pic toate aceste informatii dar asta imi va lua un pic de timp. Imediat ce voi reusi sa schitez traseele va voi cere neaparat avizul: daca am gandit sau nu bine...
In ceea ce priveste drumul de la Bruxelles spre Tours, nicio clipa nu m-am gandit ca as putea prinde si o mica vizita in acest traseu. In general nu fac pauze in traseu decat pentru alimentare cu carburant (exemplu Paris - Barcelona 11 ore cu o pauza de 15 minute). Dar cred ca DA ai dreptate: voi studia si posibilitatea de a face un mic ocol. La urma urmei cazarea la hotel intra in valabilitate si este disponibila dupa ora 16.00 iar drumul de la bruxelles pana in Tours nu ia mai mult de 5 ore.
Multumesc tuturor

#9
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
Va spun ce ati facut: ne place unde mergeti.

#10
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007
<Omis>, cum avanseaza pregatirile? Va spuneam ca: "Sunt atat de multe aproape de Tours incat in 3 zile nu stiu cum le veti impaca: Chambord, Chenonceau, Villandry, Azay-le-Rideau, Amboise, Cheverny, Blois, Langeais, Chaumont-sur-Loire."
As zice ca pentru dumneavoastra care veti locui la Tours sunt chiar cele care trebuie.

#11
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Nu am reusit sa planific concret ceva. Este mai complicat decat credeam. Intr-adevar sunt mult prea multe locuri de vizitat... Tot ceea ce stabilisem pana azi, era ca voi petrece doua zile in est si ultima in vest fata de Tours. Dar acum, dupa ce am citit ultimul comentariu observ observ tocmai contrariul.
Daca plec din Tours dimineata (sa zicem 09.00) si planific ca destinatie Blois, cam cat timp ar trebui sa aloc pentru Blois astfel incat la dus sa ma mai pot opri si in alte parti?

#12
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View PostOmis, on 8th February 2010, 18:27, said:

Exista un topic in acest forum in care au fost postate printre altele, sfaturi referitoare la Valea Loirei din Franta. Din pacate acel topic s-a lungit foarte mult prin abordarea mai multor subiecte in paralel. De aceea subiectul a fost inchis.

Totusi, ideea de a afla alte informatii despre valea Loirei m-a determinat sa deschid un subiect nou. Este adevarat ca pana in vara, atunci cand intentionez sa inchei vacanta cu un scurt sejur in zona castelelor, mai este timp dar am zis ca pot profita tocmai de timpul ramas dar si de rabdarea voastra.

Deci, orice sfat, orice idee sau alternativa vor fi binevenite.
promit sa iti dau detalii cand ma intorc, plec acolo pe 25 aprilie. si am si ghid!!!

#13
Roxana_Farca

Roxana_Farca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2009
Ei, ce ma bucur sa vad ca a aparut acest topic dedicat! Acum ceva timp am cautat pe aici informatii despre valea Loirei si nu le-am gasit (faptul ca erau totusi pe undeva demonstreaza ca butonul de search a forumului nu functioneaza prea bine)

Ne dorim si noi sa ne organizam o mica vacanta in zona, nu stim inca in ce perioada, dar am inceput sa ne documentam. Vom merge imreuna cu fetita (care va avea aproape 7 ani) si vrem sa fim relaxati, sa nu vedem 100 de castele pe zi, sa avem timp de plimbari, sa cunoastem si zona. In acest scop orice informatie ar fi utila si voi specifica ce ma intereseaza cel mai mult:

- locuri de cazare, poate chiar de campare.
- restaurante interesante, unde se poate bea un vin bun, asa cum povestea cineva mai sus, din podgorii proprii, etc
- ce castele mici, mai putin cunoscute merita vazute (daca a apucat cineva sa vada si altceva decat cele consacrate)
- ce alte activitati sau drumetii se pot face in zona
- ne intereseaza sa trecem si dincolo de Valea regilor, in partea de Vest, de la Saumur spre coasta, a fost cineva pe acolo?
- link-uri si siteuri unde sa gasesc detalii legate de istorie, castele, zona...
- cand e mai bine de mers ca perioada...

Eu deocamdata abia am inceput sa studiez, pe masura ce voi gasi informatii interesante (care nu au fost deja acoperite in topic) voi adauga ce mai aflu.

Multumesc!

#14
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostRoxana_Farca, on 16th March 2010, 11:49, said:

Ei, ce ma bucur sa vad ca a aparut acest topic dedicat! Acum ceva timp am cautat pe aici informatii despre valea Loirei si nu le-am gasit (faptul ca erau totusi pe undeva demonstreaza ca butonul de search a forumului nu functioneaza prea bine)

...

Butonul "search" functioneaza ca toate butoanele de acest tip. Cheia problemei este in alegerea termenului de cautat, in inspiratia dumneavoastra. Intrebarile trebuie sa fie punctuale=caut un anume restaurant, un anume castel mic (ex.Fougeres-sur-Bievre), ii indic numele, nu fac o cautare vaga.

Puteti exploata si subiectul inchis "Franta", ceva exista si acolo. Numai din ultimele sale pagini:

http://forum.softped...t...t&p=7358845
http://forum.softped...t...t&p=7375785
http://forum.softped...t...t&p=7376098
http://forum.softped...t...t&p=7376510
http://forum.softped...t...t&p=7387865
http://forum.softped...t...t&p=7518825

Cred ca si referitor la lista de "ce ma intereseaza cel mai mult" ar fi binevenita precizia: caut un camping langa ..., la ... vreau sa merg cu barca pe Loire, iar cand ajungem la ... primul lucru pe care vreau sa-l facem este un zbor cu balonul.

#15
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
In primul rand iti sugerez sa cumperi/faci rost de un ghid  . Fie FR , fie doar valea Loirei ( daca vei gasi asa ceva ) .
In ce priveste perioada optima, eu zic ca sfarsitul lui iunie , cand ziua e mai lunga si vegetatia in plina 'explozie' , insa ...

http://www.loirevall...rBrochures.html  ( scrie-le la 'contact us ' si roaga-i sa-ti trimita brosurile )
http://us.franceguid...tml?NodeID=1451
http://www.experienceloire.com/
http://www.discoverf...iking_tour.html
http://www.francethi...ions/center.php

din pacate nu-ti pot impartasi nimic din experienta mea pentru ca n-am ajuns ( inca  :)   )  acolo . succes !

#16
Roxana_Farca

Roxana_Farca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.12.2009
o_dor, multumesc de precizari si de recomandari. Voi inerca sa fiu mai exacta pe masura ce stabilesc un traseu. Vroiam doar sa vad daca mai sunt persoane care au calatorit prin zona si ce recomandari generale au.


dariuscha
multumesc mult!
Am eu un ghid dar ceea ce apreciez cel mai mult sunt informatiile care nu sunt trecute in ghiduri ;-)
Ceva special pentru Valea Loirei nu am gasit dar nici nu am sapat prea mult, e drept...

Edited by Roxana_Farca, 16 March 2010 - 22:20.


#17
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
sigur, informatiile din experientele noastre sunt interesante , insa nu mereu multumesc sau incanta pe toata lumea .
dupa ce am 'pregatit' 3 concedii in fr , iti pot spune ca francezii nu au nimic de-ascuns cand e vorba de turism . brosuri peste brosuri, nenumarate variante : cazari ,restaurante , trasee , piete . orice !
sfatul meu este : inregistreaza-te si descarca brosurile . studiaza cele 10 itinerarii propuse , alege ce-ti convine din ele si fa-ti propriul traseu . uita-te pe tripadvisor si citeste si acolo . vei gasi destule lucruri interesante . daca vei rata ceva, va fi din lipsa de timp !
in ce priveste cazarea , tu stii cel mai bine ce te-ar incanta . o cazare intr-un oras , care sa-ti ofere seara ceva animatie , o cazare in zona rurala , unde vei avea parte de liniste , sau de ce nu , amandoua ?  studiaza si oferta de cazari 'cu caracter ' si vei gasi oferte mai mult decat tentante ( ex. : hotel diderot cu 65 de dulceturi de casa la micul dejun si cu preturi super decente ) . noi ne-am cazat in provence la o astfel de locatie fermecatoare .

#18
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View PostRoxana_Farca, on 16th March 2010, 11:49, said:

...
- restaurante interesante, unde se poate bea un vin bun, asa cum povestea cineva mai sus, din podgorii proprii, etc
- ce castele mici, mai putin cunoscute merita vazute (daca a apucat cineva sa vada si altceva decat cele consacrate)
- ce alte activitati sau drumetii se pot face in zona
- ne intereseaza sa trecem si dincolo de Valea regilor, in partea de Vest, de la Saumur spre coasta, a fost cineva pe acolo?
...

Pentru ca intrebati de vest si de vin:
http://www.chateaudubreuil.net/
http://www.muscadet-...delagrange.com/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate