Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmihaela38, on 29th July 2010, 19:07, said:

Eu plec pe 16 aug. la altmunster, pe malul lacului Traunseesi as vrea sa mergem o zi la Salzburg.Merita cardul pentru o zi?Si ce-mi recomandati sa vad, tinand cont ca e timpul prea scurt?Stie cineva cam cat timp,aproximativ, fac de la Gmunden pana la salzburg cu masina?Cred ca sunt in jur de 60-70 km.






Daca ajungi pe la 8-9 a.m.si incepi cu Hellbrunn si Zoo(sunt unul linga altul si sunt in Anif,adica iesi putin din Salzburg)la 11-12 ai terminat si ai timp pt celelalte.
Ar fi bine ca vizita in Salzburg sa nu fie intr-o vineri pt ca am vazut ca si la ei se aglomereaza la sfirsit de saptamina.
Am prins ceva coloana la plecarea inapoi spre Fuschl,dar se circula civilizat.
Vacanta frumoasa!

#38
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
am fost cazati la oekotel,a fost ok si micul dejun
salzburgul ne-a placut,am urcat la cetate,am vazut femei imbracate in portul lor de tiroleze :coolspeak:

Edited by anonima1, 27 August 2010 - 12:57.


#39
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007
As dori sa-mi recomandati un hotel-spa-wellness in zona, poate fi si la 30-40 km. de Salzburg, poate a fost cineva?

#40
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007
Salut forumisti,

Intentionam sa ajungem in septembrie la Salzburg si caut un miljoc de transport cat mai convenabil ptr 3 persoane.
A fost cineva cu o cursa low-cost din Bucuresti pana la un oras in apropiere de Salzburg si de acolo a inchiriat o masina ?
Cam cat ar costa ?

Multumesc,

spam.spam

#41
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Care sa fie orasul? Viena sau Munchen? Decide-te, apoi cauta oferte de pret pentru rent-a-car. Si la Viena, si la Munchen, sint toate companiile mari de inchirieri auto. Daca e sa alegi Munchen, anunta ca vrei sa iesi cu masina inchiriata din tara. Teoretic inspre Austria nu e nicio problema. Nu poate sa iti spuna nimeni cit costa masina inchiriata, depinde de categorie si de alte amanunte. Vezi aici https://www.hertz.co...hereHowView.jsp Sau cere oferta la o agentie de turism, sau la firma de low-cost. Sau, daca nu ai de mers pe nicaieri, ia trenul.

Edited by abancor, 06 January 2011 - 20:23.


#42
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
Am sa ma duc probabil sambata sau duminica in Salzburg. Am studiat putin obiectivele turistice, majoritatea e frumos de vazut vara, cand e verde afara(fortareata, gradinile mirabell, hellbrunn - unele doar din aprilie se deschid). Asadar, inafara de casele Mozart(la care am fost o data) si Domnul, ce mai e de vazut? Ar fi putin aiurea sa ma duc in oras, doar la o plimbarica (apropo, niste stradute frumoase imi spune cineva?), fara ceva pt cultura mea. De asemenea mi-ar place si locuri de unde sa se vada o proveliste frumoase...

#43
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
Aici ai Top 10. Sunt cel putin inca pe atatea.
Recomand cu mare caldura Salzburg card, cel de 72 de ore este cel mai indicat si merita fiecare cent.
Orasul + imprejurimile imediate merita cel putin 3 zile full.
Eu am fost iarna si mi s-a parut f.f. frumos. Vreau sa ma reintorc si cand verdele este prezent, exceptand-ul pe cel de pe munti, dealuri, de la brazi.

#44
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
AM inteles asta. Daca m-as duce singura probabil as lua cardul, insa cum nu sunt singura, nu se poate sa se faca ce vreau eu, in plus va fii doar o zi ( poate peste vreo luna va fii alta zi, insa nu sunt 2 sau 3 consecutive, si nu se merita 22 euro, daca nuam certitudinea ca pot sa vad 3-4 obiective turistice).
Mai e o zi, daca are cineva alte idei,sfaturi, recomandari... :)

#45
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
Daca ma poate ajuta cineva cu o harta a obiectivelor turistice...
Am cautat pe google, insa nu prea ma ajuta. As avea nevoie de una, pt orientare cat de cat.

#46
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View PostLuiza4, on 25th March 2011, 00:51, said:

Daca ma poate ajuta cineva cu o harta a obiectivelor turistice...
Am cautat pe google, insa nu prea ma ajuta. As avea nevoie de una, pt orientare cat de cat.
In afara de hellbrun, toate sunt in centru, nu ai nevoie de harta.Stradutele frumoase sunt cele de langa Dom.Sa incerci si cimitirul bisericii sf. Petru, este tot in centru. Este foarte frumos.Cea mai frumoasa panorama este de sus de la fortareata.

#47
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View PostLuiza4, on 24th March 2011, 23:51, said:

Daca ma poate ajuta cineva cu o harta a obiectivelor turistice...
Am cautat pe google, insa nu prea ma ajuta. As avea nevoie de una, pt orientare cat de cat.


uite aici harti, vezi care-ti convine    http://www.salzburg....lzburg_maps.htm
aici poti comanda gratuit brosuri ( si inclusiv harta ) la oficiul turistic    http://www.salzburg....es_salzburg.htm    . bifeaza ce te intereseaza ! in cateva zile iti vor ajunge acasa

#48
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View PostLuiza4, on 25th March 2011, 00:51, said:

Daca ma poate ajuta cineva cu o harta a obiectivelor turistice...
Am cautat pe google, insa nu prea ma ajuta. As avea nevoie de una, pt orientare cat de cat.
Salutare!
Daca sunteti cazati la hotel, luati harta de la receptie. Se dau gratuit. Daca cumparati cardul Salzburg (care cred ca ar trebui sa-l luati, scutiti multi euro)  o sa primiti si o brosura cu tot ce ofera cardul si cum sa ajungeti la obiective. Stai linistita austriecii stiu sa faca turism si pun totul la dispozitia turistilor. Distractie placuta!

#49
elena_j

elena_j

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 01.04.2008
exista parcari gratuite in salzburg sau doar cu plata?

multumesc!

#50
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postelena_j, on 29th May 2011, 19:44, said:

exista parcari gratuite in salzburg sau doar cu plata?

multumesc!

se poate parca pe marginea strazii (unde e permis, binenteles, alfel risti sa nu mai gasesti masina :notangel: ) dar eu nu am reusit sa gasesc liber; doar daca ai noroc sa plece unul inaintea ta. Eu am stat vreo 5 ore in Salzburg si cred ca am platit pana in 10 euro la parcarile subterane de sub castel

#51
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postelena_j, on 29th May 2011, 19:44, said:

exista parcari gratuite in salzburg sau doar cu plata?

multumesc!
In general si pe marginea strazii sunt tutungerii de unde iei tichete pentru parcare. Noi am gasit o parcare un pic mai ieftina undeva in spatele gradinilor Mirabell.

#52
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View Postmadalina2008, on 1st July 2010, 10:30, said:

(...)
Apoi o zi am fost la Wattens la Fabrica Swarovski si apoi pe soseaua alpina Grossglockner Hochalpenstrasse care este magnifica (cel putin mie mi-a placut la nebunie) unde ne-am batut cu zapada si am mangaiat marmotele. Superb, nu cumva sa ratati soseaua alpina ca o sa regretati.

As dori si eu mai multe info despre aceasta sosea,de unde pleaca,unde duce,cat dureaza drumul,etc.Mersi

#53
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmarcopolo80, on 3rd June 2011, 23:18, said:

As dori si eu mai multe info despre aceasta sosea,de unde pleaca,unde duce,cat dureaza drumul,etc.Mersi

Acesta este site-ul oficial http://www.grossglockner.at/.. Citeste cu atentie si poti deveni ghid de traseu. Acum vad ca au mai pus un euro in plus la pret [cand am fost eu era 28 euro/masina]. Daca stai mai mult timp in AT,organizeaza-ti timpul in asa fel ca sa prinzi o zi senina pe traseu.Daca doar esti in trecere,roaga-te sa fie timp frumos. Verifica-ti franele si opreste in popasuri si parcari ,la coborare,cand simti miros de ferodou incins. Si o sa simti din plin !... :D

Edited by baril, 04 June 2011 - 08:58.


#54
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postmarcopolo80, on 3rd June 2011, 23:18, said:

As dori si eu mai multe info despre aceasta sosea,de unde pleaca,unde duce,cat dureaza drumul,etc.Mersi
Salutare!
Asa cu spunea si baril important este sa aveti zi senina pt ca altfel nu vezi nimic din cauza norilor. Soseaua duce la un ghetar de unde va intoarceti pe unde ati venit. De fapt sunt 2 intrari. Una este la Fusch si alta care duce spre Heiligenblut. Noi am intrat pe la Fusch si am iesit pe cealalta, ocolind un pic pentru a ajunge la Salzburg dar a fost frumos pt ca am vazut multe sate autentice. Acum depinde unde sunteti voi cazati. Calatoria dureaza 3-4 ore cu pauzele aferente dar daca esti pasionat de natura poti sa stai mai mult pentru ca sunt privelisti de vis. Sunt si doua muzee pe traseu care se inchid la 17.00. Vedeti ca si soseaua este inchisa noaptea. Aveti detalii pe site. Sunt si magazine de suveniruri si citeva terase unde puteti savura frumusetea muntilor. Sa aveti si ceva gros la voi pentru ca sus este rece. Noi am fost la sfirsitul lui iunie si era zapada temperatura fiind de 13-14 grade. Atasez si citeva poze. Drum bun si va asteptam cu impresii.

Attached Files


Edited by madalina2008, 04 June 2011 - 16:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate