Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Semanatul si repicatul

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
11708 replies to this topic

#1135
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostIulian2828, on 21 februarie 2013 - 21:10, said:

Si cei mai iuti ardei pe care ii pot gasi. Dau la schimb ce va intereseaza. Lista e foarte variata Posted Image

eu stiu pe cineva care vinde seminte de ardei iuti, persoana extrem de serioasa, am cumparat de mai multe ori si nu pot sa-i gasesc cusur. Daca te intereseaza iti dau link-ul pe PM

#1136
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Valeu, gurule, stiam eu ca aia de pe Sexy Lounge sunt doar niste laudarosi ...

#1137
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postvic16mai, on 21 februarie 2013 - 22:15, said:

Am citit si eu cateva din postarile voastre.Am ramas uimit de inventivitatea voastra.Iluminat artificial,ventilatie...Ma bucur ca mai exista oameni cu asemenea hobby.La mine nu este hobby,este afacere.Cultiv 0,50 ha solarii,2 ha legume in camp[tomate,gogosari,kapia...].Am o sera de 200mp cu incalzire prin pardoseala.
Poze, vrem poze!!!

#1138
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
@roadmaster969:
Nu prietene, ne-ai inteles 'pe invers', in realitate suntem toti plini de admiratie si va incurajam din tot sufletul 'din tribuna laptopului'!!! Doar ca mai chibitzam si noi cu 'sugestii' de strategii castigatoare...
Nu pun rastelul meu ca e vechi, ruginit si depasit, ale voastre sunt noi-noutze si strlucitoase!

#1139
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postclaudia313, on 21 februarie 2013 - 22:55, said:

eu stiu pe cineva care vinde seminte de ardei iuti, persoana extrem de serioasa, am cumparat de mai multe ori si nu pot sa-i gasesc cusur. Daca te intereseaza iti dau link-ul pe PM

il recomand si eu! am cateva soiuri de la recomandarea Claudiei si pot sa spun ca e un om f.serios, un prieten adevarat!

View PostIulian2828, on 21 februarie 2013 - 22:54, said:

Dovlecelul la metru cum ii spunem noi e un Gourd Se numeste "Snake Gourd". Si da, majoritatea sunt decorativi. Nu ma intereseaza in scopuri culinare.

bine, iti pastrez seminte la toamna in scop decorativ..io una l-am folosit doar in scop culinar! asta pe care il am e cu pete, bunica mea avea unul fara pete prin gradina...doar ca nu am reusit sa mai dau de el pe nicaieri, da il urmaresc :)

am avut anul trecut dovleac decorativ lebada, tarcat galben cu verde, nici nu stiu daca am pastrat seminte, da' nu cred...ca mai uit io sa iau seminte de la astea culinare :)

#1140
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Dovlecelul 'chinezesc' la metru e asta din poza...
Snake gourd...e alta specie!
E mai complicata treaba cu bostanoasele astea 'ciudate', dar m-ati starnit si am sa incerc sa fac un sumar pe 'Legume altfel'...pe intelesul tuturor.

Attached Files

  • Attached File  016.JPG   2.87MB   23 downloads


#1141
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postsubway_guru, on 21 februarie 2013 - 23:09, said:

@roadmaster969:
Nu prietene, ne-ai inteles 'pe invers', in realitate suntem toti plini de admiratie si va incurajam din tot sufletul 'din tribuna laptopului'!!! Doar ca mai chibitzam si noi cu 'sugestii' de strategii castigatoare...
Nu pun rastelul meu ca e vechi, ruginit si depasit, ale voastre sunt noi-noutze si strlucitoase!
Stai linistit ca v-am inteles bine ! Apreciez tot ce faceti ptr noi,incepatorii ,fara umor si autoironie ....am fi pierduti !Posted Image

#1142
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012

View Postanknic, on 21 februarie 2013 - 22:09, said:

rosii...anul asta sper sa pot sa pun toate soiurile (aka 61, ca azi le-am inventariat), din astea ceva am avut si anul trecut (si acum 2 ani) si mi-au placut si le-as mai pune. nu stiu inca ce reusesc sa pun.

Foarte tare!!!Respecte!Si sa nu uiti sa faci poze ca sa ne delectam si noi!

Edited by subway_guru, 22 February 2013 - 00:04.


#1143
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
m-a luat azi durerea de cap...cate am reusit sa adun! mai naspa e ca am mai gasit ceva soiuri pe care le-as testa :) da' cred ca nu anul asta...

#1144
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Cam asa am patzit eu anul trecut...ca adunasem o gramada de pliculetze de seminte vechi si mi-am zis sa le seman pe toate, ca tot n-au sa mai rasara cine stie ce...dar sa vezi minune...au rasarit toate de nu mai stiam pe unde sa scot camasa si unde sa mai indes rasadurile prin gradinitza!...ca ma durea inima sa le arunc...

#1145
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daaa....anul trecut in primavara imi sunam toti prietenii sa ii intreb daca nu vor ceva rasaduri :)

cunoastem,,,

#1146
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu mai am samanta de tomata galbena de care eu sunt extrem de multumit. Botezata "Marbena"
Un amic din Chiajna m-a inzestrat cu ea acum cativa ani, iar la randu-i o are de alti cativa ani de la ... altcineva :-).

Iata caracteristicile observate:
- dupa gustul meu este o tomata mai aromata si mai dulce decat multe dintre tomatele rosii (ea si un cherry sunt constant la mine in gradina, pe restul celorlalte rosii le tot rotesc poate-poate mai dau de altele de care sa fiu multumit)
- dimensiunile variaza intre 100g si 450g pe modelul 1-2 bucati de 350-450 g intr-un ciorchine, iar restul mai mici; cele de 400-450 g in primele 3-4 etaje, dar am avut de 300g si la ~2m inaltime (etajul 6-8?)
- rezistenta la boli (in 2010 am avut molima in gradina si din ~15 soiuri de tomate doar Marbena si un cherry F1 mi-au ramas in "picioare" continuand sa imi asigure salata
- destul de timpurie (printre primele coapte)
- buna si pentru ciclul doi (am avut ultima salata galbena la mijlocul lui noiembrie)
- leaga bine primavara si toamna, in miezul verii nu leaga (nu am incercat sa o stimulez ca sa va spun rezultatul)
- crestere nedeterminata, dar retinuta in a face multi copili
- este destul de curioasa ca planta deoarece dezvolta copili din varful unora dintre ciorcini (n-am mai vazut asa ceva la nici un alt soi)

Daca intrebati va spun de pe acum ca nu am poze cu Marbena. Nu m-am gandit ca voi ajunge sa-i fac marketing :-)

Asadar, cine crede ca ar putea incerca ii pot trimite o scrisoare

#1147
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
@meganedoi, cred este mai bine sa continuam aici

#1148
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postanknic, on 21 februarie 2013 - 17:20, said:

eu ingrop toate semintele (caldaruse nu am semanat pana acum, dar busuioc, craite si petunii am semanat in fiecare an...de cand gradinaresc io aka de 3 ani si mi-au rasarit mereu fara pb), o singura data am semanat la suprafata (fragi) si bineinteles ca nu a rasarit nimic...

Eu am patit-o cu busuiocul. Cineva aici mi-a recomandat sa-l acopar cu pamant, chiar daca a trecut mai bine de 1 saptamana de la semanare si nu se vedea ioc de busuioc. Parca tu, Aknic? :) Multumesc mult de sfat! A mers/busuiocul mi-a iesit voinicel! De unde deduc ca problema nu ar fi lipsa sau prezenta luminii, ci (mai mult ca sigur in cazul meu) pastrarea umiditatii cand se seamana la suprafata. Din pacate, nu m-a dus capu' sa pastrez o bucatica de hartie de ziar sau folie in zona in care am semanat busuiocul, l-am dezvelit odata cu aparitia celorlalte surate (galbenele, Maghiran), asa ca semintele mele au stagnat .. dar au scos cotiledoanele la cateva zile dupa acoperirea cu pamant, deci umiditatea (mai bine zis, lipsa ei) a fost problema :)

#1149
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006
Ce este asta oameni buni , este normal sa fie asa firava , imi este si frica cand o vad Posted Image

[ http://photobase.ro/di-58A1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1150
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

View PostFunw, on 22 februarie 2013 - 14:42, said:

Ce este asta oameni buni , este normal sa fie asa firava , imi este si frica cand o vad [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/dontgetit.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Ce e aia in primul rand? Ca a rosie nu arata.
Imi pare ca se cam "gatuie" dupa lumina.

Edited by Iulian2828, 22 February 2013 - 15:26.


#1151
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Aia e o mica buruiana inofensiva...

#1152
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View PostFunw, on 22 februarie 2013 - 14:42, said:

Ce este asta oameni buni , este normal sa fie asa firava , imi este si frica cand o vad Posted Image


"Who's that flyin' up there
Is it a bird? No
Is it a plane? No
Is it the twister? Yeah"

Chubby Checker - Let's twist again

funw, nici nu stii ce mici am fost si noi odata !

Faptul ca oamenii sunt inca uimiti de fenomenul nasterii ne arata faptul ca sfarsitul lumii este inca departe.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate