Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#91
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Imi cer scuze pentru eroarea din prezentarea facuta in pagina anterioara, dupa ziua 1 si 2 am pus ziua 4, corect era ziua 3, aceasta fiind si ultima Posted Image

Edited by [mz], 17 September 2012 - 18:02.


#92
iridium

iridium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.09.2004

View Postvirtualx, on 06 februarie 2012 - 02:30, said:

Dragilor,

Am vazut tot Salzburgul, inclusiv castel , etc etc. (in decursul vietii mele am vazut si alte orase euro si non-euro)

Eu nu am comentat despre maidanezi sau cat de curat este Bucurestiul , ci despre "bogatia culturala" a Bucurestiului care este ascunsa din pacate, "bogatie" care nici nu se compara cu Salzburg...nici pe departe.

Am studiat 2 ani Istoria Artei .... imi mentin parerea in continuare , cei care spun cum pot eu sa fac o astfel de afirmatie?!? , ii doresc sa descopere Bucurestiul !

Tot vazand orase euro si non-euro , imi dau seama cat inseamna MARKETINGUL in turism.


Prima oara cand am fost in Salzburg si am vazut la orice colt de strada reclame de concerte de muzica clasica, mi-a fost rusine de tara in care locuim si in care gasim la orice colt de strada afise cu concerte de manele. Am stat zece ani in Bucuresti si chiar daca nu se compara la numarul de locuitori cu Salzburgul, de un lucru sunt sigur: nu se compara nici la nivelul de cultura. Cel putin, nu la nivel de foame si consum.

#93
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postiridium, on 11 noiembrie 2012 - 19:06, said:



Prima oara cand am fost in Salzburg si am vazut la orice colt de strada reclame de concerte de muzica clasica, mi-a fost rusine de tara in care locuim si in care gasim la orice colt de strada afise cu concerte de manele. Am stat zece ani in Bucuresti si chiar daca nu se compara la numarul de locuitori cu Salzburgul, de un lucru sunt sigur: nu se compara nici la nivelul de cultura. Cel putin, nu la nivel de foame si consum.

Fara sa iau apararea manelelor (dimpotriva, sunt dusmanul declarat al acestora) vreau sa iti atrag atentia asupra unui lucru: dezvoltarea personala (inclusiv cultura) vine dupa satisfacerea nevoilor primare (hrana, adapost, haine, etc). Cel putin asa e conform piramidei lui Maslow.
Oamenii de la noi sunt mai preocupati de ce pun in gura maine decat de ce concerte de muzica clasica se tin la noi. Manelele sun mai usor digerabile si nu iti trebuie f multi neuroni ca sa le intelegi. Proabil ca in momentul in care vom ajunge la nivelul de trai din Austria e posibil ca si la noi oamenii sa mai inceapa sa mai citeasca cate ceva, sa asculte o muzica buna, sa mearga la teatru, etc.

#94
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbogwol, on 19 noiembrie 2012 - 10:33, said:


Fara sa iau apararea manelelor (dimpotriva, sunt dusmanul declarat al acestora) vreau sa iti atrag atentia asupra unui lucru: dezvoltarea personala (inclusiv cultura) vine dupa satisfacerea nevoilor primare (hrana, adapost, haine, etc). Cel putin asa e conform piramidei lui Maslow.
Oamenii de la noi sunt mai preocupati de ce pun in gura maine decat de ce concerte de muzica clasica se tin la noi. Manelele sun mai usor digerabile si nu iti trebuie f multi neuroni ca sa le intelegi. Proabil ca in momentul in care vom ajunge la nivelul de trai din Austria e posibil ca si la noi oamenii sa mai inceapa sa mai citeasca cate ceva, sa asculte o muzica buna, sa mearga la teatru, etc.
De acord in ceea ce priveste nivelul de trai ca si cauza a lipsei de interes pt cultura a celor saraci. Insa in Bucuresti e o patura sociala semnificativa care nu moare de foame, traieste decent si totusi nu se omoara dupa cultura. Fie teatru, carti, film, concerte sau expozitii. "Bogatia"culturala a tinerilor de azi se margineste la un pic de engleza prin efectul facebook si jocuri pe computer. Nu cred ca ne putem compara cu Austria sau tarile civilizate ale Europei. Ca avem destule "comori" culturale ascunse, asa e. Inclusiv in Bucuresti, dar de ele se bucura din nefericire cativa impatimiti. Autoritatile nu le scot la lumina, caci nu aduc profit/spaga. Si asta e tot chestie de civilizatie, balcanica mai degraba. Pacat.

#95
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Suntem deja offtopic, dar cand ai fost ultima data la teatru in Bucuresti? Eu am fost acum 2 saptamani si sala era plina. Deci nu poate fi vorba de lipsa de interes.
Nici in Austria concertele/ cultura nu este de masa. Atat in Viena cat si la Salzburg, chestia cu concertele (in special Mozart) face parte din circuitul turistic. In sala de concerte, 80% sunt turisti veniti in vizita. In fata la Stephan Doom sunt zeci de vazatori ambulanti care vand bilete la diverse concerte de muzica clasica (din nou marea majoritate Mozart)...

Sunt curios daca in Austria exista si hartie igienica Mozart; in rest am vazut numele respectiv pe tot felul de produse si servicii....

#96
iridium

iridium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.09.2004
Nu te supara, dar nu stii ce vorbesti :)

Noi umplem un teatru in Bucuresti, in Salzburg exista mai mult de-o duzina care sunt mereu umplute. :)  Sora mea este soprana acolo si crede-ma cand iti spun ca orice reprezentatie in Austria se joaca cu sala plina.

#97
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbogwol, on 20 noiembrie 2012 - 10:04, said:

Suntem deja offtopic, dar cand ai fost ultima data la teatru in Bucuresti? Eu am fost acum 2 saptamani si sala era plina. Deci nu poate fi vorba de lipsa de interes.
Nici in Austria concertele/ cultura nu este de masa. Atat in Viena cat si la Salzburg, chestia cu concertele (in special Mozart) face parte din circuitul turistic. In sala de concerte, 80% sunt turisti veniti in vizita. In fata la Stephan Doom sunt zeci de vazatori ambulanti care vand bilete la diverse concerte de muzica clasica (din nou marea majoritate Mozart)...

Sunt curios daca in Austria exista si hartie igienica Mozart; in rest am vazut numele respectiv pe tot felul de produse si servicii....
Sa inchidem offtopicul, dar sa nu tragem concluzii pripite. In ultimii 10 ani am mers la 12-15 piese de teatru anual. Si asta pt ca locuiesc in Bucuresti, in tara nu aveam norocul asta. Totusi 5-6 teatre de luat in seama si probabil 2000 spectatori/weekend nu reprezinta interes pt un oras de 2000 locuitori. Nici autoritatile nu pun pret pe cultura, e adevarat. Ultimul exemplu acum 3 sapt: Sala Mare la T.National, superpiesa, superactori, frig de le dardaiau replicile in gura.
Scuze,nu mai adancesc subiectul.

#98
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postnniki, on 09 decembrie 2012 - 20:33, said:

Sa inchidem offtopicul, dar sa nu tragem concluzii pripite. In ultimii 10 ani am mers la 12-15 piese de teatru anual. Si asta pt ca locuiesc in Bucuresti, in tara nu aveam norocul asta. Totusi 5-6 teatre de luat in seama si probabil 2000 spectatori/weekend nu reprezinta interes pt un oras de 2000 locuitori. Nici autoritatile nu pun pret pe cultura, e adevarat. Ultimul exemplu acum 3 sapt: Sala Mare la T.National, superpiesa, superactori, frig de le dardaiau replicile in gura.
Scuze,nu mai adancesc subiectul.
Fac rectificarea cuvenita. Vorbeam evident de Bucuresti, oras de 2 mil locuitori si nu de 2000,cum am scris.

#99
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
De vreo 3 zile sunt si eu in Salzburg.
Ca prime impresii:un oras superb,curat,civilizat.
Sunt cazat la hotel Der Salzburger Hof,un hotel de familie cred,destul de mare si care se afla foarte bine localizat,la 2-3 minute de capatul mai multor autobuze care fac legatura cu mai toate obiectivele din oras.Am platit vreo 370euro pt 5 nopti(4 plus o noapte gratis) cu mic dejun.Avand 4 stele,mic dejun,parcare inclusa free,camere curate,curatenie in fiecare zi consider ca am facut o afacere buna.Cred ca e primul hotel la care merg si vad  tv de 81 cm si dock de ipod in camera.Nu ca mi-ar folosi.Evident am luar cardul Salzburg de 72 ore care costa  36 euro.Merita clar acest card tinand cont ca in prima zi,daca nu as fi avut cardul as fi platit usor100euro pt ce am vizitat plus transportul care e free cu acest card.De vizitat o gramada de lucruri dar poate cel mai frumos este urcatul cu telecabina pe munte de unde se vede o panorama superba a intregului oras.Momentan atat de aici.Se merita atata drum pentru a vizita acest oras.

Edited by Groh, 08 January 2013 - 21:55.


#100
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,863
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Pe 30 august 2012, la întoarcerea din Elveţia, am făcut şi noi o scurtă recunoaştere a oraşului.
Autocarul ne-a lăsat la ora 18.50 pe strada Paris-Lodron, imediat la est de Grădinile Mirabell, chiar în dreptul Muzeului Baroc. Deşi ziua era pe sfârşite şi vremea a fost închisă (mai mult a plouat), totuşi turul pietonal propus de ghidul nostru a fost suficient de cuprinzător ca să luăm un pic pulsul oraşului şi să ne promitem că vom reveni în Salzburg pentru o vizită temeinică.
Turul a început cu Grădinile Mirabell (evident)
Attached File  Elvetia3 602.jpg   242.54K   46 downloads Attached File  Elvetia3 606.jpg   452.58K   43 downloads Attached File  Elvetia3 607.jpg   459.42K   40 downloads Attached File  Elvetia3 608.jpg   370.74K   41 downloads

Attached File  Elvetia3 609.jpg   360.44K   39 downloads Attached File  Elvetia3 611.jpg   366.39K   45 downloads Attached File  Elvetia3 612.jpg   400.64K   44 downloads Attached File  Elvetia3 618.jpg   242.87K   43 downloads.

Printre Teatrul de Marionete şi Biserica Sfânta Treime am trecut pe lângă casa natală a faimosului dirijor Von Karajan şi am ajuns la podul Makart peste râul Salzach, care este în fapt o pasarelă pietonală, plină de lacăte şi lăcăţele colorate prinse de plasele laterale de către îndrăgostiţi
Attached File  Elvetia3 619.jpg   212.14K   48 downloads Attached File  Elvetia3 620.jpg   252.33K   47 downloads Attached File  Elvetia3 621.jpg   222.33K   46 downloads Attached File  Elvetia3 623.jpg   313.46K   42 downloads.

Trecuţi pe partea cealaltă a râului, am făcut o scurtă oprire în faţa casei natale a lui Mozart, apoi imediat am ajuns în piaţa Alter Markt. Evident că ghidul nostru s-a întrecut iarăşi pe sine explicându-ne vrute şi nevrute. Un lucru inedit ni s-a părut casa cea mai îngustă din Salzburg (la nr. 10a)
Attached File  Elvetia3 630.jpg   267.07K   42 downloads Attached File  Elvetia3 638.jpg   314.46K   43 downloads Attached File  Elvetia3 639.jpg   308.35K   47 downloads Attached File  Elvetia3 640.jpg   293.19K   42 downloads

Attached File  Elvetia3 634.jpg   286.04K   44 downloads Attached File  Elvetia3 641.jpg   299.87K   44 downloads Attached File  Elvetia3 643.jpg   293.14K   45 downloads Attached File  Elvetia3 644.jpg   232.03K   44 downloads.

Apoi am trecut în Residenzplatz, unde doar am intrat un pic în curtea interioară a Reşedinţei principilor-arhiepiscopi pentru a admira statuia lui Hercule
Attached File  Elvetia3 646.jpg   223.75K   37 downloads Attached File  Elvetia3 648.jpg   314.18K   36 downloads Attached File  Elvetia3 654.jpg   312.15K   37 downloads Attached File  Elvetia3 655.jpg   316.59K   39 downloads.

Fiind un mare iubitor de artă (arta vechilor maeştri ai picturii), vă puteţi închipui ce am simţit ştiind ce comori ascunde clădirea ce ne înconjura. Evident că data viitoare voi compensa şi voi petrece cel puţin o jumătate de zi printre tablouri şi diferitele podoabe existente înăuntru.
În fine, cu mare părere de rău, am ieşit din curtea interioară, am trecut şi prin Mozartplatz destul de repede (era cam aglomerată datorită unei coşmelii temporare ridicată pentru un târg de cosmetice sau ceva asemănător) şi am încheiat turul admirând vitrinele de pe Judengasse
Attached File  Elvetia3 662.jpg   274.58K   38 downloads Attached File  Elvetia3 664.jpg   324.46K   38 downloads Attached File  Elvetia3 665.jpg   352.85K   38 downloads Attached File  Elvetia3 667.jpg   386.5K   36 downloads

Attached File  Elvetia3 668.jpg   382.97K   42 downloads Attached File  Elvetia3 670.jpg   357.91K   44 downloads Attached File  Elvetia3 671.jpg   488.69K   41 downloads Attached File  Elvetia3 669.jpg   249.13K   33 downloads Attached File  Elvetia3 676.jpg   207.48K   33 downloads

Attached File  Elvetia3 673.jpg   390.7K   34 downloads Attached File  Elvetia3 674.jpg   410.53K   33 downloads Attached File  Elvetia3 675.jpg   360.56K   33 downloads Attached File  Elvetia3 677.jpg   412.81K   31 downloads

Attached File  Elvetia3 678.jpg   379.72K   37 downloads Attached File  Elvetia3 679.jpg   294.24K   30 downloads Attached File  Elvetia3 680.jpg   494.07K   29 downloads Attached File  Elvetia3 682.jpg   227.11K   28 downloads.

Ajunşi din nou pe chei, am mai avut doar timp de ceva suvenire, până să trecem înapoi pe Makart-steg către autocar. La 19.50 autocarul s-a pus în mişcare către locul de cazare.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 03 April 2013 - 00:56.


#101
cami_roza

cami_roza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.07.2013
heiiiiiiiiiiii
mai e cineva pe aici?
nu a mai fost nimeni in salzburg vara asta?
cum mai este?
mai exista cardul?
e mai convenabil sa te cazezi in salzburg oare sau in lofer langa?

#102
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Buna ziua,

cardul exista - mai multe informatii gasiti aici: http://www.salzburg..../salzburg_card. Noi nu am ajuns inca, dar planuim luna viitoare. Noi le-am scris celor de la biroul de turism de acolo si am primit pliante si brosuri, inclusiv variante de cazari 2/4 nopti +card la preturi destul de avantajoase (60-65 eur pe noapte, parca, tinand cont ca intra si cardul in pret mi se pare ok).
Noi vom lua cazare in Lofer, dar asta deoarece nu vrem sa vizitam doar Salzburgul, ci si alte atractii invecinate.

Imi poate spune cineva: daca se lasa masina intr-un park&ride, se ajunge usor de acolo in centrul vechi cu transportul in comun? am vazut ca sunt niste centre din astea care in pretul parcarii, acorda si bilete de transport in comun, dar pentru anumite zone din Salzburg. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Multumesc!

#103
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
elena_j, aveti grija unde parcati intrucat pretul parcarilor in centru e mare: pentru cca 5 ore de stationare am plati 14,10 euro intr-o parcare de la langa biserica de langa Mirabell

#104
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
@bogwol
Am gasit ceva de genul:
http://www.salzburg....zburg_az-262120
Mentioneaza>

Mai-October and December 2013:
Combined ticket € 12.00
Includes parking fee and day ticket for up to 5 people.

Nu stiu day ticketul ala ce inseamna si cat de usor se ajunge de la parcarea respectiva in centrul vechi. Pretul e mai mult decat convenabil...

#105
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008

View Postelena_j, on 12 iulie 2013 - 10:00, said:

Buna ziua,

cardul exista - mai multe informatii gasiti aici: http://www.salzburg..../salzburg_card. Noi nu am ajuns inca, dar planuim luna viitoare. Noi le-am scris celor de la biroul de turism de acolo si am primit pliante si brosuri, inclusiv variante de cazari 2/4 nopti +card la preturi destul de avantajoase (60-65 eur pe noapte, parca, tinand cont ca intra si cardul in pret mi se pare ok).
Noi vom lua cazare in Lofer, dar asta deoarece nu vrem sa vizitam doar Salzburgul, ci si alte atractii invecinate.

Imi poate spune cineva: daca se lasa masina intr-un park&ride, se ajunge usor de acolo in centrul vechi cu transportul in comun? am vazut ca sunt niste centre din astea care in pretul parcarii, acorda si bilete de transport in comun, dar pentru anumite zone din Salzburg. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Multumesc!


uite aici harta P&R din salzburg , vezi care parcare te avantajeaza http://www.salzburg....ride_folder.pdf
daca stat mai mult de 5-6 ore se merita , altfel tot atat dati pe o parcare in centru de cca 5 ore si nu mai pierdeti timpul si cu transportul dus-intors .  

o varianta de p[arcare ieftina e asta , insa implica mai mult decat simpla parcare . http://www.salzburg....-lots_az-463876

elena_i , cred ca stii ( pt ca ai primit materilele informative ) ca in lofer vei primi cardul asta http://www.lofer.com...mer/summer-card , nu salzburglandcard sau salzburgcard .

#106
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc, planificam sa petrecem cel putin 1 zi intreaga la vizitat orasul. Intre timp am mai "sapat" si am obtinut mai multe informatii legate de transportul in comun - de ex., acel day ticket oferit se refera la transport gratuit in oras timp de 24 ore (transport care oricum era oferit si de cardul Salzburg). Se poate pierde asa mult timp de la un P&R pana in centrul vechi? Iar obiectivele din centrul vechi se pot strabate "la picior" sau este nevoie de utilizat transportul in comun si intre ele?

Da, stiu de cardul din Lofer, ca este altceva. Planuim sa achizitionam cate un Salzburgerland Card care functioneaza si ca Salzburg Card pentru 1 zi.

#107
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 14.04.2008
n-am folosit P&R , insa estimez cca 20 min / sens .
in centrul vechi n-ai de ce folosi transportul in comun . se face lejer ''la picior'' .

#108
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc, dariuscha! Pe pliantul aferent cardului Salzburg scrie ca transportul gratuit cu cardul este valabil doar pentru zona S1, de aceea ma gandeam ca sunt niste mijloace de transport care circula doar in zona orasului vechi.
Daca e vorba doar de 20 min./sens intre centru si P&R, nu e asa grav.

Imi puteti da o recomandare pentru o masa/gustare luata la preturi decente? Daca tot vom sta toata ziua acolo, va trebui sa ne refacem bateriile la un moment dat  :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate