Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#73
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
zona e clar pentru skiori , statiunile sunt diferite ca sunt 2 - Saalbach (mai mica) si Hinterglemm (mai mare) distanta intre ele este de 2-4 km
au si autobuze si cabine si telescaune , legate intre ele , astfel incat comunica intre ele partiile , din pacate eu m-am dus doar pt saniuta :)
pozele sunt prea personale insa am selectat cate ceva:

[ http://i40.tinypic.com/6gfmhi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i41.tinypic.com/ande84.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i39.tinypic.com/bzlnr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i40.tinypic.com/24qpilx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i42.tinypic.com/2lc9ybl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i39.tinypic.com/149qefd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i44.tinypic.com/5kojo4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Despre Salzburg City ... sunt dezamagit , avem orase mult mai frumoase aici in Romania insa MARKETINGUL la ei functioneaza , la fel si Viena ....Bucurestiul mi s-a parut de 100 de ori mai bogat cultural , insa la noi sunt in paragina cam toate

ps1. nu stiu sa micsorez pozele , altfel nu stiu sa le pun , imi cer scuzele de rigoare
ps2. pentru skiori exista o aplicatie si pt iphone si pt android - saalbach hinterglemm skicircus cu updateuri online realtime cu lifturi 52/55 , harta interactiva, gps, news etc etc

Edited by virtualx, 03 January 2012 - 12:41.


#74
April26

April26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 11.05.2009
Superbe poze, multumim!
Cred ca ati avut o vacanta minunata, cu multa zapada...

#75
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postvirtualx, on 3rd January 2012, 12:30, said:

Despre Salzburg City ... sunt dezamagit , avem orase mult mai frumoase aici in Romania insa MARKETINGUL la ei functioneaza , la fel si Viena ....Bucurestiul mi s-a parut de 100 de ori mai bogat cultural , insa la noi sunt in paragina cam toate

probabil ca nu ai vazut zona veche a orasului (castelul si zona adiacenta) care este absolut deosebita; eu am vazut pe fuga aceasta zona (castel + zona in cca 3 ore) dar imi doresc sa revin cel putin pentru 2-3 zile sa o pot vedea pe indelete.

#76
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006

View Postvirtualx, on 3rd January 2012, 12:30, said:

Despre Salzburg City ... sunt dezamagit , avem orase mult mai frumoase aici in Romania insa MARKETINGUL la ei functioneaza , la fel si Viena ....Bucurestiul mi s-a parut de 100 de ori mai bogat cultural , insa la noi sunt in paragina cam toate

O glumita buna...noi avem orice vrei tu, insa nu orase.

#77
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Apropo de ce zicea virtualx, ma gandeam acum la seria "Misterele Bucurestilor". Comparand imaginile din Bucurestii acelor ani si cele din "Viana", nu-i prea inteleg dezamagirea. Cu tot respectul aferent.

#78
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
mie mi-a placut extraordinar Viena; cred ca e cea mai frumoasa capitala vazuta de mine (si am vazut si Roma si Madrid), ca sa nu mai zic de alte orase mai mici; se simte aerul imperial
dar aprecierea e a fiecaruia, fiecare urmareste poate altceva... dar oricum, nu stiu la ce subiect poate fi Viena sub Bucuresti (poate doar la nr de maidanezi pe cap de locuitor)

Edited by bogwol, 23 January 2012 - 11:21.


#79
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postbogwol, on 23rd January 2012, 11:21, said:

mie mi-a placut extraordinar Viena; cred ca e cea mai frumoasa capitala vazuta de mine (si am vazut si Roma si Madrid), ca sa nu mai zic de alte orase mai mici; se simte aerul imperial
dar aprecierea e a fiecaruia, fiecare urmareste poate altceva... dar oricum, nu stiu la ce subiect poate fi Viena sub Bucuresti (poate doar la nr de maidanezi pe cap de locuitor)

Depinde de gusturi.
Eu as sta la Viena, dar de vizitat...totusi Londra.

#80
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
Dragilor,

Am vazut tot Salzburgul, inclusiv castel , etc etc. (in decursul vietii mele am vazut si alte orase euro si non-euro)

Eu nu am comentat despre maidanezi sau cat de curat este Bucurestiul , ci despre "bogatia culturala" a Bucurestiului care este ascunsa din pacate, "bogatie" care nici nu se compara cu Salzburg...nici pe departe.

Am studiat 2 ani Istoria Artei .... imi mentin parerea in continuare , cei care spun cum pot eu sa fac o astfel de afirmatie?!? , ii doresc sa descopere Bucurestiul !

Tot vazand orase euro si non-euro , imi dau seama cat inseamna MARKETINGUL in turism.

#81
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Toata lumea de pe aici a vazut una, alta...bla bla bla.
Alta este ideea: nu putem compara cai cu catari, trebuie cai cu cai, catari cu catari si asa mai departe.
Salzburg este un burg mititel, evident ca nu se poate "bate" cu Bucurestiul. O capitala, daca vrem sa o comparam, o comparam cu alta capitala: Viena, etc. Oricum, genul asta de discutii nu se termina niciodata...iata ce inseamna sa avem o minte luminata in turismul nostru: madam U--ea si marketingul ridicat la rang de arta.

Si daca aveti impresia ca duduia nu este serioasa, iaca o poza din...Varsovia. Acum, cati polonezi o sa vedem prin "Gradina Carpatina"...ramane sa le numere ouale madama...

Attached File  P1560823.JPG   3.34MB   49 downloads

#82
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmetalactual, on 6th February 2012, 22:23, said:

Toata lumea de pe aici a vazut una, alta...bla bla bla.
Alta este ideea: nu putem compara cai cu catari, trebuie cai cu cai, catari cu catari si asa mai departe.
Salzburg este un burg mititel, evident ca nu se poate "bate" cu Bucurestiul. O capitala, daca vrem sa o comparam, o comparam cu alta capitala: Viena, etc. Oricum, genul asta de discutii nu se termina niciodata...iata ce inseamna sa avem o minte luminata in turismul nostru: madam U--ea si marketingul ridicat la rang de arta.

Si daca aveti impresia ca duduia nu este serioasa, iaca o poza din...Varsovia. Acum, cati polonezi o sa vedem prin "Gradina Carpatina"...ramane sa le numere ouale madama...

Attachment P1560823.JPG


Un lucru e sigur: si pt asta s-a luat comision.

#83
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdenky, on 7th February 2012, 23:20, said:

Un lucru e sigur: si pt asta s-a luat comision.

ai scris gresit comision: se scrie COMISION :naughty:

#84
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
@virtualx: Felicitari pentru studiile facute (cele de 2 ani de istoria artei), insa afirmatia ta este urmatoarea:
Despre Salzburg City ... sunt dezamagit , avem orase mult mai frumoase aici in Romania insa MARKETINGUL la ei functioneaza , la fel si Viena ....Bucurestiul mi s-a parut de 100 de ori mai bogat cultural , insa la noi sunt in paragina cam toate.
Asa ca, dupa ce afirmi ca in Romania avem orase mai frumoase decat Salzburg-ul, nu poti sa comentezi ca te-ai referit la "bogatia culturala" a Bucurestiului comparativ cu acest oras. Daca ai reciti ceea ce ai scris, ai observa ca afirmatia cu privire la "bogatia culturala" avea ca si obiect de comparatie Viena si Bucurestiul, nu Salzburgul si Bucurestiul. Am ajuns sa-ti traduc ce spui!
Iar spre exemplificare, ne poti spune ce orase avem noi in Romania de dimensiuni aproximative cu Salzburgul dar mai frumoase decat acesta?

In ce priveste marketingul in turism, da, ai dreptate. Si e normal sa fie asa. daca nu stii sa-ti expui "marfa", nu vei reusi nici s-o vinzi. Insa pe langa marketing, austriecii astia (si nu numai ei) isi ingrijesc orasele, obiectivele turistice/istorice, au conditii decente de cazare si masa, esti servit cu zambetul pe buze atat la restaurant, cat si in magazine, etc.

PS: Si mai e ceva. Salzburgul are un personaj de o notorietate uluitoare - Mozart. Ceea ce Bucurestiul inca nu are. Sau ....?.... Nutu/Sile Camataru?

Edited by aaron111, 08 February 2012 - 11:37.


#85
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Mozart e super notoriu, adevarat, daca pot spune asa. Insa un oras nu devine neaparat mega-turistic doar cu un nume.
Pe de alta parte tot in Salzburg s-a nascut si Doppler, printre altii. Casa lui este aproape de gradinile Mirabell.
Am vazut mult din tarisoara noastra si raman la parerea mea: la capitolul orase stam subtire...rau.

Edited by metalactual, 08 February 2012 - 17:32.


#86
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
Bucurestiul nu e mai bogat cultural ca aici nu vorbim de cantitate ci de valoare, de ce a reprezentat in istorie, de cat de cunoscute si importante sunt. Imi pare rau dar Viena si Salzburg sunt intr-o tara fosta parte dintr-un imperiu bogat si plin de cultura de toate felurile, o tara in care s-au nascut ,au lucrat si au creat o gramada de artisti URIASI din diferite domenii. Salzburg e un burg vechi, exista intr-o forma destul de avansata intr-o perioada in care pe teritoriul tarisoarei noastre inca descalecau niste cetateni . Daca te plimbi pe acolo o sa vezi ca sunt cladiri pe care sunt scrise anul constructiei si cel al renovarii si sunt multe cladiri de la 1200-1400 . La Viena ,numai ce gasesti in Kunstistoriches Museum si Muzeul de Istorie Naturala e de 10 ori peste ce gasesti la noi in muzeele din Bucuresti.

Sa zicem ca putem compara Viena cu alte mari capitale europene ,acolo da, de ex Parisul e mai tare, Roma prin muzeul Vaticanului si ruinele romane poate iarasi e mai tare desi Viena imi place mult mai mult datorita civilizatiei si arhitecturii, Londra iarasi e sa zicem mai ofertanta in mari obiective turistice pentru ca este si mai mare si a fost capitala de mare imperiu mai multi ani, are o populatie mai mare,etc. Dar sa compari Viena cu Bucurestiul deja e mult prea mult, hai sa fim seriosi, Cairo e mai bogat cultural decat Bucurestiul in ciuda mizeriei si dezordinii.

Am fost anul trecut la Cracovia care e peste Bucuresti dar cred ca ,daca nu am fi distrus o gramada din mostenirea culturala si arhitecturala a oraselor, ar putea sa fi semanat cu orase de prin Romania in sensul ca e un oras cu multe cladiri vechi dar nu foarte renovate sau chiar deloc insa cu centrul renovat perfect, oras mediu si de aici de aproapte nu din "vest" . La fel si Varsovia, in Varsovia m-am imbolnavit de nervi. Oamenii aia fac treaba, inlocuiesc incet-incet uratul comunismului cu arhitectura noua si moderna, centrul vechi este perfect renovat sau, mai bine zis, reconstruit ,avand in vedere ca a fost distrus orasul aproape complet in WWII, e mult mai curat, mult mai civilizat, mult mai vesel si mai pozitiv iar asta il face si mai bogat cultural si turistic vorbind.

Imi pare rau, avem noi peisaje frumoase si chestii interesante dar sa nu exageram, la orase ,curatenie, civilizatie, transporturi si organizare stam prost.

#87
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postentity22, on 9th February 2012, 14:34, said:

Bucurestiul nu e mai bogat cultural ca aici nu vorbim de cantitate ci de valoare, de ce a reprezentat in istorie, de cat de cunoscute si importante sunt. Imi pare rau dar

Imi pare rau, avem noi peisaje frumoase si chestii interesante dar sa nu exageram, la orase ,curatenie, civilizatie, transporturi si organizare stam prost.

pai a mai ramas ceva la care stam bine? :coolspeak:

#88
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Probabil la c...e, fie ele chiar si politice.

#89
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postaaron111, on 9th February 2012, 21:38, said:

Probabil la c...e, fie ele chiar si politice.

La alea "nepolitice", polonezii sunt iarasi peste noi.

#90
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Salutare. Voi relata in randurile urmatoare minivacanta mea din Salzburg de la inceputul lunii septembrie a acestui an. Precizez ca a fost combinata cu o vacanta in Viena.

Ziua 1 – Am luat trenul din Viena (Westbahnhof) spre Salzburg (biletul fusese achizionat cu cateva luni inainte de pe Internet, pret 39 euro dus intors). Durata calatoriei la dus a fost de 3 ore si 5 minute, trenul a seamanat cu un intercity romanesc, dar mai civilizat si desigur mai rapid. De la gara din Salzburg am ajuns pe ps jos la hotelul  unde cazare in 15-20 minute. Dupa despachetare mi-am cumparat de la receptie excelentul Salzburg card de 48 ore pentru care am platit 34 euro. Exista totodata varianta cu valabilitate 24 de ore (tarif 25 euro) respectiv 72 ore (tarif 40 euro). Am ales-o pe cea de 48 ore intrucat se facuse deja ora 14.30 dupa despachetare, iar eu aveam trenul de intoarcere in Viena peste 2 zile la ora 19. Cardul este din punctul meu de vedere exceptional intrucat include pe durata valabilitatii sale cate o intrare la toate muzeele din Salzburg, utilizarea funicularului catre si de la fortareata, telecabina catre si de la Untersberg, plimbare cu vaporul pe Salzach precum si utilizare nelimitata a transportului public. Totodata se beneficiaza si de diverse discounturi la anumite concerte, piese de teatru si excursii din vecinatatea Salzburgului. Jos palaria in fata autoritatilor locale pentu organizarea exemplara. In jurul orei 15 ma aflam deja la Mozart’s Residence (fosta resedinta a familiei Mozart unde au locuit timp de 26 ani) unde mi-am activat cardul Salzburg. Am plecat dezamagit din cauza unui numar mult prea ridicat de detalii despre membri neimportanti ai familiei, cand este de la sine inteles ca toata lumea este interesata in primul rand de elemente referitoare la Wolfgang Amadeus, care din pacate aici nu sunt dominante. Totodata restaurarea mi s-a parut neinspirata. Am mers la Mozart’s birthplace (locul de nastere al lui Wolfgang Amadeus Mozart) a carei vizitare pentru mine a fost emotionanta. Totodata organizarea am considerat-o superioara in comparatie cu resedinta vizitata anterior. In drum spre biserica Sfantul Petru am remarcat frumoasa biserica franciscana (Franziskanerkirche) pe care mi-am propus s-o vizitez intr-una din zilele urmatoare. Am vizitat biserica si frumosul cimitir, iar catacombele le-am gasit deja inchise la ora 16:50 desi programul afisat era pana la ora 17. Am mers apoi sa vizitez Domul (catedrala Salzburg) construit pe stil baroc. Am luat apoi cina la unul dintre restaurantele din oras.

Ziua 2 – Dupa micul dejun am luat autobuzul 25 pana la gradina zoologica, pe care am vizitat-o in 2 ore si 20 minute. Mi s-a parut in general ok, de dimensiuni nu foarte ridicate dar suficiente avand in vedere zona amplasarii. Din pacate am avut nesansa de a nu putea vedea anumite feline precum tigrul, ghepardul si jaguarul care pesemne dormeau la ora la care am ajuns eu. Totodata am constatat ca nu existau anumite animale precum crocodili, hipopotami, camile, iar pasarile erau foarte putine. Pesemne aceste aspecte isi au o explicatie la nivelul climei din Salzburg si nu in ultimul rand al spatiului si conditiilor de crestere necesare pentru animalele specificate. M-am intors o statie cu acelasi autobuz 25 pana la Hellbrunn, pentru a vizita palatul si fantanile. In cazul acestora din urma trebuie mers la anumite ore prestabilite, grupul urmand sa fie insotiti de un ghid vorbitor de germana si engleza. Turul pe care il recomand atat copiilor cat si adultilor dornici de putina destindere dureaza aproximativ 40 de minute. Am trecut fugitiv prin frumoasele gradini exterioare, apoi am urcat dealul pentru a ajunge la muzeul folcloric nu atat pentru continutul acestuia (stiam dinainte ca este modest) cat mai ales pentru panorama de la geamul ultimului etaj, ce ofera posibilitatea vizualizarii de la o inaltime buna a gradinilor Hellbrunn si imprejurimilor. Am coborat apoi si am vizitat gradinile. Totodata va recomand sa nu ratati minunata pajiste ingrijita vizibil de catre austrieci, aflata la nordest fata de gradinile exterioare ale palatului, unde veti gasi multe flori frumoase si un loc de joaca pentru copii, in aer liber. Am vizitat apoi palatul, ocazie cu care avem posibilitatea de a afla diverse detalii despre modul de utilizare al apei din cadrul ansamblului fantanilor, dar si elemente de design ale incaperilor, figurinele utilizate etc. Am luat autobuzul 25 inapoi in Salzburg, direct la Mirabell unde m-am plimbat prin placutele gradini publice aflate aici. Am mers apoi sa vizitz biserica franciscana, dupa care am vizitat catacombele bisericii Sfantul Petru, pe care le-am considerat dezamagitoare. Apoi m-am indreptat spre muzeul Salzburg, a carui vizitare din pacate nu mi-a luat mai mult de o ora. Se insista privitor la importanta dominatiei arhiepiscopilale asupra dezvoltarii Salzburgului (exista anumite carti edificatoare in acest sens, scanate si traduse in germana si engleza, ce pot fi consultate in cadrul panourilor multimedia), prezentandu-se apoi diverse elemente arheologice, decoratiuni, picturi vechi si o sectiune foarte veche de picturi bisericesti. Se prezinta totodata numeroase detalii despre stilul baroc, dominant in Salzburg. Am luat apoi cina.

Ziua 4 – Dupa micul dejun mi-am strans lucrurile si am facut checkout la hotel, lasandu-mi apoi bagajul in camera special amenajata. Am plecat spre centrul vechi de unde am luat funicularul pana la fortareata. Am vizitat atat exteriorul cat si ambele sectiuni interioare disponibile. Durata totala pentru a vizita fortareata si a face destul de multe poze panoramice a fost de 2 ore, maxim 2 ore si un sfert. La coborare am preferat s-o iau pe jos, pe scari, drumul fiind placut si deloc lung. De aici am ajuns din nou la biserica Sfantul Petru apoi m-am indreptat catre panorama museum, aflat chiar langa muzul Salzburg. Aici se viziteaza sectiunea dedicata familiei muzicantilor Todd si la final camera in care se afla atractia principala a muzeului: un tablou panoramic al Salzburgului de 130 metri patrati realizat de J.M. Sattler. Am mers apoi la ultimul muzeu pe care il aveam in program, Residence Gallery ce cuprinde picturi incepand din perioada secolului al 16-lea pana in secolul al 19-lea. Supriza extrem de placuta a constituit-o sectiunea state rooms de la etajul superior al cladirii, ele fiind similare celor de la palatul Schonbrunn de la Viena, implicit trebuie neaparat sa le vizitati. Constatand ca mai aveam circa 15 minute pana la cele 48 de ore cat era valabil cardul Salzburg am mers repede pana la podul Markat de unde am facut o plimbare cu vaporul pe Salzach care dureaza 40 de minute. De precizat ca posesorii cardului trebuie sa-si ridice biletul gratuit de la ghiseu iar abia apoi sa se aseze la coada. Dupa plimbare am mers sa iau pranzul, apoi am facut ultimele cumparaturi si plimbari. Am mai mers o data pana la gradinile Mirabell, mi-am luat bagajul de la hotel si m-am indreptat spre gara, unde am luat trenul de intoarcere spre Viena, durata fiind de aceasta data de doar 2 ore si 45 minute cu trenul railjet, cam cel mai modern si rapid al lor.

Recomandari:
- procurati-va neaparat cardul Salzburg, din motivele precizate mai sus;
- NU ratati: fortareata, state rooms de la etajul superior al Residence Gallery, palatul Hellbrunn si fantanile, gradinile Mirabell, locul de nastere al lui Mozart, domul Salzburg, biserica si cimitirul Sfantul Petru;
- nu mancati la doi pasi de principalele obiective turistice, veti gasi restaurante cu mancare mai buna si mai ieftina in zone mai putin aglomerate;
- cei cu venituri mai ridicate pot face o plimbare cu caleasca prin oras, la pretul de 40 euro pentru 20-25 minute sau 80 euro pentru 50 minute;
- daca pentru Viena este necesara o vacanta de 9-10 zile pentru vizitari, in Salzburg sunt suficiente 3, cel mult 4 zile;
- in cazul in care nu aveti masina si doriti sa ajungeti in Salzburg, pentru a evita costurile mari ale zborului Viena-Salzburg-Viena cumparati-va din timp un bilet de avion Bucuresti-Viena-Bucuresti (luat din timp gasiti cu 86 euro/persoana la Austrian Airlines) si un bilet de tren de pe internet, Viena-Salzburg-Viena (costa 38 euro/persoana luat din timp, altminteri, luat pe ultima suta va costa mult mai mult)

Va doresc tuturor vacanta placuta si numai bine.

Edited by [mz], 16 September 2012 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate