Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Sfaturi - pentru prima data in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008

View Postgini_eyes, on 21st June 2011, 16:26, said:

lamuriti-ma un pic si pe mine,la bulgari vieneta se poate plati in euro la benzinarii?nu cu cardul ci cash cu euro.multumesc

Se poate plati si in euro insa paritatea o fac cei de la benzinarii. Unii mai umfla preturile.Spre ex. vigneta pe 7 zile e 5 Euro (10 leva) insa la un Shell, langa vama de la Giurgiu, saptamana trecuta o dadeau cu 7 euro, fara chitanta. Fac smecherii si mai pacalesc oamenii cand merge.Exista un topic dedicat transportului prin Bulgaria si poti afla mai multe amanunte acolo.

Edited by patraulea100, 22 June 2011 - 12:30.


#110
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
Eu unul m-am uitat la serialul Binbir Gece (1001 nopti @ Kanal D) si orasul İstanbul mi-a placut foarte mult, dar nu am vazut pana acuma vreo reclama la hotel sau mai stiu eu ce..
vad ca multi de aici sunt interesati doar de ideea campusului turistic (hotel, facilitatile din jurul hotelului ca teren golf, piscina, plaja, ATV etc etc etc), dar ideea e ca acelasi lucru il poti avea si in Mamaia:lol: sau o statiune bulgareasca.
eu fiind de unul singur, as strange ceva bani, m-as  caza la un hotel mai cochet din Is., apoi as lua la pas tot orasul. Ce sa ma intereseze plaja, din moment ce daca plaje-s cam peste tot.. :-j.
inchiriezi o bicicleta, sau o masina si rezolvi problema transportului, dar stiu ca e foarte aglomerat, deci tot pe jos ar fi mai bine.
Zic si eu..  :notangel:

#111
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011
am cumparat leva de la bcr universitate.si pentru vieneta si pt combustibil.2.29 parca la vanzare.

#112
roxxi987

roxxi987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.06.2011

View Postflorinbad, on 20th June 2011, 15:37, said:

Daca te duci tocmai in septembrie, de ce doresti sa ti se raspunda "in cel mai scurt" timp?
Am dat o cautare pe net dupa "zepelin tour". Agentia nu exista...
LE: am gasit-o, intr-un final, scuze.


Exista da:)
Pai daca plec in sept...tu crezi ca-mi fac rezervare cu cateva zile inainte de a pleca?Vreau ca in maxim 2 sapt sa-mi fac rezervarea pt k mai trebuie platit si un acont...apoi restul sumei,deci de-asta trebuie facut rezervare mai din timp ;)

#113
mihaela7788

mihaela7788

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.06.2011
Akbulut, da. Faustina nu e chiar 4*...eu iti zic din experienta mea de agent si ce pareri am auzit de la clientii care au fost acolo. Eu personal am fost la Batihan si mi-a placut f mult. E si pe plaja, camerele sunt foarte misto, e curat.

#114
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
:roflmao:  voi va luati bilete ca sa stati in acele campusuri mari pentru turisti sa va canta angajatii in struna ?
:puke:  hoteluri sunt si in Albena..

#115
RykyGT

RykyGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.12.2008
Aveti idee daca in Turcia exista o statiune doatata cu wakebording pe cablu ? Ceva de genul asta _ [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SrQx56-CvGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc anticipat

#116
jadech

jadech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.06.2008
Salut,
Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi/ideei despre cum as putea sa-mi petrec vacanta in Turcia 2 persoane cu auto propriu la 5 stele/AI in perioada 1aug-7 aug?
Hoteluri, impresii ar fi binevenite

#117
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postjadech, on 3rd July 2011, 13:02, said:

Salut,
Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi/ideei despre cum as putea sa-mi petrec vacanta in Turcia 2 persoane cu auto propriu la 5 stele/AI in perioada 1aug-7 aug?
Hoteluri, impresii ar fi binevenite
Precizeaza:- cat ai alocat acestei saptamani si pana unde vrei sa ajungi?
                 - vrei sa te odihnesti sau sa vizitezi?
Tine cont ca transportul se ridica la250-350E, functie de distanta, capacitate cilindrica si tip de combustibil, la care adauga si doua nopti intermediare(2 x  50-60E/dubla cu mic dejun). In aceasta perioada, la un hotel de 5*AI preturile sunt intre 55 si 180E /pers/noapte.
Sunt cateva puncte de reper de care trebuie sa tii cont.

#118
jadech

jadech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.06.2008

View Postcostitz9, on 3rd July 2011, 17:39, said:

Precizeaza:- cat ai alocat acestei saptamani si pana unde vrei sa ajungi?
                 - vrei sa te odihnesti sau sa vizitezi?
Tine cont ca transportul se ridica la250-350E, functie de distanta, capacitate cilindrica si tip de combustibil, la care adauga si doua nopti intermediare(2 x  50-60E/dubla cu mic dejun). In aceasta perioada, la un hotel de 5*AI preturile sunt intre 55 si 180E /pers/noapte.
Sunt cateva puncte de reper de care trebuie sa tii cont.
Deoarece suntem 2 soferi o noapte de odihna este indeajuns zic eu.
Bugetul este in jur de 1000-1100E

#119
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postjadech, on 3rd July 2011, 21:49, said:

Deoarece suntem 2 soferi o noapte de odihna este indeajuns zic eu.
Bugetul este in jur de 1000-1100E
Cred ca se referea la 2 nopti dus-intors.

#120
costitz9

costitz9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 20.09.2009

View Postjadech, on 3rd July 2011, 20:49, said:

Deoarece suntem 2 soferi o noapte de odihna este indeajuns zic eu.
Bugetul este in jur de 1000-1100E
Fie ca alegeti zona Kusadasi- Bodrum- Marmaris(1200-1350 km), sau Antalya:Kemer, Belek, Side, Alanya(1400-1500 km), este indicat cate o noapte intermediara, atat la dus cat si la intors. Tineti cont ca sunteti pentru prima data in turcia si aveti ce admira si vizita.
Foarte mult mi-a placut zona Bodrum, cu o noapte intermediara la Canakkale (de vizitat Troia) etc si treci pe la cativa km de Efes si nu trebuie ratat. Daca nu sunteti prea pretentiosi va incadrati in bugetul alocat: drum si cazari intermediare( max 400E), sejur ( 6*2*60E/pers=720E). Trebuie sa aveti in vedere si intrarile pe la obiective (intrari: 5-20 lire/pers).

#121
danmgro

danmgro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 01.11.2007
Salutare!
Dintre urmatoarele patru (Kemer, Side, Alanya si Belek) unde este plaja mai ok? Si ca sa definim "ok", eu as dori o intrare in apa cat mai lina si cat mai putine pietricele.
Multam frumos!

#122
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Side in zona  Evrenseki.

#123
ionescuvaly

ionescuvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2005
Salut,

O sa plec pentru cateva zile la Istambul saptaman viitoare si as vrea sa stiu cu ce fel de valuta este mai bine sa plec din Romania. Cu Euro sau Dolari?

Am auzit povesti de genul ca in Istambul 1 EUR= 1 $

Multumesc,

#124
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View Postionescuvaly, on 6th July 2011, 11:24, said:

Salut,

O sa plec pentru cateva zile la Istambul saptaman viitoare si as vrea sa stiu cu ce fel de valuta este mai bine sa plec din Romania. Cu Euro sau Dolari?

Am auzit povesti de genul ca in Istambul 1 EUR= 1 $

Multumesc,


In pricipiu, cel mai bine e sa ai lire turcesti. Asa ca, daca ai un card cu lei pe el poti apela cu incredere la un bancomat si scoti direct lire.

#125
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005

View PostPaperotzi, on 6th July 2011, 10:37, said:

In pricipiu, cel mai bine e sa ai lire turcesti. Asa ca, daca ai un card cu lei pe el poti apela cu incredere la un bancomat si scoti direct lire.

Euro pe care mai apoi in schimbi in Lire turcesti la o casa de schimb valutar (DOVIZ)

#126
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

View Postkoder, on 6th July 2011, 16:57, said:

Euro pe care mai apoi in schimbi in Lire turcesti la o casa de schimb valutar (DOVIZ)

La casa de schimb este ok , in schimb la magazine, unde iti accepta euro fara probleme,  cursul pe care ti-l fac ei este mult sub cel real

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate