Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi - pentru prima data in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
simpleme

simpleme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2007
Salutare tuturor!

Suntem un grup de 8 persoane care doresc sa ajunga anul acesta in Turcia, niciunul dintre noi nu a mai fost pana acum acolo. Pentru ca nu avem informatiile necesare m-am gandit sa apelez la sfaturile voastre, pentru care as fi mai mult decat recunoscator. :)

Noi vrem 7 nopti cu all inclusive, hotel de 4*/5* cu cat mai multe posibilitati de activitati in sau foarte aproape de locul de cazare. De altfel as aprecia si daca ati putea face cateva recomndari care sa ne usureze alegerea zonei.

Multumesc si numai bine!!

#2
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007

View Postsimpleme, on 1st February 2010, 19:35, said:

Salutare tuturor!

Suntem un grup de 8 persoane care doresc sa ajunga anul acesta in Turcia, niciunul dintre noi nu a mai fost pana acum acolo. Pentru ca nu avem informatiile necesare m-am gandit sa apelez la sfaturile voastre, pentru care as fi mai mult decat recunoscator. :)

Noi vrem 7 nopti cu all inclusive, hotel de 4*/5* cu cat mai multe posibilitati de activitati in sau foarte aproape de locul de cazare. De altfel as aprecia si daca ati putea face cateva recomndari care sa ne usureze alegerea zonei.

Multumesc si numai bine!!
Pt sfaturi da si tu niste detalii(daca te chinuiai putin sa citesti pe aici vedeai cam ce se cere...multumeste moderatorilor pt noua forma a forumului)...
Acum dupa critica (peste care vei trece repede,sper) spune0ne buget, cu ce vei/ti face drumul(masina/avion), perioada, asteptari .....si se vor gasi musterii sa te ajute.

Edited by daidai, 01 February 2010 - 20:16.


#3
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postsimpleme, on 1st February 2010, 21:35, said:

Salutare tuturor!
Suntem un grup de 8 persoane care doresc sa ajunga anul acesta in Turcia, niciunul dintre noi nu a mai fost pana acum acolo. Pentru ca nu avem informatiile necesare m-am gandit sa apelez la sfaturile voastre, pentru care as fi mai mult decat recunoscator. :)

daca  detaliezi putintel bugetul, transportul si asteptarile (cerinte gen plaja, AI, piscine, oras sau mai departe), atunci te ajuta multa lume. asteptam...

#4
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Daca vrei zona Antalya, pt. ceea ce vrei (hotel+vizite) eu as alege Side. E cam la 1h si ceva de aeroport, are si cateva hoteluri bune. Side in sine e un obiectiv de vizitat (sau are obiective apropiate-ex.Aspendos), plaja e ff buna. Sau Kemer (daca preferi combinatie munte+mare, dar trebuie sa fii pregatit si pt. mult pietris).

#5
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007

View Postchrismo, on 4th February 2010, 00:29, said:

Daca vrei zona Antalya, pt. ceea ce vrei (hotel+vizite) eu as alege Side. E cam la 1h si ceva de aeroport, are si cateva hoteluri bune. Side in sine e un obiectiv de vizitat (sau are obiective apropiate-ex.Aspendos), plaja e ff buna. Sau Kemer (daca preferi combinatie munte+mare, dar trebuie sa fii pregatit si pt. mult pietris).
chrismo nu stiu de ce te mai chinui nu vezi ca omul nu a mai intrat de doua zile sa zpuna ce si cum vrea...

#6
simpleme

simpleme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2007
Ok, acum ca mi-am insusit critica, revin cu ceva mai multe detalii:

buget intre 500-600 Eur/persoana
perioada: sfarsitul lunii iunie sau sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie
plaja daca se poate cu nisip si intrare lina :)
piscina presupun ca ar trebui sa fie mai la toate hotelurile.

Multumesc inca o data pt ajutor!

#7
daidai

daidai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 27.04.2007

View Postsimpleme, on 4th February 2010, 19:35, said:

Ok, acum ca mi-am insusit critica, revin cu ceva mai multe detalii:

buget intre 500-600 Eur/persoana
perioada: sfarsitul lunii iunie sau sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie
plaja daca se poate cu nisip si intrare lina :)
piscina presupun ca ar trebui sa fie mai la toate hotelurile.

Multumesc inca o data pt ajutor!

La bugetul asta te incadrezi la 5* si nici nu cred ca e recomandat sa te duci la ceva de 4*,asta daca mergeti cu masina...pt avion se mai schimba datele problemei.
In Antalya -Lara (aici am fost, in restul zonelor nu stiu) e plaja pe care ti-o doresti, cat despre piscine toate hotelurile au .
Mai intreaba si-ti vom raspunde. Foarte important e mijlocul de transport dorit.

#8
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postsimpleme, on 4th February 2010, 20:35, said:

Ok, acum ca mi-am insusit critica, revin cu ceva mai multe detalii:

buget intre 500-600 Eur/persoana
perioada: sfarsitul lunii iunie sau sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie
plaja daca se poate cu nisip si intrare lina :)
piscina presupun ca ar trebui sa fie mai la toate hotelurile.

Multumesc inca o data pt ajutor!
In afara de Lara/Kundu, plaja buna de nisip, cu intrare lina mai este in zona Side. Poti incerca si acolo cazare. Evident, mai este si Belek, dar acolo nu cred ca te incadrezi cu banii.

#9
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Ori nu vad eu bine ori nu am inteles clar cu ce vrei sa mergi in Ayt (avion sau masina??).Nu e critica insa trebuie sa intelegem mai bine datele problemei...

#10
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postsimpleme, on 4th February 2010, 20:35, said:

Ok, acum ca mi-am insusit critica, revin cu ceva mai multe detalii:

buget intre 500-600 Eur/persoana
perioada: sfarsitul lunii iunie sau sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie
plaja daca se poate cu nisip si intrare lina :)
piscina presupun ca ar trebui sa fie mai la toate hotelurile.

Multumesc inca o data pt ajutor!

Ti-as recomanda Side. Au una dintre cele mai bune plaje din Europa de sud, nispul fin, intri lin in mare, excelent daca aveti copii cu voi, plaja f. lata si lunga de kilometri :) Eu am fost acolo de 2 ori, in special ptr plaja lor minunata.

Daca doresti un concediu ieftin si de calitate, hoteluri bune, fara sa iei teapa, fa-ti un card la o banca germana, faci singur booking on line si va duceti si luati avionul din Germania sau Austria. Nemtii au in general contracte de zeci de ani de zile numai cu hoteluri bune. Concurenta este mare la ei, preturile mai mici ca in Romania. No comision, no agentii de turism care trebuie ingrasati si ei ;).  
Iti dau adresa in mesaj privat si iti apar toate companiile de turism germane.

#11
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Atata timp cat nu stim cu ce merge omul e f greu sa ii recomandam un hotel. La sf lunii Iunie in Side la banii astia s-ar incadra cu masina si poate si cu avionul la anumite hoteluri in functie de asteptari.

View Postsygeplejersken, on 14th February 2010, 10:08, said:

Ti-as recomanda Side. Au una dintre cele mai bune plaje din Europa de sud, nispul fin, intri lin in mare, excelent daca aveti copii cu voi, plaja f. lata si lunga de kilometri :) Eu am fost acolo de 2 ori, in special ptr plaja lor minunata.

Daca doresti un concediu ieftin si de calitate, hoteluri bune, fara sa iei teapa, fa-ti un card la o banca germana, faci singur booking on line si va duceti si luati avionul din Germania sau Austria. Nemtii au in general contracte de zeci de ani de zile numai cu hoteluri bune. Concurenta este mare la ei, preturile mai mici ca in Romania. No comision, no agentii de turism care trebuie ingrasati si ei ;).  Iti dau adresa in mesaj privat si iti apar toate companiile de turism germane.

Afla ca agentiile de turism germane sunt ingrasate destul de bine fiindca nemtii in comparatie cu romanii merg tot timpul anului in Turcia si sunt zeci de zboruri zilnic dinspre Germania spre Turcia si e normal sa fie umpic mai ieftin. E ca si cum ai vinde En Gros si nu En detail.

Si cand vinzi EN Gros ai comisioane si tot agentie de turism te numesti. Nu exista pachet vandut far abasolut nici un comision doar de dragul turistului...afla ca profiturile agentiilor din Germania sunt cu mult mai mari datorita interesului/apetitului nemtilor de a calatori....ori noi romanii mergem in Antalya doar 5 luni pe an.

#12
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postkoder, on 14th February 2010, 10:31, said:

Afla ca agentiile de turism germane sunt ingrasate destul de bine fiindca nemtii in comparatie cu romanii merg tot timpul anului in Turcia si sunt zeci de zboruri zilnic dinspre Germania spre Turcia si e normal sa fie umpic mai ieftin. E ca si cum ai vinde En Gros si nu En detail.


nu este doar un pic mai ieftin, ci mult mai ieftin ca in Romania, cu avion, hotel + plus all inclusive ;)

cred ca sunteti vreo 2-3 pe aici care aveti agentii de calatorie si sunteti un fel de Gica Contra la toate mesajele...

#13
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
E un forum liber unde fiecare isi poate spune parerea cu conditia sa ai si argumentele necesare.

Stiu ar fi ideal ca toti sa fim in Germania si sa zburam mult mai ieftin la ALL INCLUSIVE...ca si cum din Romania s-ar pleca  aceleasi hoteluri pe sistemul Bed and Breakfast.

Si mai stiu o kestie ca sunt hoteluri full de nemti din Antalya unde nu as trimite un roman nici in ruptul capului fiindca conditiile sunt f.proaste...uite iti dau si un nume Club Belinda din Side. Aici nemtii se bucura de vacanta insa TOTI romanii au cerut sa fie mutati din prima zi din cauza conditiilor improprii. Si lista ar putea continua.

Iar daca din Bucuresti trebuie sa zbor pana la Frankfurt ca sa zbor in Antalya in final ajung la acelasi pret. Fiecare e liber sa mearga in vacanta oricum doreste si sa cumpere biletul de unde vrea...orice agentie de turism de oriunde din lume "se ingrasa" fiindca asta inseamna Economie de piata.

"Gica contra" fara agentie

Edited by koder, 14 February 2010 - 11:28.


#14
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postkoder, on 14th February 2010, 11:27, said:

Si mai stiu o kestie ca sunt hoteluri full de nemti din Antalya unde nu as trimite un roman nici in ruptul capului fiindca conditiile sunt f.proaste...uite iti dau si un nume Club Belinda din Side. Aici nemtii se bucura de vacanta insa TOTI romanii au cerut sa fie mutati din prima zi din cauza conditiilor improprii.

stai linistit ca nemtii aceia stiau unde se duc, altfel ar fi cerut sa fie mutati si ei... ;)
si sigur au platit mult mai putin decat turistul roman ptr acelasi hotel.

mai bine conduc masina pana in Frankfurt, am valiza pregatita, ma duc direct la biroul TUI din aeroport si gasesc intotdeauna oferte ieftine, all inclusive, la hoteluri bune de 4 sau 5 stele LAST MINUTE

nu ingras agentiile de turism din Rumunia
hasta la vista  :thumbup:

#15
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Deja chestia asta cu "Rumunia" ma lasa rece.... No comment! Scria bine cineva pe forum ca in Germania a renascut spiritul....

Sper ca un ADMIN sa citeasca posturile acestea.

Edited by koder, 14 February 2010 - 11:55.


#16
paslarucristian

paslarucristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2009
Va rog sa ma ajutati si pe mine, cu sugestii pt un concediu placut cu 1000 euro daca se poate all inclusive(1000 fara transport -transport cu masina).Sintem o familie de 2+1 copil de 4 ani. Nu am preferinte la statiune.
Multumesc.

#17
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
In ce perioada ai vrea sa pleci si ce asteptari ai de la hotel?

#18
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postpaslarucristian, on 26th February 2010, 11:31, said:

Va rog sa ma ajutati si pe mine, cu sugestii pt un concediu placut cu 1000 euro daca se poate all inclusive(1000 fara transport -transport cu masina).Sintem o familie de 2+1 copil de 4 ani. Nu am preferinte la statiune.
Multumesc.
Multumim pentru mutare intrebare  , thks MOD .

Intrebari  este  foarte  simplu  dar  respunsul este  mai  complicati ,  

Cand  vrei  ?  ce  zona  vrei  ( kusadasi sau  alanya  :)  )  cate  stele , si si   si

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate