Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Receptie DVB-C Sony Bravia

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#37
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Inclin sa cred ca problema tine de software si un update de firmware ar rezolva aceasta situatie neplacuta. Nu stiu insa cat de dispusi sunt cei de la Sony sa faca aceasta modificare.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imi dati voie sa intervin in aceasta discutie. Precizez de la inceput ca nu sunt client RCS. Sunt doar client UPC. Astfel, problema in sine nu ma priveste personal. Asta inseamna ca din perspectiva mea discutia este pur principiala.

Am observat din mesaje o parte a problemei in discutie: Televizoarele Sony sunt singurele (sau par sa fie singurele) care nu accepta semnalul DVB-C in clar de la RCS. Intrebare: are cineva informatii pentru reciproca? Adica: este RCS singurul provider de semnal DVB-C a carui emisie nu este acceptata de televizoarele Sony? Aceasta asertiune ar putea fi verificata rapid, cu concursul membrilor forumului care au semnal DVB-C din alte surse. Eu am confirmat ca cele trei canale transmise de UPC in clar (UPC Info, TVR 2 si TVR Cultural daca imi aduc aminte corect) sunt acceptate fara probleme (sunet si imagine) de televizorul meu Sony.

Daca mai exista provideri de semnal DVB-C ale caror emisii televizoarele Sony nu le accepta, atunci problema este, desigur, la Sony.

Dar banuiesc ca experimentele membrilor forumului vor demonstra ca doar semnalul RCS este refuzat de televizoarele Sony. daca acest lucru va fi confirmat, atunci afirmatia dlui costeniuc este corecta: Sony respecta cu strictete standardul DVB-C iar RCS nu respecta cu strictete standardul DVB-C.

Daca aceasta concluzie este corecta, atunci nu putem cere Sony sa relaxeze un standard acceptat. Putem insa, si trebuie sa cerem RCS sa respecte fara abateri un standard acceptat, sau sa precizeze expres pe pagina de internet a dansilor ce standard de televiziune digitala prin cablu folosesc, de vreme ce, aparent, nu este DVB-C.

Faptul daca un provider de TV prin cablu sau prin satelit ar trebui sa difuzeze semnal digital in clar sau insotit de STB-ul propriu este o cu totul alta discutie, pentru care ar trebui, eventual, deschis un alt topic.

#39
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Din cate stiu, problema se manifesta numai cu semnalul dvb-c al rds. Cei de la Sony au afirmat (si probabil asa este) ca tv-urile Sony respecta standardul dvb-c.
Dilema mea (exprimata cu cateva posturi in urma) era daca informatia lipsa din transmisia rds este obligatorie din punct de vedere al standardului dvb-c. Daca da, atunci problema este 100% a rds, in caz contrar, are si sony o parte de vina.
O alta problema ar fi afirmatia reprezentantilor Sony precum ca transmisia dvb-c a rds este inca in faza de testare, afirmatie care nu stiu cat de adevarata este (nici nu ma pricep foarte bine la standardele digitale de televiziune, pot transmite in alt standard decat dvb-c?)

#40
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Pai cam asta e de fapt situatia: nici nu stim despre ce e vorba. Poate ca RCS va rezolva problema, poate ei considera ca respecta standardul DVB-C si atunci li se rupe de Sony (o corporatie care numai la client nu se gindeste, vezi cazul Blu-ray).
Si poate ne agitam degeaba si vom fi toti obligati sa avem STB-uri.

#41
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004

View PostBlackhawk, on 28th December 2009, 09:12, said:

Sunt orase unde deja se poate prinde si cu Sony digitalul RDS.

Daca tot ai postat aici ... da si tu mai multe amanunte.
In ce orase? ... De unde ai informatia?

PS: Sper ca nu te referi la orasele din Ungaria.

#42
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Banuiala mea, este ca in TS (sirul de transport) lipsesc informatii.

Imi aduc aminte ca, cu ceva ani in urma, postul de televizune TV sport, devenit intre timp sport.ro transmitea partide din campionatul englezesc de fotbal. Cum nu aveau incheiat un contract, cu un producator pentru protectia continutului multimedia si cei de la Premier League, facusera o adresa referitoare la faptul ca postul se receptioneaza bine mersi in UK FTA, acestia au apelat la un mic "trick" pentru rezolvarea temporara a problemei: sirul de transport MPEG-2 transmis nu mai continea informatii referitoare la Video si Audio PID. Astfel, receptoarele obisnuite nu stiau sa faca decodarea fluxului de date MPEG-2 corecta.  

Este posibil, ca cei de la RCS sa fi facut acelasi lucru, mai ales ca serviciul este in faza de testare dupa spusele unora de aici.
Iar softurile de pe unele TV-uri sa stie sa caute automat informatiile care lispesc din sirul de transport, facand posibila decodarea.

Edited by fabian23, 29 December 2009 - 16:23.


#43
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
RDS-ului i se poate "rupe" daca TV Sony cu DVB C prind sau nu canalele respective atat timp cat ei va asigura serviciul pentru orice client oferindu-le decoadoarele lor.

#44
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006

View Postfreddym, on 29th December 2009, 14:42, said:

Daca tot ai postat aici ... da si tu mai multe amanunte.
In ce orase? ... De unde ai informatia?

PS: Sper ca nu te referi la orasele din Ungaria.
mai exact, cineva pe topicul principal a zis ca a prins posturile dupa digital cu un Sony, exact ca la alte modele de tv :)

numai ca ii mergeau atunci cand erau 68, acum de cand sunt 96 nu mai merge nici la el pe Sony !

pana acum o saptamana cica nu avea probleme cu receptia lor !

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Putin offtopic: Hmmm, la faza cu TV Sport, poate ca din cauza lipsei informatiilor referitoare la PID-uri mergea atat de prost in anul 2004 pe RCS Slatina. Dimineata se auzea "bolborosit"; in timpul zilei avea intreruperi frecvente, avea perioade lungi de No Signal, era imposibil de vizionat acel post. Receiverul folosit era un Strong. Apoi in 2005 TV SPORT a trecut in uplinkul DIGI Satelit, cu codare NagraVision. Pana atunci era pe Sirius.

On topic: E destul de clar ca odata cu acest NIT care e musai pentru TV-urile Sony, din transmisia DVB-C a RCS lipseste si EPG-ul. Ori nu cred ca il vor lasa fara EPG, fie ca vor coda canalele sau le  vor lasa FTC cativa ani pana la trecerea pe IPTV, cand STB-urile vor fi obligatorii pentru orice TV. Sau cine stie, poate ca il lasa si fara EPG, cine vrea asa ceva, sa treaca pe IPTV.

Edited by Neaceasca85, 29 December 2009 - 18:02.


#46
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Nici eu nu cred ca vor lasa transmisia dvb-c fara EPG (asta daca rds este o firma care are respect fata de clienti). Intrebarea mea este daca EPG presupune in mod implicit si transmiterea NIT.

#47
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Nu este vorba de EPG , uitați-vă la programele HD terestre, care nu au EPG,  si se văd ,  problema este alta.

#48
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postcosteniuc, on 29th December 2009, 17:52, said:

Intrebarea mea este daca EPG presupune in mod implicit si transmiterea NIT.
NU

#49
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postcosteniuc, on 29th December 2009, 15:52, said:

Nici eu nu cred ca vor lasa transmisia dvb-c fara EPG (asta daca rds este o firma care are respect fata de clienti). Intrebarea mea este daca EPG presupune in mod implicit si transmiterea NIT.
Eu cred ca se fac niste confuzii.

Din cunostintele mele, NIT-ul asta (Network Information Table) este transmis pe fiecare frecventa unde ai semnal digital. Altfel, tuner-ul digital nu ar "sti" ce se afla pe aceea frecventa. Reclamatiile sunt pentru nedecodarea sirului de transport si nu pentru ca nu reuseste sa gaseasca canale pe o anumita frecventa. Eu asta am inteles.

Acum daca tot m-am "bagat" pe acest topic, domne' sa puna cineva posesor de DVB-C card, un log al streamului DVB aici. (Se poate folosi un DVB Analyzer. De ex. DVB Snoop - cautare Google). Macar stiti de-o treaba si-ati terminat balciul. Parerea mea.

Edited by fabian23, 29 December 2009 - 20:10.


#50
rodxtr

rodxtr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 10.02.2006
Din cate am vazut toata lumea a uitat ca pana acuma o luna si jumatate programele free de pe dvb-c de la RDS se puteau vedea foarte frumos.
Culmea este  ca sony "vrabia" reusea sa vada toata grila de programe (free+ codat), deci rcs poate sa respecte standardul dvb-c cand doreste.
Asadar eu cred ca problema este la rcs, la partea de configurare a echipamentelor in special NIT.

View Postfabian23, on 29th December 2009, 19:58, said:

Din cunostintele mele, NIT-ul asta de care vorbesti (Network Information Table) este transmis pe fiecare frecventa unde ai semnal digital. Altfel, tuner-ul digital nu "stie" ce se afla pe aceea frecventa.
Reclamatiile sunt pentru nedecodarea sirului de transport si nu pentru ca nu reuseste sa gaseasca canale pe o anumita frecventa.
Asadar problema este legata de NIT pentru ca pentru o anumita frecventa nu se gaseste nici un canal - serviciu.
Culmea eroare de la tv sony este urmatoare: "Nici un serviciu disponibil.Verificati ID retea." :console:
Deci sony iti spune ceea ce este gresit, dar cei de la rcs habar nu au sau nu doresc sa seteze corect echipamentele.

#51
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Si cum iți explici că identifică toate canalele?

#52
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Acum am vazut.  Dupa ce am scris cateva randuri.

Numai inteleg nimic. Hotarati-va, gaseste canalele or nu?

Edited by fabian23, 29 December 2009 - 20:34.


#53
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
De găsit le găseste 98 cu cele 2 radio dar sunt fără imagine si sunet.Am incercat pe toate țările si nimic . Cind apăs pe Guide de pe telecomandă imi apar toate 98 de canale. Apăs tasta INFO de pe telecomandă si apare in stinga sus OPRIT ,Dacă schimb meniul in limba Maghiară și apăs tasta INFO apare pe lingă OPRIT si o siglă cu un difuzor unde scrie cred NECUNOSCUT verificat pe google traducere. Pe altă traducere nu apare.Ce zici de asta?

#54
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
mai nene, cetatenii de la UPC-ASTRAL, care tot distribuie  set top boxuri de  2 lei, care CULMEA! inregistreaza , etc tc, nici nu arata  f rau, de ce sunt atat de idioti incat nu  fac un STB a carui telecomanda  sa fie "invatata" de  telecomenzile SONY? Ca din cate  vad eu,  telecomanda  mea poate invata unele chestii. BAREM SCHIMBAREA PROGRAMELOR!
Ce le-o fi atat de greu sa faca un discount, sa lase liber si sa nu codeze pt a impiedica receptia DVB-C  a canalelor principale, maxim 10 bucati, adica:
PROTV,
ANT1,2,3,
TVR1
B1TV :lol:
Realitatea TV
PRIMA TV
KANAL D
OTV :lol:  :lol:
Sa-si codeze  SPIE, HBO,..sa codeze  fotbalul,  dar ce  treaba or avea cu astea enumerate  mai sus nu stiu.Mie mi se pare a sunt absolut idioti ca mentin codarea respectivelor  programe.
CRed ca  imi bagam cele 10 programe  pe telecomanda  si aruncam porkaria  furnizata de ei.
Da chiar nimeni nu  initiaza o PETITIE comuna, ceva sa semnam impreuna ?

Edited by sanddy1964, 29 December 2009 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate