Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#55
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Multumesc de info,vom sta in Oberaudorf(granita germano-austriaca,80KM de Munchen,100KM de Salzburg,80KM de Insbruck).Pe undeva prin zona asta ne vom invarti,pe o raza de 100-150KM.Cam in raza asta s-ar afla si soseaua alpina.

#56
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
[quote name='marcopolo80' date='4th June 2011, 23:51' post='9971307']
Multumesc de info,vom sta in Oberaudorf(granita germano-austriaca,80KM de Munchen,100KM de Salzburg,80KM de Insbruck).Pe undeva prin zona asta ne vom invarti,pe o raza de 100-150KM.Cam in raza asta s-ar afla si soseaua alpina.
[/quote

Locatia aleasa este buna pentru a vizita Tirolul,Bavaria si landul Salzburg Sa eviti cat mai mult autostrada.Spre Munchen sa mergi prin Sudelfeld-.Bayrischzell-,Schliersee-Miesbach.La Salzburg mergi prin Walchsee-,Reit im Winkl [minunat orasel]-Berchtesgaden.La Innsbruck,poti urma InntalAutobahn sau sa mergi pe Bundesstrasse. Sa vizitezi neaparat satul Alpbach [te abati cam 10-15 km de la Brixxleg]. Localnicii spun ca este cel mai frumos sat din AT si cu cele mai frumoase  si multe flori la ferestre si balcoane.Eu am fost iarna,asa ca florile nu le-am vazut,dar pozitia si arhitectura sunt remarcabile.
Langa Oberaudorf,la Kiefersfelden,ai o piscina cu preturi decente,se numeste Innsola.Sunt multe saune,toate mixte si in toate se intra obligatoriu gol-golut :naughty: La Oberaudorf am schiat ,au cea mai lunga nocturna din DE [ 3 km] iar vara pe partia de schi au sommerrodelbahn [ sanie pe jgheab]..Sunt multe de facut,numai timp si bani sa ai !

Edited by baril, 05 June 2011 - 08:43.


#57
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru raspunsuri!

#58
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Mersi pt raspunsuri.Intr-adevar timp si bani sa fie :)

#59
ANA977

ANA977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2008
noi am stat la particulari. in salzburg am platit 60euro iar inafara cazarea era in jur de 40euro.

pe langa orasul in sine unde merita cumparat cardul (care este valabil in tot landul - 48ore parca orasul si inca 3 zile landul), am vizitat si imprejurimile. exista cateva parcuri tematice, telecabina, plimbari cu vaporul pe lac, stranduri, etc toate fiind gratuite daca se cumpara acest card. Daca se platesc separat costurile depasesc mult valoarea cardului.

#60
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Buna seara,

vom merge si noi in Austria la inceputul lui septembrie. Vrem ca o zi sa o petrecem in Salzburg.
Deja am luat legatura cu oficiul de turism al Salzburgului si am primit de la ei harta orasului, prezentarea cardului Salzburg etc. Foarte draguti si cu o atitudine total diferita fata de a noastra ...din pacate.
Vreau sa va intreb, pe cei care ati fost cu masina in Salzburg: Unde ati parcat?
Noi o sa venim dinspre Zell am See si am vazut ca exista si park & ride. Merita sa lasam masina in unul din aceste locuri si apoi sa luam autobuzul pana in centru sau sunt locuri de parcare si in centrul orasului?

Multumesc anticipat.

#61
pap1

pap1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.05.2006

View PostANA977, on 7th June 2011, 12:48, said:

noi am stat la particulari. in salzburg am platit 60euro iar inafara cazarea era in jur de 40euro.

pe langa orasul in sine unde merita cumparat cardul (care este valabil in tot landul - 48ore parca orasul si inca 3 zile landul), am vizitat si imprejurimile. exista cateva parcuri tematice, telecabina, plimbari cu vaporul pe lac, stranduri, etc toate fiind gratuite daca se cumpara acest card. Daca se platesc separat costurile depasesc mult valoarea cardului.


Buna ziua ,imi puteti da cateva nume de astfel de locatii cu 60 sau 40 EUR ,eu nu am gasit nimic pe net.

#62
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View Postbubulina2007, on 25th June 2011, 22:10, said:

Buna seara,

vom merge si noi in Austria la inceputul lui septembrie. Vrem ca o zi sa o petrecem in Salzburg.
Deja am luat legatura cu oficiul de turism al Salzburgului si am primit de la ei harta orasului, prezentarea cardului Salzburg etc. Foarte draguti si cu o atitudine total diferita fata de a noastra ...din pacate.
Vreau sa va intreb, pe cei care ati fost cu masina in Salzburg: Unde ati parcat?
Noi o sa venim dinspre Zell am See si am vazut ca exista si park & ride. Merita sa lasam masina in unul din aceste locuri si apoi sa luam autobuzul pana in centru sau sunt locuri de parcare si in centrul orasului?

Multumesc anticipat.

ne-am intors joia trecuta dintr-o excursie pe cont propriu, cu masina, in Austria-Bavaria- Italia ( zona Dolomiti..)
In toate orasele din Austria  si Germania, exista parcari subterane, chiar in centru..
Si in Salzburg, am programat GPS-ul pt centru, am intrat cu masina intr-una din parcarile subterane..la intrare, inainte de bariera, apesi pe buton, si scoti un card..cand vrei sa pleci,  bagi cardul intr-un automat la  "kasse", iti afiseaza cat ai de platit ( in functie de cat a stat masina parcata), platest, iti iei masina, si pleci ( la bariera,dupa ce introduci cardul platit, bariera se ridica..).

#63
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View Postbubulina2007, on 25th June 2011, 22:10, said:

Buna seara,

vom merge si noi in Austria la inceputul lui septembrie. Vrem ca o zi sa o petrecem in Salzburg.
Deja am luat legatura cu oficiul de turism al Salzburgului si am primit de la ei harta orasului, prezentarea cardului Salzburg etc. Foarte draguti si cu o atitudine total diferita fata de a noastra ...din pacate.
Vreau sa va intreb, pe cei care ati fost cu masina in Salzburg: Unde ati parcat?
Noi o sa venim dinspre Zell am See si am vazut ca exista si park & ride. Merita sa lasam masina in unul din aceste locuri si apoi sa luam autobuzul pana in centru sau sunt locuri de parcare si in centrul orasului?

Multumesc anticipat.

ne-am intors joia trecuta dintr-o excursie pe cont propriu, cu masina, in Austria-Bavaria- Italia ( zona Dolomiti..)
In toate orasele din Austria  si Germania, exista parcari subterane, chiar in centru..
Si in Salzburg, am programat GPS-ul pt centru, am intrat cu masina intr-una din parcarile subterane..la intrare, inainte de bariera, apesi pe buton, si scoti un card..cand vrei sa pleci,  bagi cardul intr-un automat la  "kasse", iti afiseaza cat ai de platit ( in functie de cat a stat masina parcata), platest, iti iei masina, si pleci ( la bariera,dupa ce introduci cardul platit, bariera se ridica..).

#64
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru Salzburg este indicat sa folosesti park & ride.
Costul este de 12 euro/zi si include parcare toata ziua si un abonament pentru pana la  5 (cinci) persoane pe toate mijloacele de transport in comun la fel pentru toata ziua.
In ceea ce priveste transportul in oras, ai autobus care te ia chiar din parcare si dupa vreo 9-10  statii ( cca 15-20 min )esti in centru.
Vezi aici http://www.salzburg....in_salzburg.htm  apoi da in dreapta pe Salzburg map unde iti alegi parkingul care iti este in drum.
Nu merita sa intrii cu masina in centru deoarece te costa f mult parcarea.

Eu am parcat la Am Messezentrum care pe langa parcare aveau magazine , restaurant si chiar un parc de distractii :)

#65
bubulina2007

bubulina2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008

View PostJerome4, on 5th July 2011, 21:40, said:

Pentru Salzburg este indicat sa folosesti park & ride.
Costul este de 12 euro/zi si include parcare toata ziua si un abonament pentru pana la  5 (cinci) persoane pe toate mijloacele de transport in comun la fel pentru toata ziua.
In ceea ce priveste transportul in oras, ai autobus care te ia chiar din parcare si dupa vreo 9-10  statii ( cca 15-20 min )esti in centru.
Vezi aici http://www.salzburg....in_salzburg.htm  apoi da in dreapta pe Salzburg map unde iti alegi parkingul care iti este in drum.
Nu merita sa intrii cu masina in centru deoarece te costa f mult parcarea.

Eu am parcat la Am Messezentrum care pe langa parcare aveau magazine , restaurant si chiar un parc de distractii :)

Multumesc frumos pentru informatii. O sa alegem aceasta varianta deoarece cea cu parcatul in centru este riscanta (si aici nu ma refer la hoti ci la dificultatea gasirii unui loc de parcare la un pret rezonabil si pentru o perioada lunga de timp. Am inteles ca majoritatea locurilor de parcare "albastre" sunt cu limita de timp de maxim 2 ore)

#66
iepurila2009

iepurila2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 09.06.2009
cam cat ar fi un bilet cu trenul de la Viena la Salzburg?

#67
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
poate e o intrebare dumba cu riscul penibil :) dar exista si partii dedicate pentru saniute ?

#68
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postvirtualx, on 16th November 2011, 00:43, said:

poate e o intrebare dumba cu riscul penibil :) dar exista si partii dedicate pentru saniute ?

probabil ca exista (stiu ca s-a mai discutat undeva), dar pentru o tara in care copii sunt conceputi pe partie si se nasc cu schiuri in picioare, cred ca sunt raritati

#69
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009

View Postvirtualx, on 16th November 2011, 00:43, said:

poate e o intrebare dumba cu riscul penibil :) dar exista si partii dedicate pentru saniute ?


Saalbach - Hinterglemm, provincia Salzburgerland

Tobogganing

Information for winter season 201/12:

Toboggan fun Reiterkogel winter 2011/12:

Lengt: 3,2 km
Start: 1470 alt
End: 1070 alt
Track width: 3 m

Toboggan slide at the Reiterkogel (illuminated) - included in the skipass! (one-way tickets available!)
Operating hours: Daily 8.30 am - 04.00 pm
                                Mon. - Sat. 6.00 pm - 09.30 pm

Sledge rental per day (available at the Reiterkogel valley station)  € 6,00
Deposit per toboggan € 30,00

ATTENTION: Only toboggans rented directly from the lift company can be used on the tobogganrun - use of own toboggans is strictly prohibited!

Attached Files



#70
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Superb :) Multumesc de poza

#71
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View PostApril26, on 18th November 2011, 21:38, said:

Saalbach - Hinterglemm, provincia Salzburgerland

Tobogganing

Information for winter season 201/12:

Toboggan fun Reiterkogel winter 2011/12:

Lengt: 3,2 km
Start: 1470 alt
End: 1070 alt
Track width: 3 m

am fost acolo :)

mai precis Reiterkogel este in Hinterglemm , se urca foarte usor cu telecabina rosie , la coborare este ca un drum serpuit doar pentru mers agale sau saniuta
depozit pentru saniuta - 30 eur , pe care ii iei inapoi cand duci saniuta care a dus foarte bine 2 adulti :D

hint. daca mergi cu masina parcarile free , erau pline la amiaza

#72
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
cum ti s-a parut zona?

Poze?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate