Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#1153
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Posted Image  foarte bune raspunsuri ......

O las sau o smulg .... ?

Multumesc.

#1154
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View PostFunw, on 22 februarie 2013 - 17:27, said:

O las sau o smulg .... ?.

Fa-ne ziua la toi si zi c-o lasi. Posted Image

#1155
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View PostFunw, on 22 februarie 2013 - 17:27, said:

O las sau o smulg .... ?


Fiind prima rasarita cred ca are dreptul la viata.

Edited by meganedoi, 22 February 2013 - 18:37.


#1156
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Va aveam un mare drept la viata pana , cand imi voi da seama ce este , si chiar daca nu este ce trebuie tot va avea dreptul la viata si va fi plantata undeva prin gradina pana aflu ce a fost in aceea turba ....

Mi au mai iesit 2   firicele in alta alveola dar acelea par a fi samanta de rosie.

Cred ca le am pus prea adanc in pamant ..
Am pus turba cam 3 sferturi din alveola l am presat bine de tot am pus apa , am pus samanata si iar pamant cam inca 1 sfet ... si dupa am prestat un pic si apoi apa..

oricum din curiozitate azi am umblat la o alveola cu o scobitoare si am observat ca au germinat dar inca mai au pana ajung la suprafata....


Multumesc..

De fapt au 3 iesite pe o alveola ... si acum se uita sotia mea  si imi zicea uite si aici inca una si aici inca una si aici Posted Image

aia chiar nu pare a fi rasad de rosie Posted Image Posted Image

[ http://s14.postimage.org/5jmclrlip/DSC_1146_1936x1296.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Funw, 22 February 2013 - 19:57.


#1157
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
O avea ea culoarea,dar nu si trasatura!

#1158
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am umectat bine turba, care o pusesem, intr-o albie. Daca luam din ea si o strangeam in mana, curgea apa. Am umplut alveolele 98%. A facut (sotia) o ,,gaurica'' cu varful unui creion, de vreo 5 mm. adancime. Am cernut (cu o sita de malai) turba uscata in grosime de vreo 1-1.5 mm, peste alveoele. Se formeaza o paturica de cea mai fina granulatie si matisare peste ce am semanat. Oricum semintele s-au acoperit. Am pulverizat o solutie de previcur, 1ml./1l apa si peste trei zile, era batalie! Nu am crezut in viata mea ca voi vedea vreodata o samanta micuta sa ridice capsorul de sub ,,covorull'' care era peste ea. Trei , minutele a durat. Ma uitam pe raft la tavite cand, deodata am vazut ,,miscari de trupe in zona unei alveole''. Prima impresie a mea, nu stiu de ce, a fost ca este o rama. De unde pana unde acesta parere? S-a ridicat nitel turba, si am vazut coltul semintei care iese la lumina. Adica nastere ,,live''. Sincer cred ca nu mai am ce sa tastez!!!

#1159
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Ma bucur foarte mult pentru tine 1orgule ....  maine le dau si eu o pulverizare de previcur..

Oricum am observat ca rasadurile tale arata perfect.

Bravo.

Pot sa dau cu Previcur chiar daca au rasarit cateva firicele ?
Unde se da pe turba sau pot da direct si pe turba si pe fir. ?


Oricum nu imi fac grija pentru ca cred si voi crede ca ce am facut am facut din toata inima si cu multa pasiune si asa vor rasarii toate... fara alte adaosuri...

Multumesc.

Edited by Funw, 22 February 2013 - 21:17.


#1160
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Mai dusman, decat mine in privinta chimicalelor, te asigur, cred ca nu exista! Cred ca si eu am dat, la sugestia, ,,parintilor mei'', pentru a urma ,,trendul''. Previcur, este un....rau necesar la infiintarea unei rasadnite. Ne fereste de... ne protejeaza de... ne avantajeaza cu... Dar turba pe care am folosit-o ca substrat, este ,,fata mare''. Nu are nici un fel de ,,nimic'' in ea. Civilizat, normal, tolerant si executor de ,,stricte percepe si reguli'', mergem inainte si numai pe culoarea ,,verde'' a semaforului! Nu ma fac eu mare!!!

#1161
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca turba este noua si nefolosita, tavile cu alveole la fel si mai stati si toata ziua cu ochii la ele, as zice totusi sa mai asteptati pana dati cu previcur. Caderea plantutelor este produsa de o ciuperca ce vine dintr-o zona contaminata, la voi in casa nu cred sa existe asa ceva.
Eu am avut aceasta problema doar la semintele semanate in amestec cu pamant sau mai demult cand refoloseam turba din alveolele in care nu a rasarit nimic si aparea in rasadnita mai tarziu prin aprilie.
Daca ati pus seminte cu 2-3% in plus fata de necesar si le vedeti de doua ori pe zi cred ca puteti sa stati linistiti, in cazul in care vedeti 1- 2 subtiate la fata substratului si eventual cazute atunci este necesar sa tratati.Probleme grave ar fi cand nu le vedeti vreo 2 zile, ceea ce in cazul majoritatii celor de aici nu este cazul.
In ultimii 4 ani de cand folosesc numai turba pentru semanat nu am avut probleme la cele 40 000 de rasaduri facute pe an. Totusi sunt convins ca cei care au avut probleme nu vor fi de acord cu mine dar puteti sa mai asteptati pana la primele semne care pot totusi sa nu apara.

Attached Files


Edited by maddox_dtv, 22 February 2013 - 23:13.


#1162
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
1orgu

Taica , sper ca nu te superi ca zic asa , pe acest forum esti ca tatal meu , si am citit cam toate postarile tale , si am invata multe de pe urma Dumneavoastra , nu ma intelege gresit te rog frumos iarta ma , nu s dusmanu tau ca n am de ce sa fiu daca asa te ai exprimat...

Eu ca un fraier am tot lasat o de pe o zi  pe alta cu previcur.. n am avut temperatura optima de 20 .  25 grade sa germineze toate odata , pentru ca  ma incalesc la o soba de tercota  destul de mare dar ca sa am temperatura de 20. 25 grade trebuia sa fac cald dimineata, dupamasa , seara ... cam nonstop  .. si nu prea am putut ca am avut de munca foarte mult la renovarea casei ...

deci inca odata daca te am deranjat cu ceva scuza ma..  acum zi ce turba ai folosit de era asa uda .... o fi fost ea fata mare si era uda ... dar ce nume avea .. eu am folosit Kekkila , cand am luat o era umeda , dar de unde am cuparat o mi a zis sa o bag in casa 1 zi ca sa fie calda , logic ca a scazut umezeala din ea.

Nu ma luat dusman , nu cred ca ti ai gasit cu cine.
Daca m ai luat drept dusman nu mai postez pe forum.

maddox_dtv

Frumos si dragut.

Multumesc.

Edited by Funw, 22 February 2013 - 23:10.


#1163
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Post1orgu, on 22 februarie 2013 - 22:43, said:

Mai dusman, decat mine in privinta chimicalelor, te asigur, cred ca nu exista! ...
Ce a scris Iorgu', trebuia citit așa:
Un dușman mai mare decât mine în privința chimicalelor, nu există!
Și dacă l-ai citit cu atenție ai văzut deja că-i genul de om căruia îi este drag să socializeze.

#1164
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Ok, Scaiba . Am inteles eu gresit.

Sunt genu de om care orice cuvant il pune la suflet si il macina mult timp pana uita.

#1165
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu mai pune la suflet aiurea, pleacă pe premisa că toţi oamenii sunt buni (cu excepţia mea, evident Posted Image ).
Despre răsaduri erau discuţiile, da ? Posted Image

#1166
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Despre răsaduri erau discuţiile, da ?

Logic.

#1167
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@Funw

Temperatura optima este buna pentru laborator. La 25 de grade fix, mie rosiile mi-au rasarit in 3 zile iar ardeiul in 8. Ele vor rasari si la 15  poate si la 10 grade dar in 10, 15, poate si 20 de zile, mai ales ardeiul, vinetele. Daca nu te grabesti rau nu este nici o problema cu variatia de temperatura.

#1168
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Nu ma grabesc ca nu am de ce .  au 5 zile de cand le am plantat in alveole dar cu cateva minute in urma am vazut ca au inceput sa iasa mai multe la suprafata.
Deci fara graba si cu mult drag , mergem inainte,

Nu am inteles , cu previcur chiar daca au rasarit din turba , se daca pe fir sau pe turba ?

Multumesc.

Edited by Funw, 22 February 2013 - 23:28.


#1169
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
v-am spus ca eu in rasadnita afara nu am stropit ever cu nimic si nu am avut nici macar o plantuta cazuta! pe de alta parte in casa am avut acum 3 ani muulte cazute! asa ca in casa prestez previcur fara sa ma mai gandesc la bio...

in natura plantele rasar cand le e lor bine, cresc cum le e lor bine, sunt mai pregatite sa suporte diverse atacuri, in conditiile ne-naturale pe care le tot facem noi ca sa obtinem rasaduri mai repede...cred ca e necesar sa ne luam ceva masuri de precautie.

#1170
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Stiu ca imi iau warn pentru asta ca e off si toate alea da nu ma pot abtine.
FUNW, te rog zi-mi pentru linistea mea sufleteasca ca nu esti roman.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate