Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Salzburg

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#127
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Ce lac din jurul Salzburg ar fi cel mai potrivit pt. baie? Aici ma refer la o plaja decenta de intins un prosop, intrare oarecum lina sau fara pietre ascutite etc?

Eu voi fi 5 zile full in zona cu masina la vara.

Planul aproximativ ar fi:

ziua 1: salzburg
ziua 2: Berchtesgaden & Grossglockner Hochalpenstrasse
ziua 3: hallstadt & lacurile care sunt fix la nord

Cu ce sa mai umplu 2 zile?
Nu as vrea sa zabovesc prea mult intr-un loc (gen Salzburg de vizitat muzee), vreau mai mult un road-trip de vazut natura, peisaje, sate autentice etc.

Multumesc

#128
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Poti incerca la St. Wolfgang ( Strobl, St. Gilgen). In zona apa este destul de rece, dar sunt multe stranduri, daca nu ma insel in Strobl sunt si cu apa termala.
Un sfat, separa  zona Berchtesgaden de Grossglockner.Intr-o zi viziteaza Berchtesgaden, lacul Konigsee cu tot ce ofera el, Hallein, Eagle Nest, Werfen, poti chiar sa te aventurezi mai departe ori zona St. Johann im Pongau sau Dachstein( Gossau e superb)
In alta zi savureaza Gossglockner si te intorci prin Tirol.
Vezi  la Austria sunt multe descrieri cu variante de plimbare in zona. Am fost mai multi in zona si s-a scris destul de mult.

#129
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View Postdanielaionela, on 04 aprilie 2014 - 15:39, said:

Poti incerca la St. Wolfgang ( Strobl, St. Gilgen). In zona apa este destul de rece, dar sunt multe stranduri, daca nu ma insel in Strobl sunt si cu apa termala.
Un sfat, separa  zona Berchtesgaden de Grossglockner.Intr-o zi viziteaza Berchtesgaden, lacul Konigsee cu tot ce ofera el, Hallein, Eagle Nest, Werfen, poti chiar sa te aventurezi mai departe ori zona St. Johann im Pongau sau Dachstein( Gossau e superb)
In alta zi savureaza Gossglockner si te intorci prin Tirol.
Vezi  la Austria sunt multe descrieri cu variante de plimbare in zona. Am fost mai multi in zona si s-a scris destul de mult.
Multumesc pentru sfaturi.
Am citit ca Grossglockner ia circa 3-4 ore cu totul si de aceea am zis ca nu are rost sa-i aloc o zi intreaga.
Dar cred ca ai dreptate si e mai bine o zi pt. fiecare.

Nu am stabilit cu cazarea, dar nu cred ca vom sta in acelasi loc mai mult de 2 nopti. Avem masina si suntem deci mobili.  
Vom sta 2 nopti in zona Salzburg pt. ce ofera zona, iar alte 2 nopti in alta parte.

Unde ai recomanda (ca zona) sa stam (in afara de salzburg) ca sa fie cat mai strategic?

Legat de ziua cu Grossglockner, poti recomanda un traseu? Ma refer la 3-4 puncte care trebuie atinse.
In Innsbruck am fost si nu mai vreau. La fel si in DE la sud vest de Munich (Garmisch, Grainau, Mittenwald si zona aceea).

Thanks

#130
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postpopovicias, on 06 aprilie 2014 - 09:37, said:

Multumesc pentru sfaturi.
Am citit ca Grossglockner ia circa 3-4 ore cu totul si de aceea am zis ca nu are rost sa-i aloc o zi intreaga.

Grossglockner ia 3-4 ore sa il vizitezi, dar daca mai adaugi cca 1 ora Salzburg - intrarea in parc + 2 ore de la iesirea din parc prin partea sudica - Salzburg, deja ai 7 ore.
Daca esti si cu copil si vrei sa pandesti ceva marmote langa ghetar, cred ca poti sa mai adaugi vreo ora...

View Postpopovicias, on 06 aprilie 2014 - 09:37, said:

Legat de ziua cu Grossglockner, poti recomanda un traseu? Ma refer la 3-4 puncte care trebuie atinse.


este o sosea care te conduce, gen Transfagarasean; nu ai cum sa deviezi de la ea: singura oprire relativ putin in lateral este intr-o parcare, pe un varf de munte, unde de obicei presc motociclistii si se urca la Belvederepe jos (nu maitin minte denumirea)

#131
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Voiam sa mai intreb daca statiunile cu renume pt. ski gen Kaprun, Zell am See care sunt in zona sunt recomandate pt. cazare pt. baza excursii in mijlocul verii.
Vreau as stau 2-3 nopti in zona cu Grossglockner si nu stiu daca sa caut prin Kaprun unde este oferta mare sau prin alte locuri, eventual in Osttirol precum Lienz sau Matrei. Unde este mai pitoresc?
Avand masina poate fi oricand de retras respectiv mai departe de infrastructura (centru, statii de bus etc).

View Postbogwol, on 07 aprilie 2014 - 07:36, said:

Grossglockner ia 3-4 ore sa il vizitezi, dar daca mai adaugi cca 1 ora Salzburg - intrarea in parc + 2 ore de la iesirea din parc prin partea sudica - Salzburg, deja ai 7 ore.
Daca esti si cu copil si vrei sa pandesti ceva marmote langa ghetar, cred ca poti sa mai adaugi vreo ora...
Ma gandesc deja sa renunt complet la zona cu Salzburg si la est (Hallstatd, Gosau, lacurile de acolo) si sa stau cele 4.5 zile (care sunt full) doar in zona Berchtesgaden si la sud (Grossglockner, zona Kaprun si mai la sud in tirolul de est).

#132
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postpopovicias, on 07 aprilie 2014 - 10:53, said:

Voiam sa mai intreb daca statiunile cu renume pt. ski gen Kaprun, Zell am See care sunt in zona sunt recomandate pt. cazare pt. baza excursii in mijlocul verii.
Vreau as stau 2-3 nopti in zona cu Grossglockner si nu stiu daca sa caut prin Kaprun unde este oferta mare sau prin alte locuri, eventual in Osttirol precum Lienz sau Matrei. Unde este mai pitoresc?
Avand masina poate fi oricand de retras respectiv mai departe de infrastructura (centru, statii de bus etc).


Ma gandesc deja sa renunt complet la zona cu Salzburg si la est (Hallstatd, Gosau, lacurile de acolo) si sa stau cele 4.5 zile (care sunt full) doar in zona Berchtesgaden si la sud (Grossglockner, zona Kaprun si mai la sud in tirolul de est).


Eu am stat in Kaprun o saptamana vara in 2007 a fost excelent. Statiunea e cam moarta vara din punct de vedere turistic (este statiune de iarna), dar e bine amplasata pentru a vizita zona inconjuratoare. Din Kaprun pana la intrarea la Grossglochknerhochenaplenstrasse faci cam 10 minute de mers cu masina.
Mai mare si mai activ este Zell am See, dar cred ca este si putin mai scump. Din Kaprun pana in Berchtesgaden faci cam 1ora si jumatate (aici am fost vara trecuta, dar venind din St Johhan in Tirol - din pacate fremea ploiasa ne-a impiedicat sa vedem oiesajele de la Cuibul Vulturilor.

Si zona Hallstat, Gosau, St. Wolfgang e frumoasa; si aici am petrecut alt concediu de care am fost incantat....

Edited by bogwol, 07 April 2014 - 11:06.


#133
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007

View Postpopovicias, on 07 aprilie 2014 - 10:53, said:


Ma gandesc deja sa renunt complet la zona cu Salzburg si la est (Hallstatd, Gosau, lacurile de acolo) si sa stau cele 4.5 zile (care sunt full) doar in zona Berchtesgaden si la sud (Grossglockner, zona Kaprun si mai la sud in tirolul de est).

Intradevar, 5 zile sunt cam putin sa le vezi pe toate, mai ales daca cumva nu prinzi numai vreme buna . Hallstatt e foarte frumos si poti sa-l vezi intr-o zi, nu e departe de Salzburg deci nici de Berchtesgaden dar toata zona merita vazuta. Wolfgangsee a fost rece cand am stat in St Wolfgang o saptamana dar nu exagerat(depinde de preferinta) si erau oameni care faceau baie, sunt diverse zone de plaja de-a lungul lacului.

Prefer Berchtesgaden, acolo si in zona Mittenwald/Seefeld mi-a placut cel mai mult pana acum(am fost si in Salzkammergut, Garmisch, Fussen). La Bad Reichenhall (aproape de Berchtesgaden, tot in Berchtesgadenerland) sunt niste bai termale vechi si mari, sunt si niste lacuri in apropiere, la unul din ele am fost vara trecuta si era lume care facea baie desi apa tot asa, mai rece nu ca la mare intr-o zi cu apa mai calda. Langa Berchtesgaden e mirificul Konigsee si la capatul celalalt al lui e si mai mirificul Obersee(in Obersee faceau unii baie, as fi intrat si eu dar nu aveam "echipament", era tot mai rece apa dar pentru mine era ok). Plus ca in zona e si Kehlsteinhaus(Eagle's Nest) si Obersalzberg deci si ceva obiective care imbina natura cu istoria. Mai sunt niste lacuri in apropiere, gen Hintersee, de unde sunt si niste trasee foarte frumoase. Fiind si aproape de Kaprun... Cum aveti masina nici nu trebuie neaparat cazare in Berchtesgaden sau mai central in Berchtesgaden, puteti sa luati prin Bischofswiessen, Schonau bei Konigsee, mai spre Hintersee sau mai putin central in Berchtesgaden si sa iesiti mai ieftin, sunt multe pensiuni dragute.

#134
Diplomatu

Diplomatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.02.2010

View Postpopovicias, on 02 aprilie 2014 - 13:27, said:

Ce lac din jurul Salzburg ar fi cel mai potrivit pt. baie? Aici ma refer la o plaja decenta de intins un prosop, intrare oarecum lina sau fara pietre ascutite etc?

Eu voi fi 5 zile full in zona cu masina la vara.

Planul aproximativ ar fi:

ziua 1: salzburg
ziua 2: Berchtesgaden & Grossglockner Hochalpenstrasse
ziua 3: hallstadt & lacurile care sunt fix la nord

Cu ce sa mai umplu 2 zile?
Nu as vrea sa zabovesc prea mult intr-un loc (gen Salzburg de vizitat muzee), vreau mai mult un road-trip de vazut natura, peisaje, sate autentice etc.

Multumesc

O cazare de vis ar cam fi aici: http://www.hubertus-thumsee.de/ .Papa si cazare bune,baie plaja si esti aproape de Salzburg dar in Bavaria.

#135
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007

View PostDiplomatu, on 25 aprilie 2014 - 22:42, said:


O cazare de vis ar cam fi aici: http://www.hubertus-thumsee.de/ .Papa si cazare bune,baie plaja si esti aproape de Salzburg dar in Bavaria.

Hahahaha am fost si eu la Thumsee si chiar ma gandeam ca daca as fi stiut de pensiunea asta din timp, aici stateam. Ma rog, nu e chiar asa de bine daca nu ai masina personala desi sunt autobuze ,dar e foarte frumos.

#136
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

View PostDiplomatu, on 25 aprilie 2014 - 22:42, said:


O cazare de vis ar cam fi aici: http://www.hubertus-thumsee.de/ .Papa si cazare bune,baie plaja si esti aproape de Salzburg dar in Bavaria.

Le-am cerut o oferta sa vedem ce raspund.
Tu cat ai platit?

Am oricum o rezervare aici http://www.booking.c...main.en-us.html
Este cu free cancelation si deci pot anula daca gasesc ceva mai bun.
Costa 268 euro/camera cu mic dejun pt. 4 nopti in Iulie.
Cum vi se pare ca locatie, pret etc?

Mie mi se pare bine localizata.

#137
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Mergi cu toata increderea, zona unde este hotelul este superba. Pentru o cazare in Bavaria in iulie, pretul este decent.
Noi n-am reusit sa scoatem un pret  sub 65-70 de euro nici macar la  pensiuni in luna iulie.
Sa nu te duci doar pentru Salzburg, sau locuri cunoscute in zona.
Sa-ti aloci timp pentru satele intalnite pe drum, statiunile mai putin cunoscute. Nici nu stii unde sunt amplasate comorile!
Sa nu ratezi Berchtesgaden, Ramsau im Berchtesgaden, Ruhpolding, Reith im Winkl.
Soseaua care leaga Unken de Berchtesgaden prin Ramsau este un vis.
Noi in 2007, am stat la aprox. 20 km de hotelul unde a-ti facut rezervarea si am batut serios tot landul Berchtesgaden dar si toata zona lacurilor din Austria, si Grossglockner, marea parte din Tirol.
A mai spus o colega de pe forum, zona Berchtesgaden este poate cea mai frumoasa din regiune, atat din Bavaria cat si de la vecini

#138
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara,

Am inceput sa imi planific  urmatoarea vacanta care va fi prin luna mai. M-am gandit sa luam avionul pana in Viena sa stam aproximativ 5 zile, dupa care sa mergem in Salzburg sa stam vreo 3 zile, iar din Salzburg m-am gandit sa poposim 2 zile in Halstatt. Ulterior, am mai citit diverse sfaturi pe net si am vazut ca sunt multe optiuni pt zona lacurilor...inclusiv in Bavaria, Berchtesgaden.
Din poze ma atrage foarte mult peisajul montan, insa ma gandesc ca fiind mai, s-ar putea sa fie frig in zona lacurilor si ma gandesc ca poate nu se merita....nu stiu ce sa fac si ce varianta ar fi mai ok sa alegem.
Am luat in calcul si varianta transportului cu masina, insa fiind doar 2 persoane nu cred ca este avantajos dpdv financiar. Am cautat pe internet informatii despre parcari si la prima vedere par destul de scumpe.
Din cate am citit pe net se ajunge usor cu autobuzul din Salzburg in zona lacurilor.
Cei care ati vizitat zona, ce ma sfatuiti, se merita sa stam in mai in zona de lacuri si daca da, unde ar fi mai ok si mai frumos?
Multumesc

#139
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postandrulina, on 21 ianuarie 2015 - 19:10, said:

Buna seara,

Am inceput sa imi planific  urmatoarea vacanta care va fi prin luna mai. M-am gandit sa luam avionul pana in Viena sa stam aproximativ 5 zile, dupa care sa mergem in Salzburg sa stam vreo 3 zile, iar din Salzburg m-am gandit sa poposim 2 zile in Halstatt. Ulterior, am mai citit diverse sfaturi pe net si am vazut ca sunt multe optiuni pt zona lacurilor...inclusiv in Bavaria, Berchtesgaden.
Din poze ma atrage foarte mult peisajul montan, insa ma gandesc ca fiind mai, s-ar putea sa fie frig in zona lacurilor si ma gandesc ca poate nu se merita....nu stiu ce sa fac si ce varianta ar fi mai ok sa alegem.
Am luat in calcul si varianta transportului cu masina, insa fiind doar 2 persoane nu cred ca este avantajos dpdv financiar. Am cautat pe internet informatii despre parcari si la prima vedere par destul de scumpe.
Din cate am citit pe net se ajunge usor cu autobuzul din Salzburg in zona lacurilor.
Cei care ati vizitat zona, ce ma sfatuiti, se merita sa stam in mai in zona de lacuri si daca da, unde ar fi mai ok si mai frumos?
Multumesc


Asa cum am scris si prin alte parti, eu sunt un fan al excursiei cu masina; iti ofera o independenta pe care s-ar putea sa regreti, la un moment dat, ca nu o ai cu alte mijloace de trasnport
Ca recomandari (strict din punctul meu de vedere):
- in Salzburg nu ai ce sa vizitezi mai mult de 2 zile pline si asta cu larghete
- Viena e ok in 5 zile - vezi tot ce inseamna obiective importante si mai ai timp si de "bantuit" la intamplare pe strazi
- ref la Hallstatt: mi se pare mult 2 zile de stat acolo; eu, in 2010, am ajuns in jur de ora 9.30 acolo, m-am plimbat pe lac o tura cu vaporasul (cca 1 ora), m-am plimbat cca 1 ora prin localitate (e un oras f micut, atractia principala find data de amplasarea lui), am urcat cu telecabina la mina de sare si vizitat mina in tur organizat (cca 2 ore), coborat si recuperat masina si mers apoi pana in Obertraun cca 10 minute, urcat cu telecabina si mers pana la 5 fingers, intors la masina si ajuns in Gosau unde stateam pana la ora 17.30
- daca esti cu masina, te poti opri si in St Wolfgang si urcat pe munte cu trenuletul cu cremaliera pana la Schafberg unde ai parte de o vedere senzationala daca este o zi senina
- ref la parcari, sunt scumpe intradevar, daca te repezi la prima inatalnita (in salzburg de ex, am platit 16 euro pt vreo 5 ore intr-o parcare de langa Biserica St Andrew (langa gradinile Mirabell)
- in acelasi timp, poti cauta la cazare hoteluri care au parcarea gratuita (eu la Viena am stat la Austrian Trend Hotel Doppio 4* care avea parcarea inclusa, in timp ce la altele platesti 12-18 euro pe zi)

Deci, daca nu va sperie mersul cu masina pana la iesirea din tara, eu recomand excursia cu masina

#140
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Ideea e ca vroiam sa alegem o locatie cu priveliste frumoasa si sa stam undeva la 2 zile sau 3 daca ar fi de vazut mai multe prin imprejurimi, in ideea de a ne relaxa si de a ne bucura de frumusetile naturii....

#141
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
nu as alege pentru asta Hallstatt. Mai degraba St. Wolfgang - ofera mai multe optini, este mai aproape de Salzburg si cred ca e si mai ieftin
iar mie St Wolfgang mi-a placut mai mult ca si localitate
La Hallstat ai doua mari probleme:
a) nu poti intra cu masina in localitate ceea ce inseamna ca trebuie sa lasi masina in parcari. Exista una gratuita inainte de tunel dar am inteles ca e mai tot timpul ocupata de localnici si exista vreo 3 parca care sunt cu plata
B) fiind orasel celebru intrat in patrimoniul UNESCO, cazarea aproape sigur o gasesti mai scumpa

Edited by bogwol, 22 January 2015 - 15:36.


#142
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Am inteles, multumesc pentru sugestie, daca ne vom hotari la varianta asta, cel mai probabil  vom vizita Halstatt doar cateva ore.

#143
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,649
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am rezervat cazare la Obertraun pentru la vara, 6  nopti. Vrem sa avem baza acolo si sa ne plimbam  in Salzkamergut sau cum se scrie.
Bogwol: la ghetar nu ai fost? (pesterile Dachstein)

Edited by mdt, 22 January 2015 - 20:48.


#144
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Mergeti cu masina?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate