Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3061
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View Postliblingnic, on 21st November 2011, 20:24, said:

.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ak6_RReGV-4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu am folosit asa ceva la prasit porumb. E bun pentru ca nu se adanceste ca si motosapele, taje totul si e destul de manevrabil. Insa nu am spart bolovani cu asa ceva. La prasit merge super.

#3062
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Pt. @Locomotive...si nu doar...(scuza-mi intarzierea)
Poze cu modificarile plugului.Cutitul pretaietor e drept,dar montat pe partea stanga a barei rectangulare de 3,5 cm.Astfel taie cam cu 1 cm mai in stanga curburii cormanei.
Daca in loc de cadru rectangular este o platbanda (minim de 1,5cm grosime), cutitul se poate curba usor.Chiar am vazut asa ceva, si avea curbura identica cu profilul cormanei.
Cea mai importanta modificare a fost inlocuirea cadrului (axul orizontal), pe care e montat plugul.Cel vechi era o platbanda de 1 cm grosime si se tot indoia.I-am mai pus si sistemul de reglare in plan orizontal, cel cu manivela.Fara el reglajele sunt anevoioase.Il recomand (nu neaparat identic).

Attached Files



#3063
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Are cineva motocultor cu ambreiaj pe roti? Din cel individual (pe fiecare roata).Si daca are, e amabil sa dea cateva detalii constructive,eventual o poza.In primul rand ma intereseaza daca se poate detasa odata cu roata.Vreau sa zic daca as putea cumpara sistemul si l-as putea monta pe alt motocultor.
Face corp comun cu transmisia sau e fixat de aceasta cu elemente de fixare (suruburi sau altceva)?
Ar putea fi construit acasa?
Multumesc.

#3064
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Motoru + curaua lata:
http://blog.travelpo...o.jpg/tpod.html

http://blog.travelpo...t.avi/tpod.html

#3065
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Din ce-am vazut pe la Honda e corp comun cu transmisia.

Edited by LOCOmotive, 24 November 2011 - 21:56.


#3066
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006

View Postsudest_om, on 24th November 2011, 21:39, said:

Face corp comun cu transmisia sau e fixat de aceasta cu elemente de fixare (suruburi sau altceva)?
La ala mare face parte din cutia de viteze, am pus pe aici documentatia lui in care apare si schema cutiei de viteze.
Am reusit sa termin plugul, acum am nevoie de o reteta de beton care sa se preteze pentru greutatile rotiilor.

Attached Files



#3067
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007

View PostIdI1, on 24th November 2011, 22:52, said:



@pufarin: in al 2lea link,in clip se vede PLUG dublu ROTATIV nu fix,poate te ajuta cu ceva mai mult decit ce incerci tu...
Asta in caz ca ti-a scapat!
Valabil si pentru restul :D
Multumiri,ldl1 !

Edited by alexbjorg, 25 November 2011 - 18:29.


#3068
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Stai linistit ca nu mi-a scapat, dar asa ceva nu este usor de facut, il prefer pe asta al meu la care am lucrat 5 zile si sant foarte multumit de el.

#3069
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Bai frate, ce mi=o fi placand mie sa vad electrozi tocati si suduri in solzi de peste, dar voi ma intreceti. Atatea cordoane de sudura la un plug n-am vazut. Cred ca voi , ca si mine, n-aveti cu ce va juca.
   Frumos, felicitari!

#3070
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Am fost astazi la dealerul Ruris din Focsani si am vazut o motosapa Ruris R 550H (ei spun ca este motocultor) capacitate de 135cc de 4,5cp.
Corp din fonta, cu ax melcat si roata melcata.
Acum, nedumerirea mea este urmatoarea: pe site-ul lor la specificatii tehnice la acest model, spun ca motorul este de 160cc cu 5,5cp.
Nu mai stiu ce sa cred, au schimbat motorul sau....
Chestia este ca au un discount de 30% la acest model....adica undeva la 1500 lei.
Merg atasate si accesorii la acest model (asa spun ei).
Intrebarea finala este daca se merita, sau nu.
Rog cei care cunosc problema sa-mi dea un sfat ca vreau sa-l iau zilele astea.
Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat.
Numai bine va doresc.

#3071
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006

View Postsacos, on 25th November 2011, 20:23, said:

Bai frate, ce mi=o fi placand mie sa vad electrozi tocati si suduri in solzi de peste, dar voi ma intreceti. Atatea cordoane de sudura la un plug n-am vazut. Cred ca voi , ca si mine, n-aveti cu ce va juca.
   Frumos, felicitari!
Multumesc pentru felicitari dar mai am de invatat. Se pare ca mi-am gasit o noua pasiune, taiatul si sudatul fiarelor.

View Postdaniel-popa, on 25th November 2011, 20:32, said:

Buna seara!
Am fost astazi la dealerul Ruris din Focsani si am vazut o motosapa Ruris R 550H (ei spun ca este motocultor) capacitate de 135cc de 4,5cp.
Corp din fonta, cu ax melcat si roata melcata.
Acum, nedumerirea mea este urmatoarea: pe site-ul lor la specificatii tehnice la acest model, spun ca motorul este de 160cc cu 5,5cp.
Nu mai stiu ce sa cred, au schimbat motorul sau....
Chestia este ca au un discount de 30% la acest model....adica undeva la 1500 lei.
Merg atasate si accesorii la acest model (asa spun ei).
Intrebarea finala este daca se merita, sau nu.
Rog cei care cunosc problema sa-mi dea un sfat ca vreau sa-l iau zilele astea.
Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat.
Numai bine va doresc.

Nu merita, strange banii pentru ceva cu minim 6,5 Cp si 2-3 viteze.

#3072
crystachy

crystachy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.01.2010

View Postdaniel-popa, on 25th November 2011, 21:32, said:

Buna seara!
Am fost astazi la dealerul Ruris din Focsani si am vazut o motosapa Ruris R 550H (ei spun ca este motocultor) capacitate de 135cc de 4,5cp.
Corp din fonta, cu ax melcat si roata melcata.
Acum, nedumerirea mea este urmatoarea: pe site-ul lor la specificatii tehnice la acest model, spun ca motorul este de 160cc cu 5,5cp.
Nu mai stiu ce sa cred, au schimbat motorul sau....
Chestia este ca au un discount de 30% la acest model....adica undeva la 1500 lei.
Merg atasate si accesorii la acest model (asa spun ei).
Intrebarea finala este daca se merita, sau nu.
Rog cei care cunosc problema sa-mi dea un sfat ca vreau sa-l iau zilele astea.
Multumesc mult daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat.
Numai bine va doresc.
e vorba de motosapa sprint 550 sau motocultorul 55o.? vezi ca-i o diferenta f mare la transmisie.ma refer la corpul transmisiei care la asa zisul motocultor mi s-a parut destul de solid -turnat din fonta-,iar la motosapa cred ca-i din duraluminiu

Edited by crystachy, 25 November 2011 - 21:23.


#3073
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
@crystachy
Buna seara dumneavoastra si celorlalti colegi de forum.
Este vorba de motocultorul Ruris R550h, care are motor Honda de 136cc, 4,5cp, iar transmisia este din fonta turnata si vopsita cu vopsea alba. Este foarte greu utilajul, are aproape 70kg.
Eu de acesta am mentionat, nu de cel cu transmisie de aluminiu.
Astept in continuare sfaturi de la dumneavoastra.
Am uitat sa mentionez ca are acceleratie variabila, adica din ce mi-au explicat ei, folosesc freza la turatie mai mare, iar pentru accesorii..plug, prasitoare, remorca, pot reduce turatia si folosesc accesoriile.

#3074
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 31.01.2010
Din datele de catalog motorul e bine sub acei 4,5cp . http://www.honda-eng...en/welcome.html

E o tactica clasica a vinzatorilor.
In aplicatii o sa ai nevoie de mers inapoi ca aerul.
Daca poti fa ce zice Pufarin , stie el bine ce zice.

Grig

#3075
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Ma mai gandesc la ce voi alege... inca nu m-am decis.
La varianta de mai sus e motorul prea mic ca putere?
Totusi mai mult de 1500 lei nu am cum sa dau acum.
Cred ca o sa mai astept..sau vad cum am sa fac.
Oricum multumesc inca odata pentru raspunsuri.
Numai bine va doresc.

#3076
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Daca e cel din imagine (pe site-ul Ruris), atunci renunta.Eu l-am cumparat cu denumirea de Ruris "Farm 450".Motorul e Honda GCV 160 si are 4,4cp, insuficient pt arat si tractat fara reductor.Pe modelul acela de transmisie nu poti monta reductor.
Dupa cateva minute de sapat s-a gripat transmisia (am postat atunci si cu imagini, la inceputul lui martie). Nu fusese debavuata si continea span de la prelucrare.
Sa fii foarte atent la aspectele acestea.Ei spun ca nu este nevoie de reductor, dar nu explica de ce.Nu vad nici un alt sistem de amplificare a puterii.Singurul motiv e ca nu se poate monta unul.
Astia sunt hoti.Vezi ca afost creat si un site cu antireclama la Ruris, in care se plang cumparatorii de TEPELE RURIS.Am scris si eu pe acolo.

Edited by sudest_om, 26 November 2011 - 07:36.


#3077
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
@sudest om
Buna dimineata!
Am incercat sa va trimit un mesaj privat, dar vad ca nu merge sau nu stiu eu cum sa procedez.
As vrea sa va contactez sa va sun la un nr. de telefon....dar daca nu se poate va rog sa-mi spuneti daca  Ruris Sprint 550H
care este doar motosapa, este mai buna decat Ruris R550H, care am mentionat-o mai devreme.
Prima are transmisia din aluminiu si cea de-a doua din fonta (e si mai grea decat prima, are vreo65kg)
Nr. meu de tel este 0722137929, daca se poate, dati-mi un semn si va sun eu imediat.
Multumesc.

#3078
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Am primit mesajul tau si ti-am raspuns in PM.Dar mai bine dezbatem aici...ca mai intervin si ceilalti.Unii chiar se pricep si sunt documentati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate