Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#109
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Mie mi-a placut Azay-le Rideau, unde a fost si primul, Chenonceau, dar sentimentul acela capatat din filme si carti despre castele nu l-am simtit decat dupa ce am vazut Chambord. Pentru mine au fost suficiente si cred ca dupa 5,6 va apare saturatia si la voi, in schimb zona este fabuloasa. Inchirierea unui caiac/ canoe iti va oferi un mod inedit de a vizita zona. Noi am experimentat in Dordogne, vara si a fost extraordinar. N-as rata nici inchirierea bicicletelor pentru cateva zile.

#110
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Buna ziua!
Am  si eu o rugaminte. Credeti ca s-ar putea face intr-o zi urmatorul traseu cu masina personala , cu vizitarea celor 4 castele:
Paris-Chambord-Blois-Amboise-Chenonceau -Paris ?
Am tinut cont ca putem pleca devreme din Paris, astfel incat sa fim la Chambord la ora 09.00-09.30 si ca la ultimul castel inchiderea este la ora 20.00.
In caz ca nu se poate, la care dintre ele credeti ca ar fi cel mai usor de renuntat?
Multumesc.

#111
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Mi-se pare foarte obositor si pe fuga ce vrei tu sa faci.Nu te supara,asta este parerea pe care mi-am format-o cautand si eu cele mai bune variante.
Din Paris faci vreo 3 ore de mers lejer si cascat gura pe drum( ca e pacat sa treci val-vartej pe langa toate ),poate si mai mult.Asadar dus intors vreo 6 ore.Daca pleci din Paris la 6 si te intorci la miezul noptii( ceea ce va fi obositor si pt ziua in curs,dar si in perspectiva zilei urmatoare cand poate mai vrei sa faci ceva in loc sa zaci rupt) , sunt 18 ore din care 6 pe drum.Deci iti raman 12 ore pt 4 castele,adica 3/ore de castel.Sigur,poate la unele vei vrea sa stai mai mult,la altele mai putin,eu am facut o medie.Asta inseamna ca oricum o sa alergi intre ele,ca nu sunt totusi lipite unul de celalalt.Din cele 12 ore deci vei avea poate 10 de vizitat,la foc automat.
Noi vrem sa mergem la Chenonceau, Villandry, Du Clos Luce, si poate Chambord.Si sa dam o raita prin Amboise,Tours si BLois.Pentru asta vom petrece 3 nopti pe Valea Loirei si tot mi-se pare aglomerat.Si crede-ma,suntem rezistenti la alergatura,dar am observat ca zonele rurale pot avea surprize "placute" care sa te deturneze de la programul impus.Si care e farmecul concediului,daca nu te poti opri sa admiri din cand in cand un peisaj/colt care te-a fermecat?
Poate alti forumisti te vor sfatui mai bine.Dar eu as renunta la cate ceva pentru a nu compromite totul.

#112
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Multumesc pentru sfaturi!
Cred ca ma duc intai la Chambord, apoi direct  la Chenonceaux si la sfarsit vedem daca mai e timp de ceva pe drumul de intoarcere   ( Amboise sau Blois ) . Daca e, bine, daca nu, nu.
A spus cineva ceva de niste birouri de infoturism din care se pot cumpara bilete anticipat. Cunoasteti asa ceva in Paris? Daca nu, pentru Chambord daca ajung devreme nu cred ca o sa fie timp prea mult de stat la coada, iar la Chenonceaux iau biletele on-line.
Multumesc inca o data si astept pareri  in continuare, e o zona " virgina " pentru mine si am nevoie de ajutor!

#113
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 boz1, on 09 februarie 2015 - 21:49, said:

Multumesc pentru sfaturi!
Cred ca ma duc intai la Chambord, apoi direct  la Chenonceaux si la sfarsit vedem daca mai e timp de ceva pe drumul de intoarcere   ( Amboise sau Blois ) . Daca e, bine, daca nu, nu.
A spus cineva ceva de niste birouri de infoturism din care se pot cumpara bilete anticipat. Cunoasteti asa ceva in Paris? Daca nu, pentru Chambord daca ajung devreme nu cred ca o sa fie timp prea mult de stat la coada, iar la Chenonceaux iau biletele on-line.
Multumesc inca o data si astept pareri  in continuare, e o zona " virgina " pentru mine si am nevoie de ajutor!

Eu zic sa vezi si Blois, si nu uita de catedrala din Chartre.

#114
das_d

das_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.09.2016
Buna ziua,
Am in plan urmatoare vacanta, as dori sa-mi spuneti cum vi se pare din punct de vedere logistic.

Vom fi 2 adulti cu 2 copii (5,9 ani). Vrea sa aterizez la Paris si sa stam 7 nopti: 3 la Disneyland si 4 pe Valea Loarei.
Pt. Valea Loarei vom inchiria o masina si intentionam sa stam in locuri diferite, pensiuni in sate sau orase mici de pe airbnb.com
Ma inteseaza natura, sa vizitam 2-3 castele pe interior si restul pe afara.
Cum vi se pare?
De asemenea as alege Iulie-August. Ce ma retine putin este ca fiind perioada de concedii sa nu fie totul full si scump.

Nu am un buget foarte mare. Cam cat sunt intrarile pe la Castele? Este in general mai scump decat in alte tari precum Italia?

Multumesc

#115
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009
Este destul de aglomerat in perioada aceea a anului. Sfatul meu era  sa eviti week-end-ul , dar asa il prinzi la Disneyland. Intrarile ca si cost le gasesti pe site-urile castelelor. Tot acolo gasesti si orarele si fotografii sau/si filmulete care sa te ajute sa vezi daca merita sa vezi si interioarele. Sincer, eu nu as vizita niciun castel doar pe exterior. Mai bine mai putine si complet vazute, dar asta e doar o parere.

#116
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Pentru sfarsitul lunii mai ,inceput de iunie , am schitat un circuit cu masina cam asa : 2 nopti Salzburg ,4 Tours , 3 Colmar.
As vrea sa vizitam vreo 7 castele pe Valea Loarei , care le recomandati ?

Mi-am pierdut urechile deja in multimea de castele ,le as vizita pe toate dar totusi ne vom opri la 7 😁

Mi-am pierdut urechile deja in multimea de castele ,le as vizita pe toate dar totusi ne vom opri la 7 😁

#117
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 aylla, on 19 februarie 2018 - 17:51, said:

Pentru sfarsitul lunii mai ,inceput de iunie , am schitat un circuit cu masina cam asa : 2 nopti Salzburg ,4 Tours , 3 Colmar.
As vrea sa vizitam vreo 7 castele pe Valea Loarei , care le recomandati ?

Mi-am pierdut urechile deja in multimea de castele ,le as vizita pe toate dar totusi ne vom opri la 7 ��

Mi-am pierdut urechile deja in multimea de castele ,le as vizita pe toate dar totusi ne vom opri la 7 ��


Vad ca nimeni nu raspunde. Nu am fost in zona, dar ma gandesc sa o fac. Nu stiam ca sunt atatea castele acolo, e greu de ales intr.adevar.
Dar pentru ca sunt atat de imprastiate, cred ca intai trebuie sa iti alegi un traseu pe care iti permiti sa il faci, si care depinde de :
- mijlocul de transport pe care il alegi (public, auto) pt a te deplasa intre castele
- modul in care vei ajunge acolo (daca e cu avion, pe ce aeroport ) etc.

In rest, nu pot decat sa ma mir de cat de putin e vizitata Franta de catre romani. In afara de Paris, Disneyland si partial Coasta de Azur nu prea auzi pe nimeni sa faca excursii prin Corsica (hai ca aici e mai greu de ajuns), Bretania, Normandia, Alsacia, coasta Atlanticului , Pirineii, sau Coasta Mediteranei, etc.


Edit: am citit mai atent si am vazut ca ai specificat clar ca mergi cu masina ta acolo. Ramane totusi sa vezi ce e in drum si ce nu,

Edited by giuliani, 28 February 2018 - 15:32.


#118
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 giuliani, on 28 februarie 2018 - 15:31, said:

In rest, nu pot decat sa ma mir de cat de putin e vizitata Franta de catre romani. In afara de Paris, Disneyland si partial Coasta de Azur nu prea auzi pe nimeni sa faca excursii prin Corsica (hai ca aici e mai greu de ajuns), Bretania, Normandia, Alsacia, coasta Atlanticului , Pirineii, sau Coasta Mediteranei, etc.


Edit: am citit mai atent si am vazut ca ai specificat clar ca mergi cu masina ta acolo. Ramane totusi sa vezi ce e in drum si ce nu,


Te voi contrazice eu anul acesta: voi sta 3 nopti la Disneyland dupa care intentionez urmatorul traseu (e inca in stadiul de proiect, putand suferi modificari, dar in mare cam acest traseu va fi)
- Disneyland - Chambord -Villandry - St Malo
- st Malo - Mont Saint Michel - Cancale -St Malo
- St Malo - Fourges- Vitre - St Malo
- St Malo- Chartres -Reims -Metz
Inca mai studiez daca mai adaug si alte locatii

Edited by bogwol, 28 February 2018 - 16:02.


#119
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bogwol, on 28 februarie 2018 - 16:00, said:

Te voi contrazice eu anul acesta: voi sta 3 nopti la Disneyland dupa care intentionez urmatorul traseu (e inca in stadiul de proiect, putand suferi modificari, dar in mare cam acest traseu va fi)
- Disneyland - Chambord -Villandry - St Malo
- st Malo - Mont Saint Michel - Cancale -St Malo
- St Malo - Fourges- Vitre - St Malo
- St Malo- Chartres -Reims -Metz
Inca mai studiez daca mai adaug si alte locatii

E fain traseul. Uita-te si la Granville daca tot esti in zona, pe langa orasul frumos mai exista si o gastronomie aparte  acolo :)

#120
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 bogwol, on 28 februarie 2018 - 16:00, said:

Te voi contrazice eu anul acesta: voi sta 3 nopti la Disneyland dupa care intentionez urmatorul traseu (e inca in stadiul de proiect, putand suferi modificari, dar in mare cam acest traseu va fi)
- Disneyland - Chambord -Villandry - St Malo
- st Malo - Mont Saint Michel - Cancale -St Malo
- St Malo - Fourges- Vitre - St Malo
- St Malo- Chartres -Reims -Metz
Inca mai studiez daca mai adaug si alte locatii


In cate zile vrei sa faci traseul asta?

#121
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 giuliani, on 28 februarie 2018 - 15:31, said:

In rest, nu pot decat sa ma mir de cat de putin e vizitata Franta de catre romani. In afara de Paris, Disneyland si partial Coasta de Azur nu prea auzi pe nimeni sa faca excursii prin Corsica (hai ca aici e mai greu de ajuns), Bretania, Normandia, Alsacia, coasta Atlanticului , Pirineii, sau Coasta Mediteranei, etc.
Probabil principalul motiv sunt costurile. Dupa Scandinavia si Marea Britanie, Franta pare cea mai scumpa destinatie.

#122
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 something00, on 28 februarie 2018 - 16:53, said:

In cate zile vrei sa faci traseul asta?


fiecare liniuta reprezinta o zi

 giuliani, on 28 februarie 2018 - 16:30, said:

E fain traseul. Uita-te si la Granville daca tot esti in zona, pe langa orasul frumos mai exista si o gastronomie aparte  acolo Posted Image

Interesanta sugestia: poate o sa il leg de ziua in care merg la St. Michel. La ce te referi cand spui gastronomie aparte?

Edited by bogwol, 01 March 2018 - 09:55.


#123
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 bogwol, on 01 martie 2018 - 09:52, said:

fiecare liniuta reprezinta o zi



Interesanta sugestia: poate o sa il leg de ziua in care merg la St. Michel. La ce te referi cand spui gastronomie aparte?

Am citit mai demult pe undeva ca se mananca pe acolo prin zona niste scoici fantastice, si fructe de mare evident. Ceva in genul asta, s-ar parea ca apele mai reci dau un gust mai bun fructelor de mare

#124
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
nniki, exceptand drumul lung si costurile aferente, franta doar pare cea mai scumpa destinatie dupa....exista variante pt orice buzunar. e drept ca de la an la an preturile cresc, insa cam peste tot e asa.
bogwol, noi n-am fost in normandia (exceptand mont saint michel care e undeva la granita dintre bretania si normandia) si probabil giuliani stie el ceva. insa iti pot recomanda pe drumul dinre saint malo si st michel,  cancale. https://www.google.r...01!4d-1.8515047

   fix aici gasesti cele mai proaspete si mai ieftine stridii. dar vei gasi si in saint malo, plus mai pe oriunde in zona. sunt convinsa ca veti fi incantati de locurile alea. scuze de off topic, insa mi-ati starnit amintiri tare placute!

Edited by dariuscha, 01 March 2018 - 14:04.


#125
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 nniki, on 01 martie 2018 - 00:54, said:

Probabil principalul motiv sunt costurile. Dupa Scandinavia si Marea Britanie, Franta pare cea mai scumpa destinatie.

Mie nu mi s-a parut. E putin mai scumpa ca Germania, dar cam la acelasi nivel cu Italia. In afara de transportul cu trenul nu am vazut sa fie nimic cu mult mai scump decat prin alte tari din Europa de Vest sau centrala.
Un motiv ar putea sa fie legaturile proaste din Romania, nu zboara nimeni altundeva in afara de Paris.

Edited by giuliani, 01 March 2018 - 14:04.


#126
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 12.12.2006
Si Nisa. Si parca erau si la Lyon zoruri Blueair, nu stiu daca mai sunt.

Edited by mdt, 01 March 2018 - 16:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate