Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Peak Oil redivivus

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1349 replies to this topic

#55
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Peak Oil day

In ultima vreme tot mai multi analisti au avertizat despre faptul ca in curand vom atinge varful productiei de petrol. Era tema cu care am inceput si eu blogul acum mai bine de un an: Prima descoperire, Istoria petrolului, Introducere in Peak Oil, Petrolul - materiale de studiu, Omenirea vs Peak Oil sau Alternative la Peak Oil

Pe 11 iulie 2008 pretul petrolului a atins un nivel record de aproape 150USD pe baril. In aceeasi luna a fost inregistrata o productie record de 74.8 milioane barili pe zi.

Intre 2005 si 2008 in timp ce productia ramanea relativ constanta, preturile au continuat sa creasca. Astfel, cu toata motivatia pretului ridicat care impingea producatorii sa pompeze la maximul posibil, nivelul extractiei de petrol nu a reusit sa mai urce semnificativ.

Un an mai tarziu, criza economica (declansata partial si cu ajutorul preturilor ridicate la combustibili) a redus drastic consumul. Odata cu scaderea consumului si a preturilor la minimele ultimelor ani, investitiile in noi capacitati de exploatare pentru productia viitoare au scazut si ele.

[ http://3.bp.blogspot.com/_9V75vqxhJKw/Sl1uzlihSCI/AAAAAAAAABo/E7MKzIuPqp4/s320/ccst20090515.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In primavara acestui an a devenit astfel tot mai evident ca varful productiei de petrol a survenit in vara anului 2008, de acum incolo productia urmand sa continue pe o panta descendenta. A fost astfel sugerata alegerea zilei de 11 iulie 2008 ca si ziua simbolica Peak Oil.

Acum cateva zile am implinit un an de la data respectiva. Ce s-a intamplat in acest an stim deja. Economia mondiala se lupta cu recesiunea, dar in ciuda acestui fapt preturile la petrol au reinceput sa creasca in ultimele luni. Odata cu revenirea activitatii economice, este de asteptat ca cererea de energie sa creasca si cel mai probabil ca preturile vor urca din nou catre valori record si ele. Personal cred ca si daca nu vor fi impinse de aceasta revenire prea curand, atunci sigur vor fi impinse de inflatie.

Concluzia articolului original Peak Oil Day este ca suntem in acest moment insuficient pregatiti sa facem fata acestei provocari. Aceea de a inlocui petrolul ca si sursa principala de energie. Pentru ca solutiile "oficiale" propuse pana in acest moment, de genul masinilor pe baterii, eolienelor sau panourilor solare nu reprezinta o alternativa reala la o intreaga industrie, infrastructura si economie bazate pe combustibili fosili.

Desi dau partial dreptate autorului in ceea ce priveste concluzia, mai sunt multe lucruri de discutat pe tema asta asa ca nu vreau inca sa dau un verdict propriu in aceasta privinta. In anul ce s-a scurs am invatat ca sunt mult mai multe lucruri legate de problemele energetice decat cele pe care le putem gasi pe site-uri de genul theoildrum sau peakoildebunked.

Iar intre timp, prefer sa ma bucur de scaderea care a avut loc. Pentru ca odata cu ea, avem mai putina exploatare fara rost a resurselor planetei si mai putina poluare. Asa ca putem sarbatori acest an care s-a scurs de atunci, cel putin aceia dintre noi care putem vedea si jumatatea plina a paharului.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

 flaviand, on 15th July 2009, 13:34, said:

In ultima vreme tot mai multi analisti au avertizat despre faptul ca in curand vom atinge varful productiei de petrol.
Pai cand va spuneam eu ca astia viseaza peak oil prin 2005, 2006 si alte tampenii, mai demult... nu credeati. Peak oil e cand o sa vrea producatorii de titei sa scoata maxim si/sau criza va impune productii record, poate sa fie si peste o luna... dar ma indoiesc avand in vedere ca cererea nu e asa mare dat fiind stagnarea economica.

 Billy, on 15th July 2009, 09:56, said:

In privinta interventiilor guvernamentale coordonate global, am sa repet, asta este astazi singura sansa de a impune cu o forta pasnica schimbarile inevitabile ce trebuie sa le facem in viitorul foarte apropiat.
Nici o schimbare nu se va face decat atunci cand societatea va dori acest lucru sau cum zici tu cateodata, cand va fi nevoita (daca si numai daca), si niciodata in avans ! Asta e o regula globala... pentru ca sa exista o schimbare trebuie sa existe o motivatie iar teoriile doomeristice nu sunt motivatii.

Edited by andreic, 15 July 2009 - 12:55.


#57
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Billy, on 15th July 2009, 09:56, said:

Ce explica avenirv, g_force? Ca ne indreptam head on catre ... inevitability si ca deci nu exista nici o sansa sa evoluam catre o civilizatie pasnica?

In privinta interventiilor guvernamentale coordonate global, am sa repet, asta este astazi singura sansa de a impune cu o forta pasnica schimbarile inevitabile ce trebuie sa le facem in viitorul foarte apropiat.

Altfel sunt sigur (asa cum banuiesc) ca pe cei care cred (ca tine) ca civilizatie umana inseamna doar acea civilizatie care are tehnologia cea mai avansata (mai ales militara), ii va durea undeva de diversitatea lumii si de saracii lumii si de suferintele a miliarde de semeni, atunci cand armatele superinarmate vor decima inamici rivali la aceleasi resurse in declin.

Desi nu sunt de acord cu asemenea atitudine si actiune, o inteleg, e intru-catva umana dar mai ales uman-moderna, chiar rationala si logica ar putea fi considerata de catre unii.

Totusi, un avertisment clar cred ca se dezvaluie de la sine; beware of what you wish, caci cea mai mare puterea militara poate fi invinsa de puterea in spirit a celor multi care nu mai au ce pierde iar exemple de acest gen avem deja chiar in prezentul continuu. Si-apoi, cand vei ajunge pe "talerul" defavorabil al istoriei, abia atunci iti vei schimba radical opiniile; atunci insa va fi prea tarziu pentru cinicii de astazi.

De fapt, va fi tarziu pentru noi toti.

pai eu cred ca lumea va pieri sau se va schimba ca nu va mai fii de recunoscut. orice civilizatie urca si coboara. planetele mor, stelele mor.
dar asta se poate intimpla mai incolo (adica milioane sau miliarde de ani pamanteni mai incolo) sau mai degraba. ce inseamna "degraba" apoi asta nu stiu. 3 ani ? 100 ani ? 1000 ? nu stiu.
ceea ce stiu este ca civilizatia noastra nu are mai mult de 20000 ani. din care asa cum o traim cam 200.

 flaviand, on 15th July 2009, 13:39, said:

Peak Oil day

In ultima vreme tot mai multi analisti au avertizat despre faptul ca in curand vom atinge varful productiei de petrol. Era tema cu care am inceput si eu blogul acum mai bine de un an: Prima descoperire, Istoria petrolului, Introducere in Peak Oil, Petrolul - materiale de studiu, Omenirea vs Peak Oil sau Alternative la Peak Oil

Pe 11 iulie 2008 pretul petrolului a atins un nivel record de aproape 150USD pe baril. In aceeasi luna a fost inregistrata o productie record de 74.8 milioane barili pe zi.

Intre 2005 si 2008 in timp ce productia ramanea relativ constanta, preturile au continuat sa creasca. Astfel, cu toata motivatia pretului ridicat care impingea producatorii sa pompeze la maximul posibil, nivelul extractiei de petrol nu a reusit sa mai urce semnificativ.

Un an mai tarziu, criza economica (declansata partial si cu ajutorul preturilor ridicate la combustibili) a redus drastic consumul. Odata cu scaderea consumului si a preturilor la minimele ultimelor ani, investitiile in noi capacitati de exploatare pentru productia viitoare au scazut si ele.

[ http://3.bp.blogspot.com/_9V75vqxhJKw/Sl1uzlihSCI/AAAAAAAAABo/E7MKzIuPqp4/s320/ccst20090515.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In primavara acestui an a devenit astfel tot mai evident ca varful productiei de petrol a survenit in vara anului 2008, de acum incolo productia urmand sa continue pe o panta descendenta. A fost astfel sugerata alegerea zilei de 11 iulie 2008 ca si ziua simbolica Peak Oil.

Acum cateva zile am implinit un an de la data respectiva. Ce s-a intamplat in acest an stim deja. Economia mondiala se lupta cu recesiunea, dar in ciuda acestui fapt preturile la petrol au reinceput sa creasca in ultimele luni. Odata cu revenirea activitatii economice, este de asteptat ca cererea de energie sa creasca si cel mai probabil ca preturile vor urca din nou catre valori record si ele. Personal cred ca si daca nu vor fi impinse de aceasta revenire prea curand, atunci sigur vor fi impinse de inflatie.

Concluzia articolului original Peak Oil Day este ca suntem in acest moment insuficient pregatiti sa facem fata acestei provocari. Aceea de a inlocui petrolul ca si sursa principala de energie. Pentru ca solutiile "oficiale" propuse pana in acest moment, de genul masinilor pe baterii, eolienelor sau panourilor solare nu reprezinta o alternativa reala la o intreaga industrie, infrastructura si economie bazate pe combustibili fosili.

Desi dau partial dreptate autorului in ceea ce priveste concluzia, mai sunt multe lucruri de discutat pe tema asta asa ca nu vreau inca sa dau un verdict propriu in aceasta privinta. In anul ce s-a scurs am invatat ca sunt mult mai multe lucruri legate de problemele energetice decat cele pe care le putem gasi pe site-uri de genul theoildrum sau peakoildebunked.

Iar intre timp, prefer sa ma bucur de scaderea care a avut loc. Pentru ca odata cu ea, avem mai putina exploatare fara rost a resurselor planetei si mai putina poluare. Asa ca putem sarbatori acest an care s-a scurs de atunci, cel putin aceia dintre noi care putem vedea si jumatatea plina a paharului.

kestii vechi. clubul de la roma, anii '60.

#58
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Billy, on 14th July 2009, 17:55, said:

Apocalipsele nu se vor domoli de la sine, fara o interventie la nivel global guvernamental; daca asa ceva este posibil, asta-i mare intrebare, marele daca al civilizatiei umane.


Pai hai sa ne uitam la Guvernul nostru... Tu ce zici, ti-ai dori sa intervina pentru salvarea noastra? :) cred ca e mai usor sa ne omoare ca sa consumam mai putin...

Din pacate fiinta umana nu lucreaza in echipa decat pentru a sluji scopuri egoiste si pentru motive strict personale deci un Guvern mondial nu va exista ca sa rezolve problema civilizatiei noastre ci pentru a ne innrobi definitiv... sa nu ne imbatam cu apa rece totusi ;)

#59
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 akajohn, on 15th July 2009, 14:21, said:

Pai hai sa ne uitam la Guvernul nostru... Tu ce zici, ti-ai dori sa intervina pentru salvarea noastra? :) cred ca e mai usor sa ne omoare ca sa consumam mai putin...

Din pacate fiinta umana nu lucreaza in echipa decat pentru a sluji scopuri egoiste si pentru motive strict personale deci un Guvern mondial nu va exista ca sa rezolve problema civilizatiei noastre ci pentru a ne innrobi definitiv... sa nu ne imbatam cu apa rece totusi ;)
Nu la un guvern mondial ma refer ci la o colaborare a celor prezente ...

#60
Impartial

Impartial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 01.07.2006

 Mosotti, on 8th July 2009, 21:37, said:

petrolul la 60. daca ajunge la 50 inchid din nou apocalipsa :w00t:

Bine ar fi, cu condiția să rămână și prețul acolo.
Dar nu va ramâne pt. că pe traseul documentat al Peak Oil urmează porțiunea cu dâmburi.

#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

 Billy, on 15th July 2009, 17:49, said:

Nu la un guvern mondial ma refer ci la o colaborare a celor prezente ...
Deci G8 ^_^ Ca doar nu crezi ca o sa fie vreodata un G200...

Edited by andreic, 15 July 2009 - 20:05.


#62
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 Billy, on 15th July 2009, 09:56, said:

Ce explica avenirv, g_force? Ca ne indreptam head on catre ... inevitability si ca deci nu exista nici o sansa sa evoluam catre o civilizatie pasnica?

In privinta interventiilor guvernamentale coordonate global, am sa repet, asta este astazi singura sansa de a impune cu o forta pasnica schimbarile inevitabile ce trebuie sa le facem in viitorul foarte apropiat.

Altfel sunt sigur (asa cum banuiesc) ca pe cei care cred (ca tine) ca civilizatie umana inseamna doar acea civilizatie care are tehnologia cea mai avansata (mai ales militara), ii va durea undeva de diversitatea lumii si de saracii lumii si de suferintele a miliarde de semeni, atunci cand armatele superinarmate vor decima inamici rivali la aceleasi resurse in declin.

Desi nu sunt de acord cu asemenea atitudine si actiune, o inteleg, e intru-catva umana dar mai ales uman-moderna, chiar rationala si logica ar putea fi considerata de catre unii.

Totusi, un avertisment clar cred ca se dezvaluie de la sine; beware of what you wish, caci cea mai mare puterea militara poate fi invinsa de puterea in spirit a celor multi care nu mai au ce pierde iar exemple de acest gen avem deja chiar in prezentul continuu. Si-apoi, cand vei ajunge pe "talerul" defavorabil al istoriei, abia atunci iti vei schimba radical opiniile; atunci insa va fi prea tarziu pentru cinicii de astazi.

De fapt, va fi tarziu pentru noi toti.

Billy,  mi se rupe pe ce taler al istoriei sint, cita vreme, pe talerul meu exista libertate si societate civila. Mi-ai insirat o gramada de parascovenii, spune drept, ai fost secretar BOB sau macar din cel cu propaganda? :D

#63
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 g_force, on 15th July 2009, 23:48, said:

Billy,  mi se rupe pe ce taler al istoriei sint, cita vreme, pe talerul meu exista libertate si societate civila. Mi-ai insirat o gramada de parascovenii, spune drept, ai fost secretar BOB sau macar din cel cu propaganda? :D
Spun drept, ma pusesera pe lista intrarilor in partid da' nu'sh cum naiba se facea ca intrau mereu altii, de pe lista in josul meu, inaintea mea ... Probabil ca eram prea bun pentru partid.

Printre alte mari realizari ale mele, din acele vremuri, pot sa spun ca am fost membru in Comitetul Sindicatului pe fabrica ... fara sa fiu membru de sindicat. As zice ca viata mi-a fost plina de astfel de "realizari".

Tu, g_force, cu ce te poti lauda daca tot suntem la capitoul laude de sine?

PS Si apropo, ti se rupe acum, cand esti unde zici ca esti dar mai ai rabdare oleaca ...

Edited by Billy, 16 July 2009 - 08:12.


#64
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Billy, on 15th July 2009, 17:49, said:

Nu la un guvern mondial ma refer ci la o colaborare a celor prezente ...

ca sa colaboreze trebuie intai sa realizeze pericolul si apoi sa isi dea seama ca nimeni nu este ferit din calea lui... problema e ca pericolul e diferit in fiecare tara la nivel individual (unii se sperie ca nu mai castiga alegerile, altii ca nu le mai ies spagile, altii ca nu mai au bani de yachturi, etc) iar in final fiecare se gandeste doar la pielea lui pe termen scurt... omenirea nu e in stare sa aiba planuri la nivel strategic ca specie... asta e adevarul si realitatea vis-a-vis de aceasta specie pe aceasta planeta... noi reactionam doar la nivel instinctiv la problemele pe care le simtim pregnant si nu facem planuri la chestii care ne vor lovi peste 5 ani ;) uita-te aici pe forum cum se discuta problema petrolului... unii cred ca va exista pentru totdeauna, altii ca se va termina iar cei mai haiosi sunt aceia care spun ca se va termina dar cu siguranta cineva deja se gandeste la asta... forumul acesta reflecta cel mai bine modul de a reactiona al omului si asta aplicat in scara larga la nivel mondial duce la aceasta stare de fapt....

#65
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 Billy, on 16th July 2009, 08:11, said:

Spun drept, ma pusesera pe lista intrarilor in partid da' nu'sh cum naiba se facea ca intrau mereu altii, de pe lista in josul meu, inaintea mea ... Probabil ca eram prea bun pentru partid.

Printre alte mari realizari ale mele, din acele vremuri, pot sa spun ca am fost membru in Comitetul Sindicatului pe fabrica ... fara sa fiu membru de sindicat. As zice ca viata mi-a fost plina de astfel de "realizari".

Tu, g_force, cu ce te poti lauda daca tot suntem la capitoul laude de sine?
Nu am nimic cu ce sa ma laud. Ii las pe altii... :D

PS Si apropo, ti se rupe acum, cand esti unde zici ca esti dar mai ai rabdare oleaca ...
Nu cred ca am spus unde sint, citeste deci, fraza respectiva, fara sa faci legatura cu pozitia geografica in care presupui ca ma aflu! :) Did you catch my drift? Stiu ca-ti place romgleza, de aceea am abuzat de stilul amicei tale.

#66
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

 g_force, on 16th July 2009, 18:12, said:

Nu cred ca am spus unde sint, citeste deci, fraza respectiva, fara sa faci legatura cu pozitia geografica in care presupui ca ma aflu! :) Did you catch my drift? Stiu ca-ti place romgleza, de aceea am abuzat de stilul amicei tale.
Nu la geografie ma refeream g_force, amice, ci la talerul istoriei, remember ...

#67
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 Billy, on 16th July 2009, 23:33, said:

Nu la geografie ma refeream g_force, amice, ci la talerul istoriei, remember ...
Bine, to'a'rsu, atunci, uite cum sta treaba: decit sa salvez planeta, mai bine lupt ca sa am libertate si societate civila, pe "talerul  istoriei", pe care ma aflu. E clar acum? Aberatiile de care faceti uz, atit tu cit si politicienii, sint bune ca sa fie tinuti subiectii cu "capul la cutie."
Prima previziune despre sfirsitul iminent al rezervelor de petrol s-a facut prin 1925, vorbesc de previziuni facute de oameni implicati in "fenomen", nu de cele de-ale lui Moromete, facute in Poiana originala. Iti inchipui ca toata omenirea, de atunci si pana acum, este doar o masa imensa de "ciobanasi moldoveni"? Daca nu s-a facut nimic, inseamna ca inca nu a sosit momentul. Cand va sosi, ceva se va intimpla. Ca sa te linistesc, pe tine si pe toti "dumerii", va garantez ca petrolul nu se va termina brusc. Si nici carbunele. Apropo, de carbune nu va faceti griji? :D
Deci, dragi activisti ai cauzelor marete, pina incepeti lucrul la salvatul planetei, tineti-va curatenia in jurul casei, nu mai aruncati  sticlele de plastic prin peisaj si mai ales, invatati sa aveti grija de  voi insiva, nu sa asteptati guverne mondiale care sa va treaca strada.

Edited by g_force, 16 July 2009 - 23:33.


#68
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Ai uitat sa spui :  cumparati, cumparati cumparati. Pe datorie. Ca e criza si nu iesim din criza decat daca se consuma ! Unde e Creanga sa mai scrie o "Prostia Omeneasca". Asta e sistemul in care suntem prinsi.


http://cryptogon.com/?p=9932

"What are you talking about, Joe? You’re telling me we have to go spend money to keep from going bankrupt?’” Biden said. “The answer is yes, that’s what I’m telling you.”

Edited by jet li, 17 July 2009 - 08:30.


#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,663
  • Înscris: 07.02.2003

 jet li, on 17th July 2009, 09:28, said:

Unde e Creanga sa mai scrie o "Prostia Omeneasca". Asta e sistemul in care suntem prinsi.
Eu nu cred ca tu intelegi sistemul mai cu seama sa vorbesti despre el :) E la mintea oricui care intelege ca necheltuirea duce la blocaj, de aia se si numeste criza si nu stare buna, normala.

Edited by andreic, 17 July 2009 - 14:58.


#70
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
http://www.independe...st-1766585.html

Quote

The world is heading for a catastrophic energy crunch that could cripple a global economic recovery because most of the major oil fields in the world have passed their peak production, a leading energy economist has warned.

The IEA estimates that the decline in oil production in existing fields is now running at 6.7 per cent a year compared to the 3.7 per cent decline it had estimated in 2007, which it now acknowledges to be wrong.

Mai "mainstream media" decat atat ce vreti. Peak oil a fost depasit. De ce scriu eu pe aici... Stiati voi ca un forum e o forma de "gift economy" ? Fiecare isi aduce contributia fara sa-l oblige nimeni ?

Edited by jet li, 03 August 2009 - 13:35.


#71
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nimic nou, vom muri cu totii. de fapt nu, vom trai cu totii in triburi si ti se va indeplini visul :first:

serios acuma, nu te-ai plictisit de previziuni dintr-astea catastrofale? tot felul de luzari fac tot felul de previziuni catastrofale. who cares? problema cu previziunile catastrofale este ca pina acum NICI UNA nu s-a concretizat. au fost previziuni catastrofale despre holocaustul nuclear, despre cutremure, despre vulcani, despre asteroizi, despre hemoroizi, despre incalzirea globala, despre petrol, despre alieni, despre oh, shut hte fuck up and DIE :death:

#72
jet li

jet li

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,828
  • Înscris: 26.08.2006
Previziunile e in grafic. Peak in 2007, platou productie pana acum, apoi declin productie si sfarsitul civilizatiei - pentru ca lumea nu se mai poate juca de-a economia si nu ii duce capul la altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate