Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Valea Loirei

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#127
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgiuliani, on 01 martie 2018 - 12:39, said:


Am citit mai demult pe undeva ca se mananca pe acolo prin zona niste scoici fantastice, si fructe de mare evident. Ceva in genul asta, s-ar parea ca apele mai reci dau un gust mai bun fructelor de mare
Cancale este celebru pentru scoici. Acesta e motivul si pentru care trec cand ma intorc de la St Michel.

#128
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Aveti mai jos un blog excelent, scris de o clasica in ale turismului:
http://www.blogul-larisei.com/

Edited by florinbad, 01 March 2018 - 19:10.


#129
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbogwol, on 01 martie 2018 - 18:44, said:

Cancale este celebru pentru scoici. Acesta e motivul si pentru care trec cand ma intorc de la St Michel.
acum am citit cu atentie si am vazut ca ai cancale in program. si cu ocazia asta am studiat mai cu atentie traseele. destul de alambicat si indraznet dpdv al timpului. de ex, vitre nu e rau, insa ai dinan mai aproape si dinard chiar peste mal. iar st malo e atat de frumos, cand veti avea timp sa-l ''degustati''?
ti-as sugera sa suplimentezi cu cateva zile.

#130
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 01 martie 2018 - 19:18, said:

iar st malo e atat de frumos, cand veti avea timp sa-l ''degustati''?
as avea cca 2 dupamieze pentru St Malo; prima cand ma intorc de ls St Michel (banuiesc ca cca 4 ore e suficient pt drum+vizitare) + 2 -3 ore la Cancale si tot ar mai ramane 2-3 ore de vizitare St Malo
- a doua dupamiaza, dupa ce ma intorc de la Vitre; banuiesc ca 5-6 ore acopera Vitre + Fougeres si restul din nou in ST Malo

O sa mai studiez si varianta cu Dinan + Dinard; la o adica, as mai putea extinde cu o zi daca chiar merita.

Edited by bogwol, 01 March 2018 - 22:09.


#131
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postflorinbad, on 01 martie 2018 - 19:08, said:

Aveti mai jos un blog excelent, scris de o clasica in ale turismului:
http://www.blogul-larisei.com/
Excelent blogul. Imi trezeste amintiri de acum 20 de ani cand am stat in Franta cam 6 luni, mai bine de jumatate din timp in Bretania.
Oh, la vache!

#132
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 01 martie 2018 - 19:18, said:

acum am citit cu atentie si am vazut ca ai cancale in program. si cu ocazia asta am studiat mai cu atentie traseele. destul de alambicat si indraznet dpdv al timpului. de ex, vitre nu e rau, insa ai dinan mai aproape si dinard chiar peste mal. iar st malo e atat de frumos, cand veti avea timp sa-l ''degustati''?
ti-as sugera sa suplimentezi cu cateva zile.
la sugestia ta, cred ca mai introduc o zi: St Malo - Cap Frehel - Fort La Latte- Dinard - St Malo

#133
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Gata, am definitivat traseul si am facut deja rezervarile:
1) 3 nopti Disneyland
2) Disneyland- Chambord - Chaumont sur Loire - St Malo
3) St Malo - Mont Saint Michel - Fougeres - Cancale - St Malo
4) St Malo - Cap Frehel - Fort la Latte - Dinard - St Malo
5) St Malo - Aquarium St Malo - Vitre - Chartres
6) Chartres - Reims (doar catedrala) -Metz (doar catedrala) - Speyer
Urmatoarele zile in DE

sper sa fie vremea buna - merg la sfarsitul lui iunie

Edited by bogwol, 07 March 2018 - 12:34.


#134
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Gata, m-am intors din concediul mult visat si planificat. Am respectat programul mentionat mai sus. Totul a fost fo ok. Singura chestie surprinzatoare: plata autostrazilor!!!
Nu ma asteptam sa fie atat de piperate...
Daca cineva doreste ceva amanunte, poate sa intrebe.

#135
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cat mai costa autostrazile prin Franta? Ultima data cand am mers erau cam 10€/100km.....

Cum a fost vremea la sf de iunie?
Pe mine m-ar interesa putin cateva informatii despre experienta ta in Bretagne; ma gandesc ca ti-ai pus in minte sa vizitezi aceasta zona datorita culturii aparte, pt ca te pasioneaza tarmurile alea stancoase si salbatice etc. As vrea sa stiu in mare care ti-au fost asteptarile si care a fost realitatea de acolo, pentru ca asta e zona pe care cred ca imi doresc cel mai mult sa o vizitez din Franta.
Ah, si la final o idee despre gastronomie Posted Image . Mersi.

Edited by giuliani, 23 July 2018 - 08:56.


#136
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgiuliani, on 23 iulie 2018 - 08:56, said:

Cat mai costa autostrazile prin Franta? Ultima data cand am mers erau cam 10€/100km.....

Cum a fost vremea la sf de iunie?
Pe mine m-ar interesa putin cateva informatii despre experienta ta in Bretagne; ma gandesc ca ti-ai pus in minte sa vizitezi aceasta zona datorita culturii aparte, pt ca te pasioneaza tarmurile alea stancoase si salbatice etc. As vrea sa stiu in mare care ti-au fost asteptarile si care a fost realitatea de acolo, pentru ca asta e zona pe care cred ca imi doresc cel mai mult sa o vizitez din Franta.
Ah, si la final o idee despre gastronomie Posted Image . Mersi.


Nu as putea sa iti spun cat a fost pe 100 de km. Pe mine m-au costat 134 euro pe traseul Strasbourg - Serris (Disneyland) - Chambord - Chaumont sur Loire - Saint Malo - Chartes - Reims - Metz - Forbach (spre Saarbrucken, DE), cam 2 zile de mers efectiv pe autostrada. Atentie, e bine sa ai card la tine, unele statii de taxare neacceptand decat plata cu card. La fel, e valabil si la unele parcari in orase si la Chambord.

Vremea a fost excelenta: cat am fost la Disneyland, in prima jumatate a zilei a fost inourat dupa care iesea soarele - a fost excelent pentru ca nu te batea soarele in cap toata ziua. In rest soare- soare -soare (exceptie seara in care am ajuns la St Malo cand am prins o ceata densa).

Eu am fost in Bretania pentru Saint Malo (de care auzisem multe) si Mont Sant Michel pe care am tinut neaparat sa il vad. Atentie -parcarea de la Saint Michel e cea mai scumpa pe care am platit-o in Franta - vreo 13 euro pentru aprox 3 ore; e drept ca autobuzul pana la manastire a fost gratuit.
Sunt convins insa ca si partea spre Brest si Quimper ofera lucruri interesante. Ca sa vezi toata Bretania, ti-ar trebui vreo 2 saptamani efective de stat in zona si vizitat.


Referitor la experiente, in fiecare din cele 3 zile am dat cate o tura pe zidurile Intra Muros de la Saint Malo  - e fascinant cum se schimba privelistea in functie de flux si reflux. Atentie, mancarea mi s-a parut scumpa in Intra Muros: o portie de mancare incepea de la 20 euro; un sandwich: 7 euro
La Cancale, un orasel micut dar cu o priveliste frumoasa (se vede in departare chiar si Saint Michel), am mancat fructe de mare: o portie de scoici cca 10 euro (mule) iar sotia a luat melci combinati cu creveti, cca 12 euro portia.
O surpriza frumoasa a fost Cap Frehel (cam echivalentul stancilor de la Dover) impreuna cu Fort la Latte. De asmenea, interesant a fost si Dinard, dar din pacate nu am stat aici decat cca 1 ora. Pare un orasel/ statiune a celor avuti. Cred ca in sezonul de varf este plin.

Despre experiente: se circula excelent pe drumurile express: practic sunt la fel ca autostrazile numai ca ai limitare la 110 km/h si sunt fara taxa!. De asemenea, e placut de mers pe drumurile nationale/locale: fiecare catun parca genereaza o experienta aparte.
Ref la gastronomie, se pare ca au o obsesie pentru clatite: peste tot pe unde am fost am vazut clatitarii (creperie).

Ca si concluzie finala, Franta mi s-a parut mai scumpa decat Austria, Germania sau chiar Italia. Totusi, a fost concediul pe care m-il doream de vreo 5 ani si ma bucur ca am reusit sa il indeplinesc.

Franta este o destinatie care merita aprofundata si fiecare regiune are specificul ei. Daca o sa mai am ocazia, sigur o sa mai revin.

#137
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
frumoasa vacanta!
sunt uimita de preturile pe care le spui, insa tinand cont de evolutia constanta din ultimii ani, nu ma mira. in cancale ati mancat in ''piata'' sau la restaurant? cand am fost noi pretul unui platou cu 12 scoici nu era mai mult de 4 euro.
dinard e fain. am fost la sfarsit de iulie si nu era deloc aglomerat. insa intre el si saint malo, l-as alege pe ultimul fara discutie. ne-a placut taaare mult oaselul asta! am reveni oricand, daca ar fi usor si ieftin de ajuns.
poate ai timp si pui cateva foto...

#138
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 23 iulie 2018 - 14:31, said:


sunt uimita de preturile pe care le spui, insa tinand cont de evolutia constanta din ultimii ani, nu ma mira. in cancale ati mancat in ''piata'' sau la restaurant? cand am fost noi pretul unui platou cu 12 scoici nu era mai mult de 4 euro.

La restaurant. Si erau mai mult de 12 bucati. Eu cu fica mea care si ea a mancat acelasi lucru am umplut doua farfurii de carcase.....

#139
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
scuze, ai scris scoici, am scris scoici, insa eu aveam in fata ochilor numai stridii. Posted Image  la stridii ma refeream!...  pai nu a fost scump!

#140
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008

View Postgiuliani, on 23 iulie 2018 - 08:56, said:

Cat mai costa autostrazile prin Franta? Ultima data cand am mers erau cam 10€/100km.....

Cum a fost vremea la sf de iunie?
Pe mine m-ar interesa putin cateva informatii despre experienta ta in Bretagne; ma gandesc ca ti-ai pus in minte sa vizitezi aceasta zona datorita culturii aparte, pt ca te pasioneaza tarmurile alea stancoase si salbatice etc. As vrea sa stiu in mare care ti-au fost asteptarile si care a fost realitatea de acolo, pentru ca asta e zona pe care cred ca imi doresc cel mai mult sa o vizitez din Franta.


Driving in France

#141
Makino

Makino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2008

View Postbogwol, on 23 iulie 2018 - 14:11, said:

Eu am fost in Bretania pentru Saint Malo (de care auzisem multe) si Mont Sant Michel pe care am tinut neaparat sa il vad. Atentie -parcarea de la Saint Michel e cea mai scumpa pe care am platit-o in Franta - vreo 13 euro pentru aprox 3 ore; e drept ca autobuzul pana la manastire a fost gratuit.
Sunt convins insa ca si partea spre Brest si Quimper ofera lucruri interesante. Ca sa vezi toata Bretania, ti-ar trebui vreo 2 saptamani efective de stat in zona si vizitat.


....... De asmenea, interesant a fost si Dinard, dar din pacate nu am stat aici decat cca 1 ora. Pare un orasel/ statiune a celor avuti. Cred ca in sezonul de varf este plin.

Despre experiente: se circula excelent pe drumurile express: practic sunt la fel ca autostrazile numai ca ai limitare la 110 km/h si sunt fara taxa!. De asemenea, e placut de mers pe drumurile nationale/locale: fiecare catun parca genereaza o experienta aparte.
Ref la gastronomie, se pare ca au o obsesie pentru clatite: peste tot pe unde am fost am vazut clatitarii (creperie).

Ca si concluzie finala, Franta mi s-a parut mai scumpa decat Austria, Germania sau chiar Italia. Totusi, a fost concediul pe care m-il doream de vreo 5 ani si ma bucur ca am reusit sa il indeplinesc.

Franta este o destinatie care merita aprofundata si fiecare regiune are specificul ei. Daca o sa mai am ocazia, sigur o sa mai revin.

Nu stiu unde si cum ai platit 13 € parcarea la Mont St. Michel ptr 3 ore , in schimb eu am platit 4,40 € (P6 - parcarea nr 6) de la 21:24 pina la 13:24 ( a doua zi). iar pe data de 09.07.2018 de la ora 09:21 pina la 12:03 ( 2,5 ore ) am platit 6,50 € , P10 (Parcarea 10)

Vezi aici preturile !

#142
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu am spus cat am platit eu- nu te contrazic, dar repet, atat am platit eu; nu mai stiu nr parcarii, era la cca 100 m de locul de unde pleaca autobuzele catre manastire
din cate spui, si tu ai platit diferit, in functie de nr parcarii si orele parcarii!

Edited by bogwol, 27 November 2018 - 07:55.


#143
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Intamplare in Blois, poate ajuta si pe altii. Platit trei ore de parcare la automat, pe langa Chateau Royal, dupa 2h 45min gasit in parbriz amenda galbena de 35 euro (eliberata cam dupa 2 ore de la achitare la automat). Mers anevoie pana la sediul parcagiilor cu biletul de automat si cel galben, "nu se mai poate face nimic odata ce a fost emisa amenda" . Adica poti sa contesti cu raspuns in 30 de zile dar expira intre timp cele 5 zile in care esti obligat sa platesti dupa care amenda devine nu stiu cat ca mi s-a intunecat mintea. Asa ca dai 17.5 euro ca amenda sa devina nominala si sa nu ajunga la firma de la care ai inchiriat masina si mai vedem noi cum o rezolvam. "Pai si ce fac, ma indrept impotriva angajatului vostru care a emis abuziv amenda?"... "Sigur ca puteti dar mai bine ii dam noi o mustrare...."
   Deci lasati pe bord la vedere biletul de automat de parcare si daca vediti pe cineva ca da tarcoale masinii cu ceva galben in mana rupeti-i capul.
  Catedrala este absolut fabuloasa, am prins si organistul in exercitiul functiunii, coplesitor.

#144
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009
Si inca ceva, din cinci zile pe valea Loirei cel mai bine am mancat in Orleans, la parterul celei mai vechi cladiri din oras, La Cantine, Rue de la Charpenterie

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate