Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Programe si probleme partitionare HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
481 replies to this topic

#19
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Sa va povestesc si experienta mea cu EASEUS Partition Master 5.0.1. Dau acest exemplu pentru ca e foarte posibil ca cineva sa aiba nevoie.
Am 2 HDD din care unul de 120GB. Acesta era impartit in 2 partitii NTFS. M-am gandit sa fac iarasi o singura partitie din cele doua.
Am sters cele doua partitii, am creat o singura partitie si am formatat-o.
Mi-am amintit ca pe una din partitii aveam cateva fisiere pe care uitasem sa le salvez. Disperare si jale!!!  :worthy: :worthy: :worthy:  
Ce-i de facut???

Norocul meu a fost ca am dat pe net repede peste acest program (cam al 3-lea program incercat de recuperare) de care nici nu auzisem pana atunci.
Scanarea si gasirea fisierelor care au fost pe HDD a durat cam o ora si jumatate pentru cei 120 GB.
Am gasit fisierele dorite si le-am recuperat pe alta partitie.

Inca mai ma mir ca exista astfel de programe FREE.

#20
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 09.03.2007
Dar daca vreau sa schimb litera la DVD Writer cu ce program o pot face?
Am avut 2 harduri: 1 cu 3 partitii C, D, E si 1 full H plus 2 writere F si G. Am reinstalat windowsul si apoi am scos hardul H, iar dupa reinstalare H-ul a devenit D, D-ul a devenit E, E a devenit F si writerele G si H. Cum fac sa le schimb literele inapoi F si G?

#21
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Din Disk Management-ul windowsu-ului, click dreapta - Change Drive Lettrer and Paths...

#22
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,462
  • Înscris: 09.03.2007
Multzam pentru raspuns.

#23
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Salut,
mi-am luat de curand un HDD extern de 1Tb, Seagate. Primul gand a fost sa-l partitionez, fara sa stiu ca acest lucru nu se poate face. Ultima data cand am folosit era pe un laptop care avea Xp. De data asta i-am dat drumul pe un alt laptop cu Vista... a urmat dezastrul... In ignoranta mea, am dat fix la niste erori pe care le-a dat initial la lansare Partition Magic, dupa care am incercat sa partitionez HDD-ul extern. Dupa ce m-am prins ca nu e cale sa fac asta, am renuntat si... surpriza: din trei partitii pe care le aveam pe hard-ul intern al laptop-ului (C,D si E), nu mai aveam decat doua... D-ul a disparut... probabil in urma acelor "fix-uri" pe care le-am dat... Ba mai mult, partitia E si-a schimbat numele in D si i-a luat locul cu tot cu fisierele continute.
Dupa ce am studiat putin forumul, am luat un programel Active@ Partition Recovery, care dupa ce l-am rulat, mi-a aratat ca a gasit partitia disparuta insa cand ii dadeam recovery, imi dadea eroare ca nu poate scrie peste o alta partitie existenta... ma indruma sa o sterg cu disk management, lucru pe care l-am si facut. Acum imi da alta eroare: "Unable to write sector to device". Specific faptul ca intre timp am sters si partitia "fosta" E care s-a transformat in D si am recuperat-o inapoi alocandu-i vechea litera... E

Atasat este un Print screen cu eroarea.

V-as fi recunoscator daca ati avea vreun sfat, vreo solutie...
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by ac76, 28 February 2010 - 14:28.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ai incercat cu EASEUS Pro ? S-a discutat cu 3 posturi mai sus. Daca nu ai reusit incearca o cautare pe forum dupa "Recuperare Date" Vei fi uimit cate topicuri sunt si cate sugestii de programe s-au dat in ele. Topicul asta se refera la partitionare si la avertizarea de a nu mai folosi . nu si la recuperarea datelor...

#25
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Am reusit sa gasesc datele cu EASEUS, presupun ca trebuie sa le salvez in alta parte la recovery, nu?

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Da, ai nevoie de un alt hard sau alta partitie.

#27
sick_maggot

sick_maggot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2006
Din cate inteleg eu, programele astea de care vorbiti voi, ruleaza in sistemul de operare.Cum pot sa refac tabela de partitii cu un CD Bootabil ?Dintr-o mare greseala, patitiile mele s-au transformat in "Dymanic" si nu pot instala nimci pe ele.Cum pot schimba lucrul asta ?

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Unele din ele au si versiuni bootabile - imagini iso. Download separat, sau se pot face direct din program. N-as putea sa-ti spun acum care.
Eventual poti folosi versiuni free existente pe Ultimate Boot CD - http://www.ultimatebootcd.com/
Il gasesti la Download pe Softpedia.

Edited by eiffel, 15 March 2010 - 17:00.


#29
sick_maggot

sick_maggot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2006
Multumesc

Edited by Ravy, 15 March 2010 - 17:18.


#30
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
O scula free de la Paragon:

Partition Manager 2010 Free Edition

Pentru operatiuni de baza (creare, formatare, redimensionare) ar trebui sa fie suficient.

Nu l-am incercat dar am incredere in produsele lor.

#31
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
nu stiu daca a fost mentionat aici, dar recomand solutiile bazate pe linux - bootcd

GParted sau PartedMagic

PartedMagic stiu ca ofera si posibilitatea de a te conecta la internet si alte programe si tools-uri
nu necesita spatiu pe hdd, se incarca in memorie si ruleaza de acolo

#32
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@eiffel

Pe masura ce mai apar sugestii de softuri, poti edita primul tau post si sa pui toate link-urile acolo?

In timp, topicul se va lungi si asa vor fi mai usor de gasit pentru oricine.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sunt toate trecute - cateva recomandate, dar si link catre pagina de pe Wiki cu absolut toate programele de acest tip si care se actualizeaza destul de des. Tot ce s-a recomandat pana acum exista deja in acea lista.
Pe de alta parte daca apar ceva informatii suplimentare sau probleme cu anumite programe, da, nu e nici o problema in a edita topicul.

#34
mario_ade

mario_ade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2010
te rog imi pui cum sterg o partitie cu vista care nu se vede mrs mult?

#35
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Click drepta pe My Computer\Manage\Disk Management.Apoi,click dreapta pe partiția care nu-ți apare
in Explorer\Change Drive letter...si ii atribui o litera.Pe urma,o poți formata.

#36
Andrei85

Andrei85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 15.10.2006
Salut!
Vin si eu cu urmatoarea problema. De curand am cumparat un Lenovo Ideapad S10 cu HDD de 160 GB. Problema mea este ca HDD are o singura partitie (C:) care are 145 GB si partitia ascunsa, de service, de vreo 4 GB. M-am uitat cu Disk Management si amandoua partitiile sunt Primary. (Am citit undeva ca incepand cu Win XP, sistemul permite pana la 4 partitii Primary si una Logical.) Pe mine ma intereseaza sa-mi refac partitiile ceva de genul C: 20 GB, D: 100 GB si E: 15 GB, evident fara a-mi afecta partitia de recovery. Pe langa asta, ca orice netbook, Ideapad-ul nu are unitate optica. Tin sa precizez ca as fi vrut sa fac repartionarea folosind "feature"-ul din setup-ul de Windows, nu un soft 3'd party. Cum o scot la capat?
:rolleyes:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate