Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Receptie DVB-C Sony Bravia

- - - - -
  • Please log in to reply
1233 replies to this topic

#1
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Dupa cum foarte multi dintre cei cu LCD-uri Sony Bravia cu DVB-C cunosc, receptionarea transmisiilor digitale ale Digi Cablu se rezuma, in cel mai bun caz, numai la denumirea programului fara a avea imagine si sunet.
Din cele discutate pe diverse topicuri (acesta a fost si motivul pt care am deschis acest subiect, toti posesorii de tv Sony cu DVB-C sa discute intr-un singur loc) reiese ca din transmisia RDS lipsesc anumite informatii necesare receptorului tv pentru a receptiona in mod corect programele transmise digital (de exemplu: NIT )

Am adresat aceasta problema in repetate randuri, atat Sony Romania cat si RCS&RDS, de fiecare data raspunsul fiind, invariabil, acelasi. Sony arunca vina pe RDS in sensul ca acestia nu respecta standardul DVB-C, RDS arunca vina pe Sony.

De asemenea, am solicitat Sony Romania modificarea firmware-ului receptoarelor tv cu DVB-C (se pot inspira (asa cum sugera un coleg de forum) de la "colegii" de breasla Samsung, LG etc, care nu au probleme cu receptionare semnalului digital de la RDS). Chiar am propus sa ni se puna la dispozitie codul sursa al acestui firmware in ideea ca poate se aduna cativa baieti cu stiinta in programare astfel incat sa reuseasca modificarea firmware-ului (eliminarea obligativitatii receptiei NIT). Astept (inca) raspuns la aceasta problema.

In acelasi timp, am solicitat si RCS&RDS sa-mi comunice care este informatia lipsa din transmisia lor, informatie necesara receptoarelor sony pentru a afisa corect programele transmise in format digital.

Am intrebat si la ANCOM daca societatea RCS&RDS este obligata sa transmita programele digitale conform standardului DVB-C si, in caz afirmativ, care sunt procedurile de urmat in vederea rezolvarii acestei situatii.

Inca astept raspunsuri de la toti 3 de mai sus.

In ceea ce ma priveste, cu toate ca sunt fan sony, am inceput sa am mari dubii in a mai cumpara produsele lor.

Ma gandeam ca poate am putea sa actionam in mod unitar, poate am avea mai mari sanse de reusita. Propunerile in acest sens sunt binevenite.

In speranta ca am fost cat de cat coerent (avand in vedere ca sunt inginer cu idei multe si fixe dar cu o exprimare a acestora tinzand asimptotic spre zero :) ) va urez un Craciun Fericit.

Sorin Costeniuc

#2
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Și eu am crezut la fel ca tine la inceput, dar am un prieten care face garantii la Sony, si a confirmat că este panou Sony facut in Tailanda .Tot ce se face aici este pentru modelele scumpe de la V in sus.

#3
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Stiam ca Sony nu are facilitati de productie panouri lcd (dar poate ma insel), diferenta intre modele (E, P, S, V) fiind mai mult in legatura cu clasificarea panelului in ceea ce priveste posibilii pixeli blocati sau morti (din nou, poate ma insel)
Prietenul tau nu face si alte lucruri in afara de garantii sony? Nu ne poate ajuta cu firmware-ul? sau poate sa ne indrume catre cineva de la sony?

Edited by costeniuc, 24 December 2009 - 14:02.


#4
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
L-am rugat sa comunice mai departe la Sony Europa problema din Romania.

#5
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003
Nu stiu de ce va mai agitati atata, deocamdata sunt teste si intr-un final programele o sa fie codate si atunci nu o sa mai aveti ce roprosa celor de la Sony :)

#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postdjsorin, on 24th December 2009, 14:25, said:

Nu stiu de ce va mai agitati atata, deocamdata sunt teste si intr-un final programele o sa fie codate si atunci nu o sa mai aveti ce roprosa celor de la Sony :)
nici in ungaria nu sunt codate... de 10luni...
in plus noile receptoare stiu CONAX si CryptoWorks iar digi este codat nagravision. (Technisat Digit K3X)

Edited by easy90rider, 24 December 2009 - 14:33.


#7
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006

View Postdjsorin, on 24th December 2009, 14:25, said:

Nu stiu de ce va mai agitati atata, deocamdata sunt teste si intr-un final programele o sa fie codate si atunci nu o sa mai aveti ce roprosa celor de la Sony :)

Poate nu o sa avem ce le reprosa celor de la sony ci celor de la rds. in cazul prezentat poate ar trebui sa accepte imperecherea cardului de la ei cu cam-ul nostru. Nu vreau nimic gratis, sunt dispus sa platesc pentru cam si chiar pentru imperecherea acestuia cu cardul de la rds. Din moment ce ei ar respecta standardul de transmisie dvb-c, nu vad motivul pt care ar putea refuza accesul la reteaua lor tv prin cam (mai ales ca i-ar scuti de cheltuielile cu stb-urile si ar face si un ban in plus prin distribuirea/imperecherea de cam-uri). Parerea mea.

LE si Off topic: eu, daca as fi manager pe sectorul dvb-c la RDS, as sta cu ochii cat cepele pe forumuri (softpedia sau altele de profil) si as incerca aplicarea in practica a multor idei de pe aceste forumuri, mai ales ca ele converg oarecum catre aceleasi solutii tehnice cu cele pe care deja vreau sa le implementez. dar asta e doar parerea mea

Edited by costeniuc, 24 December 2009 - 16:30.


#8
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Nu stiu cum este la voi posesorii de Sony dar la Samsungul meu am si manual de utilizare. Si acolo scrie cam asa:
''Desi acest televizor se conformeaza celor mai recente standarde DVB-T si DVB-C [august 2008], compatibilitatea cu transmisiile digitale terestre si prin cablu viitoare nu poate fi garantata.
Este posibil ca anumite functii de televiziune digitala sa fie indisponibile in anumite tari sau regiuni si ca DVB-C sa nu functioneze corect cu anumiti furnizori de servicii prin cablu.''
Intamplator ''se pupa'' cu DVB-C -ul de la RDS. Dar sa recunoastem cand atunci cand am cumparat LCD-ul niciunul dintre noi nu eram interesati de DVB-C. Ce se intampla acum la RDS este atipic. Niciun provider de CATV nu ofera comercial semnal digital fara sa asigure set-top-box pentru decodare. Eu am luat ''conserva'' pe la inceputul anului atunci cand era la oferta (tot pe forum am aflat de ea), dar a trebuit sa trec la pachetul extra. O perioada am folosit-o apoi am scos-o din functiune pentru ca pe ceilalti din familie ii deranja sa foloseasca 2 telecomenzi. Am incercat-o din nou acum 2 luni cand am cumparat LCD-ul. Intre timp au aparut testele RDS-ului si pot folosi decodorul pe un alt TV CRT in timp ce pe LCD merge digitalul. Bineinteles ca asteptam set-top-box-urile IPTV (in Craiova se zvoneste ca prin februarie ar aparea oferta), DVB-C -ul este doar o faza intermediara. Putintica rabdare :)
Pana atunci: SARBATORI FERICITE!

#9
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
Intamplator ''se pupa'' cu DVB-C -ul de la RDS.

    Cum se face ca se pupă si LG si Philips etc, mai putin Sony .Nu stiu dacă s-a rezolvat cu Panasonic. Din 5 marci, 4 sunt OK, si 1 nu vrea sa recunoasca semnalul.Nu rds este de vină si nu este pură intimplare.

#10
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006

View Postole, on 24th December 2009, 16:29, said:

Nu stiu cum este la voi posesorii de Sony dar la Samsungul meu am si manual de utilizare. Si acolo scrie cam asa:
''Desi acest televizor se conformeaza celor mai recente standarde DVB-T si DVB-C [august 2008], compatibilitatea cu transmisiile digitale terestre si prin cablu viitoare nu poate fi garantata.
Este posibil ca anumite functii de televiziune digitala sa fie indisponibile in anumite tari sau regiuni si ca DVB-C sa nu functioneze corect cu anumiti furnizori de servicii prin cablu.''
Intamplator ''se pupa'' cu DVB-C -ul de la RDS. Dar sa recunoastem cand atunci cand am cumparat LCD-ul niciunul dintre noi nu eram interesati de DVB-C. Ce se intampla acum la RDS este atipic. Niciun provider de CATV nu ofera comercial semnal digital fara sa asigure set-top-box pentru decodare. Eu am luat ''conserva'' pe la inceputul anului atunci cand era la oferta (tot pe forum am aflat de ea), dar a trebuit sa trec la pachetul extra. O perioada am folosit-o apoi am scos-o din functiune pentru ca pe ceilalti din familie ii deranja sa foloseasca 2 telecomenzi. Am incercat-o din nou acum 2 luni cand am cumparat LCD-ul. Intre timp au aparut testele RDS-ului si pot folosi decodorul pe un alt TV CRT in timp ce pe LCD merge digitalul. Bineinteles ca asteptam set-top-box-urile IPTV (in Craiova se zvoneste ca prin februarie ar aparea oferta), DVB-C -ul este doar o faza intermediara. Putintica rabdare :)
Pana atunci: SARBATORI FERICITE!
In ceea ce priveste manualul de utilizare, l-am citit si eu si se exprima in acelasi mod. Problema mea este in principal cu serviciile rds, in special cele dvb-c.
Am contract cu ei de foarte multi ani dintre care pe digital din 29.11.2006. Din noiembrie 2006 pana acum nu au fost in stare sa imi dea o "conserva", chiar si contra-cost, asa ca am impresia ca sunt in tot dreptul sa emit pretentii in ceea ce priveste transmisia dvb-c, mai ales atat timp cat ei nu sunt in stare sa respecte un contract la care s-au angajat. Am platit lunar un serviciu de care nu am beneficiat. Am depus tot felul de reclamatii la serviciul lor de sesizari dar, din pacate, cu acelasi rezultat (adica zero).

#11
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Ceea ce cereti voi nu are nici un fel de baza si nu cred ca se poate rezolva.
In cel mai rau caz se autosesiseaza rds-ul si codeaza tot ca sa nu mai fie motive de nemultumire pentru cei cu sony.

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Cred ca problema se va rezolva  in maxim 2 ani. Mai intai ca nu va mai conta cum transmit ei ca "sa nu prinda cei ne-abonati la digital" pt ca va  fi acelasi cost, digital sau analog, mai mult ca sigur in curand. Chiar serviciul analog are trebui oferit gratis deja, iar  chestia ca poti folosi telecomanda  televizorului si nu mai treci prin STB o sa fie ceva de bun simt. Din 2011 se va trece usurel la digitalizarea  televizunii si lumea  o sa incepa sa  arunce vechile  televizoare pt a lua unele noi.
Poate si satul ar trebui sa se implice  masiv  in schimbarea vechilor "agregate" cu unele moderne.Poate un fel de porgram RABLA TV, eva de genul asta.
Posesir de  KDL X3500 de anul trecut, am observat si eu ca UPC-UL(UNDE  SUNT EU  ABONAT)  a  trecut la modificarea semnalului si ca nu se mai prind decat  3-4 posturi pe DVB-C .
MI SE PARE TOTUSI O MARLANIE sa  silesti pe cineva sa  foloseasca  telecomanda ta, cand  ar trebui, barem de bun simt, sa ofere  cardul acela si sa termien cu aiureala. Cine  foloseste DVB-C, nu fura semnalul ci il plateste, ca  doar asa are cablu in casa.
o nota  proasta  pt televizoarele Sony, am  reglat ieri -prin corespondenta si cu ajutor de pe Forum-un LG32LH5000(RDS) si  rupe tot,  merge  fara probleme. Nu cred ca RDS va cripta  semnalul  digital, daca nu au facut-o  considera  ca nu  trebuie sa  radicalizeze  abonatii cu posibilitati  financiare de a-si lua un TV performant, posibil ca  vor  introduce  altceva dar cred ca grila de baza digitala va ramane  libera pt a fi  urmarita cu DVB-C.
SOLUTIE  SIMPLA: EGALIZAREA ABONAMENTELOR ANALOG/DIGITAL la pachetul de baza si lasarea libera  a acelor canale pt posesorii de DVB-C.

Edited by sanddy1964, 25 December 2009 - 09:08.


#13
iulian0058

iulian0058

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.01.2009
La RCS tariful este acelasi 31 lei si pentru semnal analog si cel digital.

#14
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Postiulian0058, on 24th December 2009, 16:45, said:

Intamplator ''se pupa'' cu DVB-C -ul de la RDS.

    Cum se face ca se pupă si LG si Philips etc, mai putin Sony .Nu stiu dacă s-a rezolvat cu Panasonic. Din 5 marci, 4 sunt OK, si 1 nu vrea sa recunoasca semnalul.Nu rds este de vină si nu este pură intimplare.

este de la rcs..nu mai aruncati tv urile Sony pe geam..au costat atata..
CUm iti explici ca toate modele DVB C merg perfect la UPC, pe cele 3 canale care le au acum la liber..

#15
freddym

freddym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.09.2004
Cei de la Sony macar au raspuns ceva mai la subiect la mesajele de la clienti.
La RDS nu poti obtine niciun rapuns din care sa poti trage o concluzie. Ei o tin una si buna ca serviciul este in teste (desi este in oferta de ceva timp pe pagina lor).

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postlafayette, on 25th December 2009, 11:47, said:

este de la rcs..nu mai aruncati tv urile Sony pe geam..au costat atata..
Cum iti explici ca toate modele DVB C merg perfect la UPC, pe cele 3 canale care le au acum la liber..

Confirm. Sony KDL-40W5840 nu are absolut nici o problema cu receptia DVB C in direct a canalelor SD transmise in clar de UPC: UPC Info, TVR 2 si TVR Cultural.

#17
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postlafayette, on 25th December 2009, 11:47, said:

este de la rcs..nu mai aruncati tv urile Sony pe geam..au costat atata..
CUm iti explici ca toate modele DVB C merg perfect la UPC, pe cele 3 canale care le au acum la liber..
Da, dar nici nu prea îi poți obliga pe cei de la RCS să îți rezolve o problemă care nu ține de relația contractuală.

PS: Și mie îmi merge perfect pe Samsung (RCS).

#18
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006

View Postsilviubs, on 25th December 2009, 07:16, said:

Ceea ce cereti voi nu are nici un fel de baza si nu cred ca se poate rezolva.
In cel mai rau caz se autosesiseaza rds-ul si codeaza tot ca sa nu mai fie motive de nemultumire pentru cei cu sony.
'
Atunci, sa le facem plecaciuni celor de la RDS si sa nu-i mai deranjam, mai ales ca le platesc serviciile. am contract de digi cablu pt care nu am primit niciodata stb pentru ca .... nu au. Din punctul meu de vedere ei sunt cei care nu respecta contractul.

Si inca ceva, intr-o tara cu apa calda ei ar trebui sa faca plecaciuni clientilor (prin oferirea de servicii prompte si de calitate) si sa incerce, de comun acord cu clientul, rezolvarea unei probleme precum cea descrisa intr-un post anterior.

Oameni buni, scapati odata de mentalitatile astea comuniste (sa nu cumva sa-i suparam ca poate codeaza canalele), noi ii platim pe ei. Think...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate