Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programe si probleme partitionare HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
481 replies to this topic

#19
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005
Sa va povestesc si experienta mea cu EASEUS Partition Master 5.0.1. Dau acest exemplu pentru ca e foarte posibil ca cineva sa aiba nevoie.
Am 2 HDD din care unul de 120GB. Acesta era impartit in 2 partitii NTFS. M-am gandit sa fac iarasi o singura partitie din cele doua.
Am sters cele doua partitii, am creat o singura partitie si am formatat-o.
Mi-am amintit ca pe una din partitii aveam cateva fisiere pe care uitasem sa le salvez. Disperare si jale!!!  :worthy: :worthy: :worthy:  
Ce-i de facut???

Norocul meu a fost ca am dat pe net repede peste acest program (cam al 3-lea program incercat de recuperare) de care nici nu auzisem pana atunci.
Scanarea si gasirea fisierelor care au fost pe HDD a durat cam o ora si jumatate pentru cei 120 GB.
Am gasit fisierele dorite si le-am recuperat pe alta partitie.

Inca mai ma mir ca exista astfel de programe FREE.

#20
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Dar daca vreau sa schimb litera la DVD Writer cu ce program o pot face?
Am avut 2 harduri: 1 cu 3 partitii C, D, E si 1 full H plus 2 writere F si G. Am reinstalat windowsul si apoi am scos hardul H, iar dupa reinstalare H-ul a devenit D, D-ul a devenit E, E a devenit F si writerele G si H. Cum fac sa le schimb literele inapoi F si G?

#21
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Din Disk Management-ul windowsu-ului, click dreapta - Change Drive Lettrer and Paths...

#22
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,461
  • Înscris: 09.03.2007
Multzam pentru raspuns.

#23
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006
Salut,
mi-am luat de curand un HDD extern de 1Tb, Seagate. Primul gand a fost sa-l partitionez, fara sa stiu ca acest lucru nu se poate face. Ultima data cand am folosit era pe un laptop care avea Xp. De data asta i-am dat drumul pe un alt laptop cu Vista... a urmat dezastrul... In ignoranta mea, am dat fix la niste erori pe care le-a dat initial la lansare Partition Magic, dupa care am incercat sa partitionez HDD-ul extern. Dupa ce m-am prins ca nu e cale sa fac asta, am renuntat si... surpriza: din trei partitii pe care le aveam pe hard-ul intern al laptop-ului (C,D si E), nu mai aveam decat doua... D-ul a disparut... probabil in urma acelor "fix-uri" pe care le-am dat... Ba mai mult, partitia E si-a schimbat numele in D si i-a luat locul cu tot cu fisierele continute.
Dupa ce am studiat putin forumul, am luat un programel Active@ Partition Recovery, care dupa ce l-am rulat, mi-a aratat ca a gasit partitia disparuta insa cand ii dadeam recovery, imi dadea eroare ca nu poate scrie peste o alta partitie existenta... ma indruma sa o sterg cu disk management, lucru pe care l-am si facut. Acum imi da alta eroare: "Unable to write sector to device". Specific faptul ca intre timp am sters si partitia "fosta" E care s-a transformat in D si am recuperat-o inapoi alocandu-i vechea litera... E

Atasat este un Print screen cu eroarea.

V-as fi recunoscator daca ati avea vreun sfat, vreo solutie...
Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by ac76, 28 February 2010 - 14:28.


#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ai incercat cu EASEUS Pro ? S-a discutat cu 3 posturi mai sus. Daca nu ai reusit incearca o cautare pe forum dupa "Recuperare Date" Vei fi uimit cate topicuri sunt si cate sugestii de programe s-au dat in ele. Topicul asta se refera la partitionare si la avertizarea de a nu mai folosi . nu si la recuperarea datelor...

#25
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Am reusit sa gasesc datele cu EASEUS, presupun ca trebuie sa le salvez in alta parte la recovery, nu?

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Da, ai nevoie de un alt hard sau alta partitie.

#27
sick_maggot

sick_maggot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2006
Din cate inteleg eu, programele astea de care vorbiti voi, ruleaza in sistemul de operare.Cum pot sa refac tabela de partitii cu un CD Bootabil ?Dintr-o mare greseala, patitiile mele s-au transformat in "Dymanic" si nu pot instala nimci pe ele.Cum pot schimba lucrul asta ?

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Unele din ele au si versiuni bootabile - imagini iso. Download separat, sau se pot face direct din program. N-as putea sa-ti spun acum care.
Eventual poti folosi versiuni free existente pe Ultimate Boot CD - http://www.ultimatebootcd.com/
Il gasesti la Download pe Softpedia.

Edited by eiffel, 15 March 2010 - 17:00.


#29
sick_maggot

sick_maggot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.11.2006
Multumesc

Edited by Ravy, 15 March 2010 - 17:18.


#30
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
O scula free de la Paragon:

Partition Manager 2010 Free Edition

Pentru operatiuni de baza (creare, formatare, redimensionare) ar trebui sa fie suficient.

Nu l-am incercat dar am incredere in produsele lor.

#31
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
nu stiu daca a fost mentionat aici, dar recomand solutiile bazate pe linux - bootcd

GParted sau PartedMagic

PartedMagic stiu ca ofera si posibilitatea de a te conecta la internet si alte programe si tools-uri
nu necesita spatiu pe hdd, se incarca in memorie si ruleaza de acolo

#32
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@eiffel

Pe masura ce mai apar sugestii de softuri, poti edita primul tau post si sa pui toate link-urile acolo?

In timp, topicul se va lungi si asa vor fi mai usor de gasit pentru oricine.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai sunt toate trecute - cateva recomandate, dar si link catre pagina de pe Wiki cu absolut toate programele de acest tip si care se actualizeaza destul de des. Tot ce s-a recomandat pana acum exista deja in acea lista.
Pe de alta parte daca apar ceva informatii suplimentare sau probleme cu anumite programe, da, nu e nici o problema in a edita topicul.

#34
mario_ade

mario_ade

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2010
te rog imi pui cum sterg o partitie cu vista care nu se vede mrs mult?

#35
lordsidious

lordsidious

    Se7en PRO

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,813
  • Înscris: 02.08.2007
Click drepta pe My Computer\Manage\Disk Management.Apoi,click dreapta pe partiția care nu-ți apare
in Explorer\Change Drive letter...si ii atribui o litera.Pe urma,o poți formata.

#36
Andrei85

Andrei85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 15.10.2006
Salut!
Vin si eu cu urmatoarea problema. De curand am cumparat un Lenovo Ideapad S10 cu HDD de 160 GB. Problema mea este ca HDD are o singura partitie (C:) care are 145 GB si partitia ascunsa, de service, de vreo 4 GB. M-am uitat cu Disk Management si amandoua partitiile sunt Primary. (Am citit undeva ca incepand cu Win XP, sistemul permite pana la 4 partitii Primary si una Logical.) Pe mine ma intereseaza sa-mi refac partitiile ceva de genul C: 20 GB, D: 100 GB si E: 15 GB, evident fara a-mi afecta partitia de recovery. Pe langa asta, ca orice netbook, Ideapad-ul nu are unitate optica. Tin sa precizez ca as fi vrut sa fac repartionarea folosind "feature"-ul din setup-ul de Windows, nu un soft 3'd party. Cum o scot la capat?
:rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate