Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Receptie DVB-C Sony Bravia

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#73
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Uof uof, canale peste canale dar nu repara si ei nit-u ala se ne bucuram si noi, de ele :(

#74
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View PostGarver, on 31st December 2009, 16:51, said:

Uof uof, canale peste canale dar nu repara si ei nit-u ala se ne bucuram si noi, de ele :(
si cand le repara si apare si EIT ( epg)....o sa le codeze... :thumbup:
hai LA MULTI ANI !!! sanatosi sa fim , canale digitale o sa tot fie..

paul kupas..lasa adresa pe privat ca sa trimit sampania..
sau daca ai drum prin Bucuresti da un PM..

Edited by lafayette, 31 December 2009 - 17:06.


#75
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Nu ai citit raspunsul de la Sony pentru Costeniuc ? Sau spălat pe miini, spun ca semnalul este codat. (Minciuni) . Se vede cit respect au față de clieții din Romania.Rușine să le fie.

#76
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Din perspectiva mea, nu Sony e de vina ca nu merg canalele. Sau cel putin nu total, doar 10% parte din vina. Inainte mergeau canalele digitale care erau free, gen otv, music channel, rtl. 10% vina pentru ca tv-urile sunt un pic mai sensibile, sa zicem. Insa RDS-u ar fi bine sa inceapa sa transmita nit-u ala sau asteptatul EPG, pentru ca din cate am inteles (si aici ii raspund si lui lafayette) in noul "trend" o sa poti opta numai pentru cartela, fara stb ceea ce e foarte ok pentru mine ca oricum momentan platesc Extra + si primesc o calitate de -x stele. Macar as da un ban, dar stiu ca face.

#77
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Nu stiu ce model de Sony ai , dar eu prind HD terestru ( protv are epg dar tvrhd nu are ) .Cum iti explici asta?

#78
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Pai e simplu. NIT fara EPG se poate insa EPG fara NIT nu. Nu mai retin unde anume, dar cand cautam despre nit, sony  si transmisi digitala, pe un forum era tot un fel de problema cu NIT. Compania de cablu modificase NIT-u, nu mergeau unele posturi si stricase si epg-u..era scris gresit, inversand posturile sau ceva de genu. Apoi a dat cineva o explicatie (cu link pe alt site)referitor la ce transmite NIT-u etc.

Deci TVR-u transmite NIT dar nu si epg.

RCS-u momentan transmite pe digital informatii minime, nu complet cum ar trebuii sa fie pe o transmisie digitala. Din cauza asta, Sony..mai pretentios din fire e in ceata.

#79
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Da, am citit se intimpla undeva in Germania, și a ieșit scandal, tot Sony era afectat din toate marcile existente.Pină la urmă s-a rezolvat tot de la Sony modificind FW. Firma de cablu tv, au spus ca nu-i obligă nimeni sa dea cea ce cerea firma Sony dacă pe celelalte tv-euri se văd canalele digitale.

#80
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am si eu o intrebare, cam offtopic dar fiind posesori de SONY Bravia pe-aici, poate  stie cineva.
Cum scap de sigla aceea cu AV4.HDMI1 din coltul ecranului?

Attached Files


Edited by sanddy1964, 31 December 2009 - 21:08.


#81
Garver

Garver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 30.11.2009
Incearca butonul de i+ care de regula e sus in stanga.

#82
Macrobloc

Macrobloc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 16.10.2005

View Postinside_spy, on 28th December 2009, 09:08, said:

Dacă ar ține la clienții săi, SONY ar rechema toate TV-urile din România cu problema asta și ar modifica standardul DVB-C în așa fel încât să poată fi recepționate și canalele digitale ale RCS&RDS.
Foarte tare propunerea!  :coolspeak: Adica daca un operator nu este in stare sa puna o tabela necesara pentru functionarea unor televizoare ce respecta cu strictete toate normele DVB-C, acesta din urma trebuie sa retraga toate produsele vandute?  :o  Cred ca esti unul din cei care nu stiu cum sa remapeze un program digital...

PS
Am un SONY KDL 40W5500 si sunt in reteaua UPC din Bucuresti. Functionaza fara probleme si chiar am receptionat fara STB programele HD (cand au fost free in teste la UPC). Acum vad fara probleme cele 3 programe care au ramas necriptate! Deci cine e de vina? Am si terminalul CISCO HD cu DVR, dar nu asta e important...

#83
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostGarver, on 31st December 2009, 21:36, said:

Incearca butonul de i+ care de regula e sus in stanga.

mersi, am scapat de  sigla  respectiva. Apasasem din greseala si apoi a ramas cu ea pe ecran...
LA MULTI ANI TUTUROR  POSESORILOR DE  TELEVIZOARE! :lol:

ps la x3500 se pot regla  manual parametrii symbol rate, frequency bla bla,  ca sa  se  poata  receptiona RDS. Pana mea, UPC insa, isista sa  codeze si  degeaba ai tuner care stie.

Edited by sanddy1964, 01 January 2010 - 01:32.


#84
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postiulian0058, on 25th December 2009, 10:30, said:

La RCS tariful este acelasi 31 lei si pentru semnal analog si cel digital.

Te corectez e de ajuns sa platesti ori analogic ori digital si le ai pe amandoua, in cazul in care ai analog trebuie doar sa le soliciti un receiver digital pe care ti-l da imediat in custodie...fara sa platesti nimic...si daca te abonezi la digital prinzi oricum analogic ...ca nu au cum sa ti-l bruieze...:D :naughty:

#85
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

View Postsanddy1964, on 1st January 2010, 01:28, said:

mersi, am scapat de  sigla  respectiva. Apasasem din greseala si apoi a ramas cu ea pe ecran...
LA MULTI ANI TUTUROR  POSESORILOR DE  TELEVIZOARE! :lol:

ps la x3500 se pot regla  manual parametrii symbol rate, frequency bla bla,  ca sa  se  poata  receptiona RDS. Pana mea, UPC insa, isista sa  codeze si  degeaba ai tuner care stie.


Ok, am si eu un x3500. Poate sa dea cineva niste parametri pt symbol rate, etc.... sa vad daca prind ceva pe RDS. Mentionez ca daca dau o scanare automata nu gaseste nimic.

#86
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Spune si orasul in care  receptionezi ca  probabil e  important.
Incearca cu 6900 symbol rate , oricum.

#87
Traznitul

Traznitul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 27.10.2005

View Postsanddy1964, on 1st January 2010, 17:05, said:

Spune si orasul in care  receptionezi ca  probabil e  important.
Incearca cu 6900 symbol rate , oricum.
Nu-i inteleg pe cei care omit sa specifice in profil orasul in care locuiesc. De parca ar veni cineva sa le bata la usa! Si asta e de multa vreme. Daca toti ar avea trecut si orasul, am scapa de multe postari suplimentare, mai ales in topicurile despre DVB-C...

#88
Kuky

Kuky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.08.2004

View Postsanddy1964, on 1st January 2010, 17:05, said:

Spune si orasul in care  receptionezi ca  probabil e  important.
Incearca cu 6900 symbol rate , oricum.


Bucuresti, scuze de omisiune

#89
toogood

toogood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.06.2003
Eu de la SONY am cumparat un TV cu DVB-C, adica am platit niste bani ( si nu chiar putini). Nu ma intereseaza detalii la motivul pt care nu pot sa folosesc TV pt a receptiona canalele DVB-C necodate. Atata timp cat numai la Sony este aceasta problema eu consider ca ei sunt responsabili !
Cu siguranta este ultimul produs pe care scrie Sony pe care eu il mai cumpar vreodata !

#90
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Problema nu este a televizorului sau a marcii (nici Panasonic nu reda DVB-C la RDS) problema este de la RDS deoarece inseala utilizatorii oferind un semnal digital nestandard free, in speranta ca vor spori numarul de abonati pe aceasta cale.
Cand trasmisia experimentala la lua sfarsit vor introduce STB-uri pentru cine va dori astfel de servicii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate