Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11715 replies to this topic

#1189
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Sa le luam pe rand:
1. Temperatura de 29 grd a fost tocmai buna pt germinat, dupa rasarire cred ca este prea mare, normal ar fi 20-22 ziua si 16-18 noaptea.
2. Referitor la previcur mi-am exprimat parerea mai sus; daca nu ai avut niciodata acolo probleme foloseste eventual musetel, etc. In cazul in care apare caderea plantutelor aici se specifica necesitatea tratamentului zilnic.
3. In poza 1 pare a fi ardei care s-a inaltat mult prea mult probabil din cauza insuficientei luminii sau a temperaturii prea ridicate pe perioda noptii, iar din pozele 2 si 3 se vede ca au iesit cu samanta in cap semn ca au fost semanate prea la suprafata. Ardeiul prea inalt este posibil sa se franga sau sa se indoaie cind vor creste primele frunze adevarate si este posibil sa il pierzi.

#1190
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postcarprom, on 24 februarie 2013 - 10:24, said:

roadmaster

Sa-ti traiasca !!!

29 grade - foarte mult .
Sub neoane ziua, maxim 20 - 22 grade iar noaptea, ideal, cu 5 grade mai putin.

Atentie la temperatura camerei in care tii  incubatorul. La mine = 18 grade (vorbim desigur despre grade Celsius).
Ar fi necesar poate sa ridici suportul cu neoane mai sus, sa maresti distanta dintre tuburi si plante si prin masuratori succesive sa determini inaltimea optima. Vezi ca sistemul are o anumita inertie. Atunci cand pun semintele la germinat in incubator, imi sunt necesare cel putin doua ore pentru a gasi configuratia necesara asigurari temperaturii constante de 24 - 25 grade necesara germinarii tomatelor.
Acum le am la 10cm de plante...sa risc mai sus?!

Inca ceva. Am avut surpriza sa constat ca, masurand temperatura cu doua dispozitive identice, intre  valorile afisate exista o diferenta de 5 grade,
Recomand sa verifici indicatiile termometrului tau si daca e posibil sa faci o etalonare dupa un instrument de precizie.
Am 2 termo,unul digital si unul clasic.....dau aprox la fel
Poti sa tii mana pe balasturi?? La mine frig !
carprom

View Postmaddox_dtv, on 24 februarie 2013 - 10:30, said:

Sa le luam pe rand:
1. Temperatura de 29 grd a fost tocmai buna pt germinat, dupa rasarire cred ca este prea mare, normal ar fi 20-22 ziua si 16-18 noaptea.
2. Referitor la previcur mi-am exprimat parerea mai sus; daca nu ai avut niciodata acolo probleme foloseste eventual musetel, etc. In cazul in care apare caderea plantutelor aici se specifica necesitatea tratamentului zilnic.
3. In poza 1 pare a fi ardei care s-a inaltat mult prea mult probabil din cauza insuficientei luminii sau a temperaturii prea ridicate pe perioda noptii, iar din pozele 2 si 3 se vede ca au iesit cu samanta in cap semn ca au fost semanate prea la suprafata. Ardeiul prea inalt este posibil sa se franga sau sa se indoaie cind vor creste primele frunze adevarate si este posibil sa il pierzi.

1.Sunt in sufragerie,caloriferul inchis,n-am posibilitatea modificarii temperaturii ....e realitatea din teren !
2N-am avut pana acum,dar E PRIMA OARA....asa ca suflu si -n ...iaurt !
3.Sunt tomate,tomatoberry,si intr-adevar s-au alungit ,dupa care le-am suplimentat lumina,am dublat neoanele !

Edited by roadmaster969, 24 February 2013 - 10:54.


#1191
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Intre extremitatea de jos a tubului si planul pe care sunt asezate tavitele cu rasad = 45 cm

Mai tarziu, cand pun pozele ( acum am telefonul descarcat si n-am cu ce le face) adaug cateva si cu montajul electric al neoanelor

Ridica tuburile acum si spune-mi ce obtii !
Si masoara si temperatura din camera !


Si nu te ingrijora din cauza balasturilor. E normal sa friga !

Edited by carprom, 24 February 2013 - 11:09.


#1192
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Si daca se poate sa mai departezi un pic de perete rastelul sa circule mai bine aerul incalzit de neoane, iar balasturile se incalzesc si la mine pe la vreo 70 de grade adica nu pot sa tin mana pe ele mai mult de 3 sec.

#1193
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Ventilator si incercam lumina la 20 cm, apoi masuram temperatura.

#1194
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu am pus semintele in paharele de unica folosinta de 250 ml ca sa nu le replic. Am pus 50 fire de ardei diferite soiuri (cate 2 seminte in pahar) si 60 rosii (cate o samanta in pahar). Ardeii au iesit cam 40 de pahare (cam cate 2 in pahar dupa cate seminte am pus) rosiile acum scot capul din pamant. Anul trecut am avut cateva cuiburi cu cate 2 ardei si nu au avut probleme. Semintele au fost puse direct in pamant atunci, nu am facut rasaduri. Acum la rasaduri  am folosit pamant de rasaduri de la Agro (ceva de genul asta). Nu folosesc lampi cu neoane dar le tin langa fereastra in sufragerie pe o masuta (maxim 20grade C ca sufrageria e deschisa). Acum sa vad ce o sa obtin. O fac pentru consumul propriu deci nu ma astept la o super productie. In afara de apa mai trebuie sa le dau ceva? Nu vreau sa bag chimicale. Am citit pe undeva de o solutie obtinuta prin macerarea cojilor de cartofi, mere, morcovi si de stropitul rosiilor cu lapte degresat in amestec cu apa. Ajuta la ceva? Va multumesc.

Edited by Clovis, 24 February 2013 - 11:57.


#1195
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
Parca mi-e si rusine sa va intreb, cand vad ce experti sunteti in rasaduri...Dar sa indraznesc, totusi...rasadurile se trec la temperatura mai scazuta noaptea imediat dupa rasarire? Sau dupa cateva zile?

#1196
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postroadmaster969, on 24 februarie 2013 - 09:41, said:

'Neatza la toata lumea !

Am reusit ,dupa ceva chin ,sa suplimentez ,lumina necesara,conf recomandarilor "universitarilor" Jumborom & Subway ! Posted Image

Arată foarte bine. Dar ce fel de neon foloseşti de văd că are lumină roşie? Sau foloseşti un artificiu? (folie colorată).
Până nu le-am văzut pe a tale, am zis că a mele sunt prea alungite din cauza luminii prea slabe

Edited by andrei_ci, 24 February 2013 - 12:43.


#1197
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@roadmaster
Citeste in urma cum a mutat Iorgu ,,maternitatea'' noaptea pe la ora 22-23. M-am regasit 100% in situatia ta.
A fost singura solutie. Si am reusit! Acum ,,fetele'' sunt in ,,rep 02''.

Edited by 1orgu, 24 February 2013 - 13:12.


#1198
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

View Postclaudia313, on 24 februarie 2013 - 12:29, said:

Parca mi-e si rusine sa va intreb, cand vad ce experti sunteti in rasaduri...Dar sa indraznesc, totusi...rasadurile se trec la temperatura mai scazuta noaptea imediat dupa rasarire? Sau dupa cateva zile?
Imediat dupa rasarire.

#1199
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@claudia313
Semintele au nevoie de o temperatura intre 25 si 30 de grade sa germineze repede adica sa 'plece' coltul din ele.
In rest natura ne permite foarte multe variatii. De exemplu un raspuns a dat cineva pe prima pagina a topicului:

"A, inca ceva: studiile arata ca la rosii, imediat dupa germinare, in faza cotiledonala, trebuie scazuta temperatura de la 20-22 grd la 16-17 ziua si 10-11 noaptea, pentru a micsora numarul de noduri la care apare prima inflorescenta (micsorarea timpului de inductie florala) si obtinerea de fructe mai timpurii.
Deasemeni e important sa se pastreze la rasaduri diferenta de temperatura intre zi si noapte, mai scazuta noaptea cu cel putin 5 grd fata de zi, pentru a obtine rasaduri viguroase."

De aceea roadmaster969 nu va sta cu geamul deschis noaptea pentru a asigura temperaturile optime ci va risca si nu va creste cele mai viguroase rasaduri.

Edited by maddox_dtv, 24 February 2013 - 13:26.


#1200
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postcxd, on 24 februarie 2013 - 13:16, said:

Imediat dupa rasarire.
Ca sa li se incetineasca cresterea si sa devina mai viguroase, nu?

Edited by Clovis, 24 February 2013 - 13:21.


#1201
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View Postroadmaster969, on 24 februarie 2013 - 09:41, said:

Daca tot crestem plantele la comun.....Posted Image
Si "imagini" din maternitate,ptr "supervizarea" duminicala de la distanta ,la o saptamana de la plantare!
Sfaturi,pareri?!
Nu te speria de balasturi ca e normal sa friga. Se duc pana pe la 60-70 de grade dar sansa sa incendiezi ceva cu ele e nula.  Dar temp dupa cum ti-a zis toata lumea tre sa o scazi musai. Am avut aceeasi problema si am rezolvat-o la sfatul lui Jumborom cu un ventilator mic. Poti sa ridici si tuburile inca macar 5 cm. Vreo 2-3 grade tot castigi. Daca ai 20 grade in camera, cu ventilatorul  si tuburile mai sus tot atat o sa ai si in incubator.
La rosiile Ildi daca sunt de la Gartenland nici nu mai astepta sa germineze. Am patit-o si eu anul trecut si jupanul Caprom. Daca le vrei musai pot sa-ti dau eu cateva seminte.
Un mod de a rezolva problema caldurii de la balasturi e sa le inlocuiesti cu electronice dar intr-un post anterior Caprom "interzicea" cu desavarsire asa ceva iar eu personal l-as asculta cand vine vorba de instalatii electice.
PS: mi se pare mie sau ai pus niste Osram Fluora in combinatie cu tuburi normale? abia astept sa vad cum functioneaza daca asa e.

Spor!

Edited by Iulian2828, 24 February 2013 - 13:56.


#1202
carprom

carprom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.12.2008
Asa cum am promis pun cateva poze cu instrumentele pe care le utilizez pentru masurarea temperaturii.

Primul dintre ele citeste temperatura ambianta, temperatura si umiditatea solului.
Celalalt masoara temperatura si umiditatea dintr-o incinta si temperatura si umiditatea unui alt mediu, in care este plasat un senzor.
Device no. 3 masoara temperatura unei incinte dar si temperatura unui mediu in care este imersata o sonda cu fir.
Ultimul, un multimetru care are si facilitatea masurarii temperaturii.

Primele trei dau si o indicatie privind tendinta parametrului masurat ( de a creste, a scade sau a fi constant). In plus afiseaza temperaturile minime si maxime inregistrate sau poate fi setata o temperatura de alarma.

Despre astea ceva indicatii gasiti la : http://www.biosexact...Catweather.html

In ceea ce priveste modul cum am realizat instalatia electrica pentru tuburile fluorescente, sper ca pozele urmatoare vor fi edificatoare.

Unul din motivele ce m-au determinat sa procedez asa a fost acela ca speram ca balasturile, despre care s-a facut vorbire mai sus, sa poata disipa mai bine caldura produsa in timpul functionarii.

Va doresc o dupa amiaza placuta in continuare !

Stima,

carprom

Attached Files



#1203
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Multumesc tuturor ptr suport ! Ce-mi plac raspunsurile directe si la subiect Posted Image  !
1.O sa incerc cat pot sa reduc temperaturile(diurna si nocturna) cat pot !
2.Incerc sa ridic "lumina",masuratori alternative
3.Incerc departarea rastelului f de perete ,in masura posibilitatilor !
4.ventilatie suplimentara,de luat in seama !
5.o sa incerc sa compensez alungirea plantutelor,prin plantarea lor prin metoda maslov( singura solutie de a compensa oarecum cresterea lor intr-un mediu nefiresc !)
6.rosii ildy,parca gartenland( nu sunt acs) ,am inteles,fara speranta,nu tin neaparat,le luase sotia(poze sexy pe ambalaj !),n-a ascultat de barbat-su horticultoru'Posted Image
7.raman tot pe balasturi clasice.
In postul de vineri parca ,am precizat ca am luat osram fluora ,chipurile dedicat ptr asa ceva ,dar si contestat pe alte forumuri,vom vedea ! veti vedea !

@Iorgu,le-am demarat in apartament,plantatia e la 40km,le voi repica acolo,voi folosi tehnica Jumborom(se poate brandui?! Posted Image) , adica o soacra va fi infirmiera ,acu's la terapie intensiva si au nevoie de supervizare gausista !
@carprom,ti-am admirat pepiniera din primele posturi,in afara de un multimetru digi,termo digi,nu mai bag banii in scule dedicate pana nu am "sentimentul"ca sunt in stare ! Daca o sa am feelingu'asta ,ma reorientez si eu spre hi tech,luxmetre si alte bunatati!
Condensatoarele alea de 10m le-ai pus de capul tau sau erau cu totul in kit?! Intimplator (sau poate nu) asta caut si eu,am inteles de la un prieten ca fara ele s-ar dubla consumul per tub ,si de la 320w(8x36) la aproape dublu....ar merita alergatu'dupa ele !


Ptr mai incepatori ca mine,daca mai exista,nu va sfiiti sa intrebati sau sa puneti poze,un ochi vigilent va poate scoate din incurcatura,eu am pus sufrageria pe forum .puneam si dormitoru'  daca o cerea arta horticulturala !Posted Image

Va tin la curent pe masura evenimentelor !

Multumesc inca o data tuturor !Posted Image

#1204
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postroadmaster969, on 24 februarie 2013 - 09:41, said:

Vis a vis de neoane,suporturile luate din Bau..x,sunt sucks ,tabla f subtire,starterele le-am schimbat,contacte slabe,balasturile se incalzesc destul de mult(izolate cu carton fata de "caroserie")... deci atentie (ptr qwertysecret si carprom)
Temp masurata la nivelul alveolelor ajunge la 29 grd !O fi mult?!
Noaptea am reusit 20grd ,cu caloriferul inchis ! Cred ca e minimul ,in conditiile avute ! E de bine,rau...?!

Adevarat! Dar eu am ~ 15 grd noaptea pe la 3, 3:30, cu caloriferele inchise in "camera solar" (BTW, un vecin mi-a spus ca s-ar vedea ca un OZN in bezna de la ora 6, atunci cand pleaca el la servici ..), iar ziua se pastreaza la ~ 25 grd cu neoanele la ~ 20 cm de plantute. Nu-s conditii ideale, dar pana in prezent sunt multumit de dezvoltarea plantutelor (cred ca tre' sa intervin si eu ci ceai de musetel, ca a cam aparut verzitura pe la unele din alveole ...)

Mult succes in continuare!

#1205
biju

biju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2004
Eu am gasit un pod de bloc cu invelitoarea din fibra de sticla si m-am gandit sa folosesc lumina si spatiul de acolo. Ce a iesit se vede in fotografii. Rasadurile sunt insamantate in 22 ianuarie.

#1206
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Va urmaresc solutiile de ceva vreme, asa ca a venit si randul meu sa dau o mana de ajutor. Astazi intr-o vizita la Dedeman am gasit si cumparat o chestie care poate fi de mare ajutor celor care nu dispun de spatiu. Dragut este ca husa casutei de rasaduri are fermoar cu care se poate inchide/deschide in functie de vreme. Cine vrea cred ca poate sa si ataseze lumina artificiala, pare destul de rezistenta, poate chiar si ceva incalzire la baza.

Attached Files


Edited by andidani, 24 February 2013 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate