Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sfaturi - pentru prima data in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postionescuvaly, on 6th July 2011, 11:24, said:

Salut,

O sa plec pentru cateva zile la Istambul saptaman viitoare si as vrea sa stiu cu ce fel de valuta este mai bine sa plec din Romania. Cu Euro sau Dolari?

Am auzit povesti de genul ca in Istambul 1 EUR= 1 $

Multumesc,
Povestile cu 1e=1$ tineau acum cativa ani. Intre timp, lucrurile s-au mai schimbat. Daca gasesti asa ceva, te poti considera norocos sau  pretul (evident, negociat) la care ai ajuns in $ se apropie de ceea ce vor ei sa obtina.

#128
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postchrismo, on 6th July 2011, 23:41, said:

Povestile cu 1e=1$ tineau acum cativa ani. Intre timp, lucrurile s-au mai schimbat. Daca gasesti asa ceva, te poti considera norocos sau  pretul (evident, negociat) la care ai ajuns in $ se apropie de ceea ce vor ei sa obtina.
Am niste dolari si cu ocazia unei vizite absolut oficiale in Republica Turcia, as vrea sa-i schimb p-acolo.
merg cu masina, drum clasic de bulgaria.
Intrebarea mea este: unde e mai bine sa schimb banii? la vama, in Edirne la banca, la vreo receptie de hotel?
Inteleg din ce am citit ca la benziarii si la magazine te ard la curs (la curs am zis nebunaticilor, cu S la final!!!)  :naughty:

#129
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Mergi pe varianta banca , in foarte multe cazuri si la hotel au curs mai slab

#130
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postadi_ab, on 7th July 2011, 09:57, said:

Mergi pe varianta banca , in foarte multe cazuri si la hotel au curs mai slab
Si o fi deschis sambata la banca, in Edirne sa zicem?

#131
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postadi_ab, on 7th July 2011, 09:57, said:

Mergi pe varianta banca , in foarte multe cazuri si la hotel au curs mai slab

daaaa, mai slab, de ex in ultimul uikend al lui iunie eram in oludeniz si am schimbat din euro in lire, la hotel era 2.20 lire pe un euro iar la casa de schimb era 2.25 lire pe un euro, deci la 100 euro pierzi daca schimbi la hotel si nu la casă fix 5  euro.... :thumbup: , in fine daca de ex. doua sezlonguri si o umbrela pe plaja la oludeniz costă 8 euro....e bine să schimbi la casă...fiecare iși face calculele lui

#132
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Bine rott , fa diferenta cat se pierde la un schimb . Sunt persoane care se uita si la 50 de centi castig . Sunt persoane care mai bine isi fac plinul in portbagaj cu baxuri de apa din Romania decat sa dea vreun euro pe dincolo. De parca un stii si tu astea ...

#133
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

View Postrottweiler2007, on 7th July 2011, 10:05, said:

daaaa, mai slab, de ex in ultimul uikend al lui iunie eram in oludeniz si am schimbat din euro in lire, la hotel era 2.20 lire pe un euro iar la casa de schimb era 2.25 lire pe un euro, deci la 100 euro pierzi daca schimbi la hotel si nu la casă fix 5  euro.... :thumbup: , in fine daca de ex. doua sezlonguri si o umbrela pe plaja la oludeniz costă 8 euro....e bine să schimbi la casă...fiecare iși face calculele lui
dar e deschis in edirne la vreo banca?

#134
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postvmaster, on 7th July 2011, 13:23, said:

dar e deschis in edirne la vreo banca?
In general bancile sunt inchise Sambata si Duminica,asa ca mai ramane varianta,casele de schimb si hotelul,iar in legatura cu spusele lui Rott,intr adevar nu se justifica ocolul pt cativa euro,e o parere,nu aruncati :D

#135
gini_eyes

gini_eyes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 19.05.2011

View Postrottweiler2007, on 7th July 2011, 10:05, said:

daaaa, mai slab, de ex in ultimul uikend al lui iunie eram in oludeniz si am schimbat din euro in lire, la hotel era 2.20 lire pe un euro iar la casa de schimb era 2.25 lire pe un euro, deci la 100 euro pierzi daca schimbi la hotel si nu la casă fix 5  euro.... :thumbup: , in fine daca de ex. doua sezlonguri si o umbrela pe plaja la oludeniz costă 8 euro....e bine să schimbi la casă...fiecare iși face calculele lui
noi acum cand am fost la oludeniz cel mai bun curs era la hotel(perdikia).

#136
loredana1976

loredana1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2011
Buna seara.
Vreau sa ma hotarasc pentru anul 2012 la o vacanta.Am cititi in lung si-n lat pareri.
Mi-as dori o vacanta intr-o statiune din Turcia unde seara sa avem  unde ne plimba cu copilil in afara de hotel,sa putem  iesi in oras fara sa depind de masina.Exista o astfel de statiune? Care anume?

#137
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Va puteti caza in Antalya in oras la Hotelul Ramada

sau in Lara Kundu si luati transportul in comun pentru a ajunge in oras...ideea e ca depinde si cand mergeti ca daca planuiti sa mergeti in lunile iunie,iulie august si inceputul lunii septembrie s-ar putea sa nu va placa sa va plimbati datorita umiditatii ridicate.

Edited by koder, 17 November 2011 - 17:45.


#138
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postloredana1976, on 17th November 2011, 17:36, said:

Buna seara.
Vreau sa ma hotarasc pentru anul 2012 la o vacanta.Am cititi in lung si-n lat pareri.
Mi-as dori o vacanta intr-o statiune din Turcia unde seara sa avem  unde ne plimba cu copilil in afara de hotel,sa putem  iesi in oras fara sa depind de masina.Exista o astfel de statiune? Care anume?

Problema nu este daca exista o astfel de statiune. Bineinteles ca exista. Ba, indraznesc sa spun ca ceea ce doriti dumneavoastra este posibil in oricare statiune. Hotelul trebuie sa fie IN statiune, nu la cativa kilometri – de regula, aceasta este situatia hotelurilor cu regim all-inclusive. Sau, cum bine spunea cineva, sa nu mergeti “la tarc”.

#139
loredana1976

loredana1976

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.02.2011
Multumesc de raspunsuri.
Cred ca nu m-am exprimat eu bine,vreau un hotel all inclusiv de care sa beneficiz in timpul zilei(animatie,topogane,etc) dar seara nu-mi place sa stau numai "in tarc".
Am fost anul acesta in Antalya ,Lara si ne-am dus o singuar data in oras pe o caldura infernala pentru ca eram conditionati de transport.As vrea un hotel all inclusiv dar care sa fie f aproape de oras sau chiar in oras.

#140
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postloredana1976, on 17th November 2011, 20:36, said:

Multumesc de raspunsuri.
Cred ca nu m-am exprimat eu bine,vreau un hotel all inclusiv de care sa beneficiz in timpul zilei(animatie,topogane,etc) dar seara nu-mi place sa stau numai "in tarc".
Am fost anul acesta in Antalya ,Lara si ne-am dus o singuar data in oras pe o caldura infernala pentru ca eram conditionati de transport.As vrea un hotel all inclusiv dar care sa fie f aproape de oras sau chiar in oras.
1. marmaris , club turban
2. oludeniz dar fară tobogane
3. alanya zona plaja kleopatra fară tobogane

nu mai căuta să le ai pe toate, nu se poate așa ceva, alege, ori tobogane la țarc pe cîmp, ori fără tobogane în stațiune, cel mai aproape de dorința ta ar fi club turban iar din marmaris sau pine bay din kusadasi care e cam la 5-6 km de oras.....dar daca alegi kusadasi sau marmaris du-te cu masina lasă-l dreacu de aeroplan

Edited by rottweiler2007, 17 November 2011 - 21:19.


#141
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008

View Postloredana1976, on 17th November 2011, 17:36, said:

Buna seara.
Vreau sa ma hotarasc pentru anul 2012 la o vacanta.Am cititi in lung si-n lat pareri.
Mi-as dori o vacanta intr-o statiune din Turcia unde seara sa avem  unde ne plimba cu copilil in afara de hotel,sa putem  iesi in oras fara sa depind de masina.Exista o astfel de statiune? Care anume?

Hotel Panorama, Alanya
Hotel Blue Diamond Alya, Alanya

Edited by w140, 18 November 2011 - 09:29.


#142
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
hotel panorama alanya, e un hotel frumos, imi place, cotat nr 24 in tripadvisor - http://www.tripadvis...nean_Coast.html

darrrr nu are tobogane ori userul loredana spune clar ca vrea in oras cu tobogane: http://www.panoramah...otoGallery.html


hotel blue diamond alya: http://www.alyahotels.com/otel_en.htm, e cotat nr 5 in tripadvisor: http://www.tripadvis...nean_Coast.html

si asta e un hotel frumusel si uite ca are 2 tobogane - http://www.alyahotels.com/foto_en.htm

uite aici e un sait frumusel care iti arata citeva hoteluri situate pe plaja kleopatra din alanya: http://kleopatra360.com/

dar daca userul loredana vrea tarc in oras cu tobogane aceste doua hoteluri, frumoase ce-i drept, nu-s 5 stele ci vreo 3-4 dar asta e, eu nu cred ca userul loredana s-a nascut la 5 stele, eu  mi-am facut rezervare pt mine in iunie la hotel Elysee Beach din Alanya un hotel de 3 stele cu demipensiune si e cotat nr 7 in tripadvisor : http://www.tripadvis...nean_Coast.html

http://www.elyseehot...hp?s=fotogaleri

Edited by rottweiler2007, 18 November 2011 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate